podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć dochody z Włoch II

21 grudnia, 2009 Edit This

3. Jak rozliczamy w Polsce dochody z pracy we Włoszech

Jeżeli podatnik, polski rezydent podatkowy, uzyskał dochody zarówno w Italii, jak i w Polsce, to powinien on rozliczyć swoje dochody zagraniczne przy zastosowaniu metody unikania podwójnego opodatkowania – metody wyłączenia z progresją.

Na czym polega rozliczenie tą metodą? W skrócie: na obliczeniu nowej stawki podatkowej, która następnie znajdzie zastosowanie tylko do polskich dochodów. Szczegółowo napisałem o tym we wpisie Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia i nie a potrzeby przytaczania tutaj rozbudowanych przykładów obliczania podatku, warto jednak pokrótce napisać dokładniej, na czym ta metoda polega.

Generalnie rzecz biorąc, podstawowym problemem jest tutaj ustalenie nowej stawki podatkowej, przy czym nie jest to stawka wzięta wprost z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Stawkę tą należy obliczyć. Jak to się robi?

Po pierwsze trzeba połączyć wszystkie dochody (polskie i włoskie) po wcześniejszym sprowadzeniu włoskich EURO do złotówek (przypominam o możliwości obniżenia włoskiegoprzychodu o 30% diety za każdy dzień stosunku pracy za granicą).

Po drugie, od ogólnej sumy dochodów należy obliczyć podatek wg polskiej skali podatkowej z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Po trzecie, trzeba obliczyć, w jakim stosunku procentowym pozostaje obliczony podatek do ogólnej kwoty dochodów (tj. dochodów polskich oraz włoskich). O tym, jakiego wzoru należy użyć, napisałem szczegółowo tutaj >>

Po czwarte, wynik powyższego działania, który jest nową stawką podatkową, stosujemy wyłącznie do polskich dochodów.

W ten sposób otrzymujemy kwotę podatku od polskich dochodów. Jak widzimy, dochód włoski został wyłączony z opodatkowania, jednakże miał on wpływ na ustalenie nowej – wyższej stawki podatkowej.

Dochody z pracy w Italii rozliczamy na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG.

3a. PIT Zerowy – co to jest?

Ostatnio pojawiły się głosy ze strony urzędów skarbowych, o konieczności składania tzw. PITów Zerowych. O co chodzi? Chodzi o sytuacje, w których podatnik uzyskał jedynie dochody zagraniczne i nie musi się rozliczać w Polsce, gdyż jego dochody są wyłączone tutaj z opodatkowania. Stan prawny jest taki, że tego rodzaju podatnik, polski rezydent podatkowy, nie musi składać deklaracji podatkowej, gdyż jego podatek do zapłaty w Polsce wyniesie „0″. No właśnie, stąd się bierze ta nazwa: „PIT Zerowy”. Niektóre urzędy jednak wymagają składania takich zerowych deklaracji podatkowych, na których podatnik wpisuje swoje zagraniczne dochody bez wykazywania podatku do zapłaty. Jaki jest tego powód? Przede wszystkim taki, że fiskus ma większą kontrolę nad tym, kto i ile zarabia za granicą. Ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę możliwość opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł (tj. ze źródeł, których podatnik nie jest w stanie udowodnić z braku dowodów, co skrupulatnie opisałem tutaj >>) stawką 75%, jest sposób na uniknięcie przyszłych problemów związanych z koniecznością udowodnienia, że dochody te pochodziły z legalnej pracy za granicą.

Czy zatem składać PIT Zerowy i ujawniać włoskie dochody, czy też nie? Nie ma takiego obowiązku, jednak lepiej się upewnić w swoim urzędzie skarbowym, jak on do tego podchodzi i żyć z fiskusem w zgodzie, tym bardziej, że – jak wspomniałem – może to nam wyjść na dobre.

4. Czy rozliczamy w Polsce włoskie odsetki z rachunków oraz lokat bankowych

Problem opodatkowania odsetek powstałych na rachunkach bankowych oraz na lokatach za granicą jest bardzo mało znany co wiąże się to głównie z tym, że w wyniku wejścia w życie abolicji podatkowej mówiono w mediach, że skorzystanie z tej abolicji powoduje umorzenie zaległości podatkowej, i że osoby rozliczające się z zagranicznych dochodów w Polsce metodą wyłączenia (czyli tak jak osoby pracujące we Włoszech) nie mają już tutaj żadnych obowiązków podatkowych. To uspokoiło większość osób, pracujących za granicą, a tymczasem fiskus ściąga należności od wszystkich, którzy nie opodatkowali swoich odsetek (niestety problem ten dotyczy wszystkich osób uzyskujących tego rodzaju zagraniczny dochód bez względu na metodę unikania podwójnego opodatkowania). Podstawą do opodatkowania dochodu z odsetek zagranicznych jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30a).

Wynika z tego, że osoby uzyskujące we Włoszech dochód z odsetek (czy to na rachunku bankowym, czy też na lokacie, albo z innego źródła) powinny go opodatkować w Polsce z uwzględnieniem metody unikania podwójnego opodatkowania, tj. metody zaliczenia, a zatem – UWAGA – innej metody niż ta, o której była mowa powyżej. Polega ona na tym, że od podatku obliczonego według polskiej stawki podatkowej – która wynosi obecnie 19% – odejmuje się podatek zapłacony za granicą (albo pobrany za granicą przez płatnika – instytucję finansową), nie więcej jednak, niż do wysokości kwoty podatku obliczonego według polskiej stawki (szczegółowo na ten temat piszę tutaj >>).

Ważne są tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze zobowiązanymi do zapłaty podatku od odsetek są wyłącznie polscy rezydenci podatkowi, a po drugie – stawka podatku zapłaconego za granicą powinna wynikać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która wyraźnie reguluje stawkę tego podatku (zazwyczaj niższą) dla nierezydentów (art. 11 umowy z Włochami).

Opodatkowaniu z odsetek nie podlega przedsiębiorca, gdyż tego rodzaju dochód jest u niego opodatkowany, jako typowy dochód z działalności gospodarczej.

O czym przeczytacie dalej? Między innymi o ulgach, jakie Wam przysługują (albo nie przysługują) przy rozliczeniach włoskich dochodów…

<< Wstecz Dalej >>

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!



Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !