W przypadku kiedy wypełniacie NIP-3 aby powiadomić swój US o zmianie miejsca zamieszkania na zagraniczne ( a więc kiedy zmieniacie rezydencję podatkową), rodzą się wątpliwości co do tego, czy zmiana miejsca zamieszkania powoduje zmianę właściwości naczelnika urzędu skarbowego.
Chodzi tu o komórkę nr 6.
Zatem, czy nastapiła zmiana urzędu?
Zdecydowanie tak. Skoro zmieniacie swoją rezydencję podatkową na zagraniczną, a więc skoro stajecie się zagranicznymi rezydentami podatkowymi, to właściwym urzędem skarbowym staje się urząd obsługujący nierezydentów.
A więc w NIP-3 w komórce 5 wpisujecie adres swojego urzędu, czyli tego do którego wysyłacie NIP-3, natomiast w komórce 6 zaznaczacie kwadrat TAK.
Pozdrawiam,Rafał.
29 stycznia, 2009, 13:07
Witam,
Tu http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/14032,abolicja_wazna_przy_zmianie_zamieszkania.html
jest artykul o tej kwestii. Ciekawy jest drugi akapit uzywajacy okreslenia ‚formalna zmiana adresu zamieszkania’ i pokazujaca problem blednego kola.
W angielskich dokumentach podatkowych jest napisane, kto i na jakich warunkach moze zostac rezydentem do celow podatkowych, w Polsce kroluja domysly. Caly balagan z podatkami jest de facto wynikiem niejasnego okreslenia definicji miejsca zamieszkania. Obawiam sie ze sam NIP-3 nie zmienia rezydencji, bo mozna by bylo ja zmieniac co miesiac i jedne dochody nie wplywalyby na drugie.
Ciekawe jest, ze w NIP-3 miejsce zamieszkania, to miejsce gdzie sie rzeczywiscie mieszka (przeprowadzajac sie z Krakowa do Warszawy lub Londynu) ale juz w interpretacji rezydencji brana jest (byla) definicja z Kodeksu Cywilnego. Czy to nie jest sprzecznosc ? Zamiar ‚stalego pobytu’. Na zawsze ? Gdzie jest napisane, ze zamiaru nie mozna zmienic ? W UK, nawet bedac obywatelemm brytyjskim mozna stracic rezydencje wyjezdzajac na wiecej niz 183 dni w roku.
Dodam, ze ja wyslalem w swoim czasie NIP-3 przy wyjezdze do UK, dzieki czemu moge we wlasciwym dla miejsca zamieszkania urzedzie placic podatek (niewielkich) od dochodow w Polsce. Nie mam pojecia, czy Urzad uznal, ze jestem nierezydentem. Doadam, ze pracuje z obywatelami roznych panstw europejskich, i nikt, absolutnie nikt nie ma problemow z rodzimym US. Jezeli ktos mieszka i pracu w danych kraju to tam mieszka i pracuje.
Zgadzam się z Panem 🙂 To jest istna kołomyja! pozdrawiam, Rafał
30 stycznia, 2009, 03:03
Witam Panie Rafale,
kontynuujac sprawe zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego w NIP 3 wpisujemy:
komorka nr.5 – adres swojego urzędu skarbowego (dotychczasowego????)
komorka nr.6 – zaznaczamy TAK
a co z komorka nr.7 – czy wpisujemy adres swojego urzędu skarbowego dotychczasowego – jesli tak, to gdzie nastepuje zmiana (w komorce 5 i 7 ten sam US)?
Pozdrawiam serdecznie.
8 lutego, 2009, 12:57
Witam Panie Rafale
Wyjechalam do Wielkiej Brytanii w 2005 roku tutaj pracuje i tutaj tez wyszlam za maz za obywatela brytyjskiego. Niestety wyjezdzajac z Polski nie zlozylam NIP3 do urzedu skarbowego. Maa zamiar to zrobic teraz dolaczajac pismo o czynnym zalu. Mam w zwiazku z tym pare pytan:
Czy wszystkie zmainy aktualizacyjne moge umiescic na jednym formularzu? (za maz wsyzlam w zeszlym roku)
Jezeli zmienilam nazwisko w Anglii ale nie zarejetrowalam zmiany stanu cywilnego w Polsce (jest to nieobowiazkowe) czy nadal powinnam powiadomic Urzad Skarobwy o zmianie nazwiska?
Czy NIP_3 musi byc zlozony osobiscie czy tez moge go wyslac poczta?
Z gory dziekuje za wszelka pomoc
Ania
Oczywiście może być pocztą, listem poleconym. Rafał
22 września, 2009, 12:02
WITAM MAM PYTANIE W ODNOSNI MIEJSCA ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA MIESZKAM Z MĘŻEM W NORWEGII I JESTEŚMY JUZ TAM ZAMELDOWANI I JESZCZE NIEWYMELDOWALISMY SIE W POLSCE WIEC JESZCZE JESTEM ZAMELDOWANA W POLSCE JAK I W NORWEGII WIEC CO WIEC MAM PROBLEM GDZIE MAM WPISAC POLSKI ADRES A GDZIE NORWESKI?!POZDRAWIAM