Jakiś czas temu miałem przyjemność udzielić wywiadu pani Ewie Matyszewskiej z Dziennika Gazety Prawnej w temacie najczęściej popełnianych przy rozliczeniach zagranicznych dochodów błędów.
Błędy były, są i będą się powtarzać, jako że rozliczenie dochodów z zagranicy jest dość skomplikowane (cały proces rozliczania tych dochodów razem z przykładami omawia mój przewodnik). Są jednak takie, które popełniane są przez podatników nagminnie. Chodzi tutaj o:
- prawidłowe przeliczenie zagranicznego wynagrodzenia na złotówki;
- prawidłowe ustalenie dochodu;
- prawidłowe określenie kwoty kosztów uzyskania przychodów;
- prawidłowe obliczenie diet, oraz
- prawidłową wpłatę zwróconego z zagranicy podatku.
Wszystkie te mankamenty wyjaśniam na łamach Gazety Prawnej w wywiadzie zatytułowanym: Jak w składanym do urzędu skarbowego PIT-36 wykazać zarobki osiągane przez podatnika za granicą.
ko
Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej - mój wielokrotny bestseller - plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!
ok
16 lutego, 2010, 17:56
Panie Rafale, gratuluję artykułu!
A propos rozliczania zagranicznych dochodów, czy mógłby Pan potwierdzić mi i ewentualnie skorygować poprawność mojego rozumowania w poniższym przypadku?
Mąż – dziennikarz, pracuje (umowa o dzieło) dla węgierskiego czasopisma wydawanego od niedawna również w Polsce. Czasopismo ma siedzibę w Niemczech. Mąż pracę wykonuje w Polsce, a wynagrodzenie w walucie EUR co dwa miesiące wpływa na nasze konto EUR. Zgodnie ze stanem który ustaliłam:
1. wynagrodzenie przeliczam na złotówki wg kursu NBP z dnia poprzedniego,
2. od wynagrodzenia przeliczonego na złotówki odliczam 50% kosztów uzyskania przychodów i dopiero od tej kwoty liczę 18% podatku, który następnie sama przelewam do polskiego US do 20 dnia następnego miesiąca i nie muszę przy tym wypełniać żadnej deklaracji,
Czy w rozliczeniu za cały rok musimy wypełniać PIT 36, czy 37? I kto wypełnia załącznik ZG? Skoro maż ma dochody z pracy wykonywanej w Polsce, a nie na Węgrzech czy w Niemczech, czy również musi wypełniać PIT/ZG?
Niby takie proste a takie poplątane…
Pozdrawiam
Małgosia
Witam Pani Małgosiu!
Wywiad…. nic takiego szczególnego 🙂 Dzięki blogowi mam markę i to Gazeta Prawna prosi mnie o opinie, a nie odwrotnie 🙂 To jest to, o czym Pani już pisałem – siła bloga 🙂
A co do obliczeń – super! Gratuluję!
PIT/ZG wypełnia Pani mąż. To nic, że pracuje w Polsce, ale ma zagraniczne dochody. No i oczywiście PIT-36 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Rafał
18 lutego, 2010, 15:13
Dziękuję za informację. Tak myślałam z tym PITem, ale wolałam się upewnić. Nie ma to jak opinia eksperta! 🙂
Co do błędów w deklaracjach to oczywiście należy ich unikać i lepiej komuś zapłacić za dobrze przygotowaną deklarację, niż samemu się głowić, tracić czas, zrobić błędy, a później wyjaśniać je w urzędzie i ponownie tracić czas.
Z dwojga złego jednak lepiej złożyć błędną deklarację (lub nawet zerową), niż nie złożyć na czas poprawnej… błędną zawsze potem można skorygować 😀 W takim wypadku jednak trzeba się liczyć z tym, że US może być szybszy i za nim złożymy korektę, możemy mieć już nieprzyjemności 🙂
Pozdrawiam
Małgosia
Słusznie Pani Małgosiu! 🙂
Rozliczenie dochodów zagranicznych jest trudne, dlatego jest tutaj opcja doradcy podatkowego Tomasza Synosia, który rozlicza takie deklaracje. Polecam!
Pozdrawiam!
Rafał
19 lutego, 2010, 20:44
Witam,
mam pytanie na temat rozliczenia gdy studiuje sie za granica i dostaje rente w Polsce. Wlasnie koncze studia w USA gdzie jestem juz od 4 lat. Poniewaz zmarl mi rodzic dostawalam rente rodzinna z Polski. Teraz przyszedl czas rozliczenia i mam wypelnic PIT37. ZUS jako moje miejsce zamieszkania podal USA, a jak skladalam podanie NIP3 to moim miejscem zamieszkania byla i jest Polska. Czy w takim wypadku ja powinnam wypelnic PIT37 i tam jako adres wpisac Polske, czy powinnam wypelnic PIT37 z adresem USA i dolaczyc aktualizacje NIP3 i zmienic tam adres na ten w USA.
Z gory dziekuje za odpowiedz
Witam Pani Iwono!
Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Iwono, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
Bardzo Pani jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
Rafał
10 marca, 2010, 20:33
Witam Pana Panie Rafale,
Proszę o poradę, moja sytuacja wygląda następująco:
W roku 2008, od stycznia do marca pracowałem w Polsce, a następnie
przeniosłem się do Niemiec gdzie pracuje, płacę podatki, mam meldunek, itd…
Do tej pory nie złożyłem formularza NIP-3, a uzyskane dochody rozliczyłem osobno, tj. uzyskane w Polsce rozliczyłem za pomocą formularza PIT-37, a w Niemczech rozliczyłem tylko dochód uzyskany w tym kraju…
Moje pytanie brzmi następująco:
1. Czy z polskim US rozliczyłem się poprawnie ?
2. Jeżeli nie, bo tak mi się wydaje po natrafieniu na cała masę postów …
to co powinienem był zrobić wyjeżdżając z kraju i w jaki sposób się
rozliczyć?
3. i czy jeżeli nie planuje wracać i nie uzyskuję żadnych dochodów w kraju,
mogę to tak zostawić, nic nie składać i nie informować o wyjeździe,
a to ulegnie przedawnieniu ?
Pozdrawiam
Marcin
Witam Panie Marcinie!
Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Marcinie, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
Pozdrawiam serdecznie!
Rafał