podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Zagraniczne odsetki – opodatkowanie w Polsce

Autor wpisu: data: 23 lutego, 2010

interestWczoraj otrzymałem takiego maila od jednego z klientów:

Od dłuższego już czasu pracuję w Austrii i dzięki Pana informacjom sprawy podatków załatwiłem sobie po mojej myśli i dla świętego spokoju. Z abolicją podatkową też dałem radę dzięki Pana publikacjom! Pozostaje kwestia opodatkowania odsetek na koncie w Austrii. Oszczędności nie gromadzę tam, ale parę Euro na koncie zawsze jest i głupio by było polec na tym polu za parę groszy o czym często Pan wspomina. O ile dobrze mnie poinformowano to w Austrii podatek od odsetek wynosi 25%, w Polsce natomiast 19%, różnica jest na moją korzyść i pozostaje tylko pytanie, czy w takim przypadku muszę wypełniać i składać w US PIT-y stwierdzające powyższą sytuację!

Nasuwają mi się tutaj co najmniej dwie uwagi:

  1. Rozliczenie odsetek jest obowiązkiem nawet wtedy, kiedy nie ma co rozliczać. W tym przypadku podatek pobrany od odsetek w Austrii jest znacznie większy, niż w Polsce, i w wyniku zastosowania metody zaliczenia podatek od tych zagranicznych odsetek wyniesie "0". Mimo tego trzeba je rozliczyć. Gdyby odsetki otrzymane w Austrii były zwolnione z podatku w Polsce na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania AUS-PL, to wtedy nie byłoby konieczności składania deklaracji podatkowej, ale w obecnej sytuacji jest to obowiązek.
  2. W umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania AUS-PL istnieje zapis, że odsetki rezydenta zagranicznego mogą byc opodatkowane w wysokości 5%. A więc, jeżeli podatnik przedstawi swój certyfikat rezydencji podatkowej w Banku (albo innej instytucji finansowej), to może te odsetki opodatkować w stopniu znacznie niższym, czyli właśnie w wysokości 5%. Oczywiście i tak rodziło to będzie obowiązek opodatkowania w Polsce stawką 19%-ową (po odjęciu podatku austriackiego w Polsce będzie to faktycznie 14%), jednak będzie to już o wiele mniej, niż wspomniane 25%. Rzecz jasna, że największą korzyść osiągną tutaj osoby uzyskujące duże odsetki od dużych oszczędności, ale zawsze warto mieć to na uwadze.

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczysz swój zagraniczny podatek od dochodów z pracy i odsetek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej - mój wielokrotny bestseller - plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

aaaaaa

dodajdo

Komentarze są zablokowane.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !