podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Czy zakup nieruchomości spowoduje zmianę rezydencji

Autor wpisu: data: 16 grudnia, 2008

cfmgoldcoinZdarza się dosyć często, że pytacie mnie czy zakup mieszkania spowoduje, czy też spowodował, że zmieniliście miejsce swojej rezydencji podatkowej.

Dotyczy to w szczególności osób, które przeniosły swoją rezydencję za granicę i wolałyby, gdyby ta rezydencja nie wróciła samoczynnie przez sam fakt zakupu mieszkania czy domu.

A więc... zapraszam tutaj po więcej, ponieważ właśnie ukazała się interpretacja podatkowa Izby Skarbowej w podobnej sprawie.

Jestem pewien, że zainteresuje ona wszystkich, bez względu na to, w jakim kraju pracują :)

dodajdo

komentarzy 6 do “Czy zakup nieruchomości spowoduje zmianę rezydencji”

  1. Karol napisał/a:

    Pracuje za granica od 2004 ale dopiero w pazdzierniku 2006 zmienilem rezydencje (przeniesienie osrodka interesow zyciowych).Chcialbym skorzystac z abolicji.O ile sprawa za 2004 i 2005 wydaje sie jasna to za 2006 juz nie.Czy we wniosku mam umiescic dochody tylko za 9 miesiecy czy wszystkie.A moze nie musze skladac wniosku za ten rok.
    Dziekuje za kilka slow wyjasnienia.
    Karol
    Panie Karolu, abolicja w Pana przypadku dotyczy tylko lat 2004-2005. Za rok 2006 nie musiał się Pan już rozliczać z dochodów z Polsce, jako że był Pan w dniu zakończenia tego roku rezydentem UK.

    Pozdrawiam, Rafał

  2. piotr napisał/a:

    Panie Rafale,czy w związku z tym ze 27 lipca 2006 roku przeniosłem swój osrodek interesów zyciowych do UK nie musze sie rozliczac z dochodów angielskich w polskim US?????rozliczyłem sie z polskim US za 2006 rok tylko z dochodów uzyskanych w Polsce-dobrze czy zle????????????
    Bardzo dobrze! Zakładając, że rzeczywiście zmienił Pan rezydencję podatkową 🙂 Przypomnę, że w 2006 roku obowiązywała zasada zamiaru stałego zamieszkania w danej miejscowości. Jeżeli przeniósł się Pan z takim zamiarem, to jest ok.
    Pozdrawiam, Rafał

  3. piotr napisał/a:

    Panie Rafale,znowu ekspresowo odpowiedział pan na moje pytanie-jeszcze raz serdeczne dzieki:)))

  4. zofia napisał/a:

    Witam Panie Rafale, pracuję w irlandii ale zameldowana jestem na stałe w polsce. w polsce posiadam mieszkanie,które chcę wynająć, jaka forma rozliczenia z podatku od wynajmu mieszkania byłaby najkorzystniejsza, czy rozliczająć się ryczałtem 8,5% przychód z wynajmu łączy się z przychodem z pracy w irlandii. Dziękuje za odpowiedź.

  5. zofia napisał/a:

    dodam, że w irlandii prcuje od 2008r. i w polsce nie osiagam zadnych dochodów.Pozdrawiam
    Witam Pani Zofio!
    Napisałem na ten temat obszernie tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/10/30/opodatkowanie-najmu-w-polsce/
    Pozdrawiam serdecznie!
    Rafał

  6. Tomasz napisał/a:

    Witam Panie Rafale,

    Mam pytanie, w 2005 roku wyjechalem z rodzina do UK, wymeldowujac sie z Polski itp. Od tego czasu mieszkamy i pracujemy w UK. Mam jednak ciagle mieszkanie w Polsce. Konczy sie nam waznosc paszportow. Wyrobienie nowych w UK jest dosyc ‚upierdliwe’ i zwiazanie z koniecznoscia dosc dlugiej podrozy – tylko 3 punkty na caly kraj, znacznie wygodniej byloby to w Polsce, ale… trzeba miec wtedy polski adres zameldowanie. Zastanawiam sie czy jak zameldujemy sie w moim Polskim mieszkaniu w celu wyrobienia nowych, zloze NIP-3 i podam w wnioskach paszportowym polski adres to czy Polski US nie uzna tego za przeniesienie z powrotem naszych centrum interesow zyciowych do Polski. Nadmieniam, ze nie korzystalem z abolicji. Co by Pan o tym myslal? Czy jednak lepiej sie w Polsce nie meldowac? W przypadku polskich podatnikow majacych w UK tzw. ISA czyli rachunki oszczednosciowe zwolnione z podatku – taki jakby III filar – zgodnie z Pana opinia o opodatkowaniu odsetek oznaczaloby to dozywotni zakaz meldunku w Polsce, nieprawdaz?
    Witam Panie Tomku!
    Zameldowanie w PL nie zmieni Państwa rezydencji podatkowej, gdyż nie jest to warunek jej nabycia (zgodnie z ustawą o PIT). Więc nic tutaj nie stoi na przeszkodzie. Nawet nie musi Pan składać NIP-3. Co do III filaru – w Polsce również obowiązują podobne programy oszczędnościowe zwolnione z podatku. Jeżeli ten brytyjski jest podobny do polskiego, to zwolnienie z podatku w Polsce powinno być zagwarantowane 🙂
    Pozdrawiam serdecznie!
    Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !