podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Czynny żal – wzór

Autor wpisu: data: 5 kwietnia, 2010

Już kilka razy na łamach tego bloga pisałem o tym, co to jest czynny żal. Za każdym razem były to jednak szczątkowe informacje. Tym razem zobaczmy, co to jest za pismo, do czego służy, jak się nim posługiwać, kiedy nie warto go składać, no i ostatecznie, jak wygląda.

Ogólnie rzecz biorąc, Czynny Żal to zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, np. o niezłożeniu w terminie deklaracji rozliczającej zagraniczne dochody. Jego celem jest uwolnienie się od odpowiedzialności karnej skarbowej. Podstawą do złożenia tego pisma jest art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Jakie warunki dodatkowe (tj. oprócz złożenia samego pisma) należy spełnić? Przede wszystkim trzeba dokonać wpłaty zaległego podatku wraz z odsetkami - jeżeli czyn zabroniony wiązał się z niezapłaceniem podatku, albo złożyć zaległą deklarację, jeżeli to jest powód składania tego pisma. Można to zrobić na polecenie organu podatkowego, albo wcześniej - samodzielnie. Dodatkowo w samym piśmie należy "podać istotne okoliczności czynu zabronionego", a więc trzeba opisać dokładnie popełniony czyn wraz z podaniem personaliów osób, uczestniczących w tym procederze.

Dokładnie o Czynnym żalu przeczytasz też TUTAJ >>

Kiedy Czynny Żal nie będzie skuteczny? Jeżeli zostanie złożony po tym, jak organ podatkowy dowiedział się o popełnieniu czynu zabronionego (miał udokumentowaną wiedzę), albo po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej (np. przeszukania, kontroli). Złożenie Czynnego Żalu po tym terminie nie zwolni z odpowiedzialności karnoskarbowej podatnika, zalegającego z zapłatą podatku.

Złożenie Czynnego Żalu nie wiąże się z żadną opłatą, a więc nie ma tutaj konieczności wnoszenia opłat w kasie urzędu skarbowego.

Czynnego Żalu nie składa się wraz z korektą deklaracji (w tym przypadku wraz z korektą składa się pismo wyjaśniające powód korekty). Wynika to z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego, który stanowi:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa (...)  korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Czynny Żal a zagraniczne odsetki

W związku z powyższym może zaistnieć wątpliwość, czy w przypadku zatajenia dochodów z zagranicznych odsetek, należy złożyć Czynny Żal, czy też zwykłą korektę deklaracji wraz z wyjaśnieniem. Ponieważ korektę można złożyć w celu skorygowania uprzednio złożonej deklaracji (art. 81 Ordynacji Podatkowej) w zakresie wcześniej ujawnionego źródła dochodu, to dlatego w przypadku zatajenia dochodu z zagranicznych odsetek wymagany będzie Czynny Żal. I to nawet wtedy, kiedy rozliczenie zagranicznych dochodów z pracy oraz z odsetek będzie miało miejsce na tej samej deklaracji PIT-36.

Przykład Czynnego Żalu

po

Składa (dane podatnika):                                           Warszawa, 15 maja 2009 r.

………….

NIP:

Do: Naczelnika Urzędu Skarbowego w ………

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego Na podstawie art. 16 kodeksu karnego skarbowego zawiadamiam naczelnika urzędu skarbowego w …………… o niezłożeniu przeze mnie do 30 kwietnia 2009 r. zeznania

PIT-36 za 2009 r, a także o braku wpłaty wynikającego z tego zeznania podatku dochodowego.

Obowiązek ten dopełniam wraz ze złożeniem niniejszego zawiadomienia. Dołączam również oryginał dowodu uiszczenia zaległego podatku wraz z odsetkami.

Jednocześnie informuję, że niezłożenie zeznania PIT-36 za 2009 r. nie wynikało ze współdziałania z jakąkolwiek osobą trzecią.

(podpis)

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczysz swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej - mój wielokrotny bestseller - plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

oooo

dodajdo

komentarze 3 do “Czynny żal – wzór”

 1. Małgosia napisał/a:

  Ciekawy artykuł 🙂
  Nie wszyscy podatnicy, zwłaszcza ci prowadzący działalność gospodarczą, wiedzą, że mają prawo prostować popełnione błędy wyrażając ‚Czynny Żal’ i nic im z tego tytułu nie grozi. Niejednokrotnie musiałam przekonywać ludzi, że lepiej jest się przyznać i naprawić pomyłkę/niedopatrzenie, niż próbować to ukryć. Wiele ludzi obawia się, że będą mieli z tego tytułu problemy.
  Tak więc, artykuł na prawdę potrzebny 🙂
  Pozdrawiam
  MM
  (http://www.oazypodatkowe.pl)

  Dziękuję Pani Małgosiu za trafny komentarz!
  Rafał

 2. Łukasz napisał/a:

  Witam Panie Rafale,

  od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem Pana publikacji dotyczącej podwójnego opodatkowania. Dalej jednak niejasna pozostaje dla mnie jedna kwestia: jak należy rozliczyć dochody małoletnich dzieci uzyskiwane za granicą (renta dziecka wypłacana przez zagraniczny odpowiedik ZUSu) w przypadku metodoa proporcjonalnego odliczenia? Czy dochody te należy uwzględnić przy obliczeniach, dodając je do dochodów rodzica i wpisując sumarczynie do załącznika pitzg?

  Witam Panie Łukaszu!
  Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Łukaszu, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

  Pozdrawiam!

 3. madziarka190 napisał/a:

  mam pytanie…nie rozliczyłam się z dochodów za 2009 rok.wiem,ze muszę wypełnić pit i zanieść jak najszybciej do US.Chcę dodać,ze pracowałam w Polsce.Czy napisanie „czynnego żalu” dotyczy również mnie? a może inaczej…czy mogę napisać takie wyjaśnienie?

  Witam Panią!

  Dziękuję Pani za zaufanie, jednak ze względu na brak czasu nie jestem w stanie odpowiadać na Państwa pytania. Bardzo proszę o skorzystanie z jednej z opcji zawartych w zakładce Zadaj Mi Pytanie. Jestem pewien, że w ten sposób uzyska Pani pomoc!

  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !