Drodzy Przyjaciele, bardzo często dostaję pytania tego typu:
Mieszkam w UK od 2006 roku. Nie rozliczałem się wcześniej w Polsce. Wyjechałem do UK nie powiadamiając swojego US o zmianie miejsca zamieszkania. Teraz chciałbym swoje sprawy uregulować wobec polskiego fiskusa. Czy zostanę ukarany w związku z niezłożeniem NIP-3 w terminie?
O NIP-3 i czynnym żalu pisałem już tutaj wielokrotnie. Na przykład tutaj >> Teraz jednak zobaczcie, jak to jest z tym niezłożeniem NIP-3 w terminie oraz z przedawnieniem.
Zapraszam dalej tutaj >>
Rafał
26 czerwca, 2009, 21:30
Wiec mam rozumiec ze gdy od czasu nie zlozenia przeze mnie Nip-3 minely ponad dwa lata, mieszkam na Islandii, moge isc spokojnie do urzedu skarbowego i zlozyc go teraz???
Tylko wtedy czy powinienem podawac swoj prawdziwy czas wyjazdu tzn 2007 rok, czy poprostu zlozyc go teraz jakbym dopiero co opuszczal kraj?
Hej Łukasz! Tak, możesz spokojnie pójść i złożyć NIP-3 zawiadamiając US o zmianie miejsca zamieszkania. Ale podaj datę faktyczną, gdyż jak wrócisz do PL to będzie ważne, skąd masz pieniądze i kiedy je zarobiłeś. W szczegółach pisałem o tym tutaj >>
Pozdrawiam!
Rafał
26 czerwca, 2009, 21:33
tam, mam pytanie. Otóż Pit za rok 2008 wysłałam wpisując zamiast adresu zameldowania, adres zamieszkania. Problem w tym, że nie aktualizowałam tych danych w Urzędzie Skarbowym. Dostałam 2 dni temu pismo z urzędu, że nie zgadzają się dane z poprzedniego zeznania z tym które wysłałam w tym roku. Dołączony został NIP-3, aby wykonać zgłoszenie aktualizacyjne. Czytałam gdzieś, że jeżeli w ciągu 30-stu dni, od momentu zmiany miejsca zamieszkania, nie złoży się tej aktualizacji danych, to może być kara. Ja się przeprowadziłam do innego mieszkania w lutym zeszłego roku. Czy jak wpiszę tą datę na wniosku (NIP-3), to czy będzie jakaś kara? Na piśmie jakie od nich otrzymałam jest na dole napisane dokładnie tak: „Jednocześnie zawiadamiam, że z w/w przyczyny zeznanie nie wywołuje skutków prawnych, a w przypadku nadpłaty nie ma do niego zastosowania przepis art.77 paragraf 1 pkt.5 Ordynacji podatkowej określający 3 miesięczny termin do zwrotu nadpłaty”.Proszę o odpowiedź.
Witam! Proszę wybaczyć opóźnienie, jednak byłem na krótkim urlopie. Jak pisałem we wpisie, przedawnienie wynosi 1 rok, a zatem już się przedawniło i nikt Pani kary nie wymierzy 🙂 Pozdrawiam!
Rafał
26 czerwca, 2009, 21:36
Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź. Świetna strona, mało kto udziela porad prawnych nie biorąc za to pieniędzy. Bardzo Panu dziękuję, będę polecać tą stronę:-)
🙂 O to proszę 🙂
To dla mnie wielka przyjemność gościć na mojej stronie i pomagać!
Rafał
14 lipca, 2009, 00:41
Panie Rafale.
Jestem w UK od wrzesnia 2004 roku. Przed wyjazdem nie zlozylem NIP3. Z polskim US rozliczylem sie z dochodow zarowno polskich jak i tych brytyjskich
za 2004. W 2005 dojechala do mnie zona. Jako, ze faktycznie mielismy zamiar tutaj zostac nie rozliczalismy sie juz z polskim US (niestety nie wymeldowalismy sie- jestesmy zameldowani u naszych mam). W 2006 otrzymalismy z Home Office dokument potwierdzajacy nasza „rezydencje”. W 2007 sprzedalismy w Polsce mieszkanie. Sutuacja sie troche u nas skomplikowala. Ja chcialbym wrocic, ale nie chcialbym jednoczesnie „wpasc pod noz” fiskusa.
Jakie jest wyjscie z mojej sytuacji? Bede bardzo wdzieczny za pomoc
Serdecznie pozdrawiam, Artur
WItam Panie Arturze! Pana sytuacja podatkowa jest czysta 🙂 Rozliczył się Pan za rok 2004, potem wraz z przyjazdem żony zmieniła się Pana rezydencja podatkowa na UK. W tym momencie należało złożyć NIP-3, ale to wykroczenie się już przedawniło (więcej na ten temat tutaj http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/06/17/nie-zlozylem-nip-3-co-teraz/ ). A więc przyjeżdża Pan do PL jako rezydent UK. Jeżeli zmieni Pan rezydencję na PL, to teraz będzie Pan musiał złożyć NIP-3 i poinformować fiskusa o tym fakcie. Obecnie fakt zameldowania nie ma praktycznie znaczenia dla miejsca rezydencji podatkowej 🙂
Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za odwiedziny!
Rafał
18 lutego, 2010, 23:46
Witam Panie Rafale,
Jestem wierna czytelniczka Pana artykulow, ktore wiele ucza i pomagaja nam, laikom borykac sie z problemami prawnymi.Dziekuje 🙂
Jestem od 2003 roku w UK, tutaj pracuje od samgo przyjazdu i dodatkowo sie ucze. Nie zlozylam NIP-3 jak wyjezdzalam z Polski (niestety nie wiedzialam ze powinnam)i nie rozliczalam sie z dochodow brytyjskich, nie skozystalam tez z abolicji. Jestem przekonana, ze jestem rezydentem podatkowym w UK – czy mam racje? W 2007 kupilam mieszkanie w Polsce, ktore planuje teraz wynajac i chce sie z tego przychodu rozliczyc. Chce byc tez pewna, ze nie bede miec problemow z US jak sie „pojawie”, albo byc przygotowana na ewentualne problemy.
Z tego co doczytalam moge zlozyc teraz NIP-3 bez dodatkowych konsekwencji podajac date przeniesienia mojej rezydentury podatkowej do UK w 2003 roku – czy mam racje?
Wiem, ze w razie wstrzecia postpowania bede musiala udowodnic miejsce zamieszkania w UK – czy umowa na czas nieokreslony i ciaglosc pracy wystarczy aby to udowodnic?
Jest jeszcze jedna rzecz, ktora powoduje moje obawy w razie wstrzecia postepowania podatkowego, a mianowicie kupujac mieszkanie musialam przedstawic polski adres zameldowania (wmowa kredytu i akt notarialny gdzie wskazane jest, ze umowa jest podpisana pomiedzy…. i Pania….. zamieszkala…Polska). Mysli Pan ze bede miec problemy z tego tytulu?
Z gory dziekuje za pomoc w tej sprawie;-)
Pozdrawiam,
Witam Pani Agnieszko!
Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Agnieszko, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
Bardzo Pani jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
Rafał