podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Nie wolno Ci złożyć wniosku po terminie!

Autor wpisu: data: 8 grudnia, 2008

Od 6 grudnia zostały już tylko 2 miesiące na skorzystanie z abolicji podatkowej.

Przypomnę, że w ramach abolicji można albo odzyskać zapłacony w Polsce podatek od zagranicznych dochodów, albo umorzyć swoją zaległość podatkową w związku z tym, że podatku od takich dochodów się nie zapłaciło.

Przy tej okazji zwrócę uwagę na jeden fakt:

Lepiej nie złożyć wniosku niż się spóźnić choćby o jeden dzień!

Dlaczego?

Ochrona abolicyjna działa tylko do 6 lutego. Po tym terminie niestety już nie.

Wniosek złożony po terminie spowoduje, że odkryjesz swoją zaległość podatkową bez tej ochrony!

A wówczas .... Niestety może być krucho...

A zatem zrób wszystko co w Twojej mocy i upewnij się 5 razy, czy zachowasz termin 6 lutego.

Ale co to znaczy wniosek złożony w terminie?

Wysłany pocztą?

Dostarczony do urzędu skarbowego?

W szczegółach piszę o tym w swojej książce o abolicji, ale co nieco napiszę także w jednym z następnych wpisów.

Teraz tylko wspomnę, o czym nie pisałem w książce :), że jeżeli wniosek będzie miał braki formalne (np. brak podpisu), to organ podatkowy ma obowiązek wezwać do ich usunięcia w ciągu 7 dni. Jeśli usunięcie tych braków nastąpi już po dniu 6-go lutego, to wówczas i tak uznaje się, że wniosek został wniesiony w terminie.

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

dodajdo

komentarzy 6 do “Nie wolno Ci złożyć wniosku po terminie!”

  1. Dorota napisał/a:

    Witam Panie Rafale
    Jak to miło, ze znalazłam Pańska strone. Przejrzałam wpisy ale nie znalazłam nurtujacego mnie problemu. Moze Pan mi pomoże, może ktoś juz sie z czymś takim zgłosił.
    Czytam z niecierpliwością… 🙂
    Mianowicie, sprawa wyglada tak, ze podatnik w 2005 i 6 pracował w Holandii,rozliczył sie za kazdy ten rok w Polsce na pit36(podatku w polsce wtedy nie płacił,bo miał pobrany dosc wysoki w Holandii i z wyliczen wyszło zero do zapłaty), w 2007 roku dostał zwrot nadplaconego podatku i dokonał doliczenia do podatku w pit36 za 2007r.Dochód był tylko i wyłacznie z zagranicy,w zadnym z tych lat nie pyło dochodow w kraju.
    Rozumiem…
    Teraz złożył wniosek w ramach abolicji o zwrot zapłaconego podatku (bo został on zapłacony jako suma 2005 i 2006 w tym pit36 za 2007 w zwiazku ze zwrotem tego nadpłaconego podatku)i okazało sie, ze jest to nielada problem, US stwierdza,ze nie ma co zwracac bo w 2005 i 2006 nie był zapłacony.A w 2007 nie było dochodu tylko to doliczenie do podatku,ktorego kwota ewidentnie wskazuje na sume z lat poprzednich,oprocz tego podatnik dolaczyl oswiadczenie ze jest to własnie ta kwota.A gdzie tu sprawiedliwosc,jesli inny podatnik nie rozliczył sie w czasie, teraz ujawnił dochody i zaplacone podatki uwzgledniajac zwroty nadpłaty podatku z zagranicy i takiemu umorza zaległosc??? Dla mnie to nie jest sprawiedliwość. Czy ta ustawa jest tylko dla nieuczciwych? Bo tylko tak w tej chwili potrafie myslec 🙁
    Rozumiem…
    Panie Rafale, bardzo prosze o jakies wskazówki, pomoc w zrozumieniu, przepraszam za tak długi tekst ale targa mna ogromny zal do tych podatków.
    Też rozumiem… 🙂

    Hmmm… Muszę niestety potwierdzić prawidłowość podejścia urzędu skarbowego 🙁 Jednakże jest to sprawiedliwe… Proszę posłuchać:

    Celem ustawy abolicyjnej nie jest zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w ogóle, albo zwrot podatku zapłaconego za granicą. Jej celem jest wyrównanie statusu podatkowego osób, które pracowały w krajach, gdzie łączy nas umowa, wktórej jest metoda zaliczenia, z osobami, które pracowały w krajach, gdzie w umowie jest metoda wyłączenia (zakładam, że wie Pani o czym mówię). Innymi słowy mówiąc, chodzi o to, aby ta pierwsza grupa (metoda zaliczenia) osób płaciła podatki w takiej samej wysokości co grupa druga (metoda wyłączenia).

    Proszę zauważyć, iż druga grupa normalnie płaci podatki za granicą, więc Podatnik również powienien je zapłacić – zgodnie z ustawą abolicyjną. Jednakże jeżeli zapłacił i dostał zwrot, czyli faktycznie nie zapłacił, to powinien go odprowadzić w Polsce. Zgodnie bowiem z praktyką podatkową (również międzynarodową) niedopuszczalne są sytuacje podwójnego opodatkowania, jak również nieopodatkowania w ogóle. Dlatego podatek taki, mimo zwortu nie podlega u nas abolicji podatkowej i jest odprowadzany do fiskusa.

    Oczywiście dotyczy to również podatku umarzanego w abolicji podatkowej i dlatego nie może mieć miejsca zwolnienie z konieczności zapłaty podatku zwróconego z zagranicy – o czym Pani wspomina. Ktoś musiał się więc tutaj pomylić (niewykluczone, że urząd).
    Pozdrawiam serdecznie
    Dorota
    Pozdrawiam również, Rafał

  2. Sylwia napisał/a:

    Panie Rafale,
    O co chodzi z tym pitem PIT-36?
    Czy oprocz wniosku abolicyjnego i zaswiadczenia o zarobkach trzeba jeszcze wypelnic PIT-36????
    Tego sie nie spodziwaalam i musze przyznac jestem bardzo zdziwiona widzac ta opcje na wsniosku abolicyjnym.
    Pozdrawiam serdecznie,
    Sylwia
    Niestety tak. Ale NIE dotyczy to osób, które wnioskują o zwrot podatku, a nie zaś o umorzenie zaległości. Rafał.

  3. kejt napisał/a:

    Panie Rafale,
    doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze 6.02 juz niebawem, ale mam pytanie: W 2005r. pracowalam legalnie w Wielkiej Brytanii. Wplacilam do Urzedu Skarbowego podatek z tytulu pracy w Wielkiej Brytanii (1200zl). Jedkaze w Wielkiej Brytanii nie odprowadzano mi podatku z wyplaty, poniewaz nie przekroczyalam ustalonej kwoty.
    Moge w ramach abolicji podatkowej ubiegac sie o zwort zaplaconego podatku w Polsce? Czy mija sie to z celem?
    Może się Pani ubiegać o zwrot tej kwoty. W Pani sytuacji trzeba tylko wypełnić wniosek abolicyjny i oświadczenie abolicyjne. Proste, prawda? 🙂 Pozdrawiam, Rafał.

  4. Anna napisał/a:

    Panie Rafale,
    Czy jest sens się rozliczać jeśli w 2005r. pracowalam w Wielkiej Brytani, tam nie placilam podatku choc pracowalam legalnie.
    Zarobilam tam ok. 8 500 zł, jednak mialam tez polskie dochody wiec zaplacilam w Polsce tylko (aż) 1200zl podarku.
    Czy jest sens sie rozliczac? Z tego co przecztalam w internecie to czasem dostaje sie marne grosze albo i trzeba doplacic lub tez ma sie z powodu zwortu podatku duze problemy.
    Co Pan o tym sądzi?
    bardzo prosze o szybka odpowiedz.
    z gory dziekuje.

  5. Jola napisał/a:

    ja mam bardzo duzo pytan zwiazanych z podatkiem zagranica.zaczne od tego ze moj maz pracowal od czerwca 2007 w Holandii i nierozliczyl sie z tego podatku w Polsce .termin juz minal i nie mam pojecia co robic.
    Zaraz coś pomożemy …🙂
    druga sprawa dotyczy tego roku .oboje pracujemy w Holandii tu placimy podatki i mamy zamiar zostac tu na stale , mamy tu mieszkanie i zameldowanie i prace,ale w Polsce posiadamy nieruchomosc i tez zameldowanie, nie chcemy sie starac o obywatelstwo ale wyczytalam ze mozemy nie placic podatku w Polsce jak uzyskamy status rezydenta(nie wiem gdzie to mozna zalatwic).PROSZE O POMOC
    Co do roku 2007, to trzeba złożyć PIT-36 (korekta) i na nowo policzyć zobowiązanie podatkowe Pani męża. W tym celu należy skorzystać z metody zaliczenia proporcjonalnego aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Następnie, jak już znana będzie kwota podatku, trzeba obliczyć kwotę odsetek, licząc od 1 maja 2008 do dnia wpłaty podatku. Do PIT-36 trzeba jeszcze dołączyć PIT-ZG oraz napisać czynny żal, tj. pismo wyjaśniające powód złożenia korekty PIT-36.
    Co do roku 2008, to nie musicie Państwo płacić juz podatków Polsce, jako że utraciliście tutaj swoją rezydencję podatkową (tj. podatki płacić musicie tylko od dochodów uzyskanych w Polsce, jak np. z wynajmu nieruchomości). W zasadzie nie musicie się nawet starać o holenderski certyfikat rezydencji podatkowej, ale mimo wszystko lepiej by było go posiadać, gdyż później może stanowić dowód w ewentualnym sporze z USem. To że posiadacie tutaj nieruchomości i zameldowanie nie wpływa na Waszą sytuację podatkową.

    Pozdrawiam, Rafał.

  6. Jola napisał/a:

    bardzo dziekuje za rozwiazanie moich spraw podatkowych.pozdrawiam
    Bardzo proszę! 🙂 Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !