podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Uwaga na zmianę rezydencji podatkowej – UK

Autor wpisu: data: 1 grudnia, 2009

flag_ukDostałem wczoraj komentarz pod jednym z wpisów, w którym czytelnik mego bloga pyta, czy prawidłowo nie rozliczył się z podatku od dochodów brytyjskich za rok 2007 (w tymże roku wyjechał do UK i uzyskał dochody zarówno tam, jak i w Polsce), gdyż według niego zmienił on swoją rezydencję podatkową na brytyjską właśnie w dniu wyjazdu z Polski.

Czytając to pytanie uprzytomniłem sobie jedną ważną rzecz, o której nigdy nie pisałem, a która - choć to szczegół - jest niezwykle ważna. Zajmijmy się jednak pytaniem podatnika...

Przede wszystkim powinien on najpierw ustalić miejsce swojej podatkowej rezydencji i moment jej zmiany (o czym dokładnie napisałem tutaj). Załóżmy jednak, że faktycznie zmienił on swoją podatkową rezydencję na brytyjską w dniu wyjazdu z Polski. W tym wypadku drugim krokiem powinno być ustalenie sposobu opodatkowania. Oczywistym jest, że podatnik ten powinien rozliczyć swoje roczne i ogólnoświatowe dochody w tym państwie, w którym był rezydentem na koniec roku podatkowego. Jeżeli był nim w UK, to w Polsce nie powinien rozliczyć dochodów brytyjskich, ale tylko polskie. Natomiast - i tutaj UWAGA - jako brytyjski rezydent podatkowy ma on obowiązek rozliczyć w Wielkiej Brytanii dochody polskie! To oznacza, że - zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK (art. 22 ust. 1) - jako sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania powinien on zastosować metodę zaliczenia proporcjonalnego czyli tą, która uprzednio obowiązywała polaków rozliczających dochody brytyjskie w Polsce.

Pamiętajmy, że kij ma dwa końce: skoro nie musicie w Polsce rozliczać zagranicznych dochodów wskutek zmiany rezydencji podatkowej, to za granicą musicie rozliczać dochody uzyskane w Polsce, i odwrotnie!

Rafał

dodajdo

Jedna odpowiedź do “Uwaga na zmianę rezydencji podatkowej – UK”

 1. Andrzej napisał/a:

  Witam i kłaniam się nisko Panie Rafale,

  Mam pytanie i wierzę głęboko, że pomoże mi Pan.

  W drugiej połowie 2007 r. rzuciłem po 1,5 roku pracę w Polsce i udałem się do UK. Tutaj znalazłem szybko dobrą pracę i od tej pory byłem w Polsce łącznie może kilkanaście dni. W Polsce rozliczyła mnie mama jeśli chodzi o PIT za rok 2007 😉 Ja sam nigdy w Polsce nie złożyłem nigdzie żadnej informacji o wyjeździe, NIP-3, itp.

  Oprócz zwykłej, stałej pracy tutaj w UK, mam swoją hobbistyczną, polską stronę internetową w domenie .pl, na której mniej więcej w tym samym okresie co wyjeżdżałem, umieściłem reklamy google adwords (program partnerski google adsense).

  Zaczęły się dochody. W roku 2008 było ich około 6000 zł, w roku 2009 aż 2 razy tyle. Dochody nigdzie nieopodatkowane. Teraz w lutym zamierzam wrócić do Polski i rozpocząć pracę u nowego pracodawcy na zasadzie samozatrudnienia + rozliczać Google.

  Co mam zrobić? Założę teraz działalność gospodarczą i czy jeśli US zobaczy, że mam dochody z google, a wcześniej ich nie było to czy zażąda wyjaśnień? Czy będę musiał wykazać, że dochody te opodatkowałem w Anglii? Czy sam fakt, że domena jest *.pl nie oznacza, że musiałem się z tego rozliczać od początku w Polsce?

  Czy w końcu będę musiał zgłosić zanim założę firmę, że ostatnie 2 lata byłem w Anglii. Doradca podatkowy poradził, że powinienem zgłosić 2x aktualizację NIP-3. Jedną w Warszawie, że zmieniam pobyt na adres angielski, a drugą w urzędzie skarbowym stosownym do miejsca zamieszkania, że jednak powróciłem ??

  Czy grozi mi postępowanie karno skarbowe i wgląd do rachunku bankowego z którego wyjdzie na jaw, że miałem ukryte dochody?

  Proszę o pomoc i pozdrawiam serdecznie

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !