podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Abolicja a odsetki i dywidendy

Autor wpisu: data: 4 lutego, 2009

cfmgoldcoinZapraszam dzisiaj do zupełnie nowego tematu: czy abolicja podatkowa dotyczy również dochodów z odsetek i dywidend. Coraz więcej osób zadaje mi to pytanie... Coraz więcej się o tym mówi... Coraz bardziej wszyscy się tego boją....

A nie ma czego! :)

Zapraszam więc tutaj po porcję dobrej wiedzy o podatku od zagranicznych odsetek i dywidend.

Pozdrawiam,

Rafał

dodajdo

Jedna odpowiedź do “Abolicja a odsetki i dywidendy”

 1. Wiola napisał/a:

  Witam Panie Rafale,

  Mieszkam w Anglii od 2007 roku i place tu podatki.Jednak za 3 lata planuje powrot do Polski i chcialabym zalozyc lokate w Polsce. Slyszalam jednak, ze lokaty traktowane sa jako dochod w Polsce, czyli trzeba sie rozliczac w PL(mimo ze caly rok przebywa sie w UK). Czy to prawda?Jesli tak to ktory PIT obowiazuje i czy musze podawac rowniez dochody z UK?
  Prosze o podpowiedz, z gory dziekuje i pozdrawiam –
  Wiola
  Witam Pani Wiolu!
  To zależy od tego, gdzie jest Pani rezydentem podatkowym. Jeżeli w PL, to wtedy bank pobierze 19% podatku. Jeżeli w UK, to wówczas podatek wynosi 5% (art 11 ust 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK), ale warunkiem jest przedstawienie w banku certyfikatu rezydencji podatkowej z UK. W innym przypadku powinien pobrać 20% podatku (art 29 ust 1 ustawy PIT). Piszę powinien, gdyż na pewno nie będzie sobie zdawał sprawy z Pani zagranicznej rezydencji podatkowej i pobierze wówczas 19% podatek. W każdym przypadku nie musi Pani składać jakiejkolwiek deklaracji.
  Pozdrawiam, Rafał.

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !