podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Kto powinien złożyć PIT-36 za 2008 rok

Luty 16th, 2009 Edit This

make-money-onlineZacznijmy od tego, że obowiązek rozliczenia zagranicznych dochodów posiadają w Polsce tylko i wyłącznie polscy rezydenci podatkowi, a zatem osoby, które posiadają tutaj swoje centrum życiowe lub przebywają na terytorium Polski przynajmniej 183 dni w roku podatkowym (zgodnie w polską ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Na marginesie zaznaczę tylko, że słowo „lub” – wedle prawideł logiki – oznacza jednocześnie „i” oraz „albo”. A więc zdanie zawierające to słowo jest prawdziwe zarówno wtedy, kiedy spełnione są obydwa zawarte w nim warunki, jak również tylko jeden z nich.

Powracając do tematu…, „lub” oznacza, że polskim rezydentem podatkowym będzie osoba, która albo spełnia obydwa te warunki łącznie, albo tylko jeden z nich. Polskiej rezydencji podatkowej nie będzie zatem posiadała ta osoba, która nie spełnia żadnego z powyższych warunków, tzn. ani nie przebywa w Polsce 183 dni, ani też nie posiada tutaj swojego centrum życiowego.

A zatem pierwszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby było konieczne rozliczenie zagranicznych dochodów na PIT-36 jest posiadanie w Polsce rezydencji podatkowej.

Drugi warunek, to istnienie specjalnej podstawy prawnej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tą podstawa jest metoda unikania tego opodatkowania.

W umowach zawartych rzez Polskę obowiązują dwie metody:

 • metoda wyłączenia
 • metoda zaliczenia

Nie rozpisując się w szczegółach o tych umowach, wspomnę tylko, że bezwzględnie obowiązek rozliczenia zagranicznego dochodu ciąży na tym podatniku, który pracuje w takim kraju, z którym Polska ma tego typu umowę o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, gdzie przewidziano metodę drugą, tj. metodą zaliczenia. Oto wykaz krajów, gdzie taka metoda jest przewidziana:

 • Austria
 • Belgia
 • Dania
 • Finlandia
 • Holandia
 • Australia
 • Islandia
 • Nowa Zelandia
 • Rosja
 • USA


Innymni słowy mówiąc, jeżeli w umowie jest przewidziana pierwsza metoda – metoda wyłączenia – to wówczas dochód zagraniczny podlega wyłączeniu z opodatkowania w Polsce, i w związku z tym jego rozliczenie na PIT-36 nie jest potrzebne.

Są tutaj jednak wyjątki: otóż pomimo istnienia tej metody w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podatnik będzie miał obowiązek złożenia PIT-36 wtedy, gdy w tym samym roku podatkowym uzyskiwał zaróno dochody za granicą, jak i w Polsce. Może to mieć miejsce w trzech sytuacjach:

 1. podatnik miał jednocześnie dwa miejsca pracy – w Polsce i za granicą;
 2. podatnik najpierw pracował w Polsce a potem za granicą;
 3. podatnik najpierw pracował za granicą a potem przyjechał do Polski o tutaj uzyskał dochody.

W tych sytuacjach, pomimo istnienia w umowie metody wyłączenia, podatnik – o ile jest polskim rezydentem podatkowym – ma obowiązek złożenia PIT-36.

A co w sytuacji kiedy Polska nie podpisała żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym zainteresowany podatnik pracuje?

Wówczas ma on obowiązek rozliczenia zagranicznego dochodu na PIT-36, gdyż w takiej sytuacji stosuje się metodę zaliczenia.

Mam nadzieję, że wszystko dokładnie wytłumaczyłem 🙂

O szczegółach zagranicznego rozliczenia na PIT-36 dowiecie się z mojej ksiązki, pt. : Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36″, albo z darmowego poradnika na stronie PodwójneOpodatkowanie.pl/ebook

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

PS.: Na pewno zainteresuje Ciebie nowa ulga abolicyjna. Poczytaj o niej tutaj >>

komentarzy 31 do “Kto powinien złożyć PIT-36 za 2008 rok”

 1. Paweł napisał/a:

  Witam.

  Czy zasiłki socjalne są zaliczane do dochodu z którego trzeba się rozliczyć z fiskusem?

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 2. Justyna napisał/a:

  Witam serdecznie
  Jesli osoba pracowała na umowe zlecenia zdalnie ( informatyk- programista) z Holandii bo tutaj od lutego pracuje i przebywa z cala rodzina rowniez nalezy rozliczyc PIt 36 z calosci dochodów? Skoro centrum zycia osobistego i gospodarczego jest w Holandii? Dzieci chodzą do szkół holenderskich, jestesmy zameldowani i ubezpieczeni w Holandii? Dziekuje z góry za odpowiedź
  Witam Pani Justyno! Wydaje mi się, że to jest przykład rezydencji podatkowej w Holandii, zatem nie musicie Państwo rozliczac się w Polsce od dochodów holenderskich. Rafał

 3. wlodek napisał/a:

  Witam!
  A co z Austrią?Do której grupy państw mam ją zaliczyc bo pracuje tam i też stoje przed pytaniem składac albo nie składac zeznania podatkowego za 2008 rok!
  Pozdrawiam Wlodek
  Witam Panie Włodku! Niestety nowa umowa obowiązuje dopiero od tego roku, zatem za rok 2008 należy się rozliczać w Polsce tak jak wczesniej, czyli stosując metodę zaliczenia. Rafał

 4. bogumiła napisał/a:

  mam w dalszym ciągu wątpliwość. Syn pracował w 2008 r w Holandii zapłacił podatek holenderski była to praca przez okres wakacji -uczeń/student czy w takim wypadku 1/ musi on rozliczyć się z podatkiem w Polsce. 2/czy jako matka samotnie wych. ucznia będę mogła się rozliczyć z nim razem 3/ czy moge liczyć na zwrot podatku z tytułu ulgi prorodzinnej.dziękuję za odpowiedz

 5. Wiola napisał/a:

  Witam Panie Rafale,

  jesli mieszkam na terytorium Anglii od 2007 roku i tu sie rozliczam, ale w Polsce zalozylam lokate, to czy musze sie w jakis sposob rozliczac z lokat w Polsce?Prosze o podpowiedz, serdecznie pozdrawiam – Wioletta
  Witam Pani Wioletto! Nie. Bank sam pobiera podatek. Jeżeli jest Pani rezydentem w UK, to zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania powinien pobrać 5% podatku, ale wcześniej konieczne jest przedstawienie brytyjskiego certyfikatu rezydencji podatkowej. Jezeli Pani go nie przedstawi, to wówczas stawka podatku wynosi 20%. Ale jednak jestem pewien, że Bank nie będzie wiedział o ewentualnej rezydencji w UK i pobierze podatek jak dla rezydenta polskiego, tj. 19%. Może to Pani zmienić właśnie przedkładając brytyjski certyfikat. Nie jest konieczne składanie żadnego formularza podatkowego.
  Pozdrawiam, Rafał.

 6. Paweł napisał/a:

  Witam.

  Proszę o odpowiedź na pierwsze zapytanie.

  Dziękuję i pozdrawiam

 7. tbadoo napisał/a:

  Witam.
  Temat już może przewijany ale mnie nie daje spokoju. Zaznaczam że skorzystałem z abolicji podatkowej. Od 2005 roku mieszkam w UK i pracuję tutaj. Mam jednak zameldowanie w Polsce w mieszkaniu moich rodziców. Czy to sprawia że jestem rezydentem Polski i czy w związku z tym w dalszym ciągu muszę się rozliczać w Polsce?
  Witam! Nawet jeżeli jest Pan polskim rezydentem podatkowym to i tak nie musi Pan rozliczać się w PL, jako że metoda unikania podwójnego opodatkowania zawarta w Umowie PL-UK, tego nie wymaga (metoda wyłączenia zagranicznego dochodu z opodatkowania). Dopóki Pan nie uzyska również w tym samym roku podatkowym dochodu w Polsce, nie musi się Pan tutaj rozliczać. Pozdrawiam, Rafał.

 8. Wojtek napisał/a:

  witam serdecznie

  moje pytanie jest takie, w tamtym roku pracowałem w Norwegii, przepracowałem dokładnie 182 dni na dwóch legalnych umowach, była miedzy nimi przerwa 3-miesięczna więc łącznie w Norwegii spędziłem 9 miesięcy, w Polsce nie miałem żadnych dochodów w 2008 r. Wspomniał Pan,że jednym z warunków jaki trzeba spełnić żeby uniknąć obowiązku rozliczania się w Polsce jest przebywanie na jej terytorium krócej niż 183 dni, ja spędziłem w Polsce zdecydowanie krócej, tylko w jaki sposób ja miałbym to udowodnić Urzędowi Skarbowemu ( w razie jakiegoś wezwania )że mieszkałem w Norwegii przez ten cały czas. Proszę o odpowiedź bo nie wiem czy nie robię błędów w swoim rozumowaniu? z góry dziękuję i pozdrawiam
  Witam Panie Wojtku! Prościej jest udowodnić pobyt w Norwegii. Do tego celu dobre będą bilety lotnicze, oraz umowa o pracę wraz z wypowiedzeniem. A więc przydatne są wszelkie dokumenty, które potwierdzą Pana twierdzenia. Pozdrawiam, Rafał.

 9. Bogna napisał/a:

  Mieszkam z mężem w Anglii i tutaj pracuję, w Polsce przebywam krócej niż 183 dni w roku. W Polsce jestem na wcześniejszej emeryturze, czy muszę rozliczać się w Polsce. Pozdrawiam, Bogna
  Na pewno nie, ale …. dochody z emerytury powinna Pani rozliczać w UK, jako że tam jest Pani rezydentem podatkowym. Pozdrawiam, Rafał.

 10. Marek napisał/a:

  Szanowny Panie Rafale,

  od pięciu miesięcy pracuję w Niemczech na kontrakcie sześciomiesięcznym, a więc podatki muszę rozliczać w Polsce. Mimo przestudiowania objaśnień do PIT 36 oraz wizyty w moim Urzędzie Skarbowym nadal nie wiem, po jakim kursie mam przeliczać pensję wypłacaną od października do grudnia 2008 na złotówki. Nie przelewałem jej na konto w banku polskim. Nie wiem też, co w niemieckim wynagrodzeniu stanowi przychód, a co dochód (nie ma takiej ruberyki jak koszty uzyskania). Wiem tylko, że mimo niepłacenia podatków w Niemczech od sumy brutto co miesiąc odchodzi niecałe 10% na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (14,5% liczone od jakiejś tajemniczej mniejszej podstawy) i 10% na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne (z którego zresztą nic mi nie przyjdzie) i ponad 1% na obowiązkowe ubezpieczeni od bezrobocia. Pytanie, czy mam doliczać do PIT-u 36 za 2008 rok 100% moich niemieckich poborów, czy mogę odliczyc te składki i dopisać to, co rzeczywiście dostałem na konto, czyli 80%.

  Pozdrawiam Marek
  Witam Panie Marku! Odpowiadając na Pana pytanie musiałbym napisać nową książkę 🙂 Pomijając fakt, że wszystko o co Pan pytan znajdzie się w zaktualizowanej wersko mojego eBooka o podójnym opodatkowaniu, odpowiem tak: wszystko musi Pan przeliczać wg polskich przepisów. Składki na niemiecki ZUS i NFZ może Pan zaliczyć w PL ale tylko pod pewnymi warunkami, które Pan znajdzie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wszytsko musi Pan przeliczać wg poslkich przepisów. Co do przeliczeń na zł musi Pan wziąć pod uwagę kurs euro do zł z dnia otrzymania wynagrodzenia (pisałem o tym już na blogu). Przychód może Pan pomniejszyć o diety ( o tym także już pisałem).
  W razie wątpliwości proszę pisać 🙂
  Rafał

 11. benek napisał/a:

  Witam. Mam pewien problem z rozliczeniem. Otóż moja mama otrzymuje niewielką emeryturę z Czech za pośrednictwem poczty polskiej. a dodatkowo otrzymuje emeryturę polską i przysluguje jej ulga na mnie( dziecko ). Z ZUS-u otrzymala pit-11 a dodatkowo z Poczty otzrymala Pit-11 o pobranych zaliczkach na podatek. Czy w takiej sytuacjimoże sie rozliczyć na Pit-37 . jesli tak gdzie dochod i pobrane zaliczki umieścić w której rubryce? Pozdrawiam
  Witam! Sprawa jest klarowna, do obliczenia potrzebny będzie formularz PIT-36. Emerytury zagraniczne wpisuje się w wierszu 8.
  Pozdrawiam, Rafał.

 12. Jola napisał/a:

  Witam,
  w 2008roku pracowlam w Anglii do polowy maja. Potem od lipca juz w Polsce. Wiem, ze musze zlozyc PIT-36.Mam jednak pytanie – czy za 2008r przysluguja jakies diety,ktore moge sobie potracic od przychodu z Anglii? Jesli tak to w jakiej wysokosci?
  Tak – diety Pani przysługują Pani Jolu, jeżeli była Pani wówczas polskim rezydentem podatkowym. Wszystkiego dowie się Pani z mojego wpisu o dietach tutaj.I jeszcze jedno – w okresie 01-01-2008 do 16-05-2008 bylam w Polsce przez okolo 20dni.. nie mam biletow lotniczych niestety. Rozumiem, ze za te dni nie moge odliczyc diet.
  Nie
  Tylko jak teraz udowodnic, ze tylko przez te dni bylam w Polsce? Z gory dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.
  Pozdrawiam, Rafał.

 13. Bożena napisał/a:

  Witam serdecznie,
  w roku 2008 – jako studentka – korzystałam z programu Work & Travel i pracowałam w USA.
  Pobierano tam stosowne podatki od mojego wynagrodzenia. Aktualnie w Polsce staram się o zwrot pobranego w USA podatku ( poprzez jedną z polskich firm zajmujących się pośrednictwem w zwrocie podatku).
  Czy muszę składać w Polsce za rok 2008 PIT-36 za osiągnięty w USA dochód ?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.
  Pani Bożeno – obowiązkowo! 🙂 I do tego jeszcze PIT-ZG
  Pozdrawiam, Rafał.

  Bożena

 14. Justyna napisał/a:

  Witam serdecznie raz jeszcze
  Pisałam w drugim komentarzu do Pana ale obawiam sie ze nie do konca dobrze zadalam pytanie, wiec dla pewnosci:
  rok 2008
  styczeń – przychody z umowy zlecenie w Polsce i tak do grudnia 2008
  luty – grudzien przychody z um o prace w HOlandii ( od lutego do chwili obecnej z cala rodzina mieszkamy w Holandii) Przeniesione zostalo centrum zycia osobistego i gospodarczego i drugi warunek prawie caly rok w innym kraju spelniony( ponad 183 dni)
  Oczywiscie podatek od um zlecenie ( praca ta wykonywana jest zdalnie – zawod programista )jest placony i rozumiem ze w POlsce nalezy sie rozliczyc jedynie z tych dochodow? ( ograniczony obowiązek podatkowy )
  A w Holandii jako ze jestem juz rezydentem tego panstwa od dochodów z umowy o prace holenderskiej i zagranicznych czyli polskich ?
  Tak
  Prosze o komentarz z góry dziękując
  Pani Justyno, nie mam co tu komentowac. Wszystko jest ok. Pozdrawiam, Rafał.

 15. Honey napisał/a:

  Witam
  Jestem w trakcie rozliczania podatku i mam pytanie. Pracowałem od początku stycznia 2008 do września 2008 roku w Anglii. W grudniu zeszłego roku podjąłem pracę w Polsce i tak przy rozliczaniu podatku musze obliczyc na podstawie dochodów z Angii stopę procentową według której opodatkowany będzie dochód w Polsce.W Anglii zarobiłem 13 000 GBP brutto od tego mogę odliczyc 30% diety za kazdy dzień przepracowany czyli w moim przypadku 169×30%x32 czyli 1600 GBP,przeliczam na złotówki dodaje przychód uzyskany w Polsce i wyliczam stopę procentową I tu rodzi sie pytanie od jakich okresów mam odliczac te 1600 GBP? Sumując w styczniu i lutym dostawałem wypłate co tydzień w wysokości 300 GBP czyli:
  04 stycznia 300, 11-300, 18-300, 25-300, 1 lutego 300, 8-300 itd. Tak więc czy przeliczanie wypłat GBP na złotówki powinienem zacząć od kwoty 200 GBP z dnia 8 lutego?Czy dobrze rozumuję? Trochę to zagmatwałem ale znawca tematu powinien się zorientować o co chodzi.
  Witam, pisalem o tym dokladnie tutaj Pozdrawiam, Rafał.

 16. Bożena Kazimierczak napisał/a:

  WITAM!
  Mąż pracował cały 2008 rok w Holandii, ja natomiast w Polsce. Miszkamy całą rodziną w Polsce. Czy musimy rozliczyć się z dochodów zagranicznych w Polsce?

  Bardzo dziękuje i pozdrawiam
  Tak, koniecznie! Rafał.

 17. Elżunia napisał/a:

  Witam!
  Mam problem z przeliczeniem na złotówki wypłaty otrzymywanej w funtach na szkockie konto bankowe.
  Z jednej pracy otrzymywałam wynagrodzenie tygodniowe w piątki, z drugiej pracy otrzymywałam wynagrodzenie tygodniowe w niedziele. Nie wiem czy dobrze rozumiem, że mam przeliczać wypłaty według średniego kursu NBP z pierwszej pracy z piątków i z drugiej pracy w piątków (bo jak dotąd nie znalazłam kursów NPB podawanych w soboty, niedziele i święta), czy też obowiązuje tu zasada przeliczania z przed dnia wypłaty ostatniego dnia roboczego, czyli bym przeliczała wypłaty z pierwszej pracy z czwartkowych kursów, a z drugiej pracy z piątkowych kursów. Pozdrawiam serdecznie!
  W tym wypadku dwa razy piatki. Pozdrawiam, Rafał.

 18. Maciek napisał/a:

  Witam serdecznie!

  Moja przyjaciółka od 2004 roku do dziś pracuje i żyje w Anglii. W 2008 roku zakupiła w Polsce posiłkując się kredytem mieszkanie. W trakcie 2009 roku planuje je wykończyć. W styczniu 2010 przyjezdza na stałe do Polski. Chciałaby odliczyć różnice w stawkach VATu stosowane w cenach materiałów budowlanych. Pytanie brzmi – czy jeśli przez cały 2009 rok będzie uzyskiwać wyłącznie dochody z zagranicy, to przy okazji rozliczania się w 2010 r. za 2009 r. istnieje możliwość rozliczenia się w Polsce by móc odliczyć te różnicę w VAT (materiały budowlane)? jeśli nie to byłbym zobowiązany za jakąkolwiek wskazówkę w jaki sposób można tę różnicę w VAt odzyskać jeśli dochody uzyskiwane są wyłącznie za granicą.

  Pozdrawiam, Maciek
  Panie Maćku, nie znam się na tej uldze, ale myślę, że tak, jeżeli tylko Pana przyjaciółka jest polskim rezydentem podatkowym. Pomimo tego, że uzyskuje dochody w UK, to do tych dochodów, jako do uzyskanych przez polskiego rezydenta, stosuje się w Polsce polskie przepisy. Dlatego uważam, że jeżeli w tutaj by jej przysługiwało takie prawo, to również będzie przysługiwało i tej sytuacji, kiedy posiada zagraniczne dochody. Powinna koniecznie gromadzić dowody swoich dochodów z UK, gdyż na pewno będzie z tego prześwietlona. Jeżeli Pan chce, moge udostępnić Panu adres doradcy podatkowego, który na pewno odpowie Panu z większą pewnością. POzdrawiam, Rafał.

 19. Honey napisał/a:

  Panie Rafale czy pracując w 2008 roku w Anglii i Polsce rozliczam go tak samo jak rok 2007(wyłączenie z progresją), czyli wyliczając stopę procentową do opodatkowania dochodu uzyskanego w Polsce sumując dochód polski i dochód angielski?
  Tak
  I jakie PITy muszę złożyć żeby ten podatek rozliczyć?
  PIT-36 oraz PIT-ZG
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
  Dziękuję i również pozdrawiam!
  Rafał

 20. Bożena Kazimierczak napisał/a:

  Panie Rafale jeszcze jedno pytanie. Jaki kurs euro?czy można wziąć średni kurs za rok 2008(NBP)?
  Bardzo dziękuję i pozdrawiam
  Pani Bożeno, nie można tak zrobić. Pisałem o tym na blogu. Proszę po prawej stronie kliknąć w odpowiedni TAG, który przeniesie Panią do odpowiedniego wpisu. Pozdrawiam, Rafał.

 21. Wojciech Rytel napisał/a:

  Szanowny Panie Rafale!
  Mam dwa pytania:
  1. Czy muszę składać jakikolwiek zeznanie podatkowe w polskim Urzędzie Skarbowym jeśli nie osiągnąłem w tym kraju żadnego dochodu, a cały rok 2008 pracowałem w Czechach?
  2. Mam znajomą, która ma niemal identyczną sytuację jak ja (w punkcie 1) z tą różnicą, iż posiada ona w Polsce dom własnościowy. Czy należy ten dom traktować jako „centrum życiowe”?

  Oboje mieszkamy w Czechach gdzie posiadamy dokument „tymczasowego pobytu”.
  Nie musicie Państwo rozliczać się w tej sytuacji w Polsce. Posiadanie domu nic tutaj nie zmienia, gdyż nawet jeżeli wpływa na miejsce rezydencji podatkowej, to i tak jako polski rezydent podatkowy Pana znajoma nie musi się rozliczać. Wpływ na to ma metoda wyłączenia zagranicznego dochodu z opodatkowania w Polsce. Pozdrawiam, Rafał.

 22. Bożena napisał/a:

  Witam pięknie jeszcze raz i mam jeszcze jedno pytanie: jaki kurs stosuję przeliczając mój dochód i podatek z dolarów na złotówki?
  Dziekuję i pozdrawiam serdecznie.
  Pisałem o tym w blogu. Proszę poszukać (w Tagach), gdyż są to zróżnicowane zasady. Rafał

 23. Magdalena napisał/a:

  Dzień dobry.
  Prosze mi powiedzieć czy jeżeli mój brat, przez cały rok 2009 będzie pracował w Holandii to w roku 2010 będzie musiał sie rozliczyc z podatku w Polsce?
  TAK
  Jeżeli tak to czy jest mozliwośc uniknięcia takiej sytuacji, np przez złożenie NIP3 o zmianie miejsca zamieszkania z Polski na Holnadię (meldunek ma w Polsce). Zaznacze także, że do Polski przyjedzie ok 4 razy w roki na kilka dni ( tylko w ramach urlopu).
  NIe, gdyż o zmianie miejsca rezydencji nie decyduje złożenie NIP-3, ale okoliczności faktyczne.
  Pytam ponieważ w roku 2008 miał dochód i w Polsce i w Holandii i rozliczając PIT musiał bardzo dużo dopłacić.
  Czy skorzystał z ulgi abolicyjnej?
  Bardzo dziękuje za odpiwiedź.
  Pozdrawiam
  Magda
  Pani Magdo, jezeli Pani brat nie skorzystał z ulgi abolicyjnej, to można jeszcze zrobić korektę PIT36 i odzyskać część tej kwoty. Rafał

 24. Slawomir napisał/a:

  Witam serdecznie!
  Mam pytanie odnosnie rozliczenia z GB i PL.W roku 2007 do ostatniego grudnia pracowalem w Pl a od poczatku roku 2008 juz w GB,lecz skladki odprowadzone z pracy w PL (z grudnia2007) mialem w styczniu 2008.Poza granicami PL przebywam wiecej niz 183 dni w roku.(tu nie chodzi od ciaglosc mam nadzieje,gyz pojawialem sie co jakis czas w PL na urlopie).W kwietniu mam zamiar splacic 35000zl kredytu za mieszkznie w PL.
  PYTANIE moje takie czy Urzad Skarbowy moze sie cos „przyczepic” i czy musze rozliczac sie w PL z dochodow uzyskanych w GB?Nie wiem czy to ma jakis zwiazek ale przez 5 miesiecy bylem tymczasowo wymeldowany z PL.
  DZIĘKUJE Z GÓRY ZA UDZIELENIE POMOCY.POZDRAWIAM!!!
  WItam Panie Sławomirze! Dochody z UK są wyłączone z opodatkowania w PL. I jeżeli nie uzyskał Pan innych dochodów w PL, to jest ok. Jeżeli natomiast w 2008 roku uzyskał Pan jakieś dochody w PL, to w rozlliczeniu za ten rok powinien Pan uwzględnić zagraniczne dochody zgodnie z metodą wyłączenia z progersją, o której piszę w swojej książce. Pozdrawiam, Rafał.

 25. Tomasz napisał/a:

  Prosze o pomoc!!!

  Caly praktycznie 2008r. spedzilem-przepracowalem na Islandii(co trwa nadal z reszta).
  Moj osrodek zyciowy raczej tutaj-na Islandii,bo nie mam w polsce zony,rodziny(dzieci)
  No moze oprocz mieszkania ktore kupilem w lipcu 2008r.

  ostatnio okazalo sie,ze jednak uzyskalem dochod w polsce w2008r. za prace z grudnia 2007(wyplata wynagrodzenia na poczatku 2008roku). . .

  i coz w takiej sytuacji poczac,jak powinno wygladac moje rozliczenie?!?!?!?

  z tutejszych-Islandzkich dochodow juz sie rozliczylem…

  Bardzo prosze o odpowiedz

  Dziekuje&Pozdrawiam

  Tomasz
  Witam Panie Tomaszu! Zakładam, że to wynagrodzenie ze stosunku pracy, tak? Jeżeli tak, to wówczas był to przychód nowego roku i teraz będzie Pan musiał się z niego rozliczyć w Polsce (proszę tylko nie lekceważyć tego, gdyż US czeka na Pana rozliczenie, bo mają Pana dokumenty od pracodawcy). Zakładając, że jest Pan podatkowym rezydentem w Islandii, to powinien Pan złożyć PIT-37 i rozliczyć ten miesiąc, bez uwzględniania dochodów zagranicznych. Deklarację może Pan wysłać pocztą listem poleconym. Tylko nie może się Pan spóźnić! O wysyłce deklaracji pocztą pisałem już tutaj wielokrotnie. Proszę poszukać 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 26. Konrad napisał/a:

  Witam serdecznie Panie Rafale!

  Czy mógłby Pan doradzić – nie bardzo jest dla mnie jasna kwestia rezydentury podatkowej. Od kwietnia 2008 pracuje w UK, wczesniej pracujac w PL.
  Tak wiec w UK bylem ponad wspomniane 185 dni – czy to oznacza że w PL rozliczam sie tylko przy pomocy PIT36, natomiast ze wszystkich dochodow (nieograniczony obowiazek)za 2008 w UK?

  Z góry uprzejmie dziękuję i pozdrawiam
  Konrad
  Tak, jeżeli przeniósł Pan swoją rezydencję do UK. Dla mnie również nie jest jasna Pana rezydencja, gdyż zbyt mało Pan napisał szczegółów. Proszę pamiętać również o kryterium miejsca interesów osobistych. Rafał

 27. Krzysiek napisał/a:

  dzień dobry.
  w 2008 roku zatrudniony byłem w firmie która wysyłała mnie w delegację do Norwegii. W związku z czym ma dochody krajowe ze stosunku pracy wykazane przez pracodawcę w PIT-11. W PIT-11 nie mam wykazanych dochodów z zagranicy. Natomiast otrzymałem dodatkową informację (osobną)od tej firmy, o dochodzie i podatku zapłaconym w Norwegii.
  Czy w Polsce rozliczam się z dochodów wykazanych w PIT-11? Czy dochody z Norwegii wliczam do dochodów w rozliczeniu z polskim US, czy rozliczam je tylko i wyłącznie w Norwegii? Na jakim Formularzu: PIT-37, PIT-36…?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam Krzysiek.
  Witam Panie Krzysztofie! Powinien Pan rozliczyć dochody z NOR w Polsce zgodnie z metodą wyłączenia. A zatem faktycznie są one wyłączone w Polsce z opodatkowania, jednak wpływają na ustalenie wysokości stawki podatkowej stosowanej do dochodów polskich. Jak to obliczyć? Pisałem na tym blogu.
  Pozdrawiam, Rafał.

 28. Agata napisał/a:

  Witam Panie Rafale
  Czy przy rozliczeniu PIT ZG i PIT 36 za 5 miesięcy pracy w Norwegii zastosować metodę wyłączenia z progresją?
  Tak.
  2/czy dochód z Norwegii podzielić równo na 5 przepracowanych miesięcy przeliczyć na zł i diety przysługujące za każdy dzień dopiero odliczać po przeliczeniu na zł
  Nie Pani Agato 🙂 Trzeba wziąc pod uwagę dokładną kwotę przychodu z konkretnego dnia, odjąć diety, i wtedy przeliczyć na pln. Kurs waluty z dnia otrzymania wynagrodzenia. Pisałem o tym wielokrotnie tutaj.
  3/czy można odliczyć podwyższone koszty uzyskania przychodów jeżeli zakład pracy w Norwegii miescił się w innej miejscowości niż moje miejsce zamieszkania ?
  Oczywiście. Proszę tylko trzymać bilety, albo inny dokument (najlepiej imienny) jako dowód, że faktycznie Pani przemieszczała się do pracy do innej miejscowości.
  pozdrawiam Agata
  Pozdrawiam również!
  Rafał

 29. Agata napisał/a:

  W nawiązaniu do komentarza 28.Dziekuję serdecznie za udzielenie odpowiedzi i proszę jeszcze o jedno wyjaśnienie .Pisze Pan ,trzeba wziąc pod uwagę dokładną kwotę przychodu z konkretnego dnia czy tzn miesięczne wynagrodzenie jakie wpływa mi na konto a nie dochód brutto z Norwegii.

 30. daniel napisał/a:

  pracowałem belgii . dostałem rozliczenie lecz nie przetłumaczone.prosze o pomoc w przetłumaczeniu.

 31. Zosia napisał/a:

  Dobry wieczór!!!
  Od 2006 pracuje poza granicą Polski, szczerze to przebywam tutaj tylko 2 miesiące w roku dużo ponad 183 dni.Mimo wszytko, tak sie zdarzyło, że przez ten wakacyjny czas złapałam dodatkową pracę raz była to umowa zlecenie a potem miesięczna umowa o pracę. Nie wiem jak to wygląda z rozliczeniem, czy powinnam rozliczyć się w Polsce z pracy za granicą także????Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Subscribe without commenting

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !