podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Naukowiec za granicą – opodatkowanie w Polsce I

18 lipca, 2009 Edit This

Naukowiec jako rezydent podatkowy w Polsce

Zacznijmy od tego, kto podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to osoba, która ma tutaj miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, a więc jest w Polsce rezydentem podatkowym (jakie warunki należy spełnić, aby posiadać polską rezydencję, i jak jej trudno się wyzbyć, pisałem szczegółowo tutaj >>)

W każdym razie każdy naukowiec, będący polskim rezydentem podatkowym, będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce od swoich zagranicznych dochodów nawet wtedy, jeżeli będą one tam również opodatkowane (podwójne opodatkowanie eliminowane jest zgodnie z właściwą metodą, o czym niżej). Jak zobaczymy w dalszej części, owo opodatkowanie za granicą jest podatkowo znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem, aniżeli zwolnienie zagranicznego dochodu z podatku za granicą.

Zwolnienie z opodatkowania

Dążąc do uprzywilejowania tej grupy zawodowej wobec innych zawodów, niektóre państwa OECD wprowadziły w umowach (umowach, które zawierają w celu zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu tych samych dochodów) regulacje, gdzie zobowiązują się do zwolnienia z podatku dochodowego osób, które zajmują się badaniami naukowymi dla dobra publicznego. W różnych umowach jest to innych przepis (np. art. 17 w umowie z USA, art. 20 umowie z DE), ale zawsze jest on oznaczony tytułem wskazującym na taką treść.

Wynika z tego, że jeżeli właściwa umowa przewiduje interesujące nas zwolnienie, to osoba zajmująca się badaniami naukowymi w kraju, będącym stroną tej umowy, nie będzie podlegała opodatkowaniu od dochodów otrzymywanych za tą pracę, jeżeli badania te nie są prowadzone dla zysku konkretnego podmiotu (np. firmy farmaceutycznej). Co więcej, jak dalej mówią owe regulacje, zwolnienie dotyczy okresu najwyżej dwuletniego (okres ten może się nieco różnić z zależności od umowy). A zatem po upływie dwóch lat zagraniczne dochody naukowca będą podlegały już opodatkowaniu.

Niektóre umowy mogą dodatkowo przewidywać inne warunki decydujące o zwolnieniu. I tak na przykład w umowie z DE zwolnienie z tamtejszego podatku dochodowego jest uwarunkowane zamiennym opodatkowaniem tego dochodu w Polsce.

Zwolnienie z opodatkowania zagranicznych dochodów naukowców przewidziano m. in. w umowach z następującymi państwami:

 • Austria
 • Australia
 • Belgia
 • Cypr
 • Estonia
 • Francja
 • Grecja
 • Hiszpania
 • Holandia
 • Indie
 • Irlandia
 • Litwa
 • Luksemburg
 • Łotwa
 • Malta
 • Niemcy
 • Norwegia
 • Portugalia
 • Rosja (przedłużony okres zwolnienia do 3 lat)
 • Rumunia
 • Słowacja
 • Słowenia
 • Węgry
 • Wielka Brytania
 • Włochy
 • USA

Wynagrodzenie za badania naukowe za granicą w innym kraju, z którym Polskę wiąże umowa, gdzie nie ma przewidzianego zwolnienia podatkowego dla naukowców, albo w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podlega tam opodatkowaniu na „normalnych” zasadach. W takim przypadku rozliczenie podatku od tego dochodu w Polsce będzie miało miejsce zgodnie z zasadami metody zaliczenia albo wyłączenia – o czym szczegółowo poniżej.

Opodatkowanie w Polsce

Brak podatku od wynagrodzenia otrzymanego w zamian za prace badawcze za granicą powoduje konieczność opodatkowania tego dochodu w Polsce według „normalnej” skali podatkowej, a więc 18% i 32% (rok 2009). Niestety system podatkowy w Polsce nie jest łagodny w stosunku do takich samych systemów za granicą. Cały minus polega na tym, że w Polsce jest bardzo niska kwota wolna od podatku dochodowego. Wynosi ona około 3500 zł i zmienia się rok rocznie, podczas kiedy np. w UK kwota ta, to ponad 5000 GBP! A zatem naukowiec, który w UK zarobi 5000 funtów będzie musiał je opodatkować stawką 18% w Polsce, natomiast np. spawacz w tym samym kraju, po zarobieniu 5000 funtów będzie w UK i w Polsce zwolniony z podatku (w Polsce dlatego, że zgodnie w umową o unikaniu podwójnego opodatkowania UK-PL dochody z tego kraju są wyłączone z podatku w Polsce).

Stąd się właśnie bierze się mniej korzystne opodatkowanie polskich naukowców w stosunku do opodatkowania osób innych profesji.

Obniżenie przychodu o diety

Osoba, która przebywa za granicą i pracuje na podstawie umowy o pracę ma możliwość – rozliczając się w Polsce – obniżenia swojego przychodu (a więc zmniejszenia swojego zobowiązania podatkowego od zagranicznych dochodów) o kwotę 30% diety za każdy dzień stosunku pracy. Wysokość diety jest uzależniona od kraju, w którym osoba taka przebywa, a jej wartość wynika ze stosownego rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej (np. dla UK dieta ta wynosi 32 funty).

Zauważmy, że chodzi tutaj o stosunek pracy, a więc podstawą do uszczuplenia zagranicznego przychodu nie może być inna podstawa prawna, jak na przykład zlecenie wykonania badań, czy też umowa o dzieło, czy też stypendium zagraniczne.

Wynika z tego, że tylko naukowiec zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma możliwość zmniejszenia swojego zobowiązania podatkowego w kraju o wartość 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy. Jeżeli umowa zawarta z naukowcem nie jest umową o pracę, wówczas takie zmniejszenie nie przysługuje.

Co jeszcze jest niekorzystne

Na marginesie wspomnę, że osoba otrzymująca zagraniczne stypendium ma możliwość obniżenia dochodu o pełną kwotę diety za każdy dzień, w którym to stypendium było otrzymywane (art. 21. ust. 1 pkt 23a ustawy PIT)

Dodatkowo zdarza się, iż instytuty naukowe, mając świadomość tego, że naukowcy z zagranicy są zwolnieni z podatku, często obniżają wartość wynagrodzenia o wartość podatku, którego za granicą nie ma obowiązku płacić, nie mając świadomości, że owi naukowcy po powrocie do macierzy będą musieli i tak zapłacić podatek. To powoduje dodatkowo zmniejszenie dochodu, co z wysokimi kosztami życia za granicą wpływa na zupełny brak środków do tego, aby podatek w Polsce zapłacić.

Sytuacja nie jest więc godna pozazdroszczenia, a jedyną pociechą ze stażu zagranicznego pozostaje satysfakcja z wkładu w rozwój światowej nauki. Dalej przeczytacie, że istnieje pewne rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji.

Dalej >>

—————————-

podatki_mZobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

Jedna odpowiedź do “Naukowiec za granicą – opodatkowanie w Polsce I”

 1. hanwit2 napisał/a:

  Witam Panie Rafale,
  mam pytanie na temat dochodów otrzymywanych w USA w latach 2005-2007. Byłam wówczas na stażu naukowym i przez dwa lata (od polowy roku 2005 do połowy roku 2007) nie płaciłam tutaj podatku. Jednocześnie nie zorientowałam się, że powinnam płacić z tego podatek w Polsce, więc z polskim urzędem podatkowym rozliczałam się z dochodu za rok 2005 otrzymanego w Polsce. A w związku z tym, że dochodu za rok 2006 i 2007 w Polsce nie otrzymywałam (choć byłam na tzw. urlopie bezpłatnym jeszcze w roku 2006) więc podatków nie płaciłam. Czy może mi Pan doradzić co w tej sytuacji zrobić? Wiem, że mogę spróbować rozliczyć się z diet za rok 2005. A co z latami 2006 i 2007? Ponadto, czy w momencie gdy nabyłam status rezydenta podatkowego w połowie 2007 roku i zaczęłam rozliczać sie z podatku w USA, to czy dalej miałam obowiązek płacenia podatku w Polsce?
  Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam
  HZostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !