podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Opodatkowanie zagranicznych alimentów

Autor wpisu: data: 25 września, 2010

Wczoraj na zaprzyjaźnionym blogu Temida Jest Kobietą pojawił się ciekawy artykuł dotyczący dochodzenia zagranicznych alimentów.

Pani mecenas Katarzyna Przyborowska pisze tam, że

W przyszłym roku ma wejść w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która umożliwi  łatwiejsze ściąganie zagranicznych alimentów w krajach Unii Europejskiej.

Wszystko to w celu ujednolicenia naszego prawa do standardów unijnych..., a mnie przy tej okazji przyszło na myśl, że nie zająłem się jeszcze w tym blogu opodatkowaniem takich zagranicznych alimentów.

A temat jest prosty, ale zdecydowanie warty wzmianki!

Przede wszystkim trzeba przypomnieć generalną zasadę, że dochody z zagranicy opodatkowujemy tak, jakby były to dochody polskie. A więc zgodnie z polskimi przepisami.

Co dalej, obowiązkiem rozliczenia podatku z dochodów zagranicznych jest osoba, która w Polsce posiada miejsce rezydencji podatkowej, a więc taka, która tutaj podlega opodatkowaniu od całości swoich tzw. ogólnoświatowych dochodów.

A zatem, jeżeli świadczenie alimentacyjne z zagranicy podlega opodatkowaniu, to wyłącznie wtedy, kiedy uposażonym jest polski rezydent podatkowy i wyłącznie według polskich regulacji z ustawy PIT.

A kiedy podatek nie obciąża alimentów?

Są tutaj trzy reguły:

1. jeżeli uprawnione dziecko nie ukończyło jeszcze 25 lat,

2. jeżeli uprawnione dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek),

3. jeżeli uprawnionym jest inna osoba niż dziecko, jeśli alimenty zostały zasądzone przez sąd, do wysokości 700 zł miesięcznie.

Alimenty w pozostałych przypadkach (np. powstałe na mocy umowy pomiędzy stronami) należy opodatkować podatkiem dochodowym i to bez względu na to, skąd pochodzą - z zagranicy również.

Jeżeli świadczenie alimentacyjne pochodzi właśnie z zagranicy, i jeżeli według polskich przepisów należy je opodatkować, to wówczas powinniśmy pamiętać o właściwym przeliczeniu tego przychodu na złotówki, o czym pisałem dokładnie w artykule Nowe zasady przeliczania walut obcych na złotówki.

W sprawach innych niż podatkowe zapraszam na blog Temida Jest Kobietą :)

----

Zadaj Pytanie >>

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczysz swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej - mój wielokrotny bestseller - plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

dodajdo

Komentarze są zablokowane.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !