podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Ulga budowlana a abolicja podatkowa

Kwiecień 19th, 2009 Edit This

moneyO co w ogóle chodzi?

Otóż sprawa jest taka, że skorzystanie z abolicji podatkowej spowodowało zmniejszenie podatku, który był zapłacony wcześniej, albo umorzenie zaległości podatkowej. Osoby, które korzystały z ulgi budowlanej, przenoszonej na kolejne lata podatkowe, często nie musiały płacić podatku od dochodów zagranicznych, gdyż podatek ten był konsumowany przez tą ulgę.

W wyniku abolicji podatkowej, i de facto zmniejszenia wcześniejszego podatku, powinna nastąpić zmiana kwoty wcześniej wykorzystanej ulgi budowlanej. Powinna się ona zwiększyć na powrót. Jednak organy podatkowe odmawiały tego zwiększenia.

Oczywiście było to niesłuszne, jako że osoba, która – złóżmy – rozliczała się z zagranicznych dochodów wedle metody wyłączenia, nie musiała w ogóle wykazywać w Polsce swoich dochodów i tym samym nie miało to wpływu na jej ewentualną ulgę budowlaną. A przecież fundamentem ustawy abolicyjnej było zrównanie osób rozliczających się wedle metody zaliczenia do osób rozliczających się metodą wyłaczenia.

Dlatego osoby, które powinny tu się rozliczać z zagranicznych dochodów, nie powinny tracić swojej ulgi budowlanej, właśnie w wyniku zastosowania ustawy abolicyjnej.

Mając od Was głosy o tym, że USy nie respektują tego stanu rzeczy, udzieliłem Gazecie Prawnej wywiadu i omówiłem ten problem. Wywiad niebawem ujrzy światło dzienne, ale teraz mamy coś nawet jeszcze lepszego!

Oto Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał 3 marca 2009 roku bardzo korzystną interpretację w podobnej sprawie (Sygn.: IPPB4/415-182/08-2/JK). Uznał on, że

„… wnioskodawca złożył zeznanie podatkowe z tytułu dochodów uzyskanych w 2006 r. zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii. Skorzystał z odliczenia od podatku w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej. Ulga ta pokryła podatek należny obliczony zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia. W wyniku wejścia w życie ustawy o abolicji podatkowej, podatek należny, obliczony wg metody wyłączenia z progresją zostanie ustalony w niższej wysokości, a tym samym odliczenie od podatku z tytułu ww. ulgi mieszkaniowej nastąpi w mniejszym wymiarze.”

Chociaż interpretacja ta (tutaj jest link do niej) nie jest wiążąca dla innych organów podatkowych, to widać tutaj pewien trend do zmiany stanowiska fiskusa. Wydaje się więc, że sprawa szybko się rozwiąże na naszą korzyść!

Pozdrawiam i czekam na komantarze!

Rafał
PS.: Wywiad już się ukazał. Zobaczcie tutaj >>

Jedna odpowiedź do “Ulga budowlana a abolicja podatkowa”

  1. Wiesław napisał/a:

    Witam Pana Rafała!!!
    W srode mam rozprawe przed WSA w Rzeszowie, w sprawie mojej uszczuplonej ulgi budowlanej o ok 12000 Pln. Czy nasuwają sie Panu jakieś nowe argumenty w tym temacie, które może bym mogł wykorzystać na rozprawie? Przedstawiłem stanowisko Dyrektora IS w Wa-wie IPPB4-182/08-2/JK, a może cos jeszcze?
    Serdecznie Pozdrawiam
    Wiesław z KrosnaZostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Subscribe without commenting

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !