podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Ulga abolicyjna

Autor wpisu: data: 20 lutego, 2009

295x120_pit02Od początku roku obowiązuje zupełnie nowa ulga - Ulga Abolicyjna. Co to jest?

Wprowadzenia w życie ustawy abolicyjnej nie tylko umożliwiło niektórym z nas umorzenie zaległości podatkowej lub też zwrot nadpłaconego podatku, ale również dodało do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nowy rodzaj ulgi.

Zapraszam dalej po więcej informacji o uldze abolicyjnej>>.

Pozdrawiam, no i oczywiście czekam na komentarze!

Rafał

dodajdo

komentarzy 6 do “Ulga abolicyjna”

 1. Kasia napisał/a:

  Dzień dobry!
  mam pytanie odnosnie ulgi abolicyjnej. Jesli dobrze wszystko zrozumialam, to dzieki niej, moje dochody ktore osiagnelam w USA w ramach programu work and travel, nie zostana opodatkowane w Polsce tak? W Polsce nie pracuje, wiec calosc moich dochodow wykazanych w PIT 36, bedzie sie rownala dochodom osiagnietym w USA. W zwiazku z tym wysokosc ulgi abolicyjnej pokryje wysokosc podatku jaki powinnam zaplaciac. Czy dobrze zrozumialam? 🙂
  Bede wdzieczna za odpowiedz!
  Pozdrawiam,
  Kasia
  Bardzo dobrze Pani zrozumiała!
  Pozdrawiam i dziękuję!
  Rafał

  PS.: Niebawem ujrzy światło dzienne mój nowy eBook właśnie o tej uldze 🙂 Zdecydowałem się na jego napisanie, gdyż samo obliczenie ulgi abolicyjnej jest dość skomplikowane. Pozdrawiam!

 2. Kasia napisał/a:

  no to swietnie! dziekuje bardzo!! musze przyznac ze Pana strona jest niezwykle pomocna i az milo, ze ktos z takim zaangazowaniem i fachowoscia sie tym zajmuje, rownoczesnie objasniajac wszystko niezwykle przystepnie! Gratulacje i tak dalej! ;)))
  Dziękuję i pozdrawiam!
  Rafał

 3. marai napisał/a:

  Mam pytanie, jeżeli ktoś nie rozliczał się kilka lat z podatku w Polsce za pracę w Belgii- tam podatek odprowadził, z jakimi konsekwencjami musi sie liczyć? O tym, że nie trzeba się rozliczać w Polsce powiadomiła pani z okienka w US właśnie 4 lata temu! Jak teraz uporządkować sytuację?
  Witam! Być może Pani z okienka miała rację… bo może Pani jest rezydentem podatkowym w Belgii a nie w PL? Jeżeli tak nie jest i musiała się Pani rozliczać w PL, to można uporządkować tą sytuację w prosty sposób: trzeba wypełnić deklaracje podatkowe za te lata, obliczyć podatek do zapłaty i od tego podatku obliczyć odsetki od zaległości podatkowej. Odsetki i podatek należy wpłacić na konto US, po czym napisać tzw. Czynny Żal i przesłać go wraz z deklaracjami i dowodem wpłaty podatku i odsetek do US. To wszystko. Ważne jest, żeby zrobić to zanim się dowie o tym US. To pozwoli na uniknięcie konsekwencji prawnych.
  Pozdrawiam,
  Rafał
  PS.: W razie potrzeby dusponuję kontaktem do doradcy podatkowego, który może się zająć Pani sprawą. Pozdrawiam.

 4. KERAD napisał/a:

  Witam Panie Rafale,
  Wiem już termin składania abloicji podatkowej już minął. Lecz chciałbym zadać pytania,lecz najpierw opiszę moją sytuację:
  Małżonka wyjechała do UK w styczniu 2005, a ja dołączyłem wraz z córką 2 lipca 2005 (przebywałem powyżej 183 poza granicami Polski). Do dnia dzisiejszego przebywamy tutaj i w 12/2008 kupuliśmy dom. Przed moim wyjzadem wymeldowaliśmy się ze stałego miejsca zamieszkania w urzedzie meldunkowym, nie powiadomiliśmy urzędu skarbowego o zmnianie miejsca zamieszkania NIP-3 (kiedy chcieliśmy dopełnić obowiązek , nie znajać adresu w UK, pani z US powiedziała „to pod mostem bedziecie spać”), rozliczyłem dochód osiągniety w Polsce (PIT – wspólne) za rok 2005, nie uwzględniając dochodu małżonki w UK od stycznia 2005 oraz mojego od lipca 2005. Za następne lata nie składaliśmy już zeznania podatkowego – brak dochodu w PL. W kraju pozostało mieszkanie (nie obciazone kredytem i nie jest wynajmowane) oraz konto bankowe (aktywne do dnia dzisiejszego). W zeszły roku rozmawiałem na infolini MF i uzyskałem informację , że nie podlegam abolicji, jedyny obowiązek to jeszcze NIP-3.
  I moje pytania:
  Czy rozliczenie roczne 2005 było prawidłowe?
  Tak
  Czy podlegalismy abolicji?
  Nie
  Czy mamy złozyć NIP-3 – jeżeli tak, czy bedą jakieś konsekwencje?
  Wykroczenie z tytułu przedawnienia niezłożenia tego dokumentu juz się przedawniło (po 1 roku), zatem nie jest to juz konieczne, oraz nie pociąga za sobą konsekwencji.
  Czy jest jakaś dobra droga do wyjścia z tej sytuacji? Proszę o radę
  Wszystko jest ok 🙂
  I następne pytanie, nie związane z abolicją – Jak wygląda sprawa – Dyrektywa Rady 2003/48/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek – następny haczyk dla polskiego Urzedu skarbowego.
  Niestety tak. Tutaj jednak o wiele więcej osób jest zagrożonych, niż w przypadku abolicji podatkowej: po prostu obowiązek rozliczenia odsetek spoczywa na każdym polskim rezydencie podatkowym, bez względu na to, czy rozlicza się metodą zaliczenia, czy też wyłączenia. Dyrektywa, o króej Pan wspomniał, dotyczy obowiązkowego przekazywania informacji pomiedzy fiskusami różnych państw UE i EOG. Ale dla Państwa jest dobra wiadomość: to Was nie dotyczy, gdyż nie jesteście polskimi rezydentami podatkowymi 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 5. Daniel napisał/a:

  Witam,
  Na początku chciałbym zaznaczyć ze własnie zamówilem Pana ebooka o nazwie :
  Jak rozliczyć zagraniczne dochody na pit-36 i skorzystać z ulgi abolicyjnej – Rafał Chmielewski

  Chciałbym przedstawić moja sytuacje :
  Otóz pracowałem w Holandi w latach 2007 i 2008 (przez parę miesięcy ) w dniu 21.12.2009 złożyłem zaległe deklaracje podatkowe za pomocą doradcy podatkowego i o dziwo za rok 2007 i 2008 wyszło 0 zl podatku do zapłaty( doradca mi tłumaczyl ze wyszlo 0 dlatego ze pracowalem tylko w NL i nie osiągnąłem żadnych dochodów w PL ) kilka dni przed końcem 2009 roku złozyłem : czyny żal , pit-36 , pit ZG i wniosek o nadanie NIP-U …
  CzY to możliwe że za tamte lata wyszło 0 zl do zaplaty dla pl US ???

  W dniu dzisiejszym otrzymałem jarograf za rok 2009 i tym razem chciałbym samodzielnie rozliczyć swoje dochody z polskim US ale mam kilka pytań :
  – czy moge przeliczyć swój dochód z euro na zl z jarografu na podstawie średniego kursu NBP ( dostawałem tyg przelewy na HOLENDERSKIE KONTO bankowe i dopiero kilka dni temu zmieniłem euro na zl )
  – pracowałem od 30.06.2009 do 24.12.2009 czyli KUP za 6 miesięcy ???
  – jak odliczyć diety za ten okres co napisałem wyżej

  Radca podatkowy rozliczał moje dochody (za lata 2007 i 2008) na podstawie jarografu i oznajmił ze nie warto zawracać sobie głowy odcinkami wypłat ( w NL sa tygodniówki ) tylko i wyłącznie korzystać z jarografu ( bo tyg każdemu mogą sie zgubić ;p)

  Zdaje sobie sprawę że mój temat jest obszerny ale jaki znajdzie Pan chwilkę to prosze o odp
  Pozdrawiam Serdecznie
  Daniel

 6. Jak rozliczyć dochody z Holandii | Prawo blog. Blog prawniczy. napisał/a:

  […] W ten sposób metoda wyłączenia wpływa na zwiększenie podatku od polskich dochodów, i tak samo będzie z podatnikiem, który skorzysta z ulgi abolicyjnej: jeżeli uzyskiwał on dochody tylko za granicą, to wówczas faktycznie jego dochody będą zwolnione z podatku w Polsce, jeżeli zaś miał on dochody również w Polsce, to wówczas zapłaci on zwiększony podatek od polskich dochodów pomimo tego, że dochody zagraniczne będą z podatku w Polsce wyłączone. Więcej o uldze abolicyjnej czytelnik znajdzie tutaj >> […]

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !