podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Moje artykuły

18 marca, 2009 Edit This

2009-07-24-raf-artraf-fiskus01_1_3_1
interwencja-05
raf2rafal-002rafalrafcio-002rafcio-003rafcio-004rafcio-005rafcio-006

komentarze 3 do “Moje artykuły”

 1. kasia napisał/a:

  Witam

  mam pytanie odnośnie opodatkowania zwrotu podatku. W 2008 roku pracowałam w USA, przy czym nie pracowałam w tym okresie w Polsce. Roliczyłam się z fiskusem za rok 2008 wykazując moje dochody z USA oraz pobrany tam podatek w związku z tym moje zobowiązanie podatkowe wynosiło 0.
  W roku 2009 uzyskałam zwrot częściu zapłaconego w USA podatku – czy ten zwrot podlega teraz opodatkowaniu? Jeśli tak to po jakim kursie należy go przeliczyć i czy należy doliczyć go do dochodu czy też do podatku?
  Dodam, że w minionym roku uzyskiwałam już dochody w Polsce.
  Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Kasia

  Witam Pani Kasiu!

  Rozliczyć się Pani musi z tego zwrotu. Jednak rozliczenie polega na tym, że trzeba dodać do podatku za rok 2009 taką kwotę, która poprzednio pomniejszyła podatek polski. Reszta jest w mojej książce. Jeszcze przez 12 minut trwa promocja walentynkowa, więc może Pani zdąży 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 2. Przemek napisał/a:

  Witam
  Od czasu publikacji Pańskiego, bardzo ciekawego, artykułu w MP minęły już 4 lata. O ile mi wiadomo omawiana w artykule nowelizacja była ostatnią-przynajmniej taki jest stan mojej ‚nieświadomości’,pomimo korzystania z baz EUR-lexa.
  Mam zatem pytanie o zmiany lub nowelizacje omawianych dyrektyw, ew. zmiany wprowadzane przez inne dyrektywy w tym zakresie w jakim dotyczą połączeń.
  W szczególności chodzi o projekt dyrektywy o której wspomniał Pan w przypisie 9 str 28- czy taka dyrektywa/projekt zostały wydane (jesli tak bardzo proszę o sygnatury lub linki).

  Druga kwestia jest bardziej merytoryczna. Chodzi mianowicie o ustęp 5) w podsumowaniu, w którym pisze Pan o wciąż istniejącym zagrożeniu opodatkowaniem przy wniesieniu majątku i zamianie udziałów. Czy mógłby Pan to rozwinąć? Czy chodzi tam Panu o definicję wymiany udziałów jako czynności pomiędzy spółką nabywającą a wspólnikami spółki nabywanej i fakt, że nie obejmuje ona wymiany udziałów między samymi spółkami?

  Ostatnia kwestia to kwestia implementacji do prawa polskiego.Oczywiście znane mi są kontrowersje spowodowane brakiem implementacji do UPDOF, jak i korzystne wyroki sądowe WSA. Mam jednak pytanie o art 12 ust4d UPDOP, który wymianę udziałów traktuje jako czynność pomiędzy spółką nabywającą a spółką nabywaną, zupełnie pomijając sens Dyrektywy 434/90 jako czynności miedzy spółką nabywającą a wspólnikami. Czy zatem mamy taki stan prawny, że Dyrektywa nie obejmuje wymiany udziałów pomiędzy spółkami, a prawo polskie obejmuje taką wymianę, jednocześnie pomijając odroczenie opodatkowania wspólników przewidziane przez Dyrektywę?

  Tym samym podatnik będący wspólnikiem otrzymując udziały w zamian za emisję udziałów spółki nabywanej nie będzie się mógł powoływać na Dyrektywę z uwagi na błędny zakres implementacji, z kolei podatnik będący spółką nabywającą nie będzie mógł kwestionować implementacji przed ETS z uwagi na brak regulacji „wymiany udziałów” jako czynności pomiędzy dwoma spółkami w Dyrektywie? Taka sytuacja oznaczałaby nieprzydatność dla podatnika obu regulacji-zarówno tej w Dyrektywie jak i tej w UPDOP(i luce w UPDOF) z uwagi na konieczność drogi sądowej i ryzyko sporu podatkowego z US.

  Ma to zasadnicze znaczenie biorąc pod uwagę zwłaszcza kwestie wnoszenia aportów w postaci udziałów w ramach transakcji wymiany udziałów i tego czy faktycznie-jak podnosi się w literaturze- aporty w postaci udziałów wnoszone do spółki nabywanej przez spółkę nabywającą w zamian udziały w spółce nabywanej nie stanowią przychodu do opodatkowania [publ MP 9/2006 Dariusz Stolarek Agata Nieżychowska „Aport udziałów-konsekwencje w UPDOP”
  http://www.monitorpodatkowy.pl/index.php?cid=29&id=1213&mod=m_artykuly&p=1%5D
  Tekst ten wyraźnie mówi o możliwości wnoszenia udziałów spółek trzecich w ramach wymiany udziałów(co z resztą literalnie wynika z art12ust4d)

  Dziękuję za inspirującą lekturę i za wyjaśnienia.
  Pozdrawiam

  WItam Panie Maćku!

  To było tak dawno… nawet nie pamiętam, o czym wówczas pisałem 🙂 Od tego czasu nie śledziłem tematu, więc nie mogę Panu pomóc.
  Rafał

 3. Przemek napisał/a:

  P.S.
  Faktycznie sprawdziłem daty, w czasie pisania przez Pana artykułu jak i publikacji nie było jeszcze Dyrektywy 56/2005, przepraszam za pomyłkę.Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !