podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Ukryłem zgraniczne dochody – co teraz?

Marzec 18th, 2009 Edit This

Nie odnosząc się do szczegółów tego pytania… Każdy podatnik ma możliwość zapłaty swojej zaległości podatkowej bez ponoszenia odpowiedzialności! Tak! Gwarantuje mu to Kodeks karny skarbowy. W art. 16 możemy przeczytać, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu.

A zatem, jeżeli podatnik zalega z zapłatą podatku i chciałby tą zaległość uregulować, powinien bezzwłocznie poczynić następujące kroki:

  1. wypełnić deklarację podatkową
  2. obliczyć podatek do zapłaty
  3. obliczyć odsetki podatkowe
  4. wpłacić odsetki wraz z podatkiem na konto US
  5. napisać tzw. Czynny Żal, czyli wyjaśnić co za pieniądze wpłacił
  6. wysłać albo zanieść do US wypełnioną deklarację, Czynny Żal, oraz dowód wpłaty podatku i odsetek.

To wszystko 🙂

Ważna jest jednak jedna rzecz: to przyznanie się do winy i zaległości podatkowej jest nieskuteczne, jeżeli US już wcześniej miał informacje o tej zaległości. Zatem nie można sprawy odkładać na niewiadomo jak długi okres czasu.

W pytaniu podatniczka nie wie, czy powinna się rozliczać z tego dochodu w Polsce. I to jest pytanie za 100 punktów, gdyż to zależy od tego, czy była wówczas polskim rezydentem podatkowym. Zakładam jednak, że była, jako że jej pobyty za granicą były – można powiedzieć – incydentalne. A zatem jako polski rezydent podatkowy powinna była się rozliczać w Polsce zgodnie z metodą zaliczenia proporcjonalnego.

Jeżeli tego nie zrobiła, to ciąży na niej zaległość podatkowa, którą może bezkarnie uiścić właśnie w prosty sposób przedstawiony powyżej 🙂

Pozdrawiam i dziękuję, że odwiedzacie mój blog! Rafał.

<< Czynny Żal

<< Co zrobić, żeby fiskus nie dowiedział się o zagranicznych dochodach
—————————-

podatki_mZobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Subscribe without commenting

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !