podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Żołnierz zawodowy – zagraniczna dieta – obniżenie przychodu

Autor wpisu: data: 20 kwietnia, 2010

m1a1-tankDziś parę słów na temat opodatkowania dochodów zagranicznych żołnierzy, a dokładnie problemu, czy żołnierz pełniący służbę za granicą ma prawo do odliczenia diety od swojego zagranicznego przychodu.

W ciągu ostatnich kilku lat narosło wokół tego tematu szereg wątpliwości, co widoczne jest nawet w interpretacjach organów podatkowych.  Nie zawsze bowiem zawierały one prawidłowy wniosek (nie ma się zresztą co dziwić, gdyż - jak to w naszym prawie podatkowym - także i w tym zakresie mieliśmy niedawno do czynienia z lekkim zamieszaniem).

Zanim przejdziemy do meritum wspomnę tylko, że poprzednio omawiałem zagadnienie opodatkowania dochodów żołnierzy przebywających na placówkach dyplomatycznych w krajach objętych działaniami wojennymi.

Ok. Do rzeczy... i krótko: :)

Żołnierz zawodowy, uzyskujący wynagrodzenie w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych za granicą, ma uprawnienie do tego, aby pomniejszyć swój przychód o wartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju. Wysokość diety ustalona jest w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy. A więc od wartości swojego zagranicznego przychodu, żołnierz może odliczyć sobie odpowiednią część takiej diety (stosownie do kraju, w którym służył) za każdy dzień, w którym poza Polską przebywał (art. 21 ust. 1 pkt 20 PIT).

Powyższe odnosi się do przychodów żołnierza OD roku 2007 włącznie. Wcześniej jednak stan prawny był nieco inny. Do roku 2006 włącznie, żołnierz mógł odjąć od swojego przychodu 30 diet, a więc powinien był pomnożyć wysokość przysługującej mu diety stosownie do państwa, w którym przebywał, o wskaźnik 30, i tak uzyskaną liczbę odjąć od własnego zagranicznego przychodu (zob. szczegółowo, jak odejmować diety).

Ważna uwaga! Powyższe uwagi NIE odnoszą się do żołnierzy, którzy zostali skierowani za granicę w celu udziału w konflikcie zbrojnym, itp. (art. 21 ust. 15 PIT). Dlaczego? Ponieważ należności wypłacone takiemu żołnierzowi są generalnie zwolnione z podatku dochodowego.  A więc żołnierz walczący poza granicami kraju (czyli nieotrzymujący wynagrodzenia jako członek służby zagranicznej) nie może od swojego przychodu odliczyć diety w jakiejkolwiek wysokości (art. 21 ust. 1 pkt 83 PIT).

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczysz swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej - mój wielokrotny bestseller - plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

oooo

dodajdo

Komentarze są zablokowane.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !