Czas na kontynuację serii wpisów o metodach unikania podwójnego opodatkowania. Aktualnie omawiam metodę zaliczenia (kredytu podatkowego). Poprzedni wpis o metodzie zaliczenia jest << tutaj.
Tym razem czas na bardziej zaawansowane obliczenia :) Metoda zaliczenia w swojej czystej postaci prawie nigdy nie występuje w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wynika to z faktu, że odliczenie od podatku krajowego podatku zapłaconego za granicą, mogłoby całkowicie pozbawić fiskusa dochodów, jeżeli zagraniczny podatek byłby równy albo wyższy niż podatek do zapłacenia w kraju.
Dlatego właśnie najczęściej stosuje się metodę zaliczenia w wariancie z zachowaniem proporcji dochodów osiągniętych w obu krajach - metoda zaliczenia proporcjonalnego.
Po szczegóły zapraszam tutaj >>
Pozdrawiam,
Rafał.
30 kwietnia, 2009, 06:47
Witam, mam pytanie odnośnie obliczania wysokości podatku proporcjonalnego.
Mianowicie: Czy proporcje obliczamy – dzieląc dochód holenderski przez dochód całkowity? czy też, dzieląc – przez dochód do opodatkowania (czyli po odliczeniu ulg od dochodu)?
Pozdrawiam.
WItam Panie Januszu! Oczywiście bierzemy pod uwagę dochód już po odliczeniach przysługujących nam ulg. Wynika to również z samej konstrukcji deklaracji podatkowej.
Pozdrawiam,
Rafał
30 kwietnia, 2009, 11:51
Dziękuję,
tak tez zrobiłem – no ale pewność nade wszystko :)))
Pozdrawiam
Dziękuję również!
Rafał
10 lutego, 2010, 13:39
Witam panie Rafale !
Czy może skorzystać z ulgi abolicyjnej za rok 2009 marynarz zatrudniony u armatora holenderskiego.nie ma informacji o potrącaniu podatku-nie otrzymał rocznego rozliczenia dochodu.innymi słowy jak interpretować konwencję holenderską dla pracowników najemnych zatrudnionych na statkach morskich,lądowych,powietrznych … dziękuję za udzielenie mi informacji
pozdrawiam
Pani Aniu, udzieliłem już Pani odpowiedzi w poprzednim pytaniu tutaj >> 🙂
Pozdrawiam,
Rafał