podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć dochody z Holandii I

22 kwietnia, 2009 Edit This

1. Kto rozlicza dochody holenderskie w Polsce?

Obowiązek rozliczenia tych dochodów spoczywa na osobach, które w roku podatkowym posiadały polską rezydencję podatkową. Kto zatem był takim rezydentem? Mamy tutaj dwa kryteria, z których spełnienie przynajmniej jednego skutkuje polską rezydencją podatkową, a więc koniecznością rozliczenia się w Polsce (art. 3 ustawy o PIT).

Pierwsze kryterium to liczba dni – 183 dni w roku podatkowym. Niekoniecznie muszą być spędzone w Polsce łącznie – liczy się suma tych dni w całym (polskim) roku podatkowym.

Drugie kryterium, to posiadanie w Polsce tzw. ośrodka interesów życiowych, na który składa się centrum interesów osobistych (rodzina, przyjaciele, pasja, życie kulturalne, itp.) oraz centrum interesów gospodarczych (zatrudnienie, firma, działalność gospodarcza).

Spełnienie choćby jednego z tych kryteriów powoduje, że jesteśmy rezydentami polskimi. Oczywiście nie oznacza to, że automatycznie przestajemy być rezydentami holenderskimi… Możemy mieć bowiem podwójną rezydencję podatkową, ale opodatkowani od wszystkich swoich dochodów możemy być tylko w jednym kraju.

No dobrze, co więc w takim przypadku podwójnej rezydencji? Gdzie się rozliczamy- w PL, czy w NL? Zobaczmy w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania art 4 ust 2. Wyraźnie mówi on, że jeżeli osoba ma dwa miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym kraju, w którym posiada stałe miejsce zamieszkania, a jeżeli nie można ustalić, gdzie posiada ona stałe miejsce zamieszkania, to pod uwagę bierze się to państwo, z którym ma ona ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). A więc widzimy, że powracamy do punktu wyjścia: dochody opodatkowane są w całości w tym Państwie, w którym podatnik posiada ośrodek interesów życiowych. Nawet, jeżeli za granicą przebywa więcej niż 183 dni w roku, to jeśli jego rodzina (centrum osobiste) stale zamieszkuje w kraju, to wciąż ma on obowiązek rozliczenia się w Polsce od całości swoich dochodów.

A zatem osoba uzyskująca dochody w NL, jeżeli jest poslkim rezydentem podatkowym, albo podwójnym rezydentem ale zobowiązanym do rozliczenia w PL na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, powinna złożyć deklarację PIT-36 (oraz PIT-ZG) w Polsce i rozliczyć na niej dochody uzyskane w Holandii.

———————–
Zobacz jeszcze to krótkie pomocne wideo:
rozliczanie-dochodow-z-holandii-instrukcja

———————–

2. Jak się rozliczamy

Dochody holenderskie rozliczamy stosując metodę unikania podwójnego opodatkowania, zwaną metodą zaliczenia proporcjonalnego. W dużym skrócie polega ona na tym, że od podatku obliczonego wg polskich przepisów do ogólnej sumy dochodów, odejmujemy podatek zapłacony w Holandii. Ta metoda unikania podwójnego opodatkowania występuje w umowie PL-NL w wariancie „proporcjonalnym” (art. 23 ust. 5; zobacz umowę >>). Oznacza to więc, że od obliczonego podatku odjąć możemy podatek zapłacony za granicą do wysokości proporcji, w jakiej pozostaje dochód zagraniczny do ogólnej sumy dochodów.

O tym, w jaki sposób dokładnie wyliczyć wartość wspomnianej proporcji napisałem tutaj >>
natomiast dalej dowiecie się między innymi ważnych rzeczy o uldze abolicyjnej.

<< Wstecz Dalej >>

————————-

podatki_m

Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!

komentarze 2 do “Jak rozliczyć dochody z Holandii I”

  1. Ola napisał/a:

    Ja pracowałam miesiąc na umowę zlecenie i na pół etatu i 4 miesiące w holandii i jak to obliczyć czy będę musiała coś doplacic prosze o odp

    Tak Pani Olu! Proszę się zapisać tutaj: http://www.BanalnaMetodarozliczenia.pl

    Pozdrawiam,
    Rafał

  2. Ewa napisał/a:

    Przeczytałam Konwencję miedzy Polską a Holandią. A że zupełnie nie orientuję się w przepisach podatkowych – nie bardzo rozumiem i moje pytanie może wydać się infantylne. Mnie dotyczy Art. 18 : emerytury, renty. Moim jedynym dochodem jest holenderska renta inwalidzka i nie przekracza ona 20.000 euro rocznie. W 2007 roku wróciłam do Polski i tu jest moje centrum życiowe. Podatki rozliczam i ubezpieczenie zdrowotne płacę w Holandii {obywatelstwo}. „Zwrotów” – żadnych.
    Mam obowiązek rozliczane się również w Polsce ?
    Pozdrawiam



Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !