podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Abolicja versus Zwrot Podatku z zagranicy

Autor wpisu: data: 3 marca, 2009
free_3424476Mam dla Was bardzo dobrą wiadomość! Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się problemem obowiązkowego wpłacania zwróconego z zagranicy podatku do polskiego fiskusa. Wg niego, jest to niezgodne z ustawą abolicyjną. Tutaj macie link do informacji z gazety prawnej. Kochani, pisałem już o tym kilkakrotnie... w blogu, jak również wypowiadałem się o tym w wywiadzie dla gazety prawnej. Zobaczcie: 1. tutaj; 2. tutaj; i .... 3. tutaj. Kiedy po raz pierwszy wspomniałem o tym beprawnym procederze fiskusa, nikt jeszcze nie zabierał głosu w tej sprawie przede mną. Być może to moje starania o naprawę tego stanu rzeczy wpłynęły na działania RPO? W każdym razie cieszę się, że jakoś mogłem Wam pomóc w tej trudnej sprawie! Dlatego powinniście zostawiać mi komentarze, abym wiedział jakie macie problemy podatkowe. Wówczas mogę jakoś działać i dalej służyć Wam pomocą :) Niebawem napiszę, jakie skutki może dla Was mieć pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy. W kolejnym wpisie będę kontynuował problem obliczania podatku wg metod unikania podwójnego opodatkowania. Pozdrawiam, Rafał
dodajdo

komentarzy 11 do “Abolicja versus Zwrot Podatku z zagranicy”

 1. joanna napisał/a:

  witam serdecznie. dziękuję za całe mnóstwo przydatnych wskazówek, dzięki nim udało mi się przebrnąć przez wniosek abolicyjny, a przedtem przez rozliczanie podatków. mam pytanie- za 2005 rok rozliczyłam się z US z dochodów zagranicznych z bardzo dużym opóźnieniem (czynny żal, korekta zeznania itd)i należny podatek zapłaciłam dopiero w 2007 roku. Z odsetkami oczywiście. I tu rodzi mi się pytanie-czy US odda mi kwotę podatku wraz z tymi odsetkami, które zapłaciłam? Pani w US nie potrafiła mi odpowiedzieć, a wręcz patrzyła na mnie tak, jakbym co najmniej pytała ją o jakąś wiedzę tajemną.
  Czasem mi też się wydaje, że to jakaś wiedza tajemna 🙂 ….
  Tak, oczywiście zwrócą Pani ten podatek wraz z odsetkami (przynajmniej taki mają obowiązek :)) W ustawie abolicyjnej jest ustęp 3 artykułu 3, który mówi:

  3. Zwrot obejmuje również wpłacone odsetki za zwłokę, w części odpowiadającej kwocie zwrotu.

  Pozdrawiam,
  Rafał

 2. anonim napisał/a:

  witam , czyli nie trzeba doliczać do podatku zwrotów z np. Holandi?
  Stan prawny jest taki, że trzeba. Ale niektóre USy już mówią, że nie. Pewnie tak to się skończy, ale trzeba poczekać. Najlepiej się skontaktować ze swoim USem i dowiedzieć się, jak On podchodzi do tego problemu. POzdrawiam, Rafał.

 3. Romuald napisał/a:

  Mam pytanie .Jak postąpić w takiej sytuacji: w 2005r pracowałem w Holandii , skorzystałem z abolicji podatkowej i sporządziłem PIT AZ i O i korektę PIT-36 , prosiłem o umorzenie zaległości podatkowej.No i wszystko byłoby ok , gdyby nie to,że wykazałem złą kwotę dochodu. Obliczając przychód z pracy za granica odliczyłem 30% diety za każdy dzień pracy w Holandii, a powinienem odliczy max 30 diet ( pracowałem tam cały rok ), doczytałem o tej różnicy przypadkowo dopiero teraz. W KIP powiedziano mi,że nie można składać korekty wniosku abolicyjnego( bo korygować można tylko to, czy jest to kwota zwrotu czy umorzenia)i w tej sytacji wykazałem złe dochody. Co robić? Prosze o pomoc
  Witam Pana! Można skłądać korektę wniosku PIT-AZ. Nawet są tam odpowiednie komórki do tego przeznaczone. Inna sprawa, że korekta wnoisku powinna dotyczyć rozszerzenia albo zmiany żądania. Trudno mi powiedzieć, jak w związku z tym US potraktuje zmianę kwot na wniosku. Wg mnie jest właśnie rozszerzenie zakresu żądania. Takie jest również stanowisko doradcy podatkowego, z którym współpracuję. Zatem proszę spróbować złożyć korektę. Innego wyjścia nie ma. Pozdrawiam, Rafał.

 4. Tomek napisał/a:

  Witam! Pracowałem tylko w Holandii w 2004 i 2005 roku. W PITcie za 2004 nie ukazalem zwrotu z podatku holenderskiego bo takowego nie bylo. Ale juz w 2005 tak. Wyszlo mi wiec za 2005 kwota do zapłaty równa zwrotowi z podatku holenderskiego, którego w zębach zaniosłem naszemu fiskusowi. W mysl Ustawy Abolicyjnej zarzadałem jej zwrotu. Spotkałem sie z odmowa US w Opolu. Dostałem właśnie wczoraj odmowę urzędu skarbowego odnośnie nadpłaconego podatku. Cztery strony wyjaśnień i interpretacji ze strony urzedu. Początkowo było wiele niejasności w tym wszystkim teraz juz troche wiecej wiem. Cała sprawa kreci sie wokół zwrotu nadpłaconego podatku zagranicznego, którego oddalem do urzedu skarbowego polskiego po tym jak otrzymałem go z Holandii.
  Opolski urząd interpretuje sprawe tak:
  Ukazuje mi porównanie dwóch metod rozliczania w tabeli: metode proporcjonalnego odliczenia i metode wyłaczenia z progresja. I tak: w met „prop odl.” pokazane moje dochody (podst opodatkowania) oraz punkcie „doliczenia do podatku” własnie jest wymieniona kwota zwrotu holenderskiego podatku, a podatki: „wg skali podatkowej” i „podatek z zagranicy” znosza sie czyli do zaplacenia wys podatku holenderskiego. A wg metody „wył z progresja” tak jak nalezy podst opodatk =0 i wszystko wyzerowane za wyjatkiem wyzej wspomnianego „doliczenia do podatku” i tu znowy wymnieniona kwota równa zwrotowi podatku holenderskiego w wyniku czego wg tej metody powinienem zapłacic. Przeanalizowanie wg tych dwu metod ukazalo ze podatek obliczony jest identyczny w zwiazku z czym Naczelnik wydaje osladczenie w brzmieniu:
  „Naczelnik US odmawia zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r bowiem nie wystepuje róznica pomiedzy podatkiem naleznym wynikajacym z zeznania podatkowego za 2005 a kwota odpowiadajaca podatkowi obiczonemu za ww rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy wykonywanej w Holandii zasad okreslonych w art 27 ust 8 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” Czyli „Kwota zwrotu” to „kwota uiczczona z zeznania” (-) „kwota obliczona przez urzad metoda met wylaczenia” (=)ZERO!!!
  Wszystko jak wspomnialem toczy sie wokól zwrotu podatku holenderskiego. Czyli upraszczajac droge naszych pieniedzy to Holenderski urzad tak w uproszczeniu płaci kase naszemu Fiskusowi,bo my juz do tych pieniedzy nie mamy dostepu, jesli jest zwrot z podatku z holandii to polski fiskus go zagarnia. Czyli Holenderski Belasting płaci haracz Polskiemu fiskusowi tylko zastanawiam sie za co? To zwykłe bezprawie zagarniac od ludzi taki zwrot podatku z innego kraju. Zwylke zwódziejstwo.

  Mam pytanie do pana panie Rafale. Czy polski podatnik ma obowiazek ujawniac taki zwrot w latach 2004 2005 2006. Pytam dlatego gdyz czytałem artykuł w GP i zaintrygował mnie ten fragment ( http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/115865,zwrot_zagranicznego_podatku_nalezy_zwolnic_z_pit.html ) „Zdaniem RPO w sytuacji niekorzystnej znaleźli się wyłącznie podatnicy, którzy otrzymali zwrot podatku w 2007 roku (w latach wcześniejszych nie istniał obowiązek doliczenia)” Czy w latach wczesniejszych istnial obowiazek ukazywania zwrotu z podatku holenderskiego? Powołujac sie na art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który pojawił sie na poczatku 2007 roku, „podatnik, który otrzymał zwrot uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-36L, PIT-38) podatku, ma obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu za rok, w którym otrzymał ten zwrot kwotę uprzednio odliczonego podatku. Czyli skoro artykuł pojawil sie w 2007 to do tego czasu nie bylo takiego obowiazku?
  Nie wiem jak to rozumiec. Byc moze to droga odwołania sie od decyzji urzedu. Skoro wczesniej ludzie płacili a nie musieli ,to moze zlozyc korekte PITu nieujawniajac zwrotu i zarzadac wtedy zwrotu podatku który zaplacilismy. Czy tak mozna?
  Bardzo prosze o odpowiedz….co pan o tym mysli?… jak sie przeciwstawic fiskusowi?
  Pozdrawiam
  Tomek
  Witam Panie Tomku, trochę się Pan napisał 🙂 Dziękuję! Co do zwrotu w poprzednich okresach, to w organach podatkowych występowały istotne różnice zdań: jedne nakazywały wpłatę fiskusowi, drugie natomiast były zdania, że można go zatrzymać. Moja opinia jest taka, zwrot należało wpłacić fiskusowi na podstawie korekty deklaracji podatkowej (czy Pan robił taką korektę?). Rzecznikowi chodziło o rok 2007, gdyż od tego roku są nowe przepisy o zwrocie, których wczesniej nie było i zostały wprowadzone w związku z tymi rozbieżnościami zdań. Według mnie, powinien Pan odzyskać ten zwrot, a twierdzenia Pana USu są naciągane. Skoro porównują do meody wyłączenia (i słusznie) to gdyby Pan się rozliczał tą metodą, to nie musiał by Pan płacić tego zwrotu fiskusowi, to oczywiste. DLatego jestem zdania, że zwroty powinny być zwracane podatnikom… przynajmniej tym, którzy wnioskowali o abolicję.
  Pozdrawiam, Rafał.

 5. Dorota napisał/a:

  Witam Panie Rafale
  Widzę, że temat powrócił. Szkoda tylko, że ktoś taką mało precyzyjna ustawe wprowadził, powodującą tyle nieścisłości i nierównego traktowania podatników, którzy mieli ponoć być tak samo traktowani… a może to tylko taka oficjalna teoria była. U nas, podobnie jak u Pana Tomka, US sie rozpisał na kilka stron i sprawe umorzył, gdyz uznał, ze do zwrotu nic sie nie nalezy.Mądre tabelki. Sprawe dodatkowo komplikował fakt, ze nadpłacony podatek z Holandii za prace 2005, 2006 był zwrocony dopiero w 2007r.A z teoriami US się nie wygra. Tłumaczenie logicznie tak jak uwazałam, i jak tutaj Pan wczesniej opisywał, uznane raczej zostało za jakies brednie, bajki i podstepna chec oszukania. US był na tyle bezczelny, ze napisał iz podatnik miał prawo wypowiedziec sie w sprawie, lecz z tego prawa nie skorzystał, co jest absolutnym kłamstwem, bo własnie po wypowiedzeniu sie w sprawie, pracownik US doznał zwątpienia i zajął się sprawa od nowa na kolejne 2 miesiace. I jak ma nas szarych zwykłych podatników takie traktowanie nie denerwować?
  Panie Rafale, czekam niecierpliwie na dalsze informacje w sprawie tego co się RPO uda dowiedzieć. Szkoda, ze dopiero teraz(bo ja sie z ta kwestia mecze juz pół roku), ale dobrze, ze wogole ktoś więcej zauwazył ten problem.
  Miło, że są tacy ludzie jak Pan, pozdrawiam serdecznie, Dorota
  Dziekuję Panie Doroto! Będę pilnował tej sprawy, gdyż ona sama mnie interesuje 🙂
  Miejmy nadzieję, że się szybko wszystko wyjaśni!
  Rafal

 6. naruto napisał/a:

  Witam serdecznie mam pytanie odnośnie zwrotu podatku mianowicie pracuje w Anglii i przez pół roku pracowałem na agencji po przepracowaniu dostałem p45 nastepne pół roku pracowałem na kontrakcie i na koniec roku rozliczeniowego dostałem p60 i teraz pytanie odnosnie czy p45 i p60 czy moga być licozne razem?? pytam poniewaz na internecie znalazłem kalkulator podatkowy i z agencji powinienem dostac 500f zwrotu podatku a z p60 30f dopłacić lecz gdy chciałem się rozliczyć przez agencje podatkową powiedzieli mi ze muszę dopłacić 700f.Z jakiej okazji az tyle skoro agencja mi wzieła za duzo podatku i mają mi do zwrotu 500, ale jak dodałem z p45 i p60 razem kwoty zarobku i taxu to wyszło mi do zapłaty tyle co mi powiedziano.Dlatego zwracam się z prośbą jeśli to możliwe o wyjaśnienie lub może ktoś też miał taki przypadek .
  Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam
  WItam Naruto! Dziękuję Tobie za kontakt! Niestety nie zajmuję się tutaj podatkami brytyjskimi 🙁 I nie mogę TObie pomóc, chociaż bardzo bym chciał!
  Proszę, zajrzyj na jakieś forum odnośnie swojego problemu.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, jeżeli będziesz miał wątpliwości co do opodatkowania tego zwrotu w Polsce.
  Rafał

 7. Paweł napisał/a:

  Witam serdecznie, na początek chcę podziękowąc Panu za tak duże zaangażowanie w pomoc w sprawach podatkowych „zwyłym” podatnikom. Moje pytania są podbne do wielu już zamieszczonych. Mianowicie w roku 2007 pracowałem na terenie Polski oraz Holandii. W 2008 rozliczałem się tylko z dochodow otrzymanych za pracę w Polsce (mając na uwadze przyszłą abolicję). W 2009 skorzystałem z abolicji podat. ujawniając całość dochodów za 2007r. oprócz otrzymanego w 2008r. zwrotowi z holenderskiego fiskusa (ok. 4000 zł). Pierwsze moje pytanie to, czy był to zwrot nadpłaconego podatku, czy zwrot całego zapłaconego przeze mnie podatku w Holandi? Nie jestem także pewien z jakiej metody korzystał US by obliczyć mój należny podatek by go umożyć. Wkażdym bądź razie musiałem dopłacić niewielką kwotę oraz zwrócić to co wcześniej otrzymałem jako zwrot z naszego fiskusa (razem ok 400 zł wraz z odsetkami).
  To jest ok 🙂
  Ponadto we wniosku abolicyjnym nie umieściłem w rubryczce przychody kwoty zwrotu otrzymanego z Holandii za 2007r. w listopadzie 2008, ponieważ sądziłem, że jest to dochód uzyskany w 2008 roku, a i nikt z biura podatkowego, z którego usług korzystałem nie umieścił tego w odpowiednim picie w tym wniosku.
  Ten zwrócony podatek należało doliczyć w rozliczeniu za rok 2008.
  Jednakże gdy dokonywałem za pomoca tego samego biura rozliczenia za 2008 powiedziano mi tam, że powinienem dopisać te całą kwotę zwrotu do podatku należnego za 2008r.(który wyniósł 0 zł), dodam jeszcze, że pracowałem w tym roku tylko na terenie Holandii.
  Nie chodzi tutaj o zwrot całej kwoty podatku zwróconego z NL, ale tą część, która uprzednio, tj. za rok 2007, pomniejszyła podatek do zapłaty w POlsce w związku z zastosowaniem metody zaliczenia proporcjonalnego (u Pana to było w PIT-36 składanym razem z wnioskiem abolicyjnym) Więcej na ten temat pisałem tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/05/13/zwrot-zagranicznego-podatku-opodatkowanie-w-polsce/.
  To samo o ile dobrze pamietam powiedzano mi w US w rozmowie telefonicznej. Kolejne moje pytanie brzmi, co powinienem uczynić z tym zwrotem, oddać go w calości fiskusowi oddając korektę do zeznania za 2008 rok?
  Jak wyżej…
  Czy czeka mnie wtedy jakaś kara za świadome zatajenie tych dochodów, jkieś odsetki? Jeśli tak to w jakiej kwocie? Czy można starać się o umożenie takiej zaleglości, co należy wtedy wykonać? Samemu się przyznać, czy czekać na ewentualne przyłapanie na zlożeniu zeznania niezgodnego z prawdą i zatajenie części dochodów?
  Do korekty powinien Pan dołączyć pismo uzasadniające przyczynę korekty wraz z czynnym żalem: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2008/12/04/co-to-jest-czynny-zal/ oraz http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/03/18/ukrylem-zgraniczne-dochody-co-teraz/ W ten sposób uniknie Pan konsekwencji.
  Dodam, że od czasu, jeszcze przed otrzymaniem tego zwrotu aż do teraz pozostaję bez pracy (od XI 2008 jestem zarejestrowany w PUP) i środków do życia. W głównej mierze utrzymywałem się z tych środków, które otrzymałem jako zwrot z hol. fiskusa i w części z pracy dorywczej. Ponadto cały czas przewlekle choruje i przyjmuję leki, które są mi niezbędne, a kosztują. Uzyskiwałem również w ostatnim okresie zwolnienie z tytulu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to wszystko ma jakieś znaczenie jeżeli chodzi o umorzenie lub odroczenie płatności zobowązania wobec US? Dodam, że czyję się mimo wszystko w obowiązku sumienia by rozwiązać tę sprawę zgodnie z obowiązującym prawem. W pewnej odpowiedzi przeczytałem jednak, że znaczenie ma to w jakim roku otzrymujes ię zwrot. Mianowicie jak to było w moim przypadku, czy 2007r. z Holandią łączyły nas przepisy inne niż w 2008? Co powoduje, że nie jestem obowiązany do oddania tego zwrotu.
  Nie
  Lub inaczej wyliczenie mojego zobowiązania odbyło się metodą korzystną dla mnie, tj. wyłaczenia z progresą i wtedy równiez (jeśli dobrze zrozumiałem Pańskie wcześniejsze wyjaśnienia) nie jestem zobowązany to zwrotu ww. kwoty? W jaki sposób mogę sprawdzić jaką metodą została wyliczona moja należnośc za 2007 rok? Podobne pytanie dotyczy przyszłego zwrotu z hol. fiskusa za pracę w 2008, czy rownież te pieniądze należy zwrócić naszemu fiskusowi i wjakiej części i w jakim terminie?
  NIestety będzie to również Pan musiał oddać w odpowiedniej części. W terminie złożenia deklaracji rocznej.
  Mam nadzieję, że znajdzie Pan czas i chęci by udzielić mi odpowiedzi na moję wzsystkie pytania 🙂 , pozdrawiam – Paweł.

  Panie Pawle, istnieje możliwość umorzenia zaległości. Musi Pan napisać wniosek do USu. NIestety proszę się liczyć z odmową, ale warto spróbować. Innym rozwiązaniem może być spłata w ratach tego podatku (również trzeba napisać wniosek) – to już szybciej przejdzie w USie 🙂

  Pozdrawiam i dziękuję!
  Rafał

 8. Weronika napisał/a:

  Panie Rafale
  Przeglądając strony i posty tego portalu dalej nie widzę konsekwentnych rozwiązań w sprawie ujęcia zwrotów podatku z Holandii w zeznaniach podatkowych i wynikających z tego zobowiązań podatkowych do zapłaty.
  Do dzisiaj nie znalazłam odpowiedzi z MF na zapytanie RPO w tej sprawie.
  W jednym z postów Wiktora z Podlasia poruszono wiele istotnych problemów i wyjaśnione zostały niuanse m.in z problemem- co to zwrot podatku z Holandii?
  Zwrot z holenderskiego US zawiera zgodnie z decyzją o zwrocie za 2008 rok:
  1.kwotę łączna zwróconego podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne,
  2. Kwotę odsetek budżetowych ( w stosunku do nadpłaconego podatku w Holandii).
  Zatem zachodzi pytanie co podatnicy uwzględniali w pozycjach PIT podatek zapłacony za granicą (Holandii), bo z postów wynika, że cała kwotę? Podatek dochodowy (holenderski) w 2008 roku w pierwszym progu wyniósł 2,45% do tego obniżony o odpowiednią ulgę wynikajacą z dochodu zwolnionego – czyli niewiele.
  Ja pracuję okresowo w Holandii i przewidując cudowne interpretacje doradców, urzedników w sprawie abolicji, zwrotu podatków przyjęłam swoja metodę zeznania podatkowego- a mianowicie:
  W PIT za 2008 rok wykazałam dochód holenderski w kwotę przychodu pomniejszonego o 30% diet zagranicznych oraz ryczałtowe koszty dojazdu za każdy miesiąc. Nie wykazywałam zapłaconego podatku za granica, który ma obniżać polskie zobowiązanie podatkowe, ani składek zus holenderskiego i ubezpieczenia zdrowotnego. Po porównaniu obliczenia podatku metoda wyłączenia z progresja w stosunku do metody z „zaliczeniem podatku” określiłam kwotę ulgi abolicyjnej i podatek do zapłaty „zero”.
  Ktoś zarzuci, że źle, że należy wykazać podatek zapłacony za granicą ew. inne koszty. Obowiązkiem podatnika jest ujawnienie przychodów/ dochodów a jego prawem mozliwość obnizenia zobowiązania podatkowego o koszty i podatek zapłacony za granicą. Ja korzystam z tego prawa lub nie.
  Co mi to daje?
  1. Spokój ducha
  2. Nie muszę ujawniać żadnych zwrotów podatku z zagranicy, ponieważ nic wcześniej nie odliczałam.
  3. Nie zwiększa się kwota zobowiązania podatkowego, zwiększa się jedynie ulga abolicyjna.

  Ale ktoś zarzuci,że urząd inaczej zinterpretuje. Co zinterpretuje, że koszty miałam wykazać i podatek? Co wtedy US zrobi? Jeśli zajma sie sprawą to przede wszystkim Naczelnik Urzędu Skarbowego musi wydać decyzje okreslajaca wysokość zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości tj. może uwzględnić podatek zapłacony za granicą i zmniejszy ulgę podatkową ale dalej będzie 0 ZERO za 2008 rok. A ja dalej będę za 2009 rok nie wykazywała podatku za płaconego za granica oraz zwrotu podatku ponieważ w zeznaniu za 2008 nie obniżałam zobowiązania podatkowego o zapłacony podatek za granicą. US nie jest w stanie mnie zmusić do korekty zeznań w których wykazałam w prawidłowej wysokości dochody oraz zobowiązanie podatkowe, bo nie ma podstaw prawnych. US tez nie ma podstaw do określenia kar ani zaległości podatkowych, ponieważ przychody/dochody były wykazane w pełnej wysokości, jak również zobowiązanie podatkowe prawidłowo wykazane w kwocie 0 (zero).
  Najważniejsze w rozliczeniach podatkowych to nie ukrywać lub zaniżać przychodów z pracy za granicą, gdyż sankcje są bolesne ( o czym Pan pisze na portalu ) – opodatkowanie 75% nieujawnionych dochodów, sankcje karno-skarbowe w formie dokuczliwych kar pieniężnych i odsetek.

  Panie Rafale co Pan sądzi o moim sposobie rozliczeń? Dzisiaj szary podatnik ma duży stres z interpretacja przepisów i co może zrobić jak MF do tej pory nie odpowiedziało tak poważnej instytucji jak Rzecznik Praw Obywatelskich. Potem się dziwić, że budżet ma poważne kłopoty bo urzędnicy swoimi pomysłami doprowadzili do strat wynikających z uchylenia wielu aktów wykonawczych przez ETS.

 9. darek napisał/a:

  Witam panie Rafale!!! Otóż mam do pana dużo pytań. Zacznijmy od początku. w 2007 roku pracowałem w Polsce i w Holandii. w 2008 roku rozliczyłem się z dochodów i Polskich i Holenderskich metodą proporcjonalnego odliczania. W roku 2008 dostałem zwrot podatku zapłaconego w Holandii. Pytanie może banalne ale naprawdę jestem już tak pogubiony że nie mam już sam pojęcia. Czy trzeba zwrócić kwotę fiskusowi którą odliczyliśmy w zeznaniu za rok 2007 czyli w moim wypadku wychodzi o niecałe 6000,00zł przypomnę że składałem wniosek PIT-AZ o umorzenie zaległości tylko że dostałem dwie decyzje tak choćby sprzeczne ze sobą. Bo jedna mówi że stwierdzili nadpłatę w kwocie 191,00zł a druga że umarzają na wniosek strony (czyli mojej)postępowanie ponieważ nie posiadałem przy sobie umowy o prace z Holandii. Czyli sam już nie wiem czy objeli mnie tą abolicją czy nie bo za pierwszym pismem tak to zrozumiałem. No i jaka jest różnica dla tych co tą abolicję mają a dla tych co jej nie mają. Kiedy w zeszłym roku pytałem się Pani w US co do rozliczania ze zwrotu to powiedziała mi że niby trzeba się rozliczać ale jak narazie w Rybniku nie było takiej osoby co by się z tego rozliczała. Czyli odebrałem to że nie muszę tego wpłacać. Czy słusznie???????? Proszę napisać jak to się ma na dzień dzisiejszy. Jeżeli bedzie pan chciał poczytać te decyzję z US proszę na mojego e-maila wysłać Pana e-mail i wyśle to Panu.
  Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odp.

  Witam Panie Darku!
  Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Darku, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Panu jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
  Rafał

 10. alina napisał/a:

  Witam Pana
  czytałam wcześniejsze wypowiedzi dot.zwrotu podatku z Holandii i jestem ciekawa co Pan powie na rozliczenie Weroniki z 19.09.2009, czy można w ten sposób się rozliczyć .Bardzo proszę o odpowiedz.

  Witam Pani Alino!

  Wg. mnie podatek zapłacony za granicą należy wykazać. Odliczenie podatku przy wykorzystaniu metody zaliczenia nie jest ulgą podatkową, która jest dobrowolna, ale jest istotą tego sposoby obliczenia podatku. Gdyby to była ulga podatkowa, to sytuacja byłaby odmienna 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

 11. Pablo napisał/a:

  Witam
  Mój problem wygląda następująco. zaraz po napisaniu matury (2006r) zrobiłem sobie przerwę w nauce i na okres 14 miesięcy wyjechałem pracować na Islandię. Na miejscu rozliczyłem się z podatku i niestety ale po powrocie do polski nie złożyłem żadnego zeznania bo nie wiedziałem, że taki mus istnieje. zacząłem studia. dziś (po 3 latach) jestem po spotkaniu z Panią w US w sprawie nie złożenia zeznania podatkowego (dostałem takie pismo) i byłem w szoku jak miła Pani wyliczyła mi, że pozostało mi do zapłaty 3800zł już po odjęciu podatku zapłaconego na islandii. pytanie brzmi: jakie ulgi mi przysługują i jak wybrnąć z tej sytuacji. wymagane jest ode mnie rozliczenie za 2007r (spędziłem w tedy 8msc na islandii). Proszę Pana o pomoc!

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !