podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia, c.c.d.

Autor wpisu: data: 27 lutego, 2009

Metoda unikania podójnego opodatkowania, zwana metodą wyłączenia z progresją, polega na tym, że wyłączeniu z opodatkowania w Polsce podlega dochód zagraniczny, natomiast progresją jest tutaj opodatkowanie dochodu polskiego zgodnie z progresywną skalą podatkową tak, jakby ten zagraniczny dochód został osiągnięty nie za granicą, ale w Polsce.

Tyle już wiemy z poprzednich wpisów. Dodam tylko, że wyłączenie zagranicznego dochodu z opodatkowania w Polsce powoduje to, że nie trzeba składać żadnego PITu. Chyba że uzyskano jeszcze jakiś dochód w Polsce, co jest raczej oczywiste :)

Zapraszam zatem tutaj po sposoby obliczania podatku metodą wyłączenia z progresją.

Rafał

dodajdo

komentarzy 10 do “Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia, c.c.d.”

 1. monika napisał/a:

  Witam złożyłam w US pit za 2006rok z dochodów osiągniętych za granicą i podatek do zapłaty wyszedł mi 1153 zł US powiedział mi że będę musiała zapłacę podatek ze z różnicy . Ja tego nie rozumiem skoro to jest abolicja podatkowa umorzenie podatku to dlaczego muszę płacić podatek. To jest dziwne , gdybym wiedziała że i tak bede musiała go zapłacę to wcale bym się nie rozliczała . Czy US się myli .
  Co to jest włąściwie ta abolicja podatkowa skoro się płaci podatek.
  Prosze o odpowiedz
  Witam Pani Moniko! Abolicja dotyczyła umorzenia zaległości podatkowej. Zaległość zostanie Pani umorzona. Jednak równocześnie ustawa abolicyjna zrównała obciążenie podatkowe osób rozliczających się metodą zaliczenia proporcjonalnego (jak w UK) do osób stosujących metodę wyłączenia z progresją (jak w IRL). W pewnych sytuacjach ta druga grupa osób również musi się rozliczać z dochodów zagranicznych w PL. W Pani przypadku, gdyby musiała się Pani rozliczać według tej drugiej metody i musiała by Pani zapłacić podatek w PL, to skorzystanie z abolicji podatkowej spowoduje właśnie konieczność zapłaty tego podatku. Będzie na pewno on dużo niższy, niż ten obliczony według metody zaliczenia proporcjonalnego, który de facto stał się dla Pani zaległością podatkową.
  Zatem US się nie myli, i uważam, że dobrze Pani zrobiła wnioskując o abolicję 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

 2. monika napisał/a:

  Witam ponownie, dziekuję za Pańskie odpowiedzi i dlatego też zadaję ponownie pytania ktore są rozwinięciem poprzedniego.
  W 2006 uzyskałam dochody w Polsce za okres 5 m-cy oraz w Anglii 3 m-ce. Za dochody w Polsce rozliczyłam się ale utaiłam dochody zagraniczne aby uniknąć podatku. Teraz złożyłam korektę do US uwzględniając dochody z Angli i podatek do zapłaty wyszedł 1153 zł .
  Rozumiem, że jest to kwota zaległości podatkowej, która zostanie umorzona, tak?
  W zeznaniu wykazałam tylko podatek zapłacony za granica ale bez tej części która została mi zwrócona.
  RPO i ja jesteśmy zdania, że nie należy tej kwoty podatku zwróconego wykazywać w PIT36 i wpłacać do US. Ale większość USów są innego zdania, zatem zapewne powinna Pani była doliczyć ten podatek do podatku w PIT36.
  Czy to znaczy ze wg RPO powinnam zaliczyc ta kwote która została mi zwrócna i nie zapłace tego wysokiego podatku.
  A więc z tym zwrotem to chodzi o to, że trzeba go doliczyć do podatku do zapłaty. W ten sposób zwiększa się niestety suma zobowiązania podatkowego. Nie podlega on abolicji podatkowej.
  Prosze o odpowiedz
  Pani Moniko, to co napisałem to jest opinia większości USów. Moja jest – jak Pani wie – inna. Jeżeli interwencja RPO coś da, to nie będzie Pani musiała wpłacać tego zwróconego podatku do fiskusa. Obecnie na Pani miejscu bym zadzwonił do Pani USu aby zapytać, jak tam traktują taki zwrot. Być może podzielają naszą opinię i nie będzie Pani musiała płacić. Jeżeli jednak nie, to chyba lepiej zapłacić, a potem będzie można go odzyskać jeżeli zmieni się stan prawny po interwencji RPO.
  Rafał

 3. monika napisał/a:

  Była wczoraj w US i dostałam decyzję,że 873 zł zostało mi umorzone natomiast 147 zł mam do zapłaty- oczywiście zapłace bo to jest niewielka kwota.
  Co do pytania czy doliczyłam podatek jaki został mi zwrócony do PIT-36 to oczywiście nie gdyż US kategoryczne odpowiedział że tak nie mogę (a widza ile zwrócił gdyż musiałam dostarczyć kopie zeznania z Anglii przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.
  Czyli jednak nie, super! Niewiele jest takich USów.
  Wydrukowałam również sobie ten artykuł o RPO i zaniosłam do US z pytaniem co oni na to – tak z ciekawości.
  Pani w US powiedział ze to jakaś bzdura po pierwsze jak można wykazać podatek który został zwrócony przez organ w Anglii. A po drugie to ustawa abolicyjna ma za zadanie zrównanie podatków a nie ich zwolnienie.
  Hmmmm… To nie jest bzdura 🙂 Ten problem faktycznie istnieje, gdyż ustawa o PIT wyraźnie nakazuje wpłatę zwróconego podatku w art 45, natomiast w ustawie abolicyjnej nie ma o tym słowa. Zatem stan prawny jest taki, że trzeba wpłacać. Ale ten obowiązek powoduje dyskryminację i dlatego należy to zmienić. Zatem jestem daleki od stwierdzenia, że to „bzdura”.
  Przykładem oparła się na ludziach którzy zarabiają w niemczech gdzie nie płaci się podatku od dochodu oddzielnie lecz tylko sumuje się dochody i zwiększa się procent w obliczaniu całości (nie wiem czy mnie Pan rozumie czy dobrze piszę). I gdybym pracowała w niemczech do dokładnie tyle zapłaciłabym podatku ile muszę teraz zwrócić do US.
  Jeszcze ciekawa rzeczą jest to że wypełniłam PIT 36 zgodnie z książką jaka Pan napisał US kazał go zmienić i np do dochodów w polsce musiałam dodać dochody zagraniczne (czyli tak naprawde z samego PIT-36 nie wynika ile zarobiłam w Anglii a ile w Polsce) a w poz. chyba 161 wykazałam tylko podatek do zapłaty – czy to dobrze?
  No tak,… każdy US ma swoje interpretacje. Ważne żeby skutek był ten sam 🙂
  dziękuje serdecznie za wszystkie komentarze :)))))
  To ja bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
  Rafał
  PS.: Pani Moniko, czy zapisała się już Pani na mój bezpłatny biuletyn? Polecam tutaj: http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl

 4. ika napisał/a:

  Witam i proszę o wszelkie informacje w moim przypadku.W roku 2000 nabyłam prawo do ulgi budowlanej.W latach 2004-2005 pracowałam w Angli ale w polsce składałam PIT gdzie wykazywałam zerowe dochody oraz składałam PIT/D ponieważ posiadałam ulge budowlaną(pytałam w US i tak mi poradzono abym złożyła te dokumenty,gdyż mogła bym stracić ulge budowlaną gdybym nie złożyła).W roku 2006 podjełam prace w Polsce gdzie co roku sie rozliczam.Gdy weszła w życie abolicja to złożyłam PIT 36 wraz z załącznikami za 2004 i 2005 rok.Niedawno dostałam wezwanie do US i powiedziano mi że musze zrobić korekty i ulgę budowlaną którą nadal posiadam muszę pomniejszyć o podatek który wykazałam za 2004 i 2005 rok.Nie bardzo rozumiem dlaczego muszę pomniejszyć swoją ulgę-przecież ją nabyłam dużo wcześniej.Myślałam że abolicja dotyczy umorzenia podatku do zapłaty a nie zabieranie ulg które ktoś nabył kiedyś.
  Witam Panią, jak rozumiem, nie rozliczała Pani podatku od dochodów UK za lata 04 i 05 w terminie, a potem złożyła Pani wniosek o abolicję. W PIT-36 wykazała Pani podatek do zapłaty a celem abolicji było zlikwidowanie tej zaległości podatkowej, wykazanej w PIT-36. Czy dobrze zrozumiałem? Zaległość została Pani anulowana, ale ten podatek do zapłaty wykazany w PIT-36 pomniejszył Pani ulgę budowlaną.
  Jeżeli dobrze zrozumiałem, to absolutnie US nie ma racji! Dlatego, że skoro ustawa abolicyjna miała zrównać dwie grupy podatników (tj. Pani obowiązek podatkowy zrównać z tymi osobami, które pracują w krajach, gdzie stosuje się metodę wyłączenia), to ta druga grupa osób nie miałaby czym zmniejszać swoją ulgę budowlaną, gdyż nie wykazałby żadnego dochodu do opodatkowania w Polsce. Podobnie jest z problemem zwrotu podatku z zagranicy na tle abolicji podatkowej. Ta sama podstawa i niestety to samo błędne rozumowanie organów podatkowych.
  Napiszę do Gazety Prawnej z prośbą o wywiad w tej sprawie, gdyż Pani informacja nie jest pierwszą w tej sprawie. Może się uda coś zmienić 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 5. ika napisał/a:

  Panie Rafale bardzo dziękuje za informacje.Napisałam już pismo do U.S.w celu aby wyjaśnili mi na piśmie dlaczego mam poprawić PIT-y.Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.
  To ja dziękuję! Proszę mi napisać później, jak się sprawa potoczyła 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 6. Łukasz P. napisał/a:

  Witam,

  Panie Rafale. W 2007r nie przepracowałem ani jednego dnia w Polsce, uzyskiwałem dochód w UK – tam mieszkam i pracuje, zameldowany jednak nadal jestem w Polsce,nie wymeldowalem sie ani nie poinformowałem o wyjeździe US. Ostatnio dostałem wezwanie do polskiego US w sprawie złożenia wyjaśnienia i przedstawienia dowodów złożenia zeznania podatkowego i wysokości uzyskanego dochodu za 2007 rok w „tutejszym lub innym urzędzie skarbowym” oraz dokumentów stwierdzających uzyskanie dochodów z odsetek na rachunku bankowym w Wlk. Brytanii.
  Czy spotkał się Pan juz z takim przypadkiem i czego może dotyczyć wezwanie, skoro od 2007 r nie mam obowiązku informowania US o uzyskanych dochodach jeśli nie zarobiłem nic w Polsce?
  Panie Łukaszu, niestety brak obowiązku rozliczania się w Polsce nie dotyczy rozliczania się z odsetek. Piszę „niestety”, gdyż prawie nikt o tym nie mówi a problem istnieje i coraz więcej osób jest wzywanych w tej sprawie. Na szczęście odsetki z reguły nie są wysokie, więc zaległość podatkowa również.

  Drugie pyt.: w 2006 r pracowałem w Polsce jak i w UK. zlozylem PIT za ten rok w polskim US uwzgledniajac tylko polskie dochody. W 2poł 2006r wyjechałem do UK gdzie podjąłem zatrudnienie oraz zalozylem działalność gospodarczą, z których rozliczyłem się w angielskim urzędzie. nie złożyłem wniosku o abolicję. czy w razie kontroli będę mógł sie starać udowadniać, że wyjeżdżałem z Polski z zamiarem pozostania za granicą na stałe i dlatego nie uwzględniłem zagranicznych dochodów w PIT? czy nadal miałem obowiązek uwzględnienia zagranicznych dochodów za 2006rok w PIT? dziękuje za odp.
  Jeżeli zmienił Pan rezydencję podatkową z dniem wyjazdu, to wszytsko jest ok. Również w takim przypadku nie mogą się przyczepić o te odsetki. W 2006 roku o rezydencji decydował zamiar stałego zamieszkania za granicą, więc może Pan powiedzieć, że taki zamiar Pan miał, czego dowodem jest praca na etacie, płacenie podatków i ubezpieczenie społeczne. Teraz (od 2007) są inne reguły dot rezydencji podatkowej i nie wiem, czy je Pan spełnia (pisałem o tym tutaj). Jeżeli tak, to nie musi się Pan martwić. Jeżeli niem to kwestia odsetek jest tutaj problemem.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 7. Maciej napisał/a:

  Witam!Mam pytanie!W 2006 roku przepracowałem w Polsce 4 miesiące od stycznia do kwietnia, a następnie od września 2006 roku do maja 2009 pracowałem w UK!Z fiskusem rozliczyłem się tylko za zarobki uzyskane w Polsce w 2006 roku ukrywając te brytyjskie, następnie lata 2007 i 2008 pracowałem i rozliczałem się tylko w UK.W maju 2009 wróciłem do Polski i zamierzam podjąć tu prace.Niestety spóźniłem się z abolicją, ale wiem, że dotyczyła ona tylko okresu do końca 2006 roku?Co z latami 2007 i 2008? Czy podejmując prace w Polsce w rozliczeniu podatkowym będę musiał podać zarobki z 2009 roku z UK?no i co z zaległym podatkiem za 2006 rok? Czy muszę go zapłacić i jakie grożą mi kary? dziękuje za odp.!Pozdrawiam
  WItam Panie Macieju! W roku 2007 zmienila się umowa UK-PL a wraz z nią dochody z UK zostały wyłączone z opodatkwoania w PL. A więc do roku 2007 nie ma obowiązku zapłaty podatku od dochodów UK chociaż mają one wpływ na wysokość podatku od polskich dochodów – metoda wyłączenia proporcjonalnego. Dlatego rozliczając się za rok 2009 będzie Pan musiał pokazać na PIT-ZG ile Pan zarobił w UK, ale nie zostanie to opodatkowane (więcej na ten temat tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/02/27/jak-rozliczyc-zagraniczne-dochody-metoda-wylaczenia-ccd/) Co do podatku za rok 2006…. Jest to zaległość, która się przedawni dopiero w 1012 roku. Jakie kary – pisałem tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/07/23/jaka-kara-za-ukrycie-dochodow/ Myślę, że powinien Pan policzyć ile musi Pan zapłacić tej zaległości fiskusowi i się zastanowić, czy warto jest czekać, czy może już teraz uregulować swoje zobowiązanie.
  Pozdrawiam serdecznie Panie Macieju i proszę pisać w razie potrzeby!
  Rafał

 8. zofia napisał/a:

  dodam, że w iralndii pracuję od 2008r i w polsce nie osiągam żadnych dochodów. Pozdrawiam.

 9. jump napisał/a:

  Witam,
  Mam pytanie w zwiazku z opodatkowaniem dochodow uzyskiwanych przez marynarzy.
  Sytuacja wyglada nastepujaco. Firma zarejestrowana jest na Brytyjskich Wyspach Dziwiczych jednak siedziba zarzadu znajduje sie w Anglii. Statek natomiast plywa pod bandera Cypryjska. Praca odbywa sie w sytemie 5tyg pracy/5 tyg wolnego. Czyli nie spedza sie wkraju (w Polsce) wiecej niz 183 dni (przejazdy dodatkowe szkolenia). Rowniez nie osiaga sie zadnych przychodow podczas pobytu w kraju. Z tego co jest napisane w umowie o unikaniu podwojnego opodatkowania pracownik najemny moze sie rozliczac w panstwie pracodawcy. Niestety nie wiem czy pracodawca odprowadza tam podatek czy nie. Czy trzeba cos robic w przypadku gdyby okazalo sie ze pracodawca oplaca podatek, a jakie bedzie najlepsze rozwiazanie gdyby jednak tego podatku nie placil?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam

  Witam Pana!

  Dziękuję Panu za zaufanie, jednak ze względu na brak czasu nie jestem w stanie odpowiadać na Państwa pytania. Bardzo proszę o skorzystanie z jednej z opcji zawartych w zakładce Zadaj Mi Pytanie. Jestem pewien, że w ten sposób uzyska Pan pomoc!

  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 10. Tomek napisał/a:

  Witam!
  Mam dwa pytania:
  1. Obecnie otrzymuję zasiłek dla szukających pracy w Irlandii oraz dodatek na wynajem stancji. Prawdopodobnie wkrótce zdecyduję się na powrót do naszego kraju. W Polsce przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych wypłacany mi przez stronę irlandzką (prawdopodobnie na moje konto w Irlandii). W jaki sposób rozliczyć ten dochód z zasiłku?
  2. Czy to że otrzymuję irlandzki zasiłek (od października 2010 roku) ma jakikolwiek wpływ na sposób w jaki będę się musiał rozliczyć z polskim fiskusem?

  Serdecznie dziękuję za odpowiedz!

  Jasne, że tak, Panie Tomku. Co prawda będzie wyłączony z podatku w Polsce, ale wpłynie na stawkę podatkową do polskich dochodów, jeżeli takie Pan będzie otrzymywał w tym czasie. Natomiast jeżeli nie będzie Pan miał dochodów w PL, to wówczas dochód z IRL będzie całkowicie wyłączony z podatku w PL 🙂

  Pozdrawiam!
  Rafał
  PS.: polecam zapisanie się na biuletyn www.BanalnaMetodaROzliczenia.pl gdzie wyjaśniam, jak przeliczyć dochody zagr. na złotówki.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !