podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Przedawnienie a dochody ukryte

15 kwietnia, 2009 Edit This

Ostatnio dostałem taki oto mniej więcej komentarz:

Pracowałem na Jersey w latach 2001 – 2002. Nie rozliczałem się z tamtejszego dochodu w Polsce. Czy ciąży na mnie zaległość podatkowa, czy może się już przedawniła?

Za tym pytaniem kryją się dwa ważne zagadnienia: sposób obliczania okresu przedawnienia oraz opodatkowanie nieujawnionych dochodów.

1. Obliczanie okresu przedawnienia.

W powyższym stanie faktycznym zobowiązanie podatkowe już się na szczęście przedawniło. Wiele osób wie, że przedawnienie następuje po 5 latach, ale mało osób jest świadomych tego, jak te 5 lat się oblicza.

A jak się to robi? Reguła z Ordynacji Podatkowej mówi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się po pięciu latach licząc od końca roku, w którym stało się ono wymagalne. A więc od końca którego roku? Ano od końca tego, w którym należało go zapłacić. Pamiętajmy, że podatek za rok podatkowy wpłaca się do końca kwietnia roku następnego, a zatem podatek za rok 2001 należało wpłacić do 31 kwietnia 2002 roku. I dopiero od końca tego roku (2002) należy liczyć 5 lat niezbędnych do przedawnienia. Wynika z tego, że podatek za rok 2001 przedawni się dopiero z końcem roku 2007!

Tak, tak! Nie z końcm roku 2006 (2001 + 5), ale z końćem roku 2007! Pamiętajmy o tym. Analogicznie podatek za rok 2002 przedawnił się w roku 2008.

2. Opodatkowanie nieujawnionych źródeł.

Zajmijmy się teraz drugą ważną kwestią: opodatkowaniu dochodów ze źródeł nieujawnionych. Dlaczego w ogóle o tym wspominam? Bo obydwie sprawy są ze sobą niejako powiązane. Niewiele osób ma świadomość, że przedawnienie ich zobowiązania podatkowego jeszcze nie załatwia sprawy. Co prawda zwalnia z odpowiedzialności za niezapłacone podatki, ale US czyhać może teraz na zupełnie coś innego, od czego nie ma PRZEDAWNIENIA!

Otóż dochody ze źródeł nieujawnionych podlegają opodatkowaniu stawką… 75% (art. 30 ust. 1 pkt. 7 ustawy PIT). Jeżeli podatnik ukrył swoje dochody, to fiskus może je taką stawką opodatkować!!! Chyba że, podatnik udowodni skąd te pieniądze ma. Jeżeli będzie w stanie wykazać, że pochodzą one z legalnej pracy za granicą, to wszystko się skończy dobrze, ale jeżeli nie udowodni tego, to wówczas może być krucho… – 75%.

Dlatego zawsze uczulam wszystkich: nie ważne, czy się rozliczyłeś, czy też nie. Ważne, abyś miał DOWÓD, że te pieniądze masz z legalnego źródła! Musisz to źródło umieć udowodnić. Jeżeli nie udowodnisz, to Ciebie fiskus obciąży podatkiem, którego nie przewiduje najsurowsza nawet skala podatkowa. Co więcej, ten podatek się nie przedawnia!!!

W pytaniu, które otrzymałem, zobowiązanie podatkowe już się przedawniło, ale podatnik powinien pamiętać o tym, że musi mieć dowód na to, iż pieniądze owe zarobił pracując na Jersey. Samo przedawnienie gawarantuje to tylko, że nie będzie on pociągnięty do ewentualnej odpowiedzialności karnej skarbowej, ale nie gwarantuje mu braku obciążenia podatkowego.

Piszcie, jeżeli macie pytania!

Rafał

O przedawnieniu pisałem jeszcze << tutaj.
—————————————

podatki_mZobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

Jedna odpowiedź do “Przedawnienie a dochody ukryte”

  1. Edyta napisał/a:

    W roku 2006 pracowałam w Polsce i Anglii. W Polsce pracowałam 1 mies. i zarobiłam 1000zł., pozostałe miesiące pracowałam w Anglii. Czy za ten rok podatkowy miałam obowiązek rozliczyć się w Polsce? Moje centrum interesów życiowych było w Anglii a w Polsce nie przekroczyłam kwoty wolnej od podatku. Proszę o odpowiedź. Edyta



Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !