podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Kilka ważnych uwag na temat NIP-3

Autor wpisu: data: 2 grudnia, 2008

Na pewno każdy zetknął się z tym formularzem.

Jak on ma się do Abolicji Podatkowej? Już wyjaśniam...

Osoba zmieniająca miejsce zamieszkania ma obowiązek złożyć ten formularz do urzędu skarbowego w celu poinformowania o zmianie tego miejsca. Dotyczy to także osób zmieniających miejsce zamieszkania na zagraniczne.

Ale co znaczy miejsce zamieszkania?

Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych to inaczej miejsce rezydencji podatkowej. A więc osoba zmieniająca miejsce rezydencji podatkowej ma obowiązek złożenia NIPu-3.

W związku z abolicją: skoro osoba zmieniła miejsce rezydencji podatkowej to nie dotyczy jej abolicja podatkowa. Zmieniając miejsce swojej rezydencji powinna jednak wcześniej złożyć NIP-3.

Z drugiej strony, osoba która nie zmieniła rezydencji podatkowej, może skorzystać z abolicji podatkowej, ale nie miała obowiązku złożenia NIPu-3.

Bardzo wiele osób nie poinformowało swoich urzędów o zmianie swojego miejsca zamieszkania na zagraniczne. Niestety grozi za to sankcja karno-skarbowa i szczególnie dotyczy to osób powracających do kraju.

Ale jest na to sposób :)

Uniknięcie kary jest możliwe, jeżeli bez wezwania urzędu złoży się samodzielnie NIP-3 i dołączy do tego tzw. czynny żal (jakie to pismo, napiszę wkrótce na blogu).

Dodatm tylko, że osoba, która była rezydentem podatkowym za granicą, i która teraz powraca do Polski, ma oczywiście obowiązek złożenia tego fromularza i poinformowania, że zmieniła swoje miejsce zamieszkania na miejsce w Polsce.

Pozdrawiam, Rafał

PS.: O tym, jak wypełnia się wniosek abolicyjny piszę w swojej książce o Abolicji Podatkowej.

dodajdo

komentarzy 50 do “Kilka ważnych uwag na temat NIP-3”

 1. rafchmielewski napisał/a:

  Do Pani Agaty:

  Napisała Pani:

  Witam!Panie Rafale, pracowałam w latach 2006,2007, do listopad 2008 w UK. Zaznaczam ,że w 2006 roku nie pracowałam w PL. Za które lata powinnam złożyć wniosek i deklarację PIT-36?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  Wniosek abolicyjny (PIT-AZ) powinna Pani złożyć tylko za rok 2006, gdyż już od roku 2007 obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK, zgodnie z którą, jako metodę na zapobieżenie podwójnemu opodatkowaniu stosuje się wyłączenie z zachowaniem progresji.

  Ten fakt powoduje, że nie musi się Pani rozliczać z zagranicznego dochodu za lata 2007 i 2008, pod warunkiem wszakże, że nie uzyskiwała Pani w tym czasie równocześnie dochodów w PL.

  Razem z PIT-ZA powinna Pani złożyć deklarację PIT-36 za rok 2006.

  W razie problemów z wypełnieniem deklaracji i
  wniosku, może Pani skorzystać z pomocy doradcy podatkowego (dysponuję adresem), albo skorzystać z mojej książki o abolicji podatkowej, której okładka znajduje się powyżej po prawej stronie.

 2. Dominika napisał/a:

  Witam,
  Wyjechałam z mężem pod koniec 2005 roku. Nie wymeldowaliśmy się niestety i o obowiązku podwójnego opodatkowania dowiedzieliśmy się dopiero będąc w UK. Rozliczyliśmy dochody za 2 miesiące 2005 roku jako dochody z zagranicy podczas rozliczania polskich dochodów w 2006r i wysłaliśmy formularz NIP 3 z adresem miejsca zamieszkania w UK (Chcąc przenieść naszą rezydencje podatkową do UK). Mieszkamy w Anglii już 3 lata a ja ciągle nie jestem pewna czy dobrze zabezpieczyliśmy swoje interesy. Rozumiem że abolicja podatkowa nie powinna nas dotyczyć. Czy jednak nie zdarzy się tak że Skarbówka może podważyć nasze miejsce zamieszkania (rezydencji podatkowej) przez ciągły meldunek w PL. Wspomnę może również że posiadamy również list z Revenue potwierdzający naszą rezydencje podatkową. Czy mimo wszytko nie lepiej skorzystać z abolicji? Podkreślę że nie posiadamy w Polsce żadnego majątku, z kraju wyjechaliśmy razem i tu urodziło się nasze dziecko (nie posiada meldunku).

  Pani Dominiko, w mojej opinii nie ulega wątpliwości, że wyjeżdżając za granicę w roku 2005 zmieniliście swoją rezydencję podatkową. Znając intepretacje organów podatkowych, podjęcie zatrudnienia, płacenie podatków, wyjazd wraz z rodziną, posiadanie certyfikatu rezydencji, oraz brak nieruchomości w Polsce, świadczą o zamiarze zamieszkania w UK na stałe, a więc również o brytyjskiej rezydencji. A w tej sytuacji nie musicie Państwo skladać wniosku. Moją wątpliwość budzi jednak fakt, że się Państwo nie wymeldowaliście z PL. To może świadczyć przeciwko Waszej rezydencji w UK (oczywiście problem abolicji dotyczy Was tylko za rok 2005 i 2006). Dlatego sugeruję Państwu złożenie wniosku o abolicję, gdyż decyzja abolicyjna rozwieje wszelkie wątpliwości. Tym bardziej, że rozliczyli się Państwo za 2005 rok, czyli – po pierwsze – mogą Państwo odzyskać część podatku, a po drugie – fiskus wie już o tym, że pracujecie za granicą. Zatem złożenie wniosku abolicyjnego uznał bym za roztropne.
  Mam również drugie pytanie do tej pory myśleliśmy, że wyjeżdżamy na stałe, jednak los sprawił że ziemia którą posiadają rodzice została przeznaczona pod działki budowlane. Rodzice chcą nam zapisać ich część i zachęcają nas do powrotu. Mam obawy jakie konsekwencje może to w stosunku do naszej sytuacji pociągnąć. Czy samo posiadanie ziemi w Polsce wpłynie na naszą rezydencje podatkową. Jeśli zdecydowalibyśmy się na powrót do Polski jakich procedur musielibyśmy dokonać (oprócz wysłania NIP3) żeby przenieść rezydenturą do Polski, jak wyglądało by rozliczenie podatku.
  W tej sytuacji otrzymanie w darowiźnie działki niczego nie zmienia. Wg obecnych zasad ustalania rezydencji podatkowej, jesteście z pewnością rezydentami UK i rezydencję tą może zmienić jedynie przyjazd wraz z całą rodziną do Polski. Nic juz więcej robić nie trzeba, z wyjątkiem – jak Pani zauważyła – złożenia NIP-3.
  Przepraszam że tyle pytań i tylko częściowo wiążą się one z abolicją. Ciężko jest jednak uzyskać rzetelne odpowiedzi na pytania nawet w Urzędzie Skarbowym. Wielu moich znajomych nie zrobiło nic i się nie przejmuje. My ujawniliśmy dochody zagraniczne dlatego wolę mieć pewność że nie narobimy sobie kłopotów.
  Pozdrawiam Serdecznie
  Pozdrawiam również!
  Rafał

 3. agata napisał/a:

  Serdecznie dziękuję za szybką poradę.

  O deklaracji PIT- 36 przeczytałam w jednym z komentarzy. Po wstępnym zapoznaniu się z tą deklaracją wnioskuję ,że dotyczy on działalności gospodarczej, choć nie do końca wiem czego on dotyczy.

  Nie posiadam działalności gospodarczej.
  Czy w takim wypadku powinnam składać tą deklarację ?

  Czy w takim razie powinnam złożyć sam wniosek abolicyjny (PIT-AZ) plus oświadczenie AZ-O ?

  Pozdrawiam
  Agata
  Pani Agato, deklaracja PIT-36 dotyczy między innymi dochodów z działalności gospodarczej. Dochody zagraniczne również oblicza się na tym formularzu. Tak jak pisałem poprzednio, do PIT-AZ potrzebny Pani będzie dodatkowo PIT-36, jeżeli wniosek abolicyjny dotyczy umorzenia zaległości podatkowej.
  Pozdrawiam, Rafał

 4. agata napisał/a:

  Co do zakupu książki z tego co Pan wspominał miała nastąpić w tym tygodniu promocja.
  Zastanawiam się czy nastąpi, czy zakupić książkę po cenie niepromocyjnej;)

  Zanim ją zakupię mam jeszcze jedno pytanie.
  W Urzędzie Skarbowym uzyskałam informację,że powinnam przynieść przetłumaczone odcinki z każdego tygodnia(miesiąca) odbytej pracy? Każdy? Przecież jedna strona to koszta ok 50 zł!

  Pozdrawiam

  Promocja, z tego co mi wiadomo, będzie od przyszłego tygodnia (takie mam info od wydawnictwa). Ale prawdopodobnie bedzie ona polegała na tym, że książka o abolicji będzie w Pakiecie z książką o podwójnym opodatkowaniu, i do tego jeszcze dwa bonusy.

  Co do tłumaczenia, urząd ma prawo do żądania przedstawienia mu tłumaczonych dokumentów. Proszę się skontaktować z urzędem i przedstawić mu problem. Na pewno jest tak, że ktoś w urzędzie zna język angielski, a z drugiej strony na pewno są obeznani z takimi dokumentami, więc nie powinni robić takich problemów.

 5. Andrzej napisał/a:

  Zlozenie NIP-3 nie zmienia automatycznie rezydencji podatkowej.Co jesli US nie uwzgledni takiej zmiany.Czy mimo zlozenia NIP-3 mozna zlozyc wniosek abolicyjny za ten okres.

  Właśnie, najlepiej w takim wypadku złożyć wniosek o abolicję i po prostu mieć spokój. Fiskus już się w przyszłości nie doczepi.

  Pozdrawiam
  Andrzej

  Również pozdrawiam i dziękuję!
  Rafał

 6. andrzej dk napisał/a:

  Panie Rafale
  gdy wydaje mi sie ze wszystko rozumiem na temat abolicji i rozliczen z nia zwiazanych pojawia sie kolejny wpis na Pana blogu i pojawiaja sie moje nowe watpliwosci.
  moje pytania:
  1/ czy jest moim obowiazkiem zawiadamiac urzad skarbowy (NIP3) o wyjezdzie do pracy za granice na powiedzmy rok czasu?
  NIP-3 składamy tylko, kiedy zmieniamy miejsce rezydencji podatkowej.
  2/ czy, jesli za granica bylem zameldowany,to musialem zglosic ten fakt do urzedu skarbowego w Polsce( w Polsce tez bylem zameldowany)?
  Nie 🙂
  3/ jesli na powyzsze punkty odpowiedz brzmi „nie” to moze wystarczy poinformowanie urzedu jedynie o uzyskaniu numeru identyfikacyjnego w innym kraju?
  Urząd mamy obowiązek poinformować wówczas, kiedy zmieniamy miejsce rezydencji podatkowej (miejsce zamieszkania), na druku NIP-3, podając tam nowy adres. To wszystko. Nie musimy podawać NIPu nadanego w innym kraju, chyba że upomni się o to nasz urząd skarbowy. Nawiasem mówiąc, posiadanie nipu innego państwa jest dodatkowym dobrym dowodem na to, że zmieniło się rezydencję 🙂
  Andrzej DK
  Pozdrawiam, Rafał

 7. Andrzej napisał/a:

  Witam,
  Z panskiej odpowiedzi na moj poprzedni komentarz wynika za mozna zlozyc wniosek abolicyjny nawet jesli sie zlozylo NIP-3 o zmianie miejsca zamieszkania (brak pewnosci czy bedzie honorowane).Ale jaki adres wpisac na formularzu abolicyjnym.Zagraniczny (z NIP-3) czy krajowy (sprzed zlozenia NIP-3).Wydaje mi sie ze krajowy bo to jest warunek na korzystanie z abolicji.
  Prosze o komentarz.
  Rzeczywiście to jest problem. Żadne przepisy o tym nie mówią. Najlepiej będzie po prostu skontaktować się ze swoim urzędem i wyjaśnić tą kwestię, aby nie było przypadku zwrotu wniosku i konieczności jego zmiany. To jest formalny problem, który praktycznie nie ma znaczenia, ale trzeba o to zadbać. Dziękuję, że Pan zwrócił na to uwagę.
  Pozdrowienia
  Andrzej
  Również pozdrawiam, Rafał

 8. Barbara napisał/a:

  Serdecznie dziękuje za wszystkie porady. Mam jeszcze jedno ważne pytanie. Czy NIP 3 wraz z „Czynnym Żalem” mogę przesłać do urzędu podatkowego wraz z wnioskiem abolicyjnym i PITem i resztą wymaganych dokumentów. Serdecznie dziękuje za odpowiedz. Pozdrowienia
  Oczywiście, nie widzę przeszkód 🙂
  Barbara
  Pozdrawiam, Rafał

 9. Katarzyna napisał/a:

  Witam! Panie Rafale, pogubiłam się totalnie… czy mogę przedstawic krótko mój przypadek i poprosic o radę?
  Bardzo proszę 🙂
  Wyjechałam do UK w październiku 2006, z zamiarem powrotu po ok roku. Nie przyszło mi do głowy by się wymeldowac, wiec nie składałam NIPu 3 . Na początku 2007 rozliczyłam się w PL z dochodów za 2006 ale uzyskanych tylko w PL w miesiącach 1-9 (a pozostałe 2 miesiące (11 i 12) ktore pracowałam legalnie w UK, zostały rozliczone tyko w UK). No i w 2008, kilka miesięcy temu powróciłam znów do Polski. Też nie składając żadnych NIPów 3. Czy powinnam to zrobic teraz? I co zrobic z tymi dwoma miesiącami? Czy to w ogóle jest przypadek „abolicyjny” czy źle rozliczyłam te dochody od samego początku? Pracuje teraz w Pl, nikt mnie o nic nie pyta w związku z zameldowaniem ale nie jestem pewna czy czegoś nie przeoczyłam czego pożałuję. Bardzo proszę o odpowiedź.
  Proszę się nie przejmować 🙂 Oto Pani sytuacja: Nie musiała Pani składać NIP-3, gdyż nie zmieniała Pani rezydencji podatkowej z PL na UK i potem odwrotnie. Stąd też, jako polski rezydent, powinna Pani była się rozliczyć z dochodów UK za rok 2006. Skoro Pani tego nie zrobiła, to teraz właśnie jest dobra okazja, aby umorzyć swoją zaległość 🙂 Za rok 2007 nie musi Pani korzystać z abolicji podatkowej, jako że nie musiała Pani wówczas się rozliczać w PL.

  Pozdrawiam, Rafał.

 10. archie napisał/a:

  witam panie rafale!
  moja sytuacja wyglada nastepujaco przyjechalem do Anglii pod koniec 2005 przebywam tu do chwili obecnej moja zona przyjechala rok pozniej i jest tu razem ze mna obydwoje tu pracujemy ja nigdy wczesniej nie pracowalem w Polsce nie mam NIP-u zona tak. W Polsce nie mamy zadnej nieruchomosci, planujemy natomiast budowac dom na dzialce u tesciow lub zakupic wlasna dzialke. Chcemy zjechac do Polski za pare lat.Czy lepiej w naszej sytuacji skorzystac z abolicji czy lepiej przeczekac do 2011? a jezeli skorzystac z umorzenia to oprocz PIT-AZ AZ-O PIT-36 oraz NIP-3 musimy jeszcze cos zlozyc przypomne ja nigdy nie pracowalem w Polsce ale zona tak? czy np musimu skaldac oświadczenie Czynny zal?
  Oczywiście, jak zawsze, cały problem rozbija się o to, gdzie i od kiedy jestescie Państwo podatkowymi rezydentami. Wg mnie nie ulega wątpliwości, iż teraz jestescie rezydentami w UK. Jednakże wczesniej, tj do roku 2006 włącznie, sprawa nie jest już tak jednoznaczna. Wówczas trzeba było przejawiać zamiar stałego zamieszkania aby zostać rezydentem. Jeżeli tak było, to od momentu przyjazdu do UK był Pan rezydentem (i Pańska małżonka rok później), a w związku z tym powinien Pan był złożyć NIP-3. Z tego również wynika, że nie musi Pan skorzystać z abolicji, jako że nie musiał się Pan rozliczać w PL, jako rezydent brytyjski. Te wnioski wynikają jednak z założenia, że Pan i Pańska małzonka byliście rezydentami brytyjskimi. Jezeli nie, to wówczas z abolicji skorzystać powinniście, aby umorzyć swoją zaległość za lata 2005-06.

  Jak wspomniałem, jesteście Państwo obecnie rezydentami brytyjskimi. Być może można się teraz zastanawiać nad złożeniem NIP-3 i czynnego żalu. Tym bardziej, że planujecie Panstwo powrót i budowę domu – urząd się bedzie interesował (dlatego rownież powinniście mnieć dowody, że zarabialiście za granicą). Po powrocie do Polski znowu trzeba będzie ten formularz złożyć.
  pozdrawiam
  Pozdrawiam również, Rafał

 11. Barbara napisał/a:

  Panie Rafale! Bardzo proszę o pomoc w wypełnieniu NIP-3. Mój syn mieszka i pracuje w Anglii od 2004. Przed wyjazdem nie wymeldował się z polskiego adresu. Teraz składa NIP-3 i czynny żal. Pytania odnośnie wypełnienia NIP-3:
  1)poz.6 Nastapiła zmiana własciwości naczelnika tak? (rozumię, że na rzecz angielskiego)
  Tak.
  2) B3 Czy obowiązkiem jest podać numer identyfikacyjny do celów podatkowych i czy to chodzi o insurance number?
  Chodzi o podatkowy numer identyfikacyjny (odpowiednik polskiego NIP) nadany w innym kraju
  3)B4 Czy podaje angielski adres?
  4) B5 Czy podać polski adres stałego zamieszkania?
  Bardzo serdecznie dziękuję za szybką odpowiedz – Barbara
  CO do pozostałych pytań prosze się skontaktować z US, gdyż każdy z nich ma swoją politykę, a ten aspekt nie jest wyraźnie uregulowany.
  Pozdrawiam, Rafał

 12. archie napisał/a:

  wiec wystarczy zlozyc nip-3 i czynny zal i nawet bez certyfikatu rezydenta w UK nie skladac wniosku o abolicje? czy moze postarac sie o rezydenta w UK a w Polsce nic nie skladac? czy ktoras z tych opcji moze zadzialac?
  Powiem tak: wg mnie byliście Państwo brytyjskimi rezydentami podatkowymi i nie musicie skłądać wniosku abolicyjnego, jednakże muszę zaznaczyć, że najbezpieczniej jest złożyć wniosek abolicyjny, bo wówczas urząd się już nie będzie na pewno czepiał. Urząd może mieć inne zdanie od mojego w sprawie Państwa ówczesnej rezydencji podatkowej 🙂

  Nawiasem mówiąc, zobowiązanie podatkowe za rok 2005 przedawni się z końcem 2011 roku. Wspomniał Pan o tym, więc tylko uściślam tę informację.

  Pozdrawiam, Rafał

 13. jarosław napisał/a:

  Panie Rafale przebywałem za granicą ( w Anglii ) w latach 2005 – wrzesień 2008 .Nie dokonałem rozliczenia za rok 2005 bowiem nie miałem na to środków finansowych. Rozliczyłem się z Urzędem Podatkowym za rok 2006 i 2007 opłacając należny podatek. Pytanie mam następujące : czy w momencie składania wniosku abolicyjnego powinienem też złożyć NIP – 3 i czy nie jest to za pózno, bowiem wspomina Pan ,że Czynny Żal jest nieskuteczny , gdy o wykroczeniu dowiedziały się organy podatkowe. Złożenie przeze mnie rozliczeń za poprzednie lata było informacją , że zmieniłem miejsce zameldowania na zagranice , a formalnie tego nie zgłosiłem.
  Witam Panie Jarosławie, cieszę się, że zadał Pan to Pytanie!
  W tym wszystkim nie chodzi o faktyczne miejsce zamieszkania, ale o miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (inaczej mówiąc o miejsce rezydencji podatkowej). Pan nie zmienił rezydencji, a więc miejsca zamieszkania, zatem nie musiał Pan składac NIPu-3. Wszystko jest w porządku 🙂
  Mam tylko jedną wątpliwość… dlaczego rozliczył się Pan z US za rok 2007, skoro nie miał już Pan takiego obowiązku? Czy osiągał Pan w tym roku dodatkowo dochody w PL? Czy musiał Pan dopłacić podatek? Proszę napisać na blogu, albo na abolicja2001@wp.pl Być może ma Pan nadpłatę do zwrotu 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 14. Monnik1 napisał/a:

  Ja mam jeszcze pytanie troszke inne. Od 2007 roku sa inne przepisy i jezeli pracuje w UK to nie musze sie rozliczac. Czy powinnam byla zlozyc NIP-3 powiadamiajacy o pracy i mieszkaniu tylko zagranica (chociazby po to by byc spokojnym o lata 2007-2008)? Podkresle tylko ze planuje wkrotce powrot do Polski i nigdy nie wymeldowalam sie tutaj z PL adresu.
  Jeszcze chce tylko powiedziec DZIEKUJE za Pana pomoc. Panski Blog daje mi nadzieje i wiare w Polskie prawo. Pewnie nie zdecydowalabym sie zlozyc wnioskow o abolicje gdyby nie Pan.
  Pozdrawiam.
  Witam Panią i dziękuję za ciepłe i serdeczne słowa!
  NIP-3 należy złożyć w przypadku zmiany miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencji podatkowej). Jeżeli ma Pani takie miejsce zamieszkania w UK, to powinna Pani była złożyć ten formularz i poinformować US o zmianie miejsca zamieszkania z PL na UK. Jeżeli jednak ma Pani wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście zmiana nastąpiła, to „profilaktycznie” formularz ten można złożyć, tak na wszelki wypadek. Mogę jedynie dodać, że wykroczenie z tytułu niezłożenia NIP-3 przedawnia się po roku i może już się przedawniło. Pewne jest to jednak, że dobrze będzie nawet „profilaktycznie” złożyć NIP-3 po powrocie do PL, aby się US nie czepiał, kiedy wyjdzie na jaw, że pracowała Pani za granicą. I oczywiście proszę zachować wszelkie dowody, że pracowała Pani w UK i uzyskiwała tam dochody (pisałem o tym w którymś z poprzednich wpisów).

  Pozdrawiam, Rafał.

 15. marta bogusz napisał/a:

  jedno bardzo mnie martwi. Mieszkam w UK od 2005r moj maz od listopada 2004r oboje mamy nr nip lecz przed wyjazdem do Uk niepracowalismy ponad rok. nie wymeldowalismy sie z PL i nie rozliczalismy sie z US. nie zamierzamy tez predko wracac czy w takim razie musimy skladac wnioski o abolicje? Nie posiadamy zadnego majatku w PL,co bedzie jesli w darowiznie otrzymamy mieszkanie rodzicow? bardzo prosze o pomoc.
  Pozdrawiam i dziekuje Marta.
  Darowizna mieszkania w Państwa przypadku niczego nie zmienia. Wciąż będziecie Państwo rezydentami UK. Natomiast miałbym wątpliwości co lat 2004-2006. Wówczas o rezydencji podatkowej decydował zamiar stałego pobytu w konkretnym kraju. Jeżeli mieliście Państwo taki zamiar, to byliście rezydentami w UK i nie musicie w związku z tym wnioskować o abolicję. A jeżeli nie, to bezpieczniej jest złożyć wniosek (tym bardziej jeżeli zamierzacie wrócić do PL).
  Pozdrawiam również, Rafał.

 16. izzy napisał/a:

  W roku 2007 wyjechałam do UK do pracy. Zanim wyjechałam złożyłam wniosek do US o „wyrejestrowanie” i wymeldowałam się z mieszkania w Polsce. Po półroku wróciłam i zameldowałam się spowrotem (ten sam adres = ten sam dowód osobisty), ale nie zrobiłam tego w US, ponieważ nie miałam pracy. Teraz w listopadzie podjęłam pracę na umowę o pracę, co mam zrobić w tej chwili – czy wystarczy tylko ustne powiadomienie w US – „jestem” ;), czy może ponownie mam składać Nip3?
  Koniecznie NIP-3.
  Jeśli Nip3 to czy mam na to jakiś wyznaczony termin?
  30 dni.
  I dodatkowe pytanie: Czy muszę się rozliczać w Polsce z zarobionych w UK pieniędzy?
  Tylko wtedy, jeżeli w tym roku uzyskała Pani również dochody z pracy w PL.
  Dziękuję za odpowiedź i życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku i szybkiego, bezproblemowego rozliczania z Fiskusem 😉
  Dziękuję za komentarz oraz życzenia! Pozdrawiam, Rafał.

 17. komentarz stasia 05.01.2009 napisał/a:

  wyjechałam do Anglii 14.01.2005r, przed wyjazdem rozwiazałam umowe o pracę. W Polsce pracowałam do 10.01.2005r za co dostałam wynagrodzenie na konto 09.02.2005r.Przez cały czas pracuję w UK na umowę o pracę.W Anglii złożyłam P-86, w którym zadeklarowałam zamiar stałego pobytu.Po tym fakcie Urząd podatkowy UK odpisał mi, że w związku z tym traktowana jestem jak osoba zamieszkała a dokładnie jak resident and ordinarili resident i poproszono o dosłanie orginału sprawozdania kwoty podatku jaki zapłaciłam pracując w UK w roku zakończonym 5.04.2005r.wysłalem to sprawozdanie w efekcie czego dostałem czekiem zwrot podatku ponieważ zarobiona kwota mieścła się w wolnej od podatku. 22.03.2006 na moją prośbę otrzymałam zaświadczenie o miejscu zamieszkania w UK od 15.01.2005 (Certyficate of residency)W Polsce rozliczyłam 2005 r tylko z dochodów polskich, na PIT 37.
  Do zeznania za ten rok dołaczyłam NIP 3,Oświadczenie o zamiarze stałego pobytu w UK,z wyjasnieniem,zaświadczenie o zamieszkaniu w UK,które dostałam z Revenue(nie wiem czy to jest certyfikat rezydencji).Uznałam,że jestem rezydentem UK.W Anglii znalazłam się w trakcie ich roku podatkowego i nie rozliczyłam zrobków łacznych z Polski i UK a tylko z UK.Dochodów za 2006r w Polsce nie rozliczała.Dodam, ze jestem panną, w Polsce nie posiadam nieruchomości.Nie wymeldowałam się z adresu polskiego, mieszkałam u Rodziców.W Polsce przez pewien czas miałam konto oszczędnościowe z dochodów polskich,ktore zlikwidowałam dopiero w 10.2005r.Czy Us w Polsce nie będzie miał wątpliwości co do zmiany mojej rezydencji, czy rozliczyć dochody w Polsce i dołaczyć dokumenty abolicyjne.Ale co z dostarczonym wcześniej NIP3 i oswiadczeniem zamiaru stałego zamieszkania w UK.czy jak złożę zeznania nie będę pociągnięta do odpowiedzialności i zapłacenia całego podatku wraz z odsetkami.Bardzo proszę o radę.
  Witam Panią i szczerze gratuluję! Wszystko jest w najlepszym porządku. Nie musi Pani robić niczego! 🙂 Pozdrawiam, Rafał.

 18. komentarz monika 05.01.2009 napisał/a:

  Czy należy złożyć NIP 3 przy zmianie miejsca zamieszkania na zagraniczne.jesli dotyczy to 2007r.
  Tak. Przy czym nie chodzi tu tylko o faktyczną zmianę miejsca zamieszkania, lecz o zmianę w rozumieniu prawa podatkowego. Tj, inaczej, o zmianę rezydencji podatkowej.

 19. komentarz stasia 06.01.2009 napisał/a:

  Panie Rafale dziękuję za odpowiedż.Nie mam takiej pewności jak Pan.W rozliczeniu za 2005r wyszła taka sytuacja,że polskie zarobki rozliczyłam w Polsće i zwrócono mi nadpłatę, mieściły sie w kwocie wolnej od podatku.
  Zarobki z UK rozliczłam w UK i zwrócono mi nadpłatę,bo mieściły się również w kwocie wolnejod podatku. W rezultacie za cały zarobek polski i zarobek w UK do 5.04.2005 podatek zostal zwrocony.W UK twierdzili ze nie rozliczą polskiego podatku.Rozmawiałam dzisiaj z doradcą podatkowym i on stoi na stanowisku, ze bezwzględnie powinnam w US w Polsće złozyć korektę do zeznania na PIT 36 i dokumenty abolicyjne a za 2006 tylko dokumenty abolicyjne bez składania PIT 36.Nie wymeldowałam się z Polski , mam polskie obywatelstwo, sa watpliwości dopoprawności rozliczenia 2005r więc stanowisko polskiego US może być inne.Obawiam sie czy nie będzie kłopotów jak złożę dokumenty abolicyjne, może nadgorliwie z z cała weryfikacją i nie posądzą mnie o jakies podawanie fałszywych danych.Co w takim razie z NIP3 za 2005-2006 znów zmieniać na zamieszkanie w Polsce.Dziękuję za wsparcie.
  Witam, podtrzymuję swoje stanowisko. Z tego co Pani napisała jest jasne, że jest Pani rezydentem podatkowym w UK od dnia zadeklarowania zamiaru stałego pobytu w UK. Wówczas powinna Pani była złożyć NIP-3 do US w PL. Z tego wynika, że nie musi Pani korzystać z abolicji, jako że nie musiała Pani rozliczać się z dochodów UK w PL. Pozdrawiam 🙂

 20. komentarz iza 6.01.2006 napisał/a:

  Czy we wniosku abolicyjnym uwzgłednić podatek zwrócony za grania. W 2005 r podatek został odprowadzony i w tym samym polskim roku rozliczeniowym częsciowo zwrocony.Myślę,ze trzeba wpisać jako róznicę.
  Witam! Pisałem o tym tutaj 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 21. % napisał/a:

  Panie Rafale, w latach 2004-2006 studiowałam w Polsce, jednak podczas wakacji wyjeżdżałam do pracy w UK. Rozliczyłam się za rok 2004, natomiast za lata 2005,2006 nie. Czy powinnam ubiegać się o umorzenie, czy mogę przemilczeć sezonowe zarobki?
  Może Pani zrobić jak Pani uważa za stosowne 🙂 Pewne jest, że ma Pani zaległość podatkową 🙁
  Tak się złożyło, że dopiero dwa tygodnie temu złożyłam wniosek o zwrot podatku w UK za lata 2005,2006 i nie wiem co mam zrobić, ponieważ prawdopodobnie zwrot zostanie mi przyznany. Co powinnam wpisać we wniosku abolicyjnym? Starałam się otworzyć link zamieszczony w powyższej pańskiej odpowiedzi, jednak nie wyświetla mi się żadna strona,w związku z tym nie znam odpowiedzi na zadane pytanie w punkcie 20.
  Może ten będzie działał…

 22. aga napisał/a:

  Jako studentka pracowalam w Anglii: 4 miesiace w 2005r, 4miesiace w 2005 oraz 2miesiace w 2006r (studentka, w czasie zimowej przerwy) oraz od czerwca 2006r do chwili obecnej przebywam, mieszkam i pracuje w Anglii.
  nie wiem czy dobrze to rozumuje ze w okresie 2004-2006 nie bylam rezydentem podatkowym Anglii, gdyz wyjezdzalam z mysla o tzw ‚szybkim wakacyjnym zarobku’, wiec musze zlozyc wnioski o obolicje za wszytskie 3 lata.
  Od czerwca 2006 do chwili obecniej mieszkam stale w Anglii, ale p86 nie zlozylam.
  31 grudnia 2007 nadano mi rezydenta UK, dostalam dokumenty potwierdzajace z Home Office.
  CZy to jest to samo co rezydent podatkowy? czy wciaz musze wyslac w UK moje P86?
  Czy powinnam byla zlozyc NIP3 w czerwcu 2006 o zmianie zamieszkania i rezydencji podatkowej? jesli tego nie zrobilam, czy moge to wyslac teraz z Czynnym Zalem?
  Kiedy nalezy zmienic miejsce zamieszkania a kiedy rezydencje podatkowa w NIP 3 – bo nie do konca chyba to rozumiem?

  Dodatkowo w lutym 2008 dostalam zwrot czesci podatku za lata 2004/2005 2005/2006 (lata podatkowe w UK) i na infolini podatkowej Ministerstwa Finansow powiedziano mi dwie calkiem sprzeczne rzeczy:
  1) ze podatek zwrocony w 2008 dotyczacy 2004-2006 musze uwzglednic w pit 36 za rok 2008 jako doliczenia do podatku i zaplacic ta kwote do US w Polsce
  2) skoro jestem rezydentem UK od grudnia 2007 to nie mam juz zadnych obowiazkow podatkowych w PL i nie musze placic w Polsce, podatku zwroconego w Anglii?

  Druga wersja wydaje mi sie bardziej logiczna. Czy ma zastosowanie do mojego przypadku i czy musze skladac pit36 za 2008r i placic do US?

  Kolejna rzecz jest taka, ze w 2009 roku, w polowie tudziez z koncem, planuje kupic mieszkanie w Polsce, czy to cos zmienia?
  Nrazie nie planuje powrotu do kraju w najblizszym czasie, ale nie wykluczam ze moze to nastapic za okolo 1-2roku.

  Bardzo prosze o porade,

 23. Aga napisał/a:

  Witam! Proszę o poradę.
  Przyjechałam do Irlandii na początku grudnia 2007 i do tej pory tu pracuję i przebywam. Rozliczyłam się z polskim US za 2007 r.z uwzględnieniem zarobków z zagranicy, bowiem osiągnęłam dochody w Polsce, jak i tutaj (w grudniu). Nie złożyłam jednak NIP-3 przed wyjazdem, bo prawdę mówiąc nie pomyślałam o tym. W Polsce cały czas mam meldunek stały u rodziców oraz rachunek bankowy. Pytanie dotyczy, czy powinnam po upływie już roku złożyć NIP-3, czy uległo to przedawnieniu? Jeśli powinnam, to czy tylko NIP-3 czy coś jeszcze? A także, czy powinnam rozliczyć się za rok 2008? (w tym czasie pracowałam tylko w Irlandii, jednak na początku roku 2008 otrzymałam jeszcze na konto ostatnią wypłatę z Polski).
  Dziękuję z góry za pomoc.
  Aga

 24. aneta napisał/a:

  Panie Rafale, mieszkam i pracuje w UK od 2 lat, jestem zameldowana w Polsce (od dziecka pod tym samym adresem co moi rodzice i siostry), mam nadany NIPw Polsce jeszcze przed wyjazdem, konto w polskim banku, ale nigdy nie pracowalam w Polsce i nie rozliczalm sie w Polsce, jedynie na terenie UK gdzie dotychczas przeybwam,pracuje i rozliczam sie z podatku, do Polski przyjezdzam jedynie co rok na 1-2 miesiecy.
  czy powinnam rozliczac sie US w Polsce jesli mam meldunek w Polsce, nie rozumiem tych wszystich forum, jest ich za duzo a kazdy jest inny i ma inne problemy zwiazane z tym,
  jeszcz epytnaie z tym NIP-3, czy ja musze wypelniac?

  Dziekuje za odpowiedz:)

 25. Piotr napisał/a:

  Witam Panie Rafale mam pytanie od czerwca 2005 przebywam w UK w Polsce nie pracowalem w latach 2004-2005. Przed wyjazdem nie zlożyłem NIP-3, ale wedlug mnie przenioslem moje centrum życiowe do UK. mysle o powrocie pod koniec tego roku. Czy jeżeli złożę w US NIP-3 plus „czynny żal” czy to wystarczy czy musze wnioskować o abolicję i umorzenie zaległości podatkowej za lata 2005-2006

  Z góry dziękuje

  Pozdrawiam Piotr

 26. Magdalena napisał/a:

  Witam!
  Bede bardzo wdzieczna za uzskanie odpowiedzi na moje pytanie – czy abolicja mnie dotyczy, czy powinnam zlozyc wniosek?
  We wrzesniu 2004r wyjechalam do UK, zaczelam prace miesiac pozniej, jednakze po czasie zorjentowalam sie, ze moj pracodawca nie zglosil mnie od razu w tutejszym US, tak wiec za te kilka miesiecy 2004r US nie posiada o mnie informacji.Przez kolejne lata, tj od 2005 do czasu obecnego pracuje w UK; wymeldowalam sie z adresu polskiego w czerwcu 2005, nip 3 zlozylam w maju 2006 (z opoznieniem, zdaje sobie z tego sprawe); w lipcu 2006r otrzymalam dokument, wydany przez tutejszy Home Office, potwierdzajacy maja rezydenture w UK; w lutym 2007r kupilam mieszkanie w UK (wspolwlasnosc); moj zwiazek z Polska – to wspolwlasnosc w nieruchomosci, z ktorej otrzymuje dochod, rozliczany w polskim urzedzie (dawne PIT-y 5) + zeznania roczne z tym zwiazane;co Pan na to? z pozdrowieniami
  Nie dotyczy Pani abolicja, gdyż w latach 05-06 nie była Pani rezydentem podatkowym w PL. Z pozdrowieniami! Rafał.

 27. Anna D napisał/a:

  Witam,
  Mam jedno pytanie dotyczace zwrotu czesci zaplaconego podatku w UK. Moja sytuacja wyglada nastepujaco, w pazdzierniku 2006 roku wyjechalam do UK, do pracy i za ten rok rozliczylam sie tylko z dochodu, ktory wczesniej uzyskalam w Polsce. Teraz chce zlozyc korekte wczesniejszego zeznania i dolaczyc dochody uzyskane w UK oraz odliczyc sobie zaplacony tutaj podatk. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia, a mianowicie, do konca roku 2006 jak i do kwietania 2007 ( koniec roku podatkowego w UK) placilam regularnie podatki w Uk, ale po zakonczeniu roku podatkowego w Uk, tutejszy urzad zwrocil mi czesc zaplaconego wczesniej podatku i teraz zastanawiam sie co zrobic z tym zwrotem? czy moge go zaliczyc jako moj przychod w 2007 i nie rozliczac tego nigdzie (zaznaczam ze caly 2007rok przepracowalam w UK), czy koniecznie musze go uwzglednic w zeznaniu za 2006??
  Z gory dziekuje za pomoc
  Pozdrawiam
  Anka
  Witam Panią! Pisałem o tym już w tym blogu. Proszę na Chmurze Tagów po prawej stronie kliknąć „Zwrot Podatku”a wyskoczy Pani odpowiedni wpis. Pozdrawiam, Rafał.

 28. % napisał/a:

  Panie Rafale, dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
  Proszę! Rafał.

 29. Anna J. napisał/a:

  Witam Panie Rafale
  Z poczatkiem stycznia wyjechalam na stale za granice. Musze dokonec jeszcdze rozliczenia podatkowego za rok 2008.
  CZy w zwiazku ze zmiana miejsca zamieszkania i kraju opodatkowania jestem zmuszona zlozyc dwa dokumenty: abolicje podatkowa i NIP-3, a moze NIP-3 wystarczy. Wolalabym sie nie wymeldowywac z kraju przynajmniej na razie.
  Z gory dziekuje za odpowiedz
  Pozdrawiam
  Tylko NIP-3. Ma Pani na to 30 dni. Pozdrawiam, Rafał

 30. Anna J. napisał/a:

  Dziekuje za odpowiedz,

  mam jeszcze jedno pytanie. Czy po zlozeniu NIPu-3 nie bede musiala sie roliczac i skladac zadnych dokumentow do Urzedu Skarbowego za kolejne lata ? Nie chce w przyszlosci placic ewentualnych kar .

  Pozdrawiam
  Ania
  Nic. Chyba że w roku podatkowym osiągnie Pani dochody jednocześnie w obydwu krajach.

 31. Marek napisał/a:

  Panie Rafale czy formularz NIP-3,w którym chcę poinformować urząd skarbowy o zmianie miejsca zamieszkania (złożony wraz z czynnym żalem)powinien być skierowany do II Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście(punkt 5 formularza)-bo podobno to oni zajmują się ewidencją osób zatrudnionych zagranicą? Nie wiem również co z datą zamieszkania(punkt 26 formularza) bo w czasie 4 lat w UK adres zmieniałem trzykrotnie-a pod obecnym adresem zamieszkuje od 1,5 roku ?
  Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC POZDRAWIAM

 32. Aga napisał/a:

  Witam! Proszę o poradę.
  Przyjechałam do Irlandii na początku grudnia 2007 i do tej pory tu pracuję i przebywam. Rozliczyłam się z polskim US za 2007 r.z uwzględnieniem zarobków z zagranicy, bowiem osiągnęłam dochody w Polsce, jak i tutaj (w grudniu). Nie złożyłam jednak NIP-3 przed wyjazdem, bo prawdę mówiąc nie pomyślałam o tym. W Polsce cały czas mam meldunek stały u rodziców oraz rachunek bankowy. Pytanie dotyczy, czy powinnam po upływie już roku złożyć NIP-3, czy uległo to przedawnieniu? Jeśli powinnam, to czy tylko NIP-3 czy coś jeszcze? A także, czy powinnam rozliczyć się za rok 2008? (w tym czasie pracowałam tylko w Irlandii, jednak na początku roku 2008 otrzymałam jeszcze na konto ostatnią wypłatę z Polski).
  Dziękuję z góry za pomoc.
  Aga

 33. Iwona napisał/a:

  Witam,
  Bardzo proszę o poradę, bo mam wrażenie, że jestem w kropce…:(
  W 2005 roku do końca maja pracowałam w Polsce, ale we wrześniu wyjechałam do Wielkiej Brytanii. Tam spędziłam kolejne 3 lata i w sierpniu 2008 roku wróciłam do kraju. Za rok 2005 rozliczyłam się tylko z polskiego podatku, lata 2006 i 2007 w ogóle nie rozliczałam… Nie złożyłam również NIP-u 3… A żeby było mało otrzymałam w 2008 roku zwrot podatku z Wielkiej Brytanii i gdybym chciała złożyć wniosek o abolicję musiałabym zwrócić te pieniądze polskiemu fiskusowi… Jeśli jest jeszcze jakaś szansa na złożenie formularza NIP-3 bardzo proszę o podpowiedź co powinnam zrobić…
  Z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam
  Iwona

 34. Iza napisał/a:

  Witam,

  mam takie pytanie, które pojawiło się już na tym blogu – ale właściwie nie ma co do niego jasności.
  Pracowałam w UK w 2006 i częściowo w 2007 r. We wrześniu 2007 wróciłam do Polski, ale pracę podjęłam dopiero w 2008.
  Nie płaciłam podatku w polskim US – rozliczałam się tylko w UK. Nie pomyślałam (ani nawet nie wiedziałam), że trzeba złożyć NIP 3.

  Moje pytanie jest takie:
  Po jakim czasie ulega przedawnieniu wykroczenie skarbowe, jakim jest niezłożenie NIP 3? czy po 1 roku? (o ile dobrze zrozumiałam art 83 kks, który chyba mówi,że niezłożenie NIP 3 jest wykroczeniem, a nie przestępstwem?)
  Jeżeli takie wykroczenie ulega przedawnieniu po 1 roku, to czy mając certyfikat rezydencji w UK za 2006, powinnam teraz złożyć NIP 3, żeby nie podlegać abolicji?
  Bardzo proszę o wyjaśnienie.

  I dziękuję za naprawdę pomocnego i rzetelnego bloga!
  Pozdrawiam
  Iza

 35. Agnieszka Wodz napisał/a:

  WITAM!

  Bardzo proszę o poradę,w 2005 roku wraz z mężem i córką wyjechaliśmy do UK do pracy i nie planujemy powrotu do kraju.W Polsce jesteśmy wymeldowani i nie posiadamy żadnego majątku, natomiast o wyjezdzie nie poinformowaliśmy urzędu skarbowego w Polsce.Jakie dokumenty musimy złożyc?

  Dziękuję
  Teraz należy złożyć NIP-3 i w nim poinformować US o zmianie miejsca zamieszkania. Rafał.

 36. Krysia napisał/a:

  Witam serdecznie!

  Bardzo proszę o poradę,od 2004 do 2008 roku pracowałam na terenie Włoch cały czas byłam zameldowana w Polsce,pod koniec 2008 roku wróciłam do kraju. Jakie dokumenty muszę złożyc do US i jak sie z nim rozliczyc?

  Serdecznie dziękuję

 37. Basia napisał/a:

  Dzien dobry,
  dopiero dowiedziałam sie o abolicji podatkowej, nie wiem czy mam o nią występować, od 2004 roku mieszkam w UK, za ten rok rozliczyłam sie z dochodów z UK w US. W 2005 wymeldowałam się w Polsce ale nie złożyłam NIP-3 , nadal przebywam zagranica i nie zamierzam na razie wracać ,czy mam składać wniosek o abolicję podatkową?

 38. ania napisał/a:

  prosze napisac pani Rafale jak ma wygladac to pismo o czynnym zalu co sie dołańcza do NIP3 bardzo prosze i z gory dziekuje
  Wzór czynnego żalu jest na tym blogu w jednym z pierwszych wpisów. Rafał.

 39. Godzil napisał/a:

  Witam.
  Mam pytanieCzy Angielski US powiadamia Polski o ewentualnym zwrocie podatku?
  Nie ma takiego obowiązku, ale kto wie, czy tego nie robi. Ja o tym nie słyszałem. Rafał.

 40. Beata napisał/a:

  Witam Pana Rafała!
  Mam sporo pytań bo juz od 2 dni czytam informacje na internecie i nie wiem juz nic o abolicji.
  1. Chciałabym przedstawić sytuacje mojego chłopaka jak dla mnie jest skomplikowana.Mianowicie:Moj chłopak wrócił 31 grudnia do Polski nie rozliczył sie z 2006 roku za prace w anglii ale rozliczył sie za prace w POLSCE. W anglii pracował 5 miesiecy w 2006 roku ale nie u jednego pracodawcy, zmieniał prace( miał dochody w Polsce i Anglli) ale były to umowy o prace.Dostał z anglii cały zwrot podatku wiec w rubryce przy wypełnianiu dokumentów o abolicje powinnien wpisac”0″tak? Czy może on składać wniosek o abolicje czyli umozenie podatku skoro nie zaplacił zadnego podatku w anglii gdyz został on w całości zwrócony??? czytajac Pana odpowiedzi dowiedziałam sie ze powinnien on ten oddany podatek angielskii oddać do US w Polsce wiec czy abolicja sie jemu nalezy?
  2.Do anglii wyjechał w lipcu 2006 i w pażdzierniku 2006 wymeldował sie z Polski. Niestety nie składał on NIPu3. Czy dzieki temu ze był wymeldowany z PL nie musi rozliczac sie z prac w anglii za ten okres od października do listopada a tylko za czas od lipca do października gy był zameldowany w PL.(obecnie jest juz zameldowany w POlsce) Czy bedac teraz w Polsce bo juz wrócił na stałe musi wraz z abolicją złożyć NIP3 o zamieszkaniu przez niego w anglii w 2006 roku???
  3.Czy można odjąc diety po zsumowaniu zarobków czy musi odjąć diety przy każdej tygodniowej wypłacie?
  Prosze o szybką odpowiedź Beata Dziekuje

 41. Agnieszka napisał/a:

  Witam serdecznie;

  Podjęlam pracę w Niemczech w roku 2007 (tuż po ślubie) ale nie zlożylam NIP-3 informując o zmianie danych (nazwisko,miejsce zamieszkania) i miejsca opodatkowania. Jetem zameldowana w Polsce ale mieszkam i pracuję w Niemczech.

  Czy powinnam zlożyć NIP-3 nawet po uplywie 2 lat i czy grożą mi z tego tytulu jakieś konsekwencje.
  Wykroczenie z tego tytułu już się przedawniło – przedawnienie wynosi 1 rok. Rafał

  Pozdrawiam

 42. Ola napisał/a:

  Panie Rafale,
  Czy stajemy sie podatnikami w Polsce automatycznie poniewaz jestesmy obywatelami polskimi czy tez stajemy sie podatnikami w momencie rozpoczecia pracy i zgloszenia do urzedu?
  Wówczas, kiedy osiągniemy dochód ze źródła położonego w PL.
  Kiedy jest nam nadawany NIP?
  W drodze decyzji podatkowej, na wniosek pracodawcy albo własny.
  Co z osobami, ktore nigdy nie pracowaly w Polsce i ich pierwszym urzedem podatkowym z jakim sie zarejestrowaly jest urzad zagraniczny.
  Czy takie osoby powinny w momencie wyjazdu skladac NIP 3 w Polsce?
  Tylko, jeżeli zamierzają zmienić miejsce rezydencji podatkowej. Jeżeli taka osoba nie ma NIPu, to wówczas powinna również złożyć wniosek o nadanie tego numeru na formularzu NIP-3.
  Z gory dziekuje za odpowiedz i Pozdrawiam
  Pozdrawiam, Rafał

 43. marcin napisał/a:

  witam panie rafale.pracuje w angli od marca 2007roku i chce wrócic do polski na stałe.pracuje juz na wyspach 2 lata.i słyszałem ze jest mozliwosc o odzyskaniu całego podatku zaplaconego prze zemnie ze wystarczy tylko podpisac papiery o utracie prawa na 5 lat o podjeciu pracy na wyspach.czy jest to prawda i jezeli tak jest to czy po powrocie do pl musialbym sie z tego wszystkiego rozliczyc?
  Nie wiem jak to jest w UK, ale nie będzie Pan musiał się z tego rozliczać w PL, o ile nie uzyska Pan w 2009 roku dochodów w PL i UK. Pozdrawiam, Rafał.

 44. kazik napisał/a:

  Witam

  Od 2004 roku, pracuje poza granicami kraju (wielka brytania i norwegia), Wyjechałem w kwietniu 2004 roku zaraz po zakończeniu roku podatkowego w Polsce (gdzie pracowałem przez 1 rok i rozliczałem sie z US). Wymeldowałem się, jednak nie widziałem o tym iż należy złożyć NIP-3. W Polsce, nie miałem żadnych dochodów, ani interesów, za cały ten okres pracy zagranicą mogę poświadczyc rachunkami i innymi dokumentami. W lutym 2009 zakupiłem ziemię w Polsce za środki zgromadzone z pracy za granicą, zapłaciłem podatek od tej transakcji. Moje pytanie: czy warto / trzeba sie rozliczyć z polskim US, za okres pracy zagranicą gdy nie miałem żadnych interesów w Polsce ? Co teraz zrobić z US w Polsce skoro przez kolejne kilka lat będę pracowal zagranicą ??
  Wszytko zależy od Pana miejsca rezydencji podatkowej. Wydaje mi się, że utracił Pan tą rezydencję w PL. Zatem nie musiał się Pan rozliczać w PL. Ale musiał Pan wówczas złożyć NIP-3. Na szczęście wykroczenie z tego tytułu się już przedawniło. Jeżeli zaś nie utracił Pan rezydencji w PL, to dp roku 2006 powinien Pan był rozliczac się z dochodów w UK. Ale wtedy nie musiał Pan składać NIP-3. Rafał.
  z góry dziękuje za radę
  pozdrawiam

 45. kinga napisał/a:

  Dzień Dobry, w 2004 roku w maju zdałam maturę i nie podjęłam żadnej pracy zarobkowej w Polsce.W listopadzie 2005 wyjechałam do UK i od tamtej pory przebywam w Wielkiej Brytanii Posiadam NIN i Home Office, teraz ubiegam się o status Rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii. Mój mąż , zdał maturę w 2005 roku i takze nie podjął żadnej pracy zarobkowej w Polsce. W grudniu 2005 przyjechał do UK i od tamtej pory pracujemy razem w Wielkiej Brytanii.On również ubiega się o status Rezydenta podatkowego i również posiada NIN oraz Home Office.Oboje rozliczamy się tu z podatku. Oboje wraz z mężem NIE POSIADAMY NIPu. Nigdy nie rozliczaliśmy się w Polsce.nie istniejemy w urzedzie skarbowym. w niedalekiej przyszlosci planujemy kupic dzialke lub mieszkanie w polsce.Mamy wszystkie Payslipy, wyciagi z Bankow, umowy o prace.Co musimy zrobic abysmy bez problemow mogli kupic wlasna nieruchomosc w Polsce?????Moj mąż jest wymeldowany z polskiego miejsca zamieszkania ja natomiast nie wymeldowywalam sie od rodzicow.Czy dotyczy nas abolicja podatkowa??? czy musimy sie rozliczac w Polsce???? Co Musimy zrobic abysmy bez przeszkod mogli zakupic wlasna nieruchomosc?? co musimy zrobic?? Prosze o odpowiedz . dziekuje Kinga
  Witam Pani Kingo! Wydaje mi się, że już nic 🙂 Tzn. zrobiliście Państwo wszystko co należało, zatem fiskus się nie przeciwstawi zakupowi nieruchomości. Dobrze, że posiadacie dowody uzyskiwania dochodów, gdyż fiskus może o to pytać. Abolicja Was nie dotyczyła, gdyż jesteście brytyjskimi rezydentami podatkowymi. Między innymi z tego powodu nie musicie się też w POlsce rozliczać z zagranicznych dochodów. Wszystko jest ok!
  Powodzenia! Rafał

 46. ewa napisał/a:

  mam podobny problem jak poprzedni : 1wyjechalam z Polski do Danii w kwietniu 2008, w Polsce nigdy nie pracowalam, mam NIP ale nigdy nie podejmowalam pracy bo studiowalam, jestem zameldowana w Danii i pracuje tu od 15 kwietnia 2008, co powinnam zrobic, czy ja rowniez powinnam sie rozliczyc z US i zlozyc NIP-3 i ,,czynny zal” i czy bede cos musiala zwracac US?

  2. moje drugie pytanie dotyczy pracy w okresie wakacyjym: w 2006 roku przez 2 miesiace pracowalam w danii, tam sie roliczalam i placilam podatek, co powinnam zrobic w Polsce z US i czy jest za pozno, czy bede musiala placic jakis podatek w US??
  Ewa
  Witam Pani Ewo! Dziękuję za komentarz i pytanie! Wszystko zależy od tego, gdzie jest Pani rezydencja podatkowa. Tego nie wiem, gdyż nie znam Pani sytuacji dokładnie (o rezydencji pisałem tutaj >> ). Podejrzewam jednak, że wciąż posiada Pani polską rezydencję (gdyż pisze Pani, że wyjechała po studiach w 2008 r., więc jak mniemam, nie posiada Pani obecnie rodziny w Danii), a zatem powinna Pani rozliczać się w PL z dochodów duńskich metodą zaliczenia (o rozliczaniu z dochodów uzyskanych w Danii pisałem tutaj >>). Dodatkowo może Pani skorzystać z ulgi abolicyjnej, co pozwoli na niezapłacenie podatku w PL (tutaj >> o uldze abolicyjnej). A więc za rok 2008 powinna Pani się rozliczyć w PL, co jednak nie spowoduje konieczności zapłaty podatku (zakładając Pani polską rezydencję).

  Obecnie (prawdopodobnie) ciąży na Pani zaległość podatkowa z tego tytułu. Może to Pani jednak uregulować nie ponosząc odpowiedzialności z tego tytułu. Po prostu wystarczy złożyć niezbędne deklaracje podatkowe wraz z czynnym żalem (tutaj więcej na ten temat >>). I będzie po kłopocie 🙂

  Co do NIP-3, skoro nie zmieniła Pani rezydencji podatkowej, to nie musi Pani informować fiskusa o zmianie miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (tj. o zmianie rezydencji podatkowej).

  Pytanie 2: tutaj również ciąży na Pani zaległość (jak wyżej). Jednak w roku 2006 nie obowiązywała ulga abolicyjna, więc nie może Pani z niej skorzystać. Prawdopodobnie będzie Pani musiała zapłacić podatek wraz z odsetkami od zaległości podatkowej. Czynny żal (dodatkowo) pozwoli Pani na uniknięcie odpowiedzialności skarbowej.

  Proszę Pamiętać, że czynny żal jest skuteczny tylko wtedy, kiedy o zaległości nie wie jeszcze fiskus.

  Pozdrawiam,
  Rafał

 47. ewa napisał/a:

  zapomnialam dodac ze raczej nie wroce do Polski niegdy nie pracowalam tu, ale moze w przyszlosci cos kupie-mieszkanie, czy powinnam sie tez wymeldowc ??
  z gory dziekuje za odp
  Pani Ewo, niestety zamiar pozostania na stałe za granicą nie powoduje jeszcze zmiany miejsca rezydencji podatkowej. Owszem, może stanowić jakąś wskazówkę przy określeniu, gdzie jest Pani ośrodek życiowy, ale sam w sobie niczego nie zmienia. Tak samo fakt zakupu nieruchomości, czy wymeldowanie. Takie fakty osłabiają więź z Polską, to fakt, ale jej nie zrywają. Co innego, gdyby Pani miała rodzinę w DK. Wówczas mozna powiedzieć, że nie ma Pani w PL interesów gospodarczych, ani osobistych.
  Rafał

 48. Ewa napisał/a:

  Witam p. Rafale,
  Jaka szkoda że nie trafiłam na Pana blog wcześniej bo bardzo by mi pomógł.Nie wiem nawet czy jeszcze Pan nad nim pracuje bo ostatnie wpisy są sprzed roku, ale spróbuję. Wyjechałam do UK zaraz po studiach, w sierpniu 2005, tam też podjęłam pracę i rozpoczęłam kursy doszkalające. W Polsce posiadam mieszkanie przekazane mi przez dziadków ponad 10lat temu, w którym do 10.2006 mieszkał mój dziadek i tam byłam zameldowana. W polsce nigdy nie pracowałam (poza dorywczymi pracami „na promocjach” w czasie nauki). Niestety z niewiedzy nie złożyłam formularza NIP-3. Nie skorzystałam też z abolicji podatkowej ponieważ uważałam że mnie nie dotyczy ponieważ byłam rezydentką UK (wyjechałam z Polski na stałe, poza nieruchomością nie posiadałam żadnego majątku). W grudniu 2009 postanowiłam jednak wrócic do Polski i od lutego podjęłam pracę. Teraz mam jednak wątpliwości czy nie powinnam się jednak była rozliczyc.
  Drugi problem to NIP-3,którego nie złożyłam wyjeżdzając z krau. Z wpisów na blogu wiem że przedawnienie nastąpiło po roku (czyli sierpień 2006), czy jednak nadal powinnam je złożyc? I czy teraz muszę złożyc NIP-3 z powodu powrotu do Polski? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Ewa

 49. aneta1181 napisał/a:

  Witam.
  Mam problem.w roku 2008 i 2009 pracowałam w Niemczech przez 5 tygodniu każdego roku.Była to praca sezonowa.Na umowie jaką tam dostałam mam 800 euro.Podczas pracy w Niemczech tu w Polsce byłam na urlopie płatnym(umowa o pracę).Nie zgłosiłam tego zarobku w rozliczeniu podatkowy tu w Polsce ani tam.”życzliwy ktoś” straszy mnie że zgłósi do skarbówki i będę płacić karę w U.Skarbowym?Słyszałam że taki mały zarobek nie podlega opodatkowaniu i że nie musze tego zgłaszać.Zgóry dziękujęowiedz.Pozdrawiam

  Witam Pani Aneto!

  Dziękuję Pani za zaufanie, jednak ze względu na brak czasu nie jestem w stanie odpowiadać na Państwa pytania. Bardzo proszę Pani Aneto o skorzystanie z jednej z opcji zawartych w zakładce Zadaj Mi Pytanie. Jestem pewien, że w ten sposób uzyska Pani pomoc!

  Pozdrawiam Panią serdecznie!
  Rafał

 50. Marek napisał/a:

  Nie złożyłem pita 28 w terminie ale powiadomiłem o tym US od razu w czynnym żalu. ale US chce mnie nadal ukarać grzywną. Co zrobić żeby nie zostać ukarany. (jakieś pismo napisać że byłem chory , albo wyjechałem za granice i nie mogłem złożyć pita albo inne ) Proszę o pomoc i rade

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !