podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Właściwość urzędu skarbowego dla nierezydenta

Autor wpisu: data: 14 marca, 2010

Jakiś czas temu jeden z moich klientów zapytał mnie, który urząd skarbowy jest dla niego właściwy, jeżeli utracił on już swoją rezydencję podatkową. Powiem szczerze, że pytanie to nieco zbiło mnie z nóg, gdyż jest ono oczywiste (i dość powszechne), natomiast nigdy nie miałem okazji udzielić komukolwiek odpowiedzi na to pytanie i ... po prostu nie wiedziałem, co temu klientowi odpowiedzieć... nie znałem odpowiedzi.

Kiedy zacząłem szukać po aktach podatkowych, trafiłem na tekst rozporządzenia Ministra Finansów w spr. właściwości organów podatkowych. Poczytałem (chociaż nie jest to pasjonująca lektura do poduszki) i... niczego się nie dowiedziałem, gdyż tekst ten był już nowelizowany kilkukrotnie (wadą polskiego prawa podatkowego jest to, o zgrozo, że ciężko jest cokolwiek ustalić ze 100%-ową pewnością, ze względu na genialne wprost zapętlenie tego, co może być proste).

Co zrobiłem? Napisałem maila do doradcy podatkowego Tomasza Synosia, z którym współpracuję od dłuższego czasu przy rozliczaniu zagranicznych dochodów, z prośbą o wyjaśnienie. I to był strzał w 10-tkę! Jasna i rzeczowa odpowiedź nadeszła szybciej, niż ja sam bym ją odnalazł! Oto ona:

img_0015Hej Rafale,

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów o właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371, z późn. zm.) właściwym urzędem skarbowym dla osób, które zmieniają miejsce zamieszkania na zagranicę, za rok, w którym wyjechali z kraju, będzie dotychczasowy urząd. Od następnego roku ich urzędem będzie urząd właściwy do spraw opodatkowania osób zagranicznych.

Dokładnie mówi o tym § 11. ust 1, który stanowi: "Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach należnego za dany rok podatkowy podatku dochodowego: 1) od osób fizycznych dla podatników, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy - jest organ podatkowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na jej terytorium;"

Pozdrawiam, T.S.

A zatem, jeżeli mój klient utracił polską rezydencję podatkową w roku 2009, to właściwym dla niego urzędem skarbowym będzie urząd, w którym rozliczał się on uprzednio. Dopiero za kolejny rok, czyli 2010, będzie on musiał rozliczyć się w urzędzie właściwym dla opodatkowania nierezydentów.

Proste, prawda? Tylko trzeba wiedzieć, gdzie to znaleźć! Tomasz wie, dlatego współpraca z nim jest dla mnie bardzo cenna!

*** Oto wizytówka doradcy podatkowego Tomasza Synosia (kliknięcie spowoduje przeniesienie na stronę firmową Tomasza):

tomasz-synos

dodajdo

komentarze 2 do “Właściwość urzędu skarbowego dla nierezydenta”

  1. Małgosia napisał/a:

    Pochwalę się, ja również znałam odpowiedź na zadane pytanie 😀 czuję się dumna z siebie heh 🙂 jednak wiedza nabyta kilka lat temu z biurze doradztwa podatkowego jeszcze całkiem się nie ulotniła 🙂 a swoją drogą to szkoda że Pan Tomasz (albo inny doradca) nie prowadzi bloga tematycznego… chętnie na bieżąco uaktualniałabym wiedzę sprzed lat! Tyle się zmienia w tych przepisach… czasem się można pogubić w tym wszystkim 🙂

    Pozdrawiam
    Małgosia

    http://www.oazypodatkowe.pl

    Dziękuję za komentarz Pani Małgosiu!
    Pozdrawiam!
    Rafał

  2. asteer napisał/a:

    Panie Rafale
    Ja rownież znalam odpowiedź na to pytanie (niezawodny Internet). Co mam natomiast wpisać w rubryce 5, 6 i 7 zgloszenia NIP-3 (wyjeżdżam za granicę jeszcze jesienią) oraz do ktorego urzędu Skarbowego mam owe zgloszenie wyslać jest dla mnie wciąż zagadką.
    pozdrawiam
    Anna

    Witam Pani Aniu!

    Dziękuję Pani za zaufanie, jednak ze względu na brak czasu nie jestem w stanie odpowiadać na Państwa pytania. Bardzo proszę o skorzystanie z jednej z opcji zawartych w zakładce Zadaj Mi Pytanie. Jestem pewien, że w ten sposób uzyska Pani pomoc!

    Pozdrawiam serdecznie!
    Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !