podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Zielona Karta w USA a opodatkowanie w Polsce

Autor wpisu: data: 18 lutego, 2009

Czy posiadanie Zielonej Karty powoduje zmianę rezydencji podatkowej? Czy sam fakt posiadania tego dokumentu i zamieszkanie na terytorium USA skutkuje brakiem konieczności rozliczania w Polsce dochodu z USA?

Zobacz video:

Zobacz bardzo ciekawą interpretację organu podatkowego w sprawie zmiany rezydencji podatkowej z polskiej na USA. Pozdrawiam i czekam na komentarze! Rafał
dodajdo

Jedna odpowiedź do “Zielona Karta w USA a opodatkowanie w Polsce”

 1. Andrzej napisał/a:

  Mam dwa pytania do tego wpisu:

  1.) A jak sprawa sie ma, co do osób, które wyjechały na zielona kartę do USA razem z swoim małżonkiem (dziecko urodziło sie w USA również), ale przed 2007 rokiem, kiedy obowiązywało stare prawo podatkowego biorące definicje rezydencji podatkowej z kodeksu cywilnego? Czy w takim wypadku lata, np. 2004 – 2006 zostaną również zaliczone, jako lata ograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce?
  Przecież wyjeżdżając na zielona kartę w 2004 roku spełniamy założenia zamiaru stałego pozostawania w USA, prawda?

  2.) Za każdym razem, gdy rozmawiam z rożnego rodzaju doradcami podatkowymi spotykam sie z pewna nieścisłością w ich poradach. Niektórzy twierdza, ze umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska – USA) nadpisuje postanowienia polskiego prawa podatkowego, natomiast inni twierdza, ze nie mam martwic sie ta umowa i tak na prawdę liczy sie to, ze mam ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce na podstawie postanowen polskiego prawa podatkowego zarówno z przed 2007 roku jak i od 2007 roku po jego zmianie. Jaka jest prawda o tej umowie i co ona tak na prawdę zmienia?
  Witam Panie Andrzeju! Zgadzam się w II stanowiskiem. W USA posiadacie Państwo nieograniczony obow. podatkowy od momentu wyjazdu. Właśnie posiadanie zielonej karty stanowi dowód na chęć stałego zamieszkania, prawda? Zatem i przed i po 2007 roku status podatkowy jest ten sam w zakresie rezydencji podatkowej. Pozdrawiam, Rafał.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !