podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda zaliczenia, c.c.d.

Autor wpisu: data: 20 marca, 2009

Czas na kontynuację serii wpisów o metodach unikania podwójnego opodatkowania. Aktualnie omawiam metodę zaliczenia (kredytu podatkowego). Poprzedni wpis o metodzie zaliczenia jest << tutaj.

Tym razem czas na bardziej zaawansowane obliczenia :) Metoda zaliczenia w swojej czystej postaci prawie nigdy nie występuje w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wynika to z faktu, że odliczenie od podatku krajowego podatku zapłaconego za granicą, mogłoby całkowicie pozbawić fiskusa dochodów, jeżeli zagraniczny podatek byłby równy albo wyższy niż podatek do zapłacenia w kraju.

Dlatego właśnie najczęściej stosuje się metodę zaliczenia w wariancie z zachowaniem proporcji dochodów osiągniętych w obu krajach - metoda zaliczenia proporcjonalnego.

Po szczegóły zapraszam tutaj >>

Pozdrawiam,

Rafał.

dodajdo

komentarze 3 do “Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda zaliczenia, c.c.d.”

 1. Janusz napisał/a:

  Witam, mam pytanie odnośnie obliczania wysokości podatku proporcjonalnego.
  Mianowicie: Czy proporcje obliczamy – dzieląc dochód holenderski przez dochód całkowity? czy też, dzieląc – przez dochód do opodatkowania (czyli po odliczeniu ulg od dochodu)?

  Pozdrawiam.
  WItam Panie Januszu! Oczywiście bierzemy pod uwagę dochód już po odliczeniach przysługujących nam ulg. Wynika to również z samej konstrukcji deklaracji podatkowej.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 2. Janusz napisał/a:

  Dziękuję,
  tak tez zrobiłem – no ale pewność nade wszystko :)))
  Pozdrawiam
  Dziękuję również!
  Rafał

 3. Anna napisał/a:

  Witam panie Rafale !
  Czy może skorzystać z ulgi abolicyjnej za rok 2009 marynarz zatrudniony u armatora holenderskiego.nie ma informacji o potrącaniu podatku-nie otrzymał rocznego rozliczenia dochodu.innymi słowy jak interpretować konwencję holenderską dla pracowników najemnych zatrudnionych na statkach morskich,lądowych,powietrznych … dziękuję za udzielenie mi informacji
  pozdrawiam

  Pani Aniu, udzieliłem już Pani odpowiedzi w poprzednim pytaniu tutaj >> 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !