podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia, c.d.

Autor wpisu: data: 25 lutego, 2009

0455-0708-2014-2450_tnJak wspomniałem poprzednio, najczęściej w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania stosowana jest metoda wyłączenia w wariancie z progresją. Co to znaczy "z progresją"?

Właściwie powinno się mówić "z zachowaniem progresji". :)

Chodzi o progresję ze skali podatkowej, którą każdy z nas stosuje obliczając ostatecznie swoje zobowiązanie podatkowe po zakończeniu roku. Nasza skala podatkowa, podobnie jak w innych państwach, odnosząca się do osób fizycznych, ma charakter progresywny, tj...

no właśnie... zapraszam dalej tutaj po więcej informacji o metodzie wyłaczenia z progresją!

Pozdrawiam,

Rafał

dodajdo

komentarze 2 do “Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia, c.d.”

  1. Joanna G napisał/a:

    Prosze o weryfikacje:

    W zwiazku z Abolicja podatkowa zlozylam korekte PIT-36 za 2006 rok wykazujac przychody w Wielkiej Brytanii i z Polski jako ze w zlozonym pierwotnie PIT-37 w ujelam przychody tylko z PL.
    Rozmawiajac z kierownikiem pdof ”mojego” US uzyskalam informacje ze nie musze skladac zadnego PIT za nastepne lata 2007 -2008 jako ze za te lata uzyskiwalam przychody juz TYLKO w Wielkiej Brytanii. Nie zlozylam wiec zadnego PIT-a za 2007 i 2008 do US. Zaczynam sie teraz gubic w zwiazku z nowa ULGA Abolicyjna o ktorej czytam. Czy zatem oznacza to ze mimo ze pracowalam w 2007 i 2008 roku w Wielkiej Brytanii to i tak musze zlozyc PIT 36 + czynny zal za 2007 rozliczajac sie metoda wylaczenia z progresja) i za rok 2008 tez PIT 36 i ta sama metoda? Czy to wszystko dlatego , ze FIZYCZNIE nie wyrobilam dokumentu Rezydenta UK.Brdzo prosze rozwiac watpliwosci, bo juz sie pogubilam, a wolalabym nie dzialac na wlasna niekorzysc.
    Witam Pani Joanno, w US mają rację: nie musi Pani rozliczać się za te lata. Ulga abolicyjna nie dotyczy osób pracujących w UK. Pozdrawiam, Rafał

  2. dorota napisał/a:

    witam panie Rafale
    Bardzo intryguje mnie sprawa rezydencji podatkowej. Jestem samotna matka, do Wielkiej Brytanii wyjechalam w 2002 roku i od tego czasu tu pracuje, moj syn dolaczyl do mnie w roku 2005 po czym wyjechal do Polski w roku 2008. Prosze mi powiedziec, czy przeniesienie centrum interesow zyciowych i gospodarczych(tj praca) odbylo sie w 2002 roku czyli po 183 dniach od przyjazdu do Wielkiej Brytanii, czy tez od momentu przyjazdu syna do Wielkiej Brytanii? a co za tym idzie, czy obecnie moje centrum interesow zyciowych jest w Polsce? a gdy syn uzyska pelnoletnosc bedzie w Wielkiej Brytanii (absurd). Czy na podstawie miejsca zamieszkania dziecka (a nie rodzica, ktory pracujac utrzymuje to dziecko)okresla sie rezydencje podatkowa rodziny?
    Witam Pani Doroto! Zrobię o tym wpis niebawem, ok? Proszę zaglądać! Pozdrawiam serdecznie, Rafał.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !