Zanim przejdziemy do obliczania i wypełniania zeznania podatkowego musimy przeliczyć zagraniczne dochody i zapłacone tam podatki na walutę polską. W stosunku do przychodów, dochodów i podatków stosujemy te same zasady przeliczania, ustalone zgodnie z prawem polskim.
Przede wszystkim znaczenie ma dzień otrzymania wynagrodzenia od pracodawcy. Według tej daty należy bowiem ustalić kurs wymiany waluty. Otrzymanie wynagrodzenia od pracodawcy jest jednoznaczne z wpływem pieniędzy na rachunek bankowy pracownika, albo odebraniem ich osobiście w stosownej kasie.
Na równi z otrzymaniem wynagrodzenia traktuje się jego postawienie do dyspozycji podatnika. Na przykład, jeżeli umowa o pracę zawiera postanowienie, zgodnie z którym przekazanie wynagrodzenia pracownikowi następuje 20. dnia miesiąca, a pracownik tego dnia wynagrodzenia nie odbierze, to ten dzień (20.) jest dniem postawienia wynagrodzenia do dyspozycji, a zatem jest on właściwy w celu określenia kursu wymiany.
Według jakiego kursu należy dokonywać przeliczeń? Są tu trzy reguły:
- Jeżeli podatnik korzysta z usług banku, który stosuje jeden kurs walut i jest możliwe dostosowanie tego kursu do dnia otrzymania lub postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika, to wówczas stosuje się kurs waluty ogłoszony przez ten bank;
- Jeżeli podatnik korzysta z usług banku, który stosuje różne kursy walut i nie jest możliwe dostosowanie konkretnego kursu do dnia otrzymania lub postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika, to wówczas stosuje się średni kurs waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski;
- Jeżeli zaś podatnik nie korzysta z usług banku, to wówczas przychody i inne należności pieniężne przelicza się według kursu średniego dla walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski.
Zatem, jeżeli podatnik jest w stanie ustalić w banku, w którym posiada rachunek, kurs wymiany waluty obcej na złotówki, to wówczas powinien go zastosować. W każdym innym przypadku ma on obowiązek zastosować kurs średni.
Te same zasady przeliczania zagranicznego wynagrodzenia na złotówki będą miały zastosowanie do obliczania wartości zapłaconego (potrąconego przez płatnika) podatku.
I jeszcze jedna ważna uwaga gwoli uściślenia: za każdym razem dostosowujemy kurs waluty do dnia otrzymania wynagrodzenia albo postawienia go do naszej dyspozycji. Zwracam na to szczególną uwagę, gdyż w innych latach mogą obowiązywać inne zasady.
Pozdrawiam,
Rafał