Metoda zaliczenia jest drugą powszechnie stosowaną w umowach metodą, zapobiegającą podwójnemu opodatkowaniu dochodów (zwana jest również metodą odliczenia albo kredytu podatkowego). Jak sama jej nazwa wskazuje…
Metoda zaliczenia polega na zaliczeniu podatku zapłaconego za granicą na rzecz podatku do zapłacenia w państwie rezydencji, tj. w naszym przypadku w Polsce.
W skrócie można powiedzieć, że obliczając podatek według tej metody należy od podatku wyliczonego od wszystkich dochodów (według polskiej skali podatkowej) odjąć podatek zapłacony za granicą. Na przykład:
Przykład
Pan X – rezydent polski dla celów podatkowych – pracuje w Holandii przez 6 miesięcy i uzyskuje dochód w wysokości 8.000 euro, który jest tam oczywiście opodatkowany (ograniczony obowiązek podatkowy) w wysokości np. 15%, tj. 1.200 euro. W Polsce Pan X również uzyskuje dochody – w wysokości 20.000 zł – i tu ciąży na nim nieograniczony obowiązek podatkowy. Pan X musi zatem rozliczyć się ze wszelkich swoich dochodów w Polsce, to znaczy, że składając zeznanie podatkowe do swojego urzędu skarbowego, i stosując metodę zaliczenia, powinien on wziąć pod uwagę obydwa dochody (20.000 zł + 8.000 euro) i dodatkowo podatek zapłacony w Holandii. Pan X powinien więc postępować według przedstawionej kolejności: 1. zsumować wszystkie dochody; 2. obliczyć podatek od tych dochodów według polskiej skali podatkowej; 3. od tak obliczonego podatku odjąć podatek już zapłacony w Holandii. |
Technicznie będzie to wyglądało następująco…
—————————————–
Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!
24 marca, 2009, 09:49
Witam panie Rafale Przeczytałam Pana książkę jest bardzo przystępna myślę że każdy może zrozumieć czytam również pana komentarze z nadzieją,że znajdę tam rozwiązanie mojego problemu z którym nie mogę sobie do końca poradzić.
Może zechciał by pan go omówić.
W 2008 roku mam dochody z Polski Holandii i Anglii.Wiem że sumuję doch. polski i holenderski a dochód uzyskany w Anglii do stopy procentowej.Czyli mam metodę wyłączenia z progresją a co z metod proporcjonalnego odliczenia co zrobić z doch.z Anglii czy podatek od tego dochodu tez mam ująć .Czy w moim przypadku mogę skorzystać z ulgi abolicyjnej.
Pozdrawiam Bożena