podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Zwrot podatku z zagranicy a abolicja podatkowa

Autor wpisu: data: 19 grudnia, 2008

cfmmoneyProblem zwrotu zagranicznego podatku budzi coraz więcej kontrowersji, a w szczególności to, co z  nim należy zrobić.

Dostaję w tej sprawie bardzo dużo pytań. Część z nich znajduje się w licznych komentarzach na tym blogu.

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, jako że w nielicznych źródłach dotyczących tego problemu można znaleźć różne wypowiedzi oraz opinie.

Dodatkowo teraz pojawił się problem zwrotu takiego podatku w kontekście abolicji podatkowej.

Zapraszam zatem do moich wyjaśnień na ten temat tutaj...

dodajdo

komentarze 2 do “Zwrot podatku z zagranicy a abolicja podatkowa”

 1. Mag napisał/a:

  Witam Panie Rafale
  Dokonuję korekty zeznania za 2005r – obliczenia wykonałam wg metody zaliczenia proporcjonalnego – W pierwszej deklaracji wykazałam tylko dochód z PL i otrzymałam zwrot. Teraz pit36 wykazuje kwotę do zapłaty – jakim sposobem obliczyć ile będę dłużna fiskusowi? Czy kwotą do wpłaty będzie to co zostało mi zwrócone + wartość podatku proporcjonalnego z dochodu w PL (str26 „Jak rozliczyć…”)? Pracuję z Pana e-bookami i uważam, że są Świetne ale pogubiłam się „troszeczkę”
  Witam Panią i dziękuję za zakupy :). Tak, ma Pani rację… Kwotą do wpłaty będzie to co zostało Pani zwrócone wraz z wartością podatku obliczonego z uwzględnieniem zagranicznego dochodu. Jednak może Pani skorzystać z abolicji, więc pewnie do wpłaty nie będzie zbyt wiele 🙂
  W razie dalszych problemów proszę pisać na prv mail abolicja2001@wp.pl

  Pozdrawiam, Rafał.

 2. Monika napisał/a:

  Witam Panie Rafale,
  Zwracam sie z uprzejma prosba o rozwianie moich watpliwosci dotyczacych rozliczania sie z polskim US.
  Od czerwca 2004r przebywam w Anglii,pierwsza prace podjelam 1 wrzesnia 2004r i pracuje do dnia dzisiejszego.Rozliczam sie w Anglii,w roku 2005 dostalam zwrot z podatku ok 500£,teraz planuje powrot do kraju.
  W przyszlym miesiacu chce zlozyc wniosek o zwrot podatkuw Anglii,co powinnam zrobic po przyjezdzie do Polski?przed wyjazdem do UK nie zglosilam US,ze wyjezdam,a mianowicie dalej jestem zameldowana w Polsce,nie zlozylam wniosku abolicyjnego,nie rozliczalam sie w zaden sposob z polskim US.Prosze o podpowiedz;))Bede skladala wszystkie wnioski w UK,jakie musza byc zlozone przed opuszczeniem kraju (jak P85-potrzebny do odzyskania nadplaconego podatku,prosbe o wydanie mi E-301,E-104,ktore potweirdzaja lata pracy przepracowane w UK).
  Z gory dziekuje za odpowiedz,
  pozdrawiam,
  Monika
  Witam Pani Moniko! Problem jaki tutaj może być widzę w tym, że w nie rozliczała się Pani z podatku w POlsce od dochodów z UK za lata 2004-06. Polski US może się przyczepić, że była Pani wówczas rezydentem w PL i powinna Pani była się rozliczać. Wtedy warunkiem posiadania polskiej rezydencji podatkowej był zamiar stałego pobytu w PL. Dlatego może Pani dowodzić, że wówczas nie miała Pani takiego zamiaru, a jedynie zamiar stałego pobytu w UK, o czym świadczy stała umowa o pracę, ubezpieczenie społeczne, zameldowanie w UK (plus np. szkoła, przedszkole dla dzieci, itp.). A potem Pani zamiar zmieniła i wraca do Polski. Od roku 2007 obowiązuje już inna metoda unikania podwójnego opodatkowania i jeżeli nie miała Pani od tego czasu innych dochodów w PL, to nie musiała się Pani rozliczać w PL z dochodów UK (tutaj info o warunkach polskiej rezydencji podatkowej http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/06/05/jak-ustalic-polska-rezydencje-podatkowa/ ).
  Po przyjeździe do PL, powinna Pani złożyć NIP-3 i poinformować fiskusa o zmianie rezydencji podatkowej (miejsca zamieszkania). Powinna Pani również posiadać dokumenty potwierdzajace wysokość dochodów zagranicznych, gdyż US może potraktować je jako dochody z niewiadomego źródła i opodatkować stawką 75% (tutaj więcej info: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/04/15/przedawnienie-czy-jednak-nie-przedawnienie/ )
  To tyle 🙂
  Pozdrawiam!
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !