podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Rozliczenie zagranicznych dochodów – błędy w deklaracjach

Autor wpisu: data: 16 lutego, 2010

rozliczenie-zagranicznych-dochodaw-bledy-w-deklaracjach-rafal-chmielewskiJakiś czas temu miałem przyjemność udzielić wywiadu pani Ewie Matyszewskiej z Dziennika Gazety Prawnej w temacie najczęściej popełnianych przy rozliczeniach zagranicznych dochodów błędów.

Błędy były, są i będą się powtarzać, jako że rozliczenie dochodów z zagranicy jest dość skomplikowane (cały proces rozliczania tych dochodów razem z przykładami omawia mój przewodnik). Są jednak takie, które popełniane są przez podatników nagminnie. Chodzi tutaj o:

 • prawidłowe przeliczenie zagranicznego wynagrodzenia na złotówki;
 • prawidłowe ustalenie dochodu;
 • prawidłowe określenie kwoty kosztów uzyskania przychodów;
 • prawidłowe obliczenie diet, oraz
 • prawidłową wpłatę zwróconego z zagranicy podatku.
oo

Wszystkie te mankamenty wyjaśniam na łamach Gazety Prawnej w wywiadzie zatytułowanym: Jak w składanym do urzędu skarbowego PIT-36 wykazać zarobki osiągane przez podatnika za granicą.

ko

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej - mój wielokrotny bestseller - plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

ok

dodajdo

komentarze 4 do “Rozliczenie zagranicznych dochodów – błędy w deklaracjach”

 1. Małgosia napisał/a:

  Panie Rafale, gratuluję artykułu!
  A propos rozliczania zagranicznych dochodów, czy mógłby Pan potwierdzić mi i ewentualnie skorygować poprawność mojego rozumowania w poniższym przypadku?

  Mąż – dziennikarz, pracuje (umowa o dzieło) dla węgierskiego czasopisma wydawanego od niedawna również w Polsce. Czasopismo ma siedzibę w Niemczech. Mąż pracę wykonuje w Polsce, a wynagrodzenie w walucie EUR co dwa miesiące wpływa na nasze konto EUR. Zgodnie ze stanem który ustaliłam:
  1. wynagrodzenie przeliczam na złotówki wg kursu NBP z dnia poprzedniego,
  2. od wynagrodzenia przeliczonego na złotówki odliczam 50% kosztów uzyskania przychodów i dopiero od tej kwoty liczę 18% podatku, który następnie sama przelewam do polskiego US do 20 dnia następnego miesiąca i nie muszę przy tym wypełniać żadnej deklaracji,

  Czy w rozliczeniu za cały rok musimy wypełniać PIT 36, czy 37? I kto wypełnia załącznik ZG? Skoro maż ma dochody z pracy wykonywanej w Polsce, a nie na Węgrzech czy w Niemczech, czy również musi wypełniać PIT/ZG?

  Niby takie proste a takie poplątane…

  Pozdrawiam
  Małgosia

  Witam Pani Małgosiu!
  Wywiad…. nic takiego szczególnego 🙂 Dzięki blogowi mam markę i to Gazeta Prawna prosi mnie o opinie, a nie odwrotnie 🙂 To jest to, o czym Pani już pisałem – siła bloga 🙂
  A co do obliczeń – super! Gratuluję!
  PIT/ZG wypełnia Pani mąż. To nic, że pracuje w Polsce, ale ma zagraniczne dochody. No i oczywiście PIT-36 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 2. Małgosia napisał/a:

  Dziękuję za informację. Tak myślałam z tym PITem, ale wolałam się upewnić. Nie ma to jak opinia eksperta! 🙂

  Co do błędów w deklaracjach to oczywiście należy ich unikać i lepiej komuś zapłacić za dobrze przygotowaną deklarację, niż samemu się głowić, tracić czas, zrobić błędy, a później wyjaśniać je w urzędzie i ponownie tracić czas.
  Z dwojga złego jednak lepiej złożyć błędną deklarację (lub nawet zerową), niż nie złożyć na czas poprawnej… błędną zawsze potem można skorygować 😀 W takim wypadku jednak trzeba się liczyć z tym, że US może być szybszy i za nim złożymy korektę, możemy mieć już nieprzyjemności 🙂
  Pozdrawiam
  Małgosia

  Słusznie Pani Małgosiu! 🙂
  Rozliczenie dochodów zagranicznych jest trudne, dlatego jest tutaj opcja doradcy podatkowego Tomasza Synosia, który rozlicza takie deklaracje. Polecam!
  Pozdrawiam!
  Rafał

 3. Iwona napisał/a:

  Witam,
  mam pytanie na temat rozliczenia gdy studiuje sie za granica i dostaje rente w Polsce. Wlasnie koncze studia w USA gdzie jestem juz od 4 lat. Poniewaz zmarl mi rodzic dostawalam rente rodzinna z Polski. Teraz przyszedl czas rozliczenia i mam wypelnic PIT37. ZUS jako moje miejsce zamieszkania podal USA, a jak skladalam podanie NIP3 to moim miejscem zamieszkania byla i jest Polska. Czy w takim wypadku ja powinnam wypelnic PIT37 i tam jako adres wpisac Polske, czy powinnam wypelnic PIT37 z adresem USA i dolaczyc aktualizacje NIP3 i zmienic tam adres na ten w USA.
  Z gory dziekuje za odpowiedz

  Witam Pani Iwono!
  Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Iwono, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pani jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
  Rafał

 4. mka napisał/a:

  Witam Pana Panie Rafale,

  Proszę o poradę, moja sytuacja wygląda następująco:

  W roku 2008, od stycznia do marca pracowałem w Polsce, a następnie
  przeniosłem się do Niemiec gdzie pracuje, płacę podatki, mam meldunek, itd…
  Do tej pory nie złożyłem formularza NIP-3, a uzyskane dochody rozliczyłem osobno, tj. uzyskane w Polsce rozliczyłem za pomocą formularza PIT-37, a w Niemczech rozliczyłem tylko dochód uzyskany w tym kraju…

  Moje pytanie brzmi następująco:
  1. Czy z polskim US rozliczyłem się poprawnie ?
  2. Jeżeli nie, bo tak mi się wydaje po natrafieniu na cała masę postów …
  to co powinienem był zrobić wyjeżdżając z kraju i w jaki sposób się
  rozliczyć?
  3. i czy jeżeli nie planuje wracać i nie uzyskuję żadnych dochodów w kraju,
  mogę to tak zostawić, nic nie składać i nie informować o wyjeździe,
  a to ulegnie przedawnieniu ?

  Pozdrawiam
  Marcin

  Witam Panie Marcinie!
  Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Marcinie, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !