podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Odsetki za granicą – opodatkowanie w Polsce

Autor wpisu: data: 20 lipca, 2009

Opodatkowanie odsetek od zagranicznych oszczędności budzi coraz większe kontrowersje, jako że dnia na dzień coraz więcej osób zainteresowanych jest problemem uregulowania swoich obowiązków w tym zakresie wobec polskiego fiskusa. Coraz więcej osób też - co można zobaczyć w komentarzach na tym serwisie - jest kontrolowanych w tym przedmiocie przez organy podatkowe.

Nie ulega wątpliwości, iż na większą świadomość podatkową osób przebywających za granicą główny wpływ miał problem „podwójnego opodatkowania" zagranicznych dochodów, czego efektem było wprowadzenie w życie abolicji podatkowej. Wydaje się jednak, że zagadnienie podwójnego opodatkowania w kształcie, jaki miało ono przed wprowadzeniem abolicji podatkowej, to tylko początek znacznie poważniejszego problemu, jakim jest właśnie opodatkowanie zagranicznych odsetek.

Resztę czytajcie tutaj >>

**********************************

Poprzednio o odsetkach pisałem tutaj >>

dodajdo

komentarze 3 do “Odsetki za granicą – opodatkowanie w Polsce”

  1. Monika napisał/a:

    Panie Rafale, czy dobrze rozumiem, że jeżeli pracuję w Irlandii to też muszę się rozliczyć z tych odsetek? A abolicja tego nie obejmowała?
    Pozdrawiam, Monika.
    Witam Pani Moniko!
    Abolicja dotyczyła jedynie dochodów z pracy i tych osób, które rozliczały się metodą zaliczenia. Tak jak Pani, tak i inne osoby z IRL nie musiały korzystać z abolicji, gdyż rozliczacie się w PL metodą inną – metodą wyłączenia. Co się zaś tyczy odsetek, to to jest zupełnie inny rodzaj dochodu, i – niestety – odnosi się to do wszystkich krajów, ponieważ – jak pisałem w poście – dochód z odsetek zagranicznych jest opodatkowany w Polsce tylko według metody zaliczenia, bez względu na kraj pochodzenia tychże odsetek.
    Pozdrawiam, Rafał.

  2. Andrzej napisał/a:

    Zgodnie z dyrektywa Rady Europy 2003/48/WE (art.11-14) banki austriackie potracaja obecnie 20% podatku od odsetek.75% tego podatku przekazywana jest do Polski w formie anonimowej.20% to wiecej niz 5% zapisane w umowie polsko-austriackiej ale chyba nie trzeba juz placic zadnego podatku w Polsce. Zgodnie z ta dyrektywa( chyba obowiazuje takze Polske) Polska powinna nawet zwrocic 1% nadplaty.
    Wyrazy szacunku.
    Andrzj K.

  3. Krzysztof napisał/a:

    A czy wiadomo ile banki holenderskie pobieraja podatku od lokat i kont oszczędnościowych?
    Znalazlem tylko coś takiego i nie ukrywam, że mam problem ze wytypowaniem czy to właściwa wykładnia do tego problemu:

    „Dochód podlegający opodatkowaniu pochodzący z oszczędności i lokat: stawka
    wynosi 30% i pobierana jest ze stałego ryczałtowego oprocentowania stanowiącego 4 % od
    całego majątku netto, bez względu na rzeczywiste odsetki. Wartość netto jest
    równowartością w skład, której wchodzą wkłady oszczędnościowe, przychody z wynajęcia
    nieruchomości i akcji itp. po odciągnięciu wierzytelności. Podstawą do obliczenia jest
    średnie saldo danego roku, a daty bazowe to 1 stycznia i 31 grudnia. Podatek jest pobierany
    od majątku powyżej kwoty 19.698 euro.”

    Czy zatem jeśli mialem założone konto oszczędzające czy też lokatę terminową to mój zysk został pomniejszony o 30% i idąc tym tokiem powinienem dostać zwrot różnicy pomiędzy 19% u nas, a 30% w NL?

    Witam Panie Krzysztofie!

    Dziękuję Panu za zaufanie, jednak ze względu na brak czasu nie jestem w stanie obecnie odpowiadać na Państwa pytania. Bardzo proszę o skorzystanie z jednej z opcji zawartych w zakładce Zadaj Mi Pytanie. Jestem pewien, że w ten sposób uzyska Pan pomoc!

    Pozdrawiam serdecznie!
    Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !