podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Rozliczenie dochodów z Norwegii

Autor wpisu: data: 20 grudnia, 2013

Długo, oj długo nie napisałem w tym blogu niczego nowego :) Ale czas nadrobić moje własne zaległości ...

Po tej dłuższej przerwie przyjrzałem się statystykom .... i .... moje zdumienie wywołał fakt, że najczęściej odwiedzanym i czytanym w blogu artykułem jest ten, który dotyczy opodatkowania dochodów z Norwegii.

Skąd ta popularność?

Może z faktu, że w tym kraju mieszka bardzo dużo naszych obywateli?

To naprawdę mnie zaintrygowało :)

Wrzuciłem więc w Google prostą frazę: ilu polaków mieszka w norwegii i otrzymałem w wynikach wyszukiwania link do portalu: Moja Norwegia. A tam jasno jest napisane:

Norweskie Centralne Biuro Statystyczne(Statistisk Sentralbyrå) podaje, że na przełomie roku 2012/13 Polacy byli największą grupą obcokrajowców w Norwegii. Kraj zamieszkiwało 77 100 osób posiadających polskie obywatelstwo.
A następnie zaskakujące:
Aby zauważyć, że liczba Polaków w Norwegii może znacznie przekraczać 77 100 osób, wystarczy spojrzeć na statystyki polskich stron internetowych. W ciągu ostatniego miesiąca portal Onet.pl odwiedziło z terenu Norwegii ok. 99 tys. unikalnych użytkowników, a stronę nk.pl 50 tys. osób.Liczba unikalnych wejść na nasz portal w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyniosła 325 895, a czego 60% z nich z Norwegii. Takie wyniku wskazują na to, że jest nas w Norwegii ok. 200 tysięcy.
Jeśli rzeczywiście w Norwegii mieszka aż tylu naszych rodaków, to faktycznie mogą oni mieć wpływ na popularność tego bloga i wspomnianego artykułu.
 

A jak rozliczyć dochody z Norwegii?

 
Oczywiście w owym wspomnianym artykule opowiedziałem wszystko od A do Z. Wystarczy tego posłuchać :) Natomiast warto, byś zwrócił uwagę na dwie ważne kwestie:
  1. o tym, czy musisz się rozliczyć z dochodów norweskich w Polsce nie decyduje fakt legalnego pobytu, ale stan faktyczny, czyli rzeczywisty pobyt w tym kraju i uzyskiwanie na jego terytorium dochodów. Może więc pracować w Norwegii "na czarno", ale dla drużyny naszego fiskusa nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Takie są przepisy podatkowe na całym bożym świecie.
  2. druga sprawa: w rzeczywistości dochody z Norwegii na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są w Polsce zwolnione z podatku. Ale ... musisz wiedzieć, że jeśli w tym samym roku podatkowym uzyskałeś jeszcze jakieś dochody w Polsce, musisz - obliczając podatek od polskich dochodów - uwzględnić dochody z Norwegii.
Pamiętaj o tym, ok? :) Serdeczności! Rafał ***** Jeśli masz więcej wątpliwości możesz:

  1. przeczytać 50 razy wspomniany wyżej artykuł
  2. zapoznać z treścią mojego poradnika, który znajdziesz po prawej stronie >>
  3. skorzystać z pomocy Super Ekipy z popularnego portalu e-Porady24 (również link po prawej stronie powyżej >>>)


*****

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej - mój wielokrotny bestseller - plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

dodajdo

Komentarze są zablokowane.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !