podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć dochody z Danii

Autor wpisu: data: 24 kwietnia, 2009

tb_copenhagen_denmarkZajmijmy się dziś rozliczaniem dochodów duńskich w Polsce. Zwróćcie uwagę, że uwagi poniższe są, i będą aktualne, aż do momentu zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z Danią, a w szczególności zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania na korzystniejszą, a więc na metodę wyłączenia zagranicznych dochodów z opodatkowania w Polsce z zachowaniem progresji (tzw. metoda wyłączenia z progresją). Obecnie obowiązującą metodą jest metoda zaliczenia proporcjonalnego i ona właśnie, w pewnych sytuacjach, może paradoksalnie doprowadzić do podwójnego opodatkowania tego samego - duńskiego - dochodu.

Pomimo obowiązywania ulgi abolicyjnej, istotne znaczenie ma tutaj kwestia opodatkowania zwróconego z zagranicy podatku. Dlaczego? Sami zobaczycie...

Dalej przeczytacie:

 • Dlaczego od dochodów duńskich należy rozliczyć się w Polsce
 • Kto się powinien rozliczyć
 • Jak należy się rozliczyć przy zastosowaniu metody zaliczenia proporcjonalnego
 • Czy można skorzystać z ulg i odliczeń przewidzianych w prawie polskim
 • Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej
 • Do jakiego urzędu skarbowego należy przesłać deklarację
 • Jak opodatkować zwrot podatku od duńskiego fiskusa
 • Czy należy opodatkować odsetki powstałe na rachunku bankowym

Sami widzicie, że temat jest rozległy :) Więc nie traćmy czasu...

... Zapraszam Was dalej >>

dodajdo

komentarzy 17 do “Jak rozliczyć dochody z Danii”

 1. Wojtek napisał/a:

  Witam Pana. Faktycznie czytając wypowiedzi można dostać zawrotu głowy od nadmiaru informacji , niemniej chciałbym dowiedzieć się czegoś odnośnie mojego przypadku . Mianowicie od stycznia 2007 pracuję w Danii , tu się rozliczam . Jak wielu z pośród pytających również nie złożyłem NIP-3 (jeszcze). Pytanie: czy przy składaniu NIP-3 i “czynnego żalu” muszę również składać rozliczenie roczne za 2007 i 2008 rok ?

  Jeżeli zmienił Pan rezydencję podatkową na DK, to nie musi się Pan rozliczać w PL z duńskich dochodów, ale za to powinien Pan był złożyć NIP-3. I odwrotnie, jeżeli nie zmienił Pan rezydencji podatkowej, (albo ma Pan podwójną rezydencję ale z koniecznością rozliczania sie w PL), to powinien Pan się z tych dochodów rozliczyć, ale nie musiał Pan składać NIP-3 (o rezydencji więcej tutaj >>).

  Co do rezydencji podatkowej ; Jeżeli nie miałem innych dochodów w innych krajach (Polsce) to staje się rezydentem podatkowym kraju w którym uzyskuje dochody? Nadmienię że mam stały kontrakt o prace, pozwolenie na prace i pobyt(wymagane do 1 maja2009) , mieszkanie przydzielone z gminy , zarejestrowany samochód na mnie(Dania) .Czy bycie współwłaścicielem samochodu w Polsce może być problemem?. Nie wiem czy żona również powinna składać NIP-3 choć nie pracowała ani w Polsce ani w Danii.Mimo wszystko nie chciałbym wymeldowywać się w Polsce a jedynie zmienić miejcse rezydencji podatkowej. Dzięki to tyle , jeżeli mógłbym prosić o wyjaśnienie , byłbym wdzięczny .

  Jeżeli Pana żona mieszka z Panem w Danii, to bez wątpienia jest Pan rezydentem w DK, i nie musi Pan się rozliczać w PL. Co więcej, pomimo tego że musiał Pan złożyć NIP-3 informujący fiskusa o zmianie rezydencji, to już tego Pan robić nie musi, gdyż wykroczenie to się przedawniło (jest 1 rok przedawnienia) Więcej na ten temat tutaj >>.

  Strona jaką Pan stworzył jest extra , myślę że wielu moich znajomych nie raz tutaj będzie zaglądać. Pozdrawiam

  Dziękuję Panu za uznanie! 🙂 Cieszę się z każdych odwiedzin!
  Pozdrawiam i myślę, że Panu choć w części wyjaśniłem zawiłości!
  Rafał

 2. Ewa napisał/a:

  mam podobny problem jak poprzedni : 1wyjechalam z Polski do Danii w kwietniu 2008, w Polsce nigdy nie pracowalam, mam NIP ale nigdy nie podejmowalam pracy bo studiowalam, jestem zameldowana w Danii i pracuje tu od 15 kwietnia 2008, co powinnam zrobic, czy ja rowniez powinnam sie rozliczyc z US i zlozyc NIP-3 i ,,czynny zal” i czy bede cos musiala zwracac US?

  2. moje drugie pytanie dotyczy pracy w okresie wakacyjym: w 2006 roku przez 2 miesiace pracowalam w danii, tam sie roliczalam i placilam podatek, co powinnam zrobic w Polsce z US i czy jest za pozno, czy bede musiala placic jakis podatek w US??
  Ewa
  Witam Pani Ewo! Dziękuję za komentarz i pytanie! Wszystko zależy od tego, gdzie jest Pani rezydencja podatkowa. Tego nie wiem, gdyż nie znam Pani sytuacji dokładnie (o rezydencji pisałem tutaj >> ). Podejrzewam jednak, że wciąż posiada Pani polską rezydencję (gdyż pisze Pani, że wyjechała po studiach w 2008 r., więc jak mniemam, nie posiada Pani obecnie rodziny w Danii), a zatem powinna Pani rozliczać się w PL z dochodów duńskich metodą zaliczenia (o rozliczaniu z dochodów uzyskanych w Danii pisałem tutaj >>). Dodatkowo może Pani skorzystać z ulgi abolicyjnej, co pozwoli na niezapłacenie podatku w PL (tutaj >> o uldze abolicyjnej). A więc za rok 2008 powinna Pani się rozliczyć w PL, co jednak nie spowoduje konieczności zapłaty podatku (zakładając Pani polską rezydencję).

  Obecnie (prawdopodobnie) ciąży na Pani zaległość podatkowa z tego tytułu. Może to Pani jednak uregulować nie ponosząc odpowiedzialności z tego tytułu. Po prostu wystarczy złożyć niezbędne deklaracje podatkowe wraz z czynnym żalem (tutaj więcej na ten temat >>). I będzie po kłopocie 🙂

  Co do NIP-3, skoro nie zmieniła Pani rezydencji podatkowej, to nie musi Pani informować fiskusa o zmianie miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (tj. o zmianie rezydencji podatkowej).

  Pytanie 2: tutaj również ciąży na Pani zaległość (jak wyżej). Jednak w roku 2006 nie obowiązywała ulga abolicyjna, więc nie może Pani z niej skorzystać. Prawdopodobnie będzie Pani musiała zapłacić podatek wraz z odsetkami od zaległości podatkowej. Czynny żal (dodatkowo) pozwoli Pani na uniknięcie odpowiedzialności skarbowej.

  Proszę Pamiętać, że czynny żal jest skuteczny tylko wtedy, kiedy o zaległości nie wie jeszcze fiskus.

  Pozdrawiam,
  Rafał

 3. Mariusz napisał/a:

  Witam,
  moje pytanie brzmi następująco:
  Czy przebywając 2 lata podatkowe w Danii (brak dochodów w Polsce) muszę wykazywać w polskim US jakieś dochody z Danii? Myślę o zakupie mieszkania i zastanawia mnie czy urząd skarbowy nie zapyta skąd mam na to pieniądze… Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
  Witam Panie Mariuszu! Tak, o ile jest Pan polskim rezydentem podatkowym, powinien Pan wykazywać duńskie dochody w Polsce, stosując metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu – metodę zaliczenia ( http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/03/20/jak-rozliczyc-zagraniczne-dochody-metoda-zaliczenia-ccd/ )
  Dodatkowo przysługuje Panu ulga abolicyjna, która spowoduje, że Pana dochody zagraniczne będą wyłączone z opodatkowania w Polsce. Warunkiem jest jednakże skorzystanie z tej ulgi na PIT-O (tutaj więcej na ten temat: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/04/24/jak-rozliczyc-dochody-z-danii-za-rok-2008/ )
  Mimo powyższego, powinien Pan przechowywać dowody na to że zarabiał Pan pieniądze, gdyż po wielu latach (np. właśnie po kupnie mieszkania) fiskus może zapytać, skąd miał Pan środki na zakup nieruchomości. To bardzo ważny temat, o który pisałem tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/07/27/jak-udokumentowac-dawne-dochody/
  Pozdrawiam,
  Rafał

 4. majka napisał/a:

  Witam!
  Mam pytanie na temat podatku zapłaconego w Danii. Mój mąż w 2006 roku w maju wyjechał do pracy w Danii – była to praca legalna, z pozwoleniem na pracę, płaconymi wszystkimi składkami, podatkami itp w duńskim urzędzie SKAT.
  Dzisiaj tj 07.08.2009 dostał wezwanie do „naszego” urzędu skarbowego w charakterze podatnika w sprawie dochodów uzyskanych poza granicami kraju w 2006 roku. Ma wziąć ze sobą dokumenty o wysokości osiągniętych dochodów za poszczególne miesiące roku podatkowego oraz zapłaconym podatku.Dodam,że za rok 2006 rozliczył się tylko z dochodów osiągniętych w Polsce. Uprzejmie proszę o poradę i wyjaśnienie „co nam grozi”:) i z czym możemy się liczyć.
  pozdrawiam majka
  Witam Pani Maju, wygląda na to, że na Pani mężu ciąży zaległość podatkowa właśnie z tytułu zaległych podatków za pracę za granicą w Danii. Pani mąż, jako rezydent podatkowy polski, powinien był się rozliczyć z dochodów duńskich w Polsce poczynając właśnie od roku 2006. Tutaj więcej o rozliczeniu dochodów duńskich: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/04/24/jak-rozliczyc-dochody-z-danii-za-rok-2008/ Co może Państwu grozić? Przede wszystkim konieczność zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami. Dodatkowo w grę może wchodzić odpowiedzialność z kodeksu karno skarbowego, jednakże nie sądzę, aby organ podatkowy sięgał w Państwa przypadku po tego typu rozwiązanie, ze względu na niewielką szkodliwość, jednak wykluczyć tego nie można.
  Proszę mi napisać, jak się sprawa potoczyła. Zawsze można bowiem rozłożyć zapłatę zaległości na raty, albo wnioskować o jej umorzenie. Aha, skoro żądanie USu dotyczy roku 2006, to proponuję szybko rozliczyć się z pozostałych lat (składając dodatkowo czynny żal), zanim jeszcze fiskus się dowiedział o pozozstałej zaległości.
  Pozdrawiam, Rafał.

 5. majka napisał/a:

  Serdecznie dziękuję za poradę, oczywiście poinformuję Pana o tym jaki przebieg będzie miała sprawa.
  majka
  Dziękuję 🙂

 6. majka napisał/a:

  Jeśli można to zadam Panu jeszcze jedno pytanie:) proszę mi powiedzieć, w jaki sposób „nasz” urząd skarbowy dowiedział się o tym, że mąż pracuje właśnie w Danii, czy urzędy skarbowe współpracują ze sobą?
  pozdrawiam majka
  Tak. W każdej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jest specjalna klauzula dając możliwość współpracy podatkowej, a czasem nawet obowiązek wymiany informacji o podatnikach i wypłacanych dochodach.
  Rafał

 7. Kasia napisał/a:

  Witam
  W 2008 roku pracowalam w Danii 4 miesiace ….
  W roku 2009 rozliczalam sie tylko z dochodow w Polsce boje sie jednak ze powinnam rosliczyc sie rowniez z dochodow Z DK nie wiem co mam zrobic?
  Zapomnialam wspomniec ze nie rozliczylam sie w DK i jak wrocilam do PL nie otrzymalam zadnych papierow zwiazanych z rozliczeniem jedyne co posiadam to jakic papier ze SKAT (nie wiem czy przypadkiem nie jest to papier do rozlziczenia)Prosze o porade co mam zrobic?
  Czy moge rozliczyc sie w tym roku za rok 2008 w Danii i w Polsce i co musze zrobic?
  Dziekuje

  Witam Pani Kasiu!
  Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Kasiu, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pani jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
  Rafał

 8. emilia napisał/a:

  witam,moja sprawa wyglada tak -mój partner pracowal w danii od 01.05.09-16.10.09 przez posrednika ,miał normalny kontrakt,posiadal pozwolenie na pobyt,niemial żółtej karty.Mamy juz synka ktory urodził sie 01.02.09 i moje pytanie brzmi tak czy jak teraz bedzie sie rozliczał z dunskiego podatku czy moze tam wpisac swojego synka i czy wtedy bedzie mu sie cos nalezalo z pieniażków?Mial podatek 38% jak pracowal ,a jeszcze chcialam nadmienic że w tym roku w styczniu wzielismy ślub to wiec jestesmy juz rodzina.dziekuje za odpowiedz

  Witam Pani Emilio!
  Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Emilio, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pani jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
  Rafał

 9. gosia napisał/a:

  witam! mam pytanie odnosnie pracy w holandii.w roku 2009 przez wakacje dokladnie 2 miesiace pracowalam legalnie w Holandii. czy musze sie rozliczac z podatku w Polsce i jak to zrobic?

  Witam Pani Gosiu!
  Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Gosiu, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Panią przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pani moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 10. Tomasz napisał/a:

  Witam panie Rafale!! mam pytanie: cały rok 2009 pracowałem w danii na kontrakcie krotkotrwałym,trwał on do 31.11.2009. wiem ze w polsce musze sie rozliczyc do konca kwietnia. Dunski Skat po dzien dzisiejszy niedał mi zadnego dokumentu na podstawie ktorego mogłbym sie rozliczyc, co prawda mam kwitki od wyplat ale niewim jak sie z tego rozliczyc. paru moich kolegow podjeło te proby i rozliczenie wyszło im na tak zwane
  „zero”, inny moj kolega ktory ze mna pracuje ma 5.500zł doplaty. jak to jest mozliwe ze razem pracujemy na tych samych warunkach, mamy to samo wynagrodzenie a wyszło tak ze jeden musi doplacic 5.500zl a drugi wyszedł na „zero”. w jaki sposob mam sie rozliczac żeby niemieć dopłaty?? zaznaczam ze nieosiągnąłem zadnego dochody w polsce. Z góry dziekuje za odpowiedz.P.S.jestem w trakcie czytania pana Eboków;)

  Witam Panie Tomaszu!
  Dziękuję Panu bardzo za pytanie! W skrócie: do rozliczenia potrzebne są paski wynagrodzenia otrzymane od pracodawcy. Dokumenty ze Skatu są raczej zbędne. Skoro nie miał Pan dochodów w PL, to po wykorzystaniu ulgi abolicyjnej powinno Panu wyjść „0” do zapłaty, czyli nic. 🙂 Panie Tomaszu, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – w razie dalszych wątpliwości proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 11. Tomasz napisał/a:

  mam jeszcze jedno mało pytaie. wie Pan moze w jakich dniach mozna wykorzystac abolicje bo dowiedziałem sie dzisiaj ze tylko w okreslonym czasie mozna z niej korzystac. z gory dziekuję za odpowiedz!:)

  Panie Tomku, co innego abolicja, a co innego ulga abolicyjna. Z abolicji już skorzystać nie można, ale i tak nie rozmawiamy tutaj o abolicji podatkowej przecież. Chodzi nam o ulgę abolicyjną. Można z niej skorzystać do 30 kwietnia, czyli w terminie złożenia zeznania podatkowego na PIT-36 oraz PIT-O. Tutaj jest więcej na ten temat.

  Pozdrawiam,
  Rafał

 12. Łukasz napisał/a:

  witam
  mam pytanie w zeszłym roku nie rozliczyłem sie z dunskiego podatku , czy mage jeszcze to zrobić w tym roku

  Oczywiście! Dopóki fiskus się nie dowiedział, może Pan spokojnie rozliczyć zaległość 🙂
  Pozdrawiam!
  Rafał

 13. Łukasz napisał/a:

  Witam . juz od ponad roku jestem w polsce,
  Zabardzo nie wiem jak sie do tego zabrac (zielony jestem) ,mam jakies druki ze skat
  SERVICEBREV 2008 z kwotą z tyłu w prawym górnym rogu 183.654
  SALVANGIVELSE 2008 z jakimiś numerami FELT NR.
  i jeszcze znalazłem z roku 2007 FORSKUDSOPGORELSE z jakimiś kwotami,
  i ARSOPGORELSE 2007 z kwota na koncu restskat for 2007 =0.00
  jaksie do tego zabrac, i czy to moze byc zwrot czy dopłata , zadnej umowy od szefa nie miałem , wiem ze szef ostro mnie whu… robił , ale byłem w takiej sytuacji zyciowej ze nie było mi dane sie stawiać miałem 70 kr na godz , pieniądze dawał mi na reke ,
  Mam tez papiery z ATP wchodziłem tam podają pin i tam znalazłem jakies kwoty za 2008
  Oplysninger
  Navn:
  Optjent: 10.103,50 kr. 10,0 dage
  Udbetalt: 10.103,50 kr. 10,0 dage
  Tilgode: 0,00 kr. 0,0 dage
  NemKonto
  Optjent
  19.10.2007 Optjent hos SKOVBYG ApS SkovByg Aps 2.931,00 Kr.
  23.01.2008 Optjent hos SKOVBYG ApS SkovByg Aps 7.172,50 Kr.
  30.07.2008 Disp. om 3 hverdage på din NemKonto. 10,0 dage 10.103,50 Kr.

  i w tym atp znalazłem nr. konta króry nie był mój , podejrzewam ze szefa,(strasznego faszysty i kretacza) i te pieniądze należały chyba mi się!!
  Wtedy nie zwracałem na to uwagi , gdyż musiałem cicho siedzieć i pracowac ,
  Pilnie prosze o jakieś wskazówki POZDRAWIAM

  Witam Panie Łukaszu!

  Bardzo proszę o skorzystanie z opcji Zadaj Mi Pytanie, ok? 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

 14. Magdalena napisał/a:

  Witam,
  mam do pana pytanie,mąż pracował w zeszłym roku w Danii,bez pośrednio przez Duńska firmę,przyszły parę dni temu papiery tzn rozliczenie podatkowe Duńskie,nie wiemy co mamy zrobić z tymi papierami,gdzie je rozliczyć i jak.Proszę o pomoc.Dziękuję.

  Witam Pani Magdaleno!
  Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Magdaleno, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Panią przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pani moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 15. Zbyszek napisał/a:

  Witam
  mam kolegę który pracował w Holandii od czerwca 2007 do grudnia 2009. Rozliczał się z podatku w Holandii do Polski przyjeżdżał tylko na święta (2-3 tygodnie) i letnie wakacje (2-3 tyg.) do rodziców i siostry, nie ma w polsce żony ani dzieci, nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie uzyskiwał także dochodów w PL. W związku z zaistniałą sytuacja czy musi rozliczyć się w Polsce jeszcze raz. Za wszelką odpowiedz bardzo dziękujemy i pozdrawiamy

  Witam Panie Zbyszku!
  Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Zbyszku, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 16. damian napisał/a:

  Witam. Rozliczalem sie z dochodow przez internet. Nie uwzglednilem w rozliczeniu nic tzn. transport, diety… Dostalem pismo ze skata ze mam zaplacic spora sumke. Czy jest mozliwosc korekty ewentualnie ponownego rozliczenia ktore bedzie dla mnie korzystniejsze?? Pozdrawiam

 17. Angela napisał/a:

  Witam. Mam pytanie, właśnie byłam na wezwaniu US o pracę w 2007r w Danii, musiałam złożyć korektę do pit. Gdyż wcześniej w US, powiedziała mi jakaś miła Pani, że wystarczy że rozliczę się w Danii. Tak też zrobiłam. Mam do oddania dość spory dla mnie podatek, czy mogę się jakoś od tego odwołać? Proszę o pomoc!!

  Witam Panią! Wg mnie nic się nie da zrobić. Ale proszę się skontaktować z doradcą podatkowym. On ma większe dośw. w sprawach procesowych niż ja. Namiar na niego znajdzie Pani w zakładce: Zadaj mi Pytanie, wystarczy kliknąć tutaj.

  Pozdrawiam,
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !