podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak odzyskać podatek zapłacony za granicą

Maj 6th, 2009 Edit This

Podatek zapłacony pomimo braku tego obowiązku zawsze podlega zwrotowi. Należy jedynie przedstawić zagranicznemu fiskusowi odpowiednie dokumenty.

Najczęstrze wątpliwości, jakie się pojawiają w związku ze zwrotem podatku dotyczą tego, jak długo czeka się na zwrot podatku, oraz za ile lat wstecz można się ubiegać o taki zwrot. W zakresie długości oczekiwania na zwrot podatku można powiedzieć, że wynosi ono od trzech do sześciu miesięcy. Natomiast co do ilości lat, za które można się domagać się zwrotu, to należy podkreślić, że jest on  w dużej mierze zależny od kraju, który podatek ten powinien zwrócić. Np.:

  • UK – 5 lat wstecz
  • IRL – 3 lata wstecz
  • USA – 1 rok wstecz (chociaż Euro Tax – jedna z firm zajmujących się odzyskiwaniem zwrotów – twierdzi, że może odzyskać podatek nawet za 3 lata wstecz) 
  • NL – 3 lata wstecz
  • DE – 2 lata wstecz

 

A zatem nie należy zwlekać zbyt długo ze złożeniem wniosku, gdyż prawo do otrzymania zwrotu podatku może się po prostu przedawnić. Wniosek o zwrot podatku można zazwyczaj składać zagranicznemu fiskusowi przez cały rok podatkowy.

Oczywiście do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty podatkowe, których  ilość również różni się w zależności od kraju. I tak:

  • UK – P45 lub P60, a w sytuacji ich braku ewentualnie ostatni payslip
  • IRL – P45 lub P60, a w sytuacji ich braku ewentualnie ostatni payslip
  • USA – W-2, kopia paszportu, kopia Social Security Number
  • NL – Jaaropgaaf
  • DE – karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) lub zaświadczenie podatkowe (Besondere Lohnsteuerbescheinigung), oraz kopia paszportu lub dowodu osobistego

Jak uzyskać pomoc w odzyskaniu podatku

Jak widzimy odzyskanie zapłaconego, czy też nadpłaconego za granicą podatku  może być kłopotliwe ze względów formalnych. Dlatego jak grzyby po deszczu wyrosły firmy zajmujące się pośredniczeniem w tym zakresie. Dzięki ich pomocy można nie tylko łatwiej odzyskać podatek (np. wspomniana już firma Euro Tax oferuje na swojej stronie internetowej specjalny formularz, którego wypełnienie powoduje, że nasze czynności organiczone są do minimum; dotyczy to również firmy Tax Pol), ale również znacznie szybciej. Dodatkowo, jak na przykład w przypadku Euro Taxu, taki pośrednik może – dzięki swoim kontaktom i doświadczeniu – odzyskać podatek, którego zwrot nie jest możliwy dla indywidualnej osoby na przykład z tytułu przedawnienia do złożenia wniosku.

Duża konkurencja wśród pośredników w uzyskiwaniu zwrotów podatku spowodowała na szczęście obniżenie kosztów ich usług, na co składa się zazwyczaj prowizja od kwoty otrzymanego zwrotu. A zatem poszukując odpowiedniego partnera proponuję najpierw przejrzenie oferty wraz z cennikiem oferowanych usług. Niestety w sieci nie można znaleźć dokładnego i – co najważniejsze – obiektywnego zestawienia poszczególnych ofert wraz z cennikiem, dlatego też we własnym zakresie przeszukałem zasoby internetu i takie zestawienie sporządziłem. Można je pobrać stąd>>

Dla ułatwienia poniżej podaję Wam linki do niektórych firm pośredniczących.

 

eurotax_eurotax 

 

 

tax-pol1

 

 

 


———————————

podatki_mZobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Subscribe without commenting

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !