podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Zwrot podatku z zagranicy – nie zawsze korzystny!

19 maja, 2009 Edit This

Tą jedną jedyną sytuacją, która może spowodować, że stracicie kilkaset złotych na zwrocie podatku z zagranicy zamiast na nim zyskać, jest taka okoliczność, w której:

 1. musicie wpłacić zwrócony podatek polskiemu fiskusowi;
 2. kwota zwrotu jest równa kwocie, którą musicie wpłacić fiskusowi;
 3. korzystacie z usług firmy pośredniczącej (zobaczcie jakie są prowizje firm).

Skąd się bierze owa strata? Zobaczcie od razu przykład:

Pan X otrzymał zwrot podatku z zagranicy w wysokości 5000 zł. Poprzednio rozliczał się z zagranicznego podatku metodą zaliczenia proporcjonalnego, i aby zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe w Polsce odliczyć od polskiego podatku podatek zapłacony za granicą, właśnie w tej wysokości, czyli 5000 zł.

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, Pan X powinien teraz wpłacić zwrócony z zagranicy podatek polskiemu fiskusowi w wysokości uprzedniego pomniejszenia zobowiązania podatkowego. Tak się składa, że było to 5000 zł (o czym wspomniałem wyżej), i teraz ten cały zwrócony mu podatek Pan X powinien wpłacić na konto urzędu skarbowego.

Pan X dodatkowo skorzystał z usług firmy pośredniczącej w zwrotach zagranicznego podatku, która za swoją usługę pobrała kwotę 250 zł tytułem wynagrodzenia. A zatem Pan X faktycznie nie otrzymał 5000 zł, ale 4750 zł.

Jeżeli teraz powinien on wpłacić 5000 zł na rzecz polskiego fiskusa, to brakuje mu 250 zł, a więc równowartość wynagrodzenia firmy pośredniczącej. W rezultacie, otrzymanie zwrotu zagranicznego podatku było dla Pana X niekorzystne finansowo.

Podsumowując: skoro kwota, którą otrzymacie od zagranicznego fiskusa jest równa tej kwocie, którą musicie wpłacić polskiemu fiskusowi, i jeżeli korzystaliście z usług firmy pośredniczącej w otrzymaniu zwrotu, to lepiej się powstrzymać z ubieganiem się o ten zwrot.

A więc dobrze jest policzyć wcześniej, czy przypadkiem zwrot nie będzie dla nas niekorzystny.

Zapraszam do pisania komentarzy. Jeżeli macie pytania, to korzystajcie z zakładki „Zadaj Mi Pytanie”.

Rafał

———————————–

podatki_mZobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

komentarze 3 do “Zwrot podatku z zagranicy – nie zawsze korzystny!”

 1. Karina napisał/a:

  Witam,
  w sumie niezależnie czy korzystnie czy nie na tym wyjdziemy, to z Holenderskim fiskusem trzeba się rozliczyć i chyba nie można zrezygnować ze zwrotu podatku, skoro Holandia go zwraca w całości lub w jakiejś części, chyba że chodzi o coś innego – mogłam zle zinterpretowac Pana wypowiedz
  pozdrawiam
  Witam Pani Karino, dobrze Pani zinterpretowała 🙂 Tutaj jednak jest inna sytuacja, w której zwrot następuje automatycznie (Holandia), ale np. w UK trzeba złożyć wniosek i przejść całą procedurę. Jeżeli ktos korzysta z usług firmy pośredniczącej w otrzymaniu zwrotu, to wówczas, przy zaistnieniu opisanych przeze mnie okoliczności, może dojść do straty finansowej u podatnika.
  Pozdrawiam Panią i dziękuję za komentarz!
  Rafał

 2. Marcino napisał/a:

  a czy przypadkiem zwróconego w 2009 r podatku np z UK (za rok podatkowy 2008/2009) nie należy raczej uwzględnić w rozliczeniu PITa za 2009 r?? Przecież ten nadpłacony podatek jest zwracany podatnikowi automatycznie, jeżeli jego dochód w roku podatkowym nie przekroczył 5250 GBP. Moim zdaniem w takim przypadku należy w zeznaniu za 2009 r przedstawić US dochód zagraniczny z tytułu zwrotu podatku, i wtedy obliczać stawkę podatku od tego dochodu sumując dochód w Polsce i za granicą, a nie wpłacać CAŁĄ zwróconą kwotę na konto US. Przecież w przypadku który pan opisuje, ubieganie się o zwrot podatku za granicą nie miałoby sensu :/
  Witam Panie Marcinie! Powyżej opisuję przypadek osoby, która musi wpłacić zwrócony podatek zagraniczny i rozliczała się wcześniej metodą zaliczenia proporcjonalnego. Nie dotyczy to więc osób z UK, u których zwrócony podatek będzie zwolniony z podatku w PL.
  Pozdrawiam Pana i dziękuję za komentarz!
  Rafał

 3. online napisał/a:

  Przeczytaj caly blog, calkiem dobry



Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !