podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Banalna Metoda Rozliczenia – Mój sekret

Autor wpisu: data: 17 lutego, 2011

Zapraszam Ciebie dziś do obejrzenia nie tylko tego, jak powinieneś przeliczać swoje dochody zagraniczne na złotówki, ale również, abyś zobaczył, czym NIGDY się nie dzieliłem w sieci, jakie fakty z mojego życia zawsze pozostawały moją TAJEMNICĄ. :)

Zobacz teraz, jak przeliczyć dochody zagraniczne na złotówki:

Zakończenie:

Dziękuję Tobie raz jeszcze!

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat Banalnej Metody Rozliczenia Twoich dochodów zagraniczych, możesz zapisać się tutaj.

I jeszcze raz proszę Ciebie o pozostawienie w komentarzu Twojego pytania lub wątpliwości, co do rozliczenia zagranicznych dochodów w Polsce.

Rafał

m

dodajdo

komentarzy 13 do “Banalna Metoda Rozliczenia – Mój sekret”

  1. dara napisał/a:

    dlaczego polacy pracujacy w holandi musza zwracac polskiemu fiskusowi zwrocony podatek z holandi,a polacy pracujacy w angli nie musza i czy to jest zgodne z konstytucja,gdzie tu jest rownosc w obec prawa i co trzeba zrobic,zeby ta krzywdzaca ustawe zaskarzyc do trybunalu konstytucyjnego.Dlaczego nikt niechce tej sprawy zalatwic pozytywnie i kiedy polacy beda rowno traktowani i niewazne gdzie pracuja

  2. admin napisał/a:

    Witaj Daro!

    To oczywiście jest niesprawiedliwość! Już dawno o tym pisałem i tutaj, i do RPO. RPO nawet pisał w tej sprawie do Ministra Finansów, ale ten się „wypiął” twierdząc, że takie jest prawo. I to prawda – takie jest prawo, które jednak można zmienić. Droga właściwa to Trybunał Konstytucyjny. Ale to może zrobić osoba, której temat dotyczy bezpośrednio.

    Ja o tym pisałem tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/tag/zwrot-podatku/

    Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!
    Rafał

  3. Damian napisał/a:

    Witam Panie Rafale. Czy w każdej sytuacji trzeba się rozliczać także w Polsce? Pracowałem w Holandii i biuro, które mnie rozliczało stwierdziło, że wystarczy rozliczenie z zagranicy . Pracowałem już 3 lata pod rząd i nigdy w Polsce się nie rozliczałem , póki co bez konsekwencji ale nie chcę zostać za jakiś czas zaatakowany przez fiskusa 😉 pozdrawiam

    Panie Damianie, jeżeli jest Pan polskim rezydentem podatkowym, to powinien się Pan rozliczać w Polsce z doch. holenderskich.
    Proszę to sprawdzić, ok?
    Rafał

  4. Damian napisał/a:

    Już dowiedziałem się z innego posta również na tym blogu 🙂 nie pracowąłem w tych latach także w polsce więc nie muszę się z polskim fiskusem rozliczać , odbrze zrozumiałem ?:)
    a przy okazji …czy jest jakaś „banalna metoda ” do rozliczeń zagranicznych aby nie płacić za to też dość pokaźnej sumy biurom?

    To zależy, gdzie Pan pracował oraz gdzie ma Pan rezydencję 🙂

  5. Grzesiek napisał/a:

    Witam. W styczniu i lutym 2010 otrzymywałem rentę po zmarłym ojcu (w Polsce), w tym samym czasie pracowałem w Wielkiej Brytanii. Jaką metodę powinienem wybrać???
    Dziękuję za odpowiedź

    Panie Grzegorzu, jeżeli renta była świadczeniem rodzinnym, to jest zwolniona z podatku w Polsce i nie ma ona wpływu na rozliczenie dochodów z UK.
    Jeżeli w roku 2010 otrzymywał Pan jakieś inne dochody w POlsce, to powinien Pan dochod z UK wziąć pod uwagę przy rozliczaniu polskich dochodów.

    Pozdrawiam i dziękuję za pytanie! 🙂
    Rafał

  6. anna napisał/a:

    WITAM

    Panie Rafale, mam problem z przeliczeniem przychodu z Holandii na złotówki,a mianowicie nie wiem ktory dzien kursu wziasc pod uwage w przeliczeniu , poniewaz tzw solaris dostaje w kazdy piatek za przepracowany tydzien z data piatkowa , ale przelew za ten tydzien mam na koncie dopiero na nastepny piatek i moje pytanie jest takie-ktory dzien przyjac w przeliczeniu przychodu. z gory dziekuje za odpowiedz

    Pani Anno, liczy się dzień wypłaty – postawienia do dyspozycji wynagrodzenia. A więc nie ulega wątpliwości, że dla Pani tym dniem jest kolejny piątek. 🙂

    Dziękuję za pytanie! 🙂
    Rafał

  7. Krzysztof napisał/a:

    Witam Panie Rafale. Chciałbym prosić o poradę w sprawie przeliczenia przychodów. Przez cały rok pracowałem na Islandii. Dostałem od pracodawcy tylko rozliczenie roczne (odpowiednik naszego PIT 11). Nie mam żadnych „odcinków” z pensji, a nie potrafię dokładnie odtworzyć kiedy dostawałem wynagrodzenie. Dlatego nie potrafię ustalić właściwych kwot przychodu, podatku i ubezpieczenia społecznego do rozliczenia się w Polsce. Zauważyłem na stronie NBP kursy średnioważone roczne. Czy mogę posłużyć się tym kursem?

    Witam Panie Krzysztofie! Hmmm, w zasadzie powinien Pan posiadać dokument, który jasno stwierdza, kiedy i ile Pan zarobił. Co do dnia, gdyż na tej podstawie tylko można wiarygodnie ustalić wartość przychodu. PIT 11 to jedynie roczne zestawienie przychodów, kosztów oraz podatku. W pewnym zakresie może się tutaj jednak przydać wyciąg z konta bankowego, gdzie widać wyraźnie wpłaty na konto. Posiada Pan taki wyciąg?

    Rafał

  8. krzysiekk napisał/a:

    Witam!
    Z uwagą przeczytałem Pana książkę i wpisy na Pana serwisach. Nadal jednak mam wątpliwość w przypadku przeliczania kursu waluty obcej na złotówki (nie wyjaśnia mi tego również fragment odpowiedniej ustawy zacytowanej w Pańskim serwisie).

    Przy określaniu kursu waluty, jeśli zagraniczny bank udostępnia kurs złotówki, przy czym dopuszcza zmiany tego kursu w ciągu dnia (doby), to czy dyskwalifikuje się ten kurs na rzecz średniego kursu NBP z poprzedniego dnia tylko w danym dniu, kiedy bank ogłosił kilka kursów w ciągu dnia (doby), czy też taka możliwość całkowicie dyskwalifikuje kurs banku zagranicznego, nawet jeśli w danym dniu (dobie) ogłoszony został tylko jeden kurs? Chodzi więc tutaj o dopuszczenie możliwości zmiany kursu w ciągu dnia, ale nie koniecznie jej faktyczne przeprowadzenie.
    Czy taki stan implikowałby np. sytuację, w której w jednym dniu powinienem uwzględnić kurs banku (ogłoszony jeden kurs w ciągu doby), a w innym kurs NBP (mój bank akurat w tym dniu ogłosił dwa kursy)?

    Dziękuję i pozdrawiam

    Witam Panie Krzysztofie! Tak! Reguła podstawowa to ta, która każe obliczyć wartość w PLN na dzień wypłaty wynagrodzenia, co jest możliwe tylko wtedy, jeżeli bank może bezsprzecznie powiedzieć: drogi kliencie, w tym dniu kurs Twojej waluty do naszej wyniósł tyle i tyle. Jeżeli nie może tego zrobić, bo np. ogłaszał w tym dniu kilka kursów, to bierzemy pod uwagę kurs średni z dnia poprzedniego roboczego 🙂 Tyle! 🙂

    Dziękuję i pozdrawiam!
    Rafał

  9. krzysiekk napisał/a:

    Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Nie tylko mi Pan pomógł, ale również zainteresował zagadnieniami międzynarodowych przepisów fiskalnych. Niestety wydaje mi się, że do pełnego zrozumienia logiki prawniczo-podatkowej zapisanej ***pomiędzy wierszami*** ustaw wymagane jest odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Dopiero to tak na prawdę pozwala oswoić „bestię” 😀
    Dziękuję i pozdrawiam.

    No, samo wykształcenie też nie wystarczy 🙂 Doświadczenie, to chyba jest klucz do sukcesu tutaj 🙂
    Pozdrawiam i dziękuję również!
    Rafał

  10. Ania napisał/a:

    Witam serdecznie Panie Rafale!
    Mam takie pytanie; A co w sytuacji jeżeli nie posiadam miesięcznych „kwitków od wypłaty” tylko rozliczenie roczne (tzw. årsopgørelse praca w Danii)czyli informacja ile w 2010r wyniósł mój dochód i ile zapłaciłam podatku.Czy w tej sytuacji mogę wziąć kurs korony duńskiej na dzień 31.12.2010r NBP?A rozliczyć się niestety muszę z polskim fiskusem…mam nadzieję,że ostatni rok!!!”Chyba” od przyszłego roku zmieniają się przepisy w sprawie unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania dochodu i majątku z Danią jeśli się nie mylę?
    Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Ania

    Pani Aniu, nie może być roczna deklaracja 🙁 Ale może wyciąg z rachunku bankowego, gdzie będzie jasno napisane, kiedy i ile wpłynęło na Pani konto. Te informacje są ważne do prawidłowego przeliczenia.
    Pozdrawiam!
    Rafał

  11. Krzysztof napisał/a:

    Witam !
    Mam pytanie odnośnie rozliczenia podatkowego z polskim US. Otóż nie wiem czy jestem zobowiązany rozliczyć się z dochodów uzyskanych w Holandii w 2010 roku jeżeli nie uzyskałem żadnych przychodów w tym samym okresie w Polsce?? Po przeczytaniu licznych źródeł w internecie zauważyłem że zdania są podzielone tzn. wg. jednych muszę takie dochody przedstawić polskiemu US a wg. innych nie bowiem nie pracowałem wówczas w Polsce .. Jest to dla mnie bardzo ważne bowiem w październiku pragnę rozpocząć studia w innym mieście, gdzie konieczną dla mnie pomocą w utrzymaniu będzie uzyskanie stypendium socjalnego, które nie dostanę wówczas kiedy dochód uzyskany za pracę w Holandii (3 miesiące) będzie się wliczał do dochodu mojej rodziny.
    Bardzo proszę o odpowiedz
    dziękuje i pozdrawiam Krzysztof

    Witam Panie Krzysztofie!

    Nie mam pojęcia, skąd owe rozbieżności wynikają. Sytuacja jest jasna: jeżeli jest Pan polskim rezydentem podatkowym, to POWINIEN Pan się rozliczyć z dochodów Holenderskich. Nie ma znaczenia, czy miał Pan jeszcze jakieś dochody w PL, czy też nie. Musi Pan się rozliczyć i tyle 🙂

    Pozdrawiam i dziękuję!
    Rafał
    PS.: Dla rozliczających swoje holenderskie dochody mam inny program tutaj >>

  12. moii napisał/a:

    Witam tak wybitnego Specjaliste!
    Prosze o pomoc w drobnej sprawie:
    jak przeliczyc na złotówki wartość zwrotu wcześniej odliczonego podatku z USA? Muszę go dodać w tym roku do podatku w PIT36, ale nawet nie wiem kiedy zralizowałam czek z IRSu ze zwrotem tego podatku w roku 2010! Nie mam tej operacji na koncie bankowym, był to jednorazowy „tax refund”. Czy mam przyjąc średni kurs NBP za rok 2010?
    Z góry dziękuję za odpowiedź i za Pana „posługę”! 🙂
    moii

    Moii, dziekuje za maila 🙂

    Mam instrukcję o tym, jak rozliczać zwrot podatku. Znajdziesz ją w dalszej części oferty tutaj>> Nie sugeruj się tym, że to rozliczenia holenderskie, rozliczenie zwrotu jest identyczne dla wszystkich,.

    Pozdrawiam!
    Rafał

  13. Izabela napisał/a:

    Witam Panie Rafale,
    Mam pare pytan dot. rozliczenia dochodow z Holandii. Pracowalam w Holandii w 2010 roku tylko 2 miesiace. W Polsce nie uzyskalam w tym roku zadnych dochodow. Rozumiem oczywiscie ze musze sie rozliczyc w Polsce i warto rozliczyc sie w Holandii. I tutaj pare pytan:
    1. Czy w Holandii musze zlozyc dokumenty do rozliczenia do 31 marca?
    2. W Polsce poinformowano mnie, ze musze zlozyc PIT-36, ZG i Pit-0 – o tym ostatnim poinformowala mnie Panie z krajowej instytucji podatkowej, ale nikt inny tego dokumentu nie podawal?
    3. Jak w moim przypadku zastosowac metode proporcjonalnego odliczenia?
    4. Slyszalam, ze majac umowe o prace bezposrednio z pracodawca moge potracic sobie diety – ile one wynosze i jesli sa w euro to jak je przeliczyc?
    5. Czy jesli wyjdzie mi po zastosowaniu metody ze musze cos doplacic, a mam kredyt mieszkaniowy, ktorego koszty- odsetki- moge nadal rozliczac ( mieszkanie zakupione do konca 2006 roku) to czy moge to uwzglednic?

    Izabela
    Pozdrawiam i prosze o jakas podpowiedz

    Pani Izabelo,

    Wszystkie odpowiedzi znajdzie Pani w Banalnej Metodzie Rozliczania Dochodów z Holandii tutaj>>

    Na pewno Pani ona pomoże!
    Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !