Jeden z ostatnich wpisów dotyczył tego, jak niekorzystnie opodatkowani są polscy naukowcy pracujący za granicą, w związku z tym, że są tam oni zwolnieni z podatku dochodowego. To zwolnienie powoduje bowiem konieczność opodatkowania ich dochodu w Polsce według mniej korzystnych polskich przepisów podatkowych. To prowadzi do paradoksu, w którym pozornie korzystna ulga podatkowa za granicą powoduje powstanie gorszego statusu podatkowego w Polsce w stosunku do osoby, która zajmuje się innego rodzaju profesją i z tej ulgi za granicą skorzystać nie może.
Po poprzednim wpisie odezwało się do mnie kilka osób bezpośrednio zainteresowanych tym tematem. Sądzę więc, że problem zagranicznego opodatkowania polskich naukowców (a w zasadzie opodatkowania ich zagranicznych dochodów w Polsce) jest ważki i warto go tutaj rozwinąć.
Zapraszam więc dalej po porcję wiedzy o tym, jak opodatkowani są polscy naukowcy od dochodów zagranicznych >>
------------------------
22 lipca, 2009, 21:38
Wielkie dzięki Rafale! Kawał dobrej roboty!
Romek
To ja dziękuję za dobre słowo! Dla mnie to prawdziwa przyjemność! 🙂
Rafał
12 kwietnia, 2010, 14:36
[…] ale potem uznałem, że powinny być długie i merytorycznie wyczerpywać pewien problem (zob. np. ten wpis). Obecnie ponownie powróciłem do krótkich wpisów, jednak staram się, aby treść tam zawarta […]