Dziś kolej na rozliczanie dochodów pochodzących z USA w Polsce... Poprzednio pisałem o rozliczaniu dochodów holenderskich i w tym przypadku sprawa jest analogiczna.
1. Kto rozlicza dochody z USA w Polsce?
Obowiązek rozliczenia tych dochodów spoczywa na osobach, które w roku 2008 posiadały polską rezydencję podatkową. Kto zatem był takim rezydentem? Mamy tutaj dwa kryteria, z których spełnienie przynajmniej jednego skutkuje polską rezydencją podatkową, a więc koniecznością rozliczenia się w Polsce.
Pierwsze kryterium to liczba dni - 183 dni w roku podatkowym. Niekoniecznie muszą być spędzone w Polsce łącznie - liczy się suma tych dni.
Drugie kryterium, to ... Czytajcie dalej >>
Rafał
16 czerwca, 2009, 19:37
Witam Panie Rafale! Proszę mi powiedziec, czy mogę odzyskać swój podatek, jeżeli pracowałem w USA w 2008 roku? Czy będzie to miało wpływ na mój podatek w Polsce?
Z góry dziękuję!
Tomek Z.
Witam Panie Tomku! Tak, może Pan swój podatek odzyskać zgodnie z odpowiednimi przepisami USA. Pisałem w szczegółach o tym tutaj >>. Jeżeli był Pan wówczas polskim rezydentem podatkowym to zwrot podatku zrodzi konieczność rozliczenia się z niego w Polsce. Jeżeli będzie Pan szukał firmy, która odzyska dla Pana podatek, to na pewno przydatna stanie się dla Pana lista prowizji pobieranych przez poszczególne firmy. Jest ona tutaj >>
Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny!
Rafał
26 czerwca, 2009, 13:46
Panie Rafale, do artykulu wkradl sie chyba jakis blad, pisze Pan o „fińskim ZUS i NFZ”. Natomiast w odcinku tvpodatkowej nic nie wspomina Pan o USA. Czy moze Pan podac jakas podstawe prawna mozliwosci odliczenia ubezpieczenia amerykanskiego od dochodu? Serdecznie pozdrawiam
Witam Pana! Rzeczywiście, to chyba dlatego, że cały czas myślę o tym, jak tu by się wyrwać do Finlandii, gdzie mam wielu przyjaciół 🙂 W każdym razie dziękuję za uwagę! Co do podstawy prawnej, to jest to art. 26 ust. 1 pkt. 2a (ZUS) oraz art. 27b ust. 1 pkt 2 (NFZ) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pozdrawiam,
Rafał