1. Kto rozlicza dochody z USA w Polsce?
Obowiązek rozliczenia tych dochodów spoczywa na osobach, które w roku 2008 posiadały polską rezydencję podatkową. Kto zatem był takim rezydentem? Mamy tutaj dwa kryteria, z których spełnienie przynajmniej jednego skutkuje polską rezydencją podatkową, a więc koniecznością rozliczenia się w Polsce.
Pierwsze kryterium to liczba dni – 183 dni w roku podatkowym. Niekoniecznie muszą być spędzone w Polsce łącznie – liczy się suma tych dni. Drugie kryterium, to posiadanie w Polsce tzw. ośrodka interesów życiowych, na który składa się centrum interesów osobistych (rodzina, przyjaciele, pasja, życie kulturalne, itp.) oraz centrum interesów gospodarczych (zatrudnienie, firma, działalność gospodarcza).
Spełnienie choćby jednego z tych kryteriów powoduje, że jesteśmy rezydentami polskimi. Oczywiście nie oznacza to, że automatycznie przestajemy być rezydentami amerykańskimi… Możemy mieć bowiem podwójną rezydencję podatkową, ale opodatkowani od wszystkich swoich dochodów możemy być tylko w jednym kraju.
No dobrze, co więc w takim przypadku podwójnej rezydencji? Gdzie się rozliczamy- w PL, czy w USA? Zobaczmy z umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania art 4 ust 2. Wyraźnie mówi on, że jeżeli osoba ma dwa miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym kraju, w którym posiada stałe miejsce zamieszkania, a jeżeli nie można ustalić, gdzie posiada ona stałe miejsce zamieszkania, to pod uwagę bierze się to państwo, z którym ma ona ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). A więc widzimy, że powracamy do punktu wyjścia: dochody opodatkowane są w całości w tym Państwie, w którym podatnik posiada ośrodek interesów życiowych.
A zatem osoba uzyskująca dochody w USA, jeżeli jest polskim rezydentem podatkowym, albo podwójnym rezydentem ale zobowiązanym do rozliczenia w PL na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, powinna złożyć deklarację PIT-36 w Polsce i rozliczyć na niej dochody uzyskane w USA.
2. Jak się rozliczamy
Dochody z USA rozliczamy stosując metodę unikania podwójnego opodatkowania, zwaną metodą zaliczenia proporcjonalnego. W dużym skrócie polega ona na tym, że od podatku obliczonego wg polskich przepisów, odejmujemy podatek zapłacony w USA. Właściwa deklaracja to PIT-36 i PIT-ZG.
3. Czy stosujemy ulgi i odliczenia?
Tak! Przy rozliczaniu zagranicznych dochodów przysługują nam wszystkie ulgi, które przewiduje prawo polskie. A jakie są najważniejsze?
Przede wszystkim tzw. Ulga Abolicyjna, która pozwala na to, by całkowicie (w pewnych okolicznościach) zwolnić podatnika z polskiego podatku od amerykańskich dochodów.
Dalej mamy odliczenia zkładek na amerykański ZUS i NFZ, pod warunkiem, że składki te nie zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, albo odliczone w USA (o warunkach do odliczenia mówiłem tutaj >>).
I tak dalej… ulgi budowlane, rehabilitacyjne, internetowe, prorodzinne (także jeżeli dzieci powyżej 18 roku życia ale nie dłużej niż do roku 25-go uczyły się za granicą), itd…
4. Do jakiego urzędu kierujemy deklarację podatkową?
Do tego urzędu, który jest dla nas właściwy ze względu na nasze miesjce zamieszkania dla celów podatkowych. A zatem będzie to nasz urząd, w którym do tej pory się rozliczaliśmy.
Pozdrawiam i czekam na komentarze!
Rafał
———————————————
Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!
6 kwietnia, 2010, 05:54
Witam Panie Rafale,
Sprawdzilem juz kilka artykulow na Pana stronie, a takze na wielu innych stronach, ale nadal mam watpliwosci. Tutaj jest moje rozumowanie, a zarazem konkretne pytanie, czy moje rozumowanie jest poprawne:
Z roznych zrodel wnioskuje ze nie musze rozliczac dochodu uzyskanego w USA (nie musze skladac deklaracji podatowej), gdyz przebywalem w USA dluzej niz 183 dni (na wizie studenckiej), a tym samym mniej niz 183 dni w Polsce, dlatego nie jestem polskim rezydentem podatkowym. Dlatego ze jestem studentem $2000 nie jest opodatkowane w USA (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178 Artykul 18 ustep 2d) i w takim razie powinienem je opodatkowac w Polsce. Dodatkowo powinienem opodatkowac odsetki uzyskane w USA. Tylko pytanie pozostaje czy to jest poprawne rozumowanie i jak powinienem odliczyc diety od $2000 + odsetki zanim oblicze podatek do zaplaty?
Mysle ze jest wiecej takich osob jak ja, ktore sa w podobnej sytuacji.
Za wszelka pomoc z gory dziekuje.
Pzodrawiam,
Michal
Witam Panie Michale!
Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Michale, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
Pozdrawiam serdecznie!
Rafał
6 kwietnia, 2010, 06:05
Jeszcze zapomnialem dodac, ze centrum interesów osobistych przenioslem do USA: studia, praca, zycie spoleczne i kulturalne, aplikowanie o wize pracowiczna w tym roku oraz rozne pasje.
Michal