podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć dochody z USA

Autor wpisu: data: 15 czerwca, 2009

usa-flagDziś kolej na rozliczanie dochodów pochodzących z USA w Polsce... Poprzednio pisałem o rozliczaniu dochodów holenderskich i w tym przypadku sprawa jest analogiczna.

1. Kto rozlicza dochody z USA w Polsce?

Obowiązek rozliczenia tych dochodów spoczywa na osobach, które w roku 2008 posiadały polską rezydencję podatkową. Kto zatem był takim rezydentem? Mamy tutaj dwa kryteria, z których spełnienie przynajmniej jednego skutkuje polską rezydencją podatkową, a więc koniecznością rozliczenia się w Polsce.

Pierwsze kryterium to liczba dni - 183 dni w roku podatkowym. Niekoniecznie muszą być spędzone w Polsce łącznie - liczy się suma tych dni.

Drugie kryterium, to ... Czytajcie dalej >>

Rafał

dodajdo

komentarze 2 do “Jak rozliczyć dochody z USA”

 1. Tomasz napisał/a:

  Witam Panie Rafale! Proszę mi powiedziec, czy mogę odzyskać swój podatek, jeżeli pracowałem w USA w 2008 roku? Czy będzie to miało wpływ na mój podatek w Polsce?
  Z góry dziękuję!
  Tomek Z.
  Witam Panie Tomku! Tak, może Pan swój podatek odzyskać zgodnie z odpowiednimi przepisami USA. Pisałem w szczegółach o tym tutaj >>. Jeżeli był Pan wówczas polskim rezydentem podatkowym to zwrot podatku zrodzi konieczność rozliczenia się z niego w Polsce. Jeżeli będzie Pan szukał firmy, która odzyska dla Pana podatek, to na pewno przydatna stanie się dla Pana lista prowizji pobieranych przez poszczególne firmy. Jest ona tutaj >>
  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny!
  Rafał

 2. M napisał/a:

  Panie Rafale, do artykulu wkradl sie chyba jakis blad, pisze Pan o „fińskim ZUS i NFZ”. Natomiast w odcinku tvpodatkowej nic nie wspomina Pan o USA. Czy moze Pan podac jakas podstawe prawna mozliwosci odliczenia ubezpieczenia amerykanskiego od dochodu? Serdecznie pozdrawiam
  Witam Pana! Rzeczywiście, to chyba dlatego, że cały czas myślę o tym, jak tu by się wyrwać do Finlandii, gdzie mam wielu przyjaciół 🙂 W każdym razie dziękuję za uwagę! Co do podstawy prawnej, to jest to art. 26 ust. 1 pkt. 2a (ZUS) oraz art. 27b ust. 1 pkt 2 (NFZ) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !