podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć dochody z Wielkiej Brytanii

Autor wpisu: data: 21 sierpnia, 2009

flag_ukDzisiaj super wpis dla osób pracujących w UK! Na Wyspach wciąż zamieszkuje chyba największa liczba naszych rodaków, którzy zapewne chętnie zerkną do poniższego artykułu.  W związku z tym, że od roku 2007 obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK, uwagi zawarte poniżej są aktualne dopiero od początku tego, tj. 2007-go, roku.

Wiele osób uważa, że dochody z Wielkiej Brytanii nie muszą być rozliczane w Polsce ze względu na wyłączenie brytyjskich dochodów z opodatkowania w Polsce (co źródło swoje ma w międzynarodowej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a UK). I jest w tym twierdzeniu sporo racji, jednakże nie do końca jest to prawda. Są bowiem takie sytuacje i takie brytyjskie dochody, które będą w Polsce opodatkowane. O czym mówię...?

Dalej przeczytacie o tym, kto:

 • Powinien rozliczyć brytyjskie dochody w Polsce
 • Jakiego rodzaju dochody brytyjskie podlegają w Polsce opodatkowaniu
 • Jak rozlicza się w Polsce dochody z pracy w Wielkiej Brytanii
 • Co z opodatkowaniem brytyjskich odsetek na rachunkach i lokatach
 • Czy przysługują ulgi i odliczenia podatkowe
 • Do jakiego urzędu należy złożyć deklarację podatkową

Uff... sporo tego...

Zapraszam więc dalej >>

dodajdo

komentarze 4 do “Jak rozliczyć dochody z Wielkiej Brytanii”

 1. Danuta napisał/a:

  Pana wyjaśnienia są b.precyzyjne i zrozumiałe, czego nie mozna powiedzieć o przepisach podatkowych,które przyprawiają o zarót głowy.
  Co my bysmy zrobili bez Pana informacji. a nawet – żle powiedziane – bez Pana edukacji w tej dziedzinie.
  Moze mogłby Pan napisać jak to jest z podatkami od osób pracujących za granicą(czy na utrzymaniu męża cudzoziemca) za wynajem posiadanego mieszkania w Polsce. Wiele osob przebywających za granicą wynajmuje posiadane mieszkanie w Polsce i ze względu na dochod, a jeszcze częściej ze wzgledu na konieczność zabezpieczenia pustego mieszkania przed włamaniem.Zdarza się , że Polacy za granica kupują drugie mieszkanie w Polsce na wynajem aby zabezpieczyć sobie jakies srodki utrzymania na powrot do Polski, zanim znajdą tu pracę.
  Jak rozliczać podatki z wynajmu w takiej sytuacji
  Danuta
  Witam Pani Danuto! Obiecuję, że napiszę coś na ten temat, tym bardziej, że coraz częściej mam pytania w tym temacie 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

  .

 2. Maja napisał/a:

  Witam! Moja sytuacja jest nastepujaca. W styczniu 2008 roku pracowalam 10 dni na umowe zlecenie w Polsce, nastepnie wyjechalam do Wielkiej Brytanii gdzie zostalam zatrudniona pod koniec marca i pracuje tutaj do tej pory. Posiadam w Polsce male gospodarstwo rolne (jestem wlascicielka), ktorym „zajmuja” sie moi rodzice. Pozatym mieszkam i pracuje zagranica. Z uwagi na niedopatrzenie wciaz nie rozliczylam sie za 2008 rok i gleboko zastanawiam sie jak powinno wygladac moje rozliczenie w Polsce.Czy powinnam rozniez wykazac moje dochody uzyskane za granica? Moi znajomi twierdza ze nie mam takiego obowiazku i z dochodow polskich nalezy rozliczyc sie w Polsce, z angielkich w Anglii. Dziekuje i pozdrawiam.
  Witam Pani Maju! Pani znajomi mają rację połowicznie 🙂 Chodzi o to, że dochody z UK są faktycznie wyłączone z podatku w Polsce, jednak mają one wpływ na opodatkowanie dochodów polskich (a takie Pani miała w roku 2008). W tej sytuacji powinna Pani rozliczyć dochodu zagraniczne metodą wyłączenia z progresją, o czym pisałem dokładnie tutaj http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/08/21/jak-rozliczyc-dochody-z-wielkiej-brytanii/ . Dodatkowo, jako polski rezydent podatkowy powinna Pani rozliczać odsetki powstałe na rachunku bankowym w UK (czego znajomi Pani zapewne nie powiedzieli :)) Więcej o tych odsetkach tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/07/20/odsetki-za-granica-opodatkowanie-w-polsce/
  Pozdrawiam i dziękuję!
  Rafał

 3. Artur napisał/a:

  witam panie Rafale!
  Ja mam takie pytanie przebywam w Uk od konca 2005 roku nie skorzystalem z abolicji mam zamiar zostac tu do konca 2010 roku czy po tym czasie majac pelna dokumentacje moich dochodow od angielskich pracodawcow /nigdy wczesniej nie pracowlem w Polsce/ moge spokojnie wrocic i inwestowac pieniadze w Polsce czy mam czekac jeszcze na przedawnienie?
  pozdrawiam i dziekuje
  Panie Arturze, będzie Pan musiał poczekać znacznie dłużej na przedawnienie. Zaległość przedawnia się po 5 latach od końca roku, w którym powstała (jak liczymy, znajdzie Pan tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/przedawnienie-a-dochody-ukryte/ ) U Pana zaległość ostatnia dotyczy roku 2006 (od roku następnego zmieniła się metoda na korzystniejszą), która się przedawni dopiero w roku 2013. Dobrze, że ma Pan dokumentacje dot Pana dochodów 🙂
  Pozdrowienia!
  Rafał

 4. Artur napisał/a:

  Dziekuje za odpowiedz. Takie jeszcze male sprostowanie z mojej strony w roku 2006 caly rok przebywalem w UK a w Polsce nie mialem zony czy domu czyli centrum interesow zyciowych mialem tu i do dzis dnia mam czy to moze jakos wplynac na moja sytuacje? pozdrawiam
  Panie Arturze, w tej sytuacji – zakładając, że był Pan rezydentem UK – nie musi Pan się obawiać, gdyż żadne zobowiązanie podatkowe w Polsce nie powstało w roku 2006. Oczywiście powinien Pan umieć udowodnić swoją rezydencję podatkową w 2006 roku w razie, gdyby „drużyna fiskusa” zechciała Pan przepytać na tą okoliczność 🙂 Jako pierwszy dowód wskazałbym na brytyjski certyfikat rezydencji obejmujący właśnie ten rok.
  Z pozdrowieniami!
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !