podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Raje podatkowe – czy to moralne

Autor wpisu: data: 22 stycznia, 2010

Będąc na studiach podyplomowych z zakresu podatków i rachunkowości, pani Irena Ożóg (wykładowca na SGH, była Wiceminister Finansów i właścicielka firmy prawniczej) powiedziała nam - studentom, że inwestowanie w rajach podatkowych, w tym zakładanie tam spółek, nie ma nic wspólnego z brakiem patriotyzmu.

Dziś otrzymałem e-maila od jednego z moich przyjaciół, właściciela agencji reklamowej, który jeszcze nie tak dawno zamierzał właśnie założyć spółkę na Cyprze w celu restrukturyzacji swoich obciążeń podatkowych, a teraz napisał mi, że chyba tego nie zrobi, bo to jest niemoralne...

Zazwyczaj nie odpowiadam na e-maile od razu, nie chcąc przerywać pracy, ale tutaj nie mogłem sobie odmówić natychmiastowego zajęcia się tym tematem :) Oto, co mu napisałem:

(...) Co do moralności... Jak się dobrze nad tym zastanowić, to moralność nie ma tu wiele do gadania. Nie Ty jeden się nad tym zastanawiasz. Uwierz mi ;) Tutaj nie chodzi o przestępstwo, ale normalne zarządzanie finansami firmy - planowanie podatkowe. Jeżeli Twoja firma będzie miała więcej pieniędzy dzięki takim działaniom, to również będzie bardziej konkurencyjna i szybciej się będzie rozwijała. A to spowoduje większe dochody i większe zatrudnienie, a także większe wydatki poszczególnych pracowników. Wszystko sprowadza się zatem do wzbogacenia polskiego budżetu i lepszej płynności finansowej państwa. Czy już jest ok? Czy sumienie już puściło? :)))) To tylko w oczach polityków-populistów inwestycje w rajach są niemoralne. Czy pamiętasz niedawną "aferę" o szwajcarskich kontach politykierów z SLD? Rozdmuchali to PISowcy i nawet mieli tam jechać, aby sprawdzić kto i ile czego tam ma (swoją drogą - jaki bezczelny populizm - przecież nikt w Szwajcarii by im nie dał żadnych informacji). I co, szybko aferka ucichła. Dlaczego? Nie dlatego, że tych kont tam nie ma. Dlatego, że PISowcy też mają tam konta... (to oczywiście mój domysł) To na tyle .... Zamiast się brać do roboty, to piszę o rajach (co mnie kręci, przyznaję ... :))

Takie jest moje zdanie na ten temat!

A jakie jest wasze?

dodajdo

komentarzy 9 do “Raje podatkowe – czy to moralne”

 1. Bohdan W-w napisał/a:

  Panie Rafale ma 100% racji.
  Przecież pieniądz nie śmierdzi. Jeżeli jest zarabiany zgodnie z prawem kraju w którym jest firma to wszystko jest O.K. Jeżeli bym miał takie możliwości i potrzebę to bez zastanowienia bym to zrobił. Może kiedyś?
  Pozdrawiam
  Bohdan

  Życzę Panu tego! 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 2. DAREK napisał/a:

  MASZ RACJE, SKORO PAŃSTWO POLSKIE JEST TAKIE ZACHŁANNE NA NASZĄ CIĘŻKĄ ZAROBIONĄ KASĘ TO CZEMU NIE SZUKAĆ INNYCH MOŻLIWOŚCI, A TYM BARDZIEJ ŻE ROBIĄ NAM PROBLEMY ŻEBY TYLKO ŻYCIE UTRUDNIĆ A NIE UŁATWIĆ TAKA JEST POLSKA I SKORO MOŻNA TO CZEMU NIE SKORZYSTAĆ Z DOBRODZIEJSTW RAJÓW PODATKOWYCH TYM BARDZIEJ ŻE ZA DARMO NASZ KRAJ NIC NAM NIE DA

  Dzięki Darku za komentarz!
  Pozdrawiam,
  Rafał

 3. iszmael napisał/a:

  W pierwszej kolejności to warto podkreślić, że niemoralne są tak wysokie podatki w Polsce. Jest to po prostu kradzież pieniędzy ciężko przez ludzi zarobionych. Biblia jako moralny podatek wskazuje dziesięcinę (10%), a w Polsce suma wszystkich podatków (pośrednie, bezpośrednie, ZUS, akcyza, etc.) dochodzi do 70%, często nawet tę liczbę przekracza (kiedyś spotkałem się z wyliczeniem 86%).

  W takiej sytuacji, gdy jesteśmy okradani, mamy prawo się bronić. A ta obrona polega nie tylko na możliwości przeniesienia majątku do miejsca, gdzie podatki są niższe (np. wspomniany Cypr), ale również na ukrywaniu dochodów przed fiskusem. I jest to całkowicie moralne, bo w tym wypadku jest to jedynie obroną przed niemoralnym prawem. Ochrona majątku rodziny przez złodziejem, którym w tym wypadku jest Państwo jest ważniejsza od narzucanego obowiązku płacenia wysokich podatków.

  Mówię to jako teolog katolicki z wykształcenia.

  Zainteresowanym szerzej tym tematem polecam numer 8 (maj-czerwiec 2009) czasopisma Polonia Christiana (temat numeru: „Kiedy Państwo staje się złodziejem”), gdzie temat został potraktowany szerzej. Szczególnie polecam artykuł ks. prof. Ślipko (profesor etyki z UKSW), który dochodzi do dokładnie takich samych wniosków jak powyższe.

  Tak, zgadzam się! Urzędnicy często zapominają, że państwo powinno raczej pełnić rolę stróża, a nie króla, a więc powinno być dla nas, a nie my dla państwa. Dziękuję za komentarz!
  Pozdrawiam,
  Rafał

 4. Małgosia napisał/a:

  Panie Rafale, od dawna śledzę Pańskiego bloga ponieważ interesuję się zagadnieniem rajów… i w pełni zgadzam się z treścią listu 🙂

  A powołując się na książkę Pana Lipowskiego dodam, że
  przedsiębiorstwa mogą korzystać i korzystają ze stref offshore w ramach międzynarodowej strategii podatkowej, która poszukuje najkorzystniejszych rozwiązań podatkowych. Co prawda w tym przypadku działania oparte są na wykorzystaniu luk prawnych lub administracyjnych, ale jak stwierdził w orzeczeniu z 1935 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych: „nie można kwestionować prawa obywateli do zmniejszania lub zwiększania kwoty opodatkowania, poprzez stosowanie legalnych metod”. Każdy podatnik ma prawo do takiego kształtowania swoich praw, by związane z nimi obciążenia podatkowe były jak najmniejsze. W takim postępowaniu nie ma nic nieetycznego, tym bardziej jeśli poruszyć kwestię sprawiedliwości w zakresie nakładanych podatków 🙂

  Nic dodać, nic ująć! Trafnie powiedziane 🙂
  Dziękuję Pani Małgosiu za komentarz!
  Pozdrawiam,
  Rafał

 5. aknovi napisał/a:

  Panie Rafale, ma Pan rację 🙂 dodając uzupełniając powyższe wypowiedzi, chciałabym dodać, iż niemoralne jest płacenie w Polsce podatku od podatku, tak jest w przypadku, gdy sprowadzany wyrób jest objęty podatkiem akcyzowym, którego wartość wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

  Właśnie piszę pracę dyplomową na studiach podyplomowych pod tytułem; „Raje Podatkowe jako sposób optymalizacji podatkowej” (obrona w lutym 😉 ).

  Pozdrawiam

  Witam! Życzę powodzenia!
  Jak się Pan już obroni, to proszę się odezwać – napiszę o Panu i pańskiej pracy dyplomowej parę słów.

  Pozdrawiam,
  Rafał

 6. Jo napisał/a:

  Jesli lokowanie dzialalnosci gosp. lub wlasnych zasobow finansowych w rajach podatkowych nie jest zakazane przez polskie prawo i jest racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, to dlaczego mialoby to byc niemoralne?
  Natomiast ukrywanie dochodow, czyli lamanie prawa uwazam za niemoralne.
  Jezeli ukrywamy dochody, to z punktu widzenia panstwa zachowujemy sie jak „zlodzieje”.
  To prawda, ze podatki w Polsce sa za wysokie, ale to my wybralismy te wladze, ktore ustalaja nam podatki. Chyba problem polega na tym, ze nasze spoleczenstwo obywatelskie jest zbyt slabe i nacisk na wprowadzanie zmian w prawie podatkowym z naszej strony jest zbyt slaby, a koniec koncow narzekamy i placimy wysokie podatki lub oszukujemy fiskus.
  Polecam wszystkim artykul Krzysztofa Majdylo „Podatki i Biblia”, dostepny pod ponizszym adresem
  http://www.chrzescijanin24.pl/component/content/article/296.html

  Zgadza się! Nie zawsze pamiętamy o tym, że podatki ustala władza, którą my wybieramy. Oba byty są ze sobą ściśle związane!
  Dziękuję za komentarz!
  Pozdrawiam,
  Rafał

 7. Jo napisał/a:

  Przepraszam, w moim poprzednim poscie zamiast slowa „dochodow”, powinno byc napisane „przychodow”.

  „Dochodów” również jest poprawnie, wszak mówimy o podatkach dochodowych 🙂
  Rafał

 8. Małgosia napisał/a:

  „Właśnie piszę pracę dyplomową na studiach podyplomowych pod tytułem; “Raje Podatkowe jako sposób optymalizacji podatkowej” (obrona w lutym ;)”

  Ja obecnie czekam na recenzje i publikację artykułu naukowego „Centra finansowe offshore a globalny kryzys gospodarczy”. A kilka lat temu broniłam pracy dyplomowej: „Oazy podatkowe – optymalizacja inwestycji a unikanie opodatkowania” i dodam, że bardzo dobrze mi poszło. Bo tematy oaz są przyjemne i można by godzinami o nich opowiadać 🙂 3mam wiec za Ciebie kciuki aknovi 🙂

  A swoją drogą… widzę, że tematy offshorowe nadal budzą wiele kontrowersji i ludzie ciągle mają dylematy moralne i etyczne 🙂 Chyba po prostu za mało wiedzą o oazach. Od roku zastanawiam się nad stworzeniem bloga tylko o rajach, na którym można by znaleźć wszystko (od definicji, ciekawostek, po artykuły i wydarzenia ze świata). Nawet już go założyłam i napisałam na nim ‚strona w przygotowaniu’, ale samej brakło mi zapału… hmm Chyba wrócę do tego pomysłu… 🙂

  Małgosiu, to świetny pomysł! W blogach kryje się WIELKI potencjał! Powinnaś ten pomysł zrealizować! KONIECZNIE!
  Jeżeli się wciąż wahasz, to zajrzyj na moją stronę e-MarketingPrawniczy.pl
  Pozdrawiam,
  Rafał

 9. Janusz napisał/a:

  Ja podejdę do tematu przekornie i powrócę do podatku liniowego 15% od PIT, CIT i VAT.
  Ciekaw jestem, co myślicie, co by się w Polsce działo jak udałoby się wprowadzić reformę wydatków publicznych, reformę służby zdrowia, ZUS-u, KRUS-u oraz pełnej prywatyzacji.
  Śmieszne prawda.
  A co by się stało z całą tą bandą nierobów, o sorry, bezrobotnych. He He He
  Janusz

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !