podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Zwrot podatku z zagranicy a abolicja podatkowa

17 grudnia, 2008 Edit This

Od roku 2007 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepis art. 45 ust. 3a pkt 5.  Czytamy w nim:

W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystapiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.

Z tego przepisu wynika, że osoba, która otrzymała zwrot podatku zapłaconego wcześniej za granicą, powinna go doliczyć do podatku polskiego i wpłacić do fiskusa. Warunkiem jest jednakże – zgodnie z tym przepisem – aby podatek polski został wcześniej pomniejszony o podatek zagraniczny (zgodnie z metodą unikania podwójnego opodatkowania – metodą zaliczenia).

Wszystko tutaj wydaje się jasne. Polskie zobowiązanie podatkowe najpierw zostało zmniejszone o podatek zapłacony za granicą, a po zwrocie tego zagranicznego podatku, podatek polski jest wyrównywany do podstawowego poziomu, jaki wynika z zastosowania polskiej skali podatkowej.

Na przykład:

Pan X uzyskał w 2004 r. dochód w NL w wysokości 50.000 zł i zapłacił tam podatek – 7.000 zł. Jego polskie zobowiązanie podatkowe od 50.000 zł wyniesie (zgodnie ze skalą podatkową) 10.397,28 zł.  Obliczając podatek do polskiego fiskusa Pan X musi teraz odjąć podatek zapłacony za granicą od zobowiązania polskiego: 10.397,28 – 7.000 = 3,397.28 zł.

A zatem 3,397.28 zł to jest kwota, którą Pan X musi zapłacić w Polsce.

W roku 2007 podatnik otrzymał zwrot podatku holenderskiego w pełnej wysokości (albo w niższej – co jest bez znaczenia). Ten zwrot powinien wpłacić w całości do urzędu skarbowego, jako że zwrot ten powoduje, że podatek ostatecznie nie został zapłacony w Holandii. Gdybyśmy teraz obliczali zobowiązanie podatkowe Pana X, to wynik byłby taki: całkowite zobowiązanie Pana X = 10,397.28 zł.

Zwrot zagranicznego podatku powoduje zatem konieczność jego zapłaty polskiemu fiskusowi. Ważne jest jednak to, że dotyczy to kraju, w którym PL ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdzie metodą zapobiegania temu opodatkowaniu jest metoda zaliczenia (kredytu)A więc dotyczy to tych państw, na terytorium których zarobki objęte są obecnie abolicją podatkową.

Jak jednak ma się taki zwrot do abolicji podatkowej? Podatnicy często pytają, czy ten zwrot mogą objąć abolicją i zatrzymać go sobie (ewentualnie odzyskać z powrotem).

Od razu powiem, że co organ podatkowy to inne stanowisko. Według mnie, jednak kwotę podatku zwróconego trzeba objąć abolicją i ją odzyskać, albo zatrzymać jeżeli nie została jeszcze wpłacona.

Dlaczego? Zacznijmy od tego, że celem abolicji podatkowej nie jest zwolnienie z podatku, ale zrównanie obciążenia podatkowego osób stosujących – zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania – metodę zaliczenia, z osobami stosującymi metodę wyłączenia, jako sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania.

Osoby z grupy drugiej (metoda wyłączenia) w przypadku zwrotu podatku z zagranicy nie muszą wpłacać tego podatku do polskiego fiskusa. Ich dochody, a więc i zwroty podatków (zapłaconych z tych dochodów) są wyłączone z opodatkowania w Polsce. Dlatego także i osoba z grupy pierwszej (metoda zaliczenia) nie powinna odprowadzać tego zwróconego zagranicznego podatku do urzędu skarbowego.

Innym dowodem na poprawność tego rozumowania jest fakt, że cytowany powyżej przepis odnosi się tylko do osób stosujących metodę zaliczenia (grupa pierwsza). Nie mówi nic o konieczności zapłaty podatku przy metodzie wyłączenia.

Jaka jest konkluzja? Kwota podatku zwróconego z zagranicy podlega ustawie abolicyjnej. A zatem jeżeli podatek ten został już zapłacony polskiemu fiskusowi, to należy się jego zwrot. Natomiast jeżeli podatek ten nie został jeszcze wpłacony, to można go zatrzymać a wniosek abolicyjny powinien być tak wypełniony, jakby ten podatek został zapłacony.

Przypominam jednak, że są to moje wnioski, które nie koniecznie muszą się pokrywać z opinią konkretnego urzędu skarbowego. W związku z tym, że różne urzędy mają różne zdanie w tej kwestii uważam, że najlepiej będzie zadzwonić bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego i tam dowiedzieć się wszystkich szczegółów.

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

komentarze 94 do “Zwrot podatku z zagranicy a abolicja podatkowa”

 1. Alan napisał/a:

  Jeśli podatek zwrocony z IR w Anglii zatrzymam (zostanie mi wyplacony najprawdopodobniej styczniu 2009r) to czy mam go gdzies zadeklarowac zeby dopelnic formalnosci czy w ogole nie informowac w zaden sposob US?
  Nie musi Pan deklarować, dopóki nie uzyskuje Pan dochodów w Polsce. Jeżeli ma Pan dochody także w kraju, to wówczas ten zwrócony podatek będzie Pan musiał wziąć pod uwagę przy ustaleniu nowej stawki podatkowej do polskiego dochodu. Jeżeli podatek dotyczy dochodów z lat 07 albo 08 to będzie trzeba złożyć korektę PIT-36.

  Pozdrawiam, Rafał

 2. Justyna napisał/a:

  Witam,
  Nurtuje mnie wciaz jedno. Mieszkam w Irl od 2 lat. Prace zaczelam w 2007 roku i pracuje nadal, nie wracam do Polski w najblizszym czasie.
  Nie pracowalam w roku podatkowym 2007 i 2008 w Polsce.
  Napisal Pan ze abolicja mnie nie obowiazuje to znaczy, ze nie musze rozliczac sie w Polsce? Nie musze robic nic, nawet isc do US w PL? A jesli wroce za rok np. to co wtedy? Co mam wtedy zrobic?
  Z Pana odpowiedzi zrozumialam, ze powinnam tylko powiadomic US, ze przebywam za granica wraz z czynnym zalem, czy tak?
  🙂 TAK

  I proszę nie zapomnieć o przechowywaniu dowodów otrzymywania wynagrodzenia, gdyż po powrocie do Polski US będzie Panią pytał, skąd ma Pani pieniądze. Aha, i po powrocie konieczne będzie poinformowanie US o zmianie miejsca zamieszkania na NIP-3.

  Bede serdecznie wdzieczna za odpowiedz, pozdrawiam Pana serdecznie:)
  Również pozdrawiam Panią serdecznie!

 3. Dorota napisał/a:

  Panie Rafale, witam ponownie
  Poruszył pan temat, ktory tez mnie bardzo interesuje, i o który to wczesniej juz pytałam. Mój tok rozumowania tez jest taki jak Pan tutaj przedstawił.Niestety, kontakty z US to istne tortury. Nasza sytuacja jest taka, ze dokonaliśmy juz doliczenia do podatku w 2007r. z powodu zwrotu nadpłaty z Holandii za 2005 i 2006r.(pisze nadpłaty,gdyz Holandia nie zwrociła całości podatku a tylko jej cześć, a dodam jeszcze ze pierwotnie pobrała tak duzy, ze w Polsce nie trzeba było dopłacac.Formalności podatkowe spełnione, teraz wystapilismy w ramach abolicji o zwrot, i przy pierwszym kontakcie i uzgodnieniach pracownik US mowił, ze bedzie zwrot, jednak co do czego, to sie teraz okazało, ze nie ma co zwracac, ze z dokumentów nic nie wynika do zwrotu (fakt, w pit za 2005 i 2006 nie ma podatku, jest w pit 2007 i w zwiazku z tym oswiadczenie US kazał napisac, ze to tego dotyczy, i tam napisalismy, ze to zwrot nadpłaconego podatku jest, mało, 2007r. podatnik nie miał innych dochodów i tylko ta dopłata widnieje w pit).Ale koniec koncow, US ma wielkie watpliwosci co zrobic, ze az wystapił o interpretacje. Szkoda, ze Pan wczesniej nie zamiescił tak ładnego wyjasnienia, bym przeczytała US. A ja sie naprawde martwie, zeby nie skonczyło sie, ze nie zwróca.
  Pani Doroto, powiem szczerze, że sam myślałem wiele nad tym, co należy zrobić ze zwrotem podatku w aspekcie abolicji podatkowej. Z telefonów, które wykonałem, dowiedziałem się tago, że co urząd to interpretacja, i że każdy z nich podchodzi do tego tematu jak do jeża. Mam nadzieję, że odzyskacie Państwo zapłacony podatek. Proszę mi napisać, jak się sprawa skończyła: rafchmielewski@yahoo.com
  Pozdrawiam
  Dorota
  Pozdrawiam również, Rafał

 4. OLO napisał/a:

  Panie Rafale,
  Mam analogiczną sytuację, spotkałem się ponadto jeszcze z opinią jednego z US aby zwrot podatku doliczać do dochodu (z roku w którym otrzymałem zwrot).
  Tak, różne opinie krążą na ten temat – niestety.
  Czy może dotarł Pan do jakiś konkretnych interpretacji bo zastanawiam się czy jest sens korzystać z abolicji jeśli otrzymało się już zwrot podatku?
  To są dwie różne rzeczy. Można skorzystać z abolicji otrzymawszy zwrot albo nie 🙂

  Pozdrawiam
  Pozdrawiam! Rafał

 5. OLO napisał/a:

  Mam jeszcze jedno pytanie, wspomniał pan że : „Od roku 2007 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepis art. 45 ust. 3a pkt”, zakładam, że prawo nie działa w wstecz… wiec co w przypadku gdy podatnik otrzymał zwrot podatku zapłaconego w UK (za rok 2004) w roku 2005?
  No właśnie, nawiązując do poniższego, są i były różne opinie na ten temat wśród USów. Proponuję skontaktować się ze swoim US i zapytać, jak oni to potraktują. Ja bym złożył korektę PIT-36 i w niej zwiększył dochód a zmniejszył kwotę pobranego przez płatnika podatku. Oczywiście trzeba by było dopłacić podatek polskiemu fiskusowi.

  Pozdrawiam

 6. ciekawy napisał/a:

  Witam,
  czy mógłby ktoś udzielić mi informacji odnośnie mojej sytuacji? Mianowicie pracowałem w latach 2005-2006 w Anglii (2 razy po ok. 3 miesiące w wakacje). Po tych dwóch latach uzbierało mi się blisko 1000funtów podatku. Wystąpiłem o zwrot tego podatku przez jedną z polskich firm i otrzymałem go w 2007 roku. Nie zapłaciłem od tego żadnego podatku w Polsce.
  Niestety miał Pan obowiązek rozliczenia tych dochodów w PL na PIT-36.
  W latach 2005-2007 nie uzyskiwałem żadnego dochodu w Polsce. I tu pytanie:
  Czy obowiązuje mnie abolicja podatkowa, czy po prostu jedyna możliwość to zapłacenie zaległego podatku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  W związku z tym, że ciążył na Panu obowiązek podatkowy od tych dochodów, powinien Pan teraz wnioskować o abolicję. Jednakże nie spowoduje to konieczności zapłaty zaległego podatku.

  Pozdrawiam
  Pozdrawiam, Rafał.

 7. Katarzyna napisał/a:

  Witam!
  Od kilku dni ślęczę na tematem rozliczenia przychodów z UK. Wiem już co i jak z przeliczaniem, ale utknęłam w momencie wypełniania zaległych PIT-36 za rok 2004 i 2005r. W 2004 r. osiągnęłam dochody w Polsce oraz UK. W roku 2005 tylko w UK. Czy w PIT-36 za 2004 rok podatek zapłacony w UK w 2004 roku a zwrócony mi w roku 2005 mogę odliczyć od podatku należnego do zapłaty w Polsce (metoda odliczenia proporcjonalnego) a następnie doliczyć go do podatku należnego w PIT-36 za rok 2005 w rubryce „Doliczenia do podatku”?
  Tak jak wspominałem we wpisie – każdy US ma swoją politykę w tym zakresie i różne są podejścia do tego tematu (wówczas nie było tutaj żadnych reguł). Zatem proponuję skontaktować się telefonicznie z własnym US i zapytać. Ja bym nie robił doliczenia do podatku za 2005 (ten sposób obowiązuje obecnie), a jedynie nie uwzględniał podatku za rok 2004 zwiększając oczywiście dochody za ten (2004) rok. No ale Pani US może mieć inne zdanie dlatego proponuję się upewnić, by nie musiała Pani robić korekty.

  Pozdrawiam, Rafał,

 8. Katarzyna napisał/a:

  Dziękuję serdecznie za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości. Oczywiście ma Pan rację. Prześledziłam historię przepisu z art. 45 ustawy o pdof i niestety wtedy przepis brzmiał inaczej. Szkoda, bo taki sposób pozwoliłby mi na uniknięcie dopłaty za 2004 r. Doliczenie do roku 2005 spowodowałoby bowiem całkowite umorzenie w moim przypadku, gdyż wtedy pracowałam tylko w UK.
  Niestety w moim US nie umieli mi odpowiedzieć konkretnie tzn. powiedzieli, że mogę zrobić tak albo tak. Jednak nuta niepewności w ich głosie i wzajemne konsultacje urzędników podczas mojej rozmowy powodują, że boję się jednak, że jak przyjdzie do wydania decyzji w tej sprawie to okaże się, że skoro przepis brzmiał wtedy inaczej to nie będę miała wytłumaczenia.
  Panie Rafale, jeśli można jeszcze bliższe wyjaśnienie dot. zaproponowanego przez Pana sposobu. W 2004 r. zapłaciłam w UK 2400 zł podatku. Po upływie angielskiego roku podatkowego otrzymałam zwrot kwoty 3600 zł (podatek w formie zaliczek był jeszcze płacony w I, II, III 2005). Uznać zatem należy, że za rok 2004 otrzymałam zwrot podatku w całości i w PIT-AZ w kolumnę „Podatek zapłacony za granicą” wpisać powinnam „0”?
  Będą bardzo wdzięczna za pomoc.
  Nie! 🙂 Powinna Pani napisać kwotę pobraną przez zagraniczny US. Jeżeli wpisze Pani „0” to wówczas US nie zwróci Pani zapłaconego podatku – to wynik odejmowania. Jak jednak mówiłem, najpierw się trzeba skontaktować z własnym US i ustalić, jak wg nich wygląda rozliczenie zagranicznego podatku, zwróconego i następnie wpłaconego polskiemu fiskusowi.
  Pozdrawiam
  Również pozdrawiam i dziękuję za komentarz! Rafał

 9. Katarzyna napisał/a:

  Dziękuję. Dzięki Panu mam już jasność jak się rozliczyć. Pana strona jest bardzo przydatna.
  Życzę sukcesów : )
  To ja dziękuję i pozdrawiam! Rafał.

 10. Kasiakom napisał/a:

  Witam serdecznie,

  przeczytałam Pańska informacje na temat stosunku ustawy abolicyjnej do zwrotu podatku z zagranicy i mam mieszane uczucia. Zjednej strony pisze Pan, że:
  „Kwota podatku zwróconego z zagranicy podlega ustawie abolicyjnej. A zatem jeżeli podatek ten został już zapłacony polskiemu fiskusowi, to należy się jego zwrot. Natomiast jeżeli podatek ten nie został jeszcze wpłacony, to można go zatrzymać a wniosek abolicyjny powinien być tak wypełniony, jakby ten podatek został zapłacony.”

  Natomiast odpowiadając pani Katarzynie wskazał pan że w rubryce „podatek zapłacony za granicą” należy wskazać zero.

  Mam wrażenie że są to sprzeczne informacje. I nadal nie wiem jak wypełnić PIT-AZ w przypadku odzyskania podatku zapłaconego zagranicą, czy w rubryce PIT-AZ „podatek zapłacony za granicą” należy wskazać podatek w wysokości pobranej przez zagraniczny fiskus (pomimo ze później go zwrócono) czy też wpisać 0 zł bo suma sumarum żaden podatek nie został odprowadzony. wpływa to również na wypełnienie korekty PIT-36 w rubryce 165. co Pan o tym sadzi Panie Rafale?

  pozdrawiam
  serdecznie
  K.
  Witam Panią. Tak, ma Pani rację. W tej rubryce należy wpisać podatek, który został pobrany przez zagranicznego fiskusa mimo tego, że faktycznie został on zwrócony (z Panią Kasią – powyżej – już omówiłem ta zmianę, muszę jeszcze zmienić w powyższym komentarzu). Jednakże muszę zwrócić Pani uwagę na wysokie ryzyko zakwestionowania tego podejścia przez Pani US. Jak pisałem we wpisie znane mi są dwie rozbieżne interpretacje tego zagadnienia przez US’y. Zgodnie z tym podejściem, któremu ja zaprzeczam, należałoby w tej komórce PITu-AZ wpisać faktycznie 0.

  Pozdrawiam i dziękuję za uwagę!
  Rafał.

 11. Kasia napisał/a:

  Witam,
  Pracowałam w Anglii w 2003 i w 2004 r. (w Polsce nie miałam żadnych przychodów). W 2005 r. dostałam zwrot podatku tam zapłaconego. Z tych dochodów do tej pory nie rozliczyłam się z polskim fiskusem. Chciałam się poprawnie rozliczyć z US w ramach abolicji podatkowej i zgodnie z Pana radą zadzwoniłam do mojego US (Lublin), gdzie mam ująć odprowadzony w Anglii, ale zwrócony podatek. Ku mojemu zaskoczeniu Pani udzieliła mi informacji, żeby w ogóle nie ujmować zwróconego podatku (czyli chyba potraktować sprawę jakby podatek w ogólne nie został zwrócony przez angielskiego fiskusa). Czy spotkał się Pan z taką interpretacją? Boję się, że inny urzędnik w tym samym US może mieć inne zdanie na ten temat. Gdzie według Pana interpretacji powinnam ująć ten podatek? Rozumiem, że jego ujęcie mimo wszystko nie spowodowałoby konieczności jakiejś wpłaty do fiskusa?
  Pierwszy raz się spotkałem z opinią fiskusa, która jest zbieżna z moją w tej kwestii 🙂 Oczywiście inny urzędnik może to inaczej potraktować, ponieważ w tym zakresie mają oni niestety różne zdania, i będzie Pani zmuszona do zapłaty. Ale wg mnie to bezprawne. Rafał.

 12. Justyna napisał/a:

  witam,
  mam wątpliwosc.Mój mąż w 2007 roku przepracował w UK tylko 5 tygodni, a reszte roku pracowal w Pl. Czy w takim przypadku również nie musi sie rozliczać? Uprzejmie dziekuję za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Justyna
  Przeciwnie, w takim przypadku MUSI się rozliczyć z dochodów w UK. Rafał

 13. Ania kwak napisał/a:

  Dla mnie to też jest wielki magiel. Ja dzwoniła i byłam i za każdym razem coś innego móiwą. Ja złożę deklaracje z 2005 roku tak jak bym nie zapłaciła tego podatku. Wpisze tylko różnicę. u mnie wychodzi akurat 1000 zł zapłaconego podatku za granicą po korekcie zwróconego podatku w roku następnym przez brytyjski US, bez tego miałabym ponad 3000 zł w 2005 roku zapłaconego podatku brytyjskiego. Ale mi zwrócono cześć w 2006 r i to jakieś 2000 zł. Sama nie jestem pewna gdzie powinnam go ująć. Najwyżej będą korekty.

 14. Ania kwak napisał/a:

  Zapomniałam z Góry Dziękuje za udzielone mi porady, gdyby nie PAna blog i e-booki wogóle bym nie ruszyła tych wniosków. Dalej mam ciemność przed oczyma jeśli chodzi o kwestię „Zwrotu podatku z zagranicy a abolicja podatkowa”. Pozdrawiam i Życzę udanego roku 🙂

 15. Ania kwak napisał/a:

  Ja poszperałam i wyczytałam coś takiego „Zwrot podatku-
  W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymano zwrot, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku wg skali podatkowej (PIT-36, PIT-37) albo liniowego (PIT-36L), kwoty uprzednio odliczone.
  Taka sytuacja może zdarzyć się w związku z zagranicznymi rozliczeniami rocznymi podatku, szczególnie, gdy rok podatkowy za granicą nie jest rokiem kalendarzowym, jak w Polsce.

  Jeżeli podatek zagraniczny został wpłacony i uzyskany z powrotem w tym samym polskim roku podatkowym, podatnik nie ma prawa go odliczyć. Jeżeli podatek zagraniczny został wpłacony w danym polskim roku podatkowym, ale został zwrócony w roku następnym, ale przed złożeniem zeznania rocznego, podatnik może wg własnego wyboru:

  odliczyć podatek w tym roku i doliczyć w następnym;
  nie odliczać podatku w ogóle.
  Oczywiście otrzymując zwrot podatku nie odliczonego (z powodu niekorzystnej proporcji czy z innego powodu) nic nie musimy robić, nie musimy doliczać.
  e-Porady: przeczytaj odpowiedzi w bazie rozwiązań podatkowych” stronka http://www.pit.pl/podatek_zagraniczny_ulga_pity_roczne_2008_4836.php i Jak t
  u być mądrym 🙂

 16. Ewa napisał/a:

  Wiam
  Ja mam pytanie odnosnie podatku w UK ale nie zwrotu a doplaty. Za rok 2005 w ktorym pracowalam tylko w UK musialam doplacic ok 500 GBP w roku 2006. W jaki sposob i gdzie mam to uwzglednic we wniosku abolicyjnym.
  Z gory dziekuje za informacje.
  Pozdrawiam serdecznie Ewa.
  Myślę, że to nie ma znaczenia. Ja bym go zaliczył na rzecz 05 roku. Pzdr, Rafał.

 17. Gosia napisał/a:

  Otrzymałam w 2007 roku zwrot podadatku z holandii za 2006 rok i w roku 2008 za rok 2005. Rozliczałam się w polskim US, jednak nie uwzględniając zwrotów. Czy mogę teraz skorzystać z abolicji podatkowej i wnosić o umorzenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Wg mnie tak, jednak zdania organów podatkowych są podzielone. Pisałem o tym już w niniejszym blogu. Pozdrawiam, Rafał.

 18. Gosia napisał/a:

  Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy może zdarzyć się tak, że US wyda decyzję odmowną odnośnie umorzenia i będę musiała zapłacić polskiemu fiskusowi zwoty, które otrzymałam z Holandii?
  Niestety może się tak zdarzyć. Chociaż wg mnie będzie to bezprawne.

 19. Gosia napisał/a:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozwiał Pan moje wątpliwości.
  Niebawem ukarze się w Gazecie prawnej wywiad ze mną, gdzie omawiam tą kwestię. Być może to zmieni praktykę organów podatkowych. Nawiasem mówiąc, słyszałem że jakiś US ma tą samą opinię co ja 🙂

 20. Ania napisał/a:

  Ja pracowałam w 2007-2008 w Irlandii, z czego w 2007 caly rok w Irlandii i za 2007 nie ubiegałam sie o zwrot podatku. Natomiast w 2008 przepracowałam w Irlandii 7 mcy a 3 mce w Polsce, w zwiazku z tym ze wrocilam do Polski na stałe dostałam zwrot podatku w smiesznej kwocie 85 zł!(to w przeliczeniu na euro, ktorego kurs byl wtedy duzo nizszy) Wobec tego czy tez musze wypelniac PIT-AZ? czy tylko PIT-36??
  Pani Aniu, abolicja nie dotyczy Irlandii 🙂

 21. Ania napisał/a:

  Dziękuję za odpowiedź!W sumie to nie wiedziałam,że nie dotyczy Irlandii, wszędzie jest teraz głośno o tym. Czyli w takim wypadku jak będę się rozliczać za rok 2008 nie muszę wykazywać dochodów z zagranicy? Wystarczy tylko PIT-37?
  No nie zupełnie 🙂 Jeżeli osiągnęła Pani dochody również w Polsce to powinna Pani złożyć PIT36 i uwzględnić tan dochody z IRL. W tym rozliczeniu pomoże Pani moja książka o rozliczeniu zagranicznych dochodów.
  Rafał.

 22. Ania napisał/a:

  Czyli wszystko jasne!!Jeszcze raz dziękuję!

 23. Ania napisał/a:

  Jeśli wykażę jednak te dochody z Irlandii i przekrocze jakis tam próg podatkowy to bedę musiała zaplacic podatek w Polsce? To chyba mija sie z celem skoro placilam podatki w Irlandii!! Napisal pan wczesniej,że abolicja nie dotyczy Irlandii, ale wszedzie gdzie zapytam mowia,że dotyczy i tez mam sie rozliczyc .Juz sama nie wiem?

 24. Krzysiek napisał/a:

  Witam serdecznie. Korzystającv z abolicji podatkowej dotosób pracujacych w 2007 w Holandii dokonałem rozliczenia sie przed US w Polsce. Rozliczenie przygotowało mi biuro rachunkowe. Chciałbym sie jednak dowiedzieć w którym miejscu formularza PIT 36 znajdę kwotę jaką ewentualnie powinienem wpłacić do US. Za odpowiedź dziękuję i pozdrawiam

 25. sebus1302 napisał/a:

  Witam!
  Mam pytanko.
  W roku 2005 pracowałem przez 6miesięcy w Wielkiej Brytanii(umowa o pracę), po powrocie w grudniu zacząłem pracę w Polsce. W następnym roku, czyli 2006 rozliczyłem się z dochodów uzyskanych w Polsce ale nie miałem pojęcia że muszę wykazać zarobki z WB. Sprawa jednak jest jeszcze bardziej skomplikowana ponieważ do pracy wyjechałem na ” Jedno semestrowym urlopie dziekańskim”, po sesji zimowej w roku 2006 wróciłem na studia. Czy w związku z moim studiowaniem jestem zwolniony z płacenia podatku i rozliczania się z niego w Polsce? Czy skoro wykazałem dochody w Polsce muszę teraz napisać korektę i uwzględnić dochody z WB oraz doliczyć podatek zwrócony mi z tytułu nie przekroczenia progu podatkowego w WB?
  Kolejna sytuacja jest podobna, w roku 2006 pojechałem na 1.5miesiąca do Irlandii gdzie pracowałem na zlecenie dla firmy pośredniczącej w zatrudnieniu. Jak wiadomo firmy takie nie dają nikomu umowy tylko wysyłają do pracodawcy jeśli są potrzebni pracownicy. Otrzymywałem comiesięcznie tzw. payslipy. Jak już wcześniej pisałem pracowałem również w Polsce przed wyjazdem. Również rozliczyłem się z dochodów uzyskanych w roku podatkowym 2006 nie doliczając dochodów z Irlandii. Czy to są takie same sytuacje? Czy rozliczam muszę pisać sprostowanie z kolejnym pitem 36 oraz pitem AZ0 i AZ1?
  Pani z US w Pruszczu Gdańskim zażądała umowy o pracę lub umowy zlecenie za wykonywaną pracę w Irlandii. Skoro firma pośrednictwa pracy nie daje takiej umowy to w jaki sposób mam udowodnić że tam pracowałem? Pit AZ0 powinien w tej sytuacji wystarczyć US. Podobno jest to wymysł kierowniczki US w Pruszczu Gdańskim(dołączanie umowy o pracę lub zlecenie)
  Proszę o szybką odpowiedź, termin składania zeznania podatkowego nidługo mija.
  Pozdrawiam

 26. asia napisał/a:

  Witam
  Rozumiem , że jeśli osiągnęłam dochody w roku 2007 tylko w Wlk Brytanii to nie muszę składać żadnych PIT-ów?

 27. asia napisał/a:

  Aha mam jeszcze pytanie czy rozliczając dochody z roku 2005 kursy mam brac z każdego m-ca osiągnięcia przychodu?

 28. Ewa napisał/a:

  Witam,
  Wciąż mam problem z rozliczeniem zwrotu podatku otrzymanego w Anglii. W 2005 roku pracowałam w Polsce 9 miesięcy, a pozostałe 3 w Anglii. Złożyłam zeznanie podatkowe w Polsce. Cały rok 2006 pracowałam w Anglii i nie rozliczałam się w Posce za ten rok. Teraz mam zamiar to zrobić:) Jednakże w 2006 otrzymałam zwrot podatku w Anglii, który obejmował część roku 2005 i część roku 2006. Była to jedna kwota i bardzo ciężko jest ją podzielić na miesiące. Czy otrzymany podatek mogę rozliczyć w 2006 i tylko w tym roku? Do urzędu do którego dzwoniłam Pani sama nie wiedziała co zrobić. Czy odliczyć cały otrzymany podatek od podatku zapłaconego w Anglii? czy też zwiększyć przychód?

 29. Arek napisał/a:

  Witam,
  Pracowałem w 2005 roku 5 miesięcy w UK. W 2006 roku otrzymałem zwrot części uprzednio zapłaconego i odliczonego za rok 2005 podatku (zarówno w 2005 jak i w 2006 roku pracowałem w Polsce). Na ujawnienie uzyskanego zwrotu zdecydowałem się w dopiero w 2008 roku. Niestety pomyliłem się i ujawniłem uzyskaną kwotę w PIT-37 na podstawie obowiązującego dopiero od 2007 roku (a więc nie w roku, w którym otrzymałem zwrot) art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cyt:
  W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku, w zeznaniu podatkowym (…) składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do dochodu lub podatku (…) kwoty uprzednio odliczone.
  Wpłaciłem równowartość otrzymanego zwrotu wraz z odsetkami. Dopiero w ostatnich tygodniach pojawił się temat „zwrot podatku a abolicja podatkowa” i zorientowałem się w swej pomyłce….
  Jak jednak to odkręcić?
  Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to ponowna korekta PIT-37 z prośbą o zwrot wpłaconych kwot (jako wpłaty na podstawie nie obowiązującego wówczas przepisu) i złożenie PIT-36 wraz z PIT-ami abolicyjnymi i prośba o umorzenie otrzymanego zwrotu…
  Ale czy mam rację?

 30. Sławek napisał/a:

  Rozliczyłem sie w Polsce z dochodów za 2007 r. w Holandii z żoną i nie dopłacałem nic podatku.
  W 2008 r. dostałem zwrot podatku w pełnej kwocie zapłaconej w Holandii.
  Co mam teraz zrobić. Złożyć wniosek o abolice podatkową i jak go wypełnić?

  Zna Pan moją opinię na ten temat. Może Pan jeszcze przeczytać wywiad ze mną w GP tutaj. Najlepiej Pan zrobi, jeżeli skontaktuje się Pan ze swoim US, wówczas na pewno uniknie Pan problemów, gdyż każdy US ma swoją „filozofię” 🙂
  Czy jeżeli 2008 cały przepracowałem w Holandii to musze sie rozliczać w Polsce.
  Tak

  Bardzo proszę o pomoc!
  Pozdrawiam!

 31. hell_ogr napisał/a:

  Witam serdecznie,
  na początek przedtawię swoją sytuację: w 2006 roku (październik) zacząłem pracować w Anglii. Pracowałem do kwietnia 2007 roku. Po powrocie podjąłem pracę w Polsce (czerwiec 2008). W zeznaniu podatkowym za 2008 rok uwzględniłem tylko dochody uzyskane w Polsce – tutaj pytanie: czy grożą mi za to jakieś konsekwencje? jeśli tak to jakie?
  Kolejne pytanie – w tym momencie staram się o zwrot podatku z Anglii; czy US w Polsce będzie o tym wiedział, że otrzymałem zwrot podatku?
  Osobiście wolałbym przemilczeć to wszystko i nie wtajemniczać Urzędu skarbowego w całą sytuację, ale z drugiej strony obawiam się konsekwencji.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 32. Przemek napisał/a:

  Proszę o pomoc z następującym zagadnieniem mianowicie, w okresie trwania studiów wyjeżdżałem na wakacje do pracy ezonowej w Anglii, pracował zazwyczaj 3 miesiące i nie przekraczałem wolnej kwoty od potaku w UK czyli automatycznie nie płaciłem podatków w UK, bądź po przyjeździe był on mi wracany z powrotem, zarobione sumy były też nie wielkie bo około 2500 funtów. Po skończeniu studiów w 2006 roku nie podejmując żadnej pracy w kraju wyjechałem do Anglii pracowałem tam łacznie 3 miesiące również nie przekroczyłem wolnej kwoty od potaku, i ponownie otrzymałem zwrot z UK. W roku 2007 pracowałem przez pół roku w Anglii ponownie nie podejmując pracy w Polsce (uzyskałem informację telefoniczną od urzędu skarbowego, że nie muszę sie rozliczać za ten rok w Polsce bo pracowałem tylko w Anglii). Co mam w tym momencie zrobić czy mam złożyć dokumenty dotyczące abolicji – zawsze otrzymywałem zwrot podatku, poza tym nigdy nie pracowałem w Polsce, a w obecnej chwili od roku mieszkam w Danii i z tego podatku z tego co się orientuję będę się musiał rozliczyć w Polsce, ale co z tymi podatkami z Anglii nie wiem co robić….proszę o jakąś podpowiedź

  Pozdrawiam

  Przemek

 33. Julia napisał/a:

  Witam serdecznie

  Moje pytanie jest takie wypelnienie deklarcji Pit-36. Czy w kolumnie przychod wpisuje dochod brutto? Co w kolumnie koszty uzyskania (czytalam gdzies ze mozna odliczyc diety, ale ile?). I co z ubezpieczeniem płaconym za granica, nalezy je gdzies uwzglednic w zeznaniu?

  Z gory dziekuje za odpowiedz.

 34. Agnieszka napisał/a:

  Witam,

  mam pytanie w 2007 roku pracowałam w Angli potem wróciłam i rozliczyłam się z fiskusem w konsekewncji musiałam zapłacić około 2 tys. czy mogę je teraz odzyskać i jak ??? Jakie druki wypełnić???

 35. aniela napisał/a:

  Mam pytanie jak rozliczyć dochody z UK za okres od 2005 do 2007 gdzie podkreślam nie uzyskiwałam przez cały ten czas dochodów w Polsce (wyjechałam z zamiarem tam pozotanie)

 36. Dorota napisał/a:

  Dzień dobry

  Mam pytanie. Corka w 2007r przez okres wakacji pracowała w Holandii. W polsce nie miała żadnych dochodów.W 2008r. złożyla pIT-36,Podatek zero. W lutym 2009 będzie miała zwrot podatku z Holandii. Czy musi składać w tej sytuacji wniosek o abolicję. Czy wystarczy
  korekta PIT-36 za 2007r. Czy zwrot trzeba będzie uwzględnić dopiero w rozliczeniu rocznym za 2009r.

 37. Helena napisał/a:

  Witam, mam pytanie, jesteśmy z mężem w Anglii od 2005roku, planujemy powrót do Polski (za 2 lata) 2011rok, czy powinniśmy sie rozliczać z Polskim US za przepracowane lata.
  Pozdrawiam
  Raczej nie, gdyż posiadacie Państwo rezydencję w UK. Rafał

 38. Ewa napisał/a:

  Proszę o informację. W 2008 (jeden miesiąc) w styczniu pracowałem w Holandii. Po czym od połowy lipca do końca roku pracowałem w Polsce. Starając się o zwrot podatku z Holandii firma naliczyła mi około 455 euro. Czy w takiej sytuacji będę musiał dopłacać jakąś kwotę do US w Polsce jeśli dochody w Polsce netto wyniosły około 4500 zł a z Holandii około 900 euro + ewentualny zwrot podatku. Dziękuję
  Pani Ewo – prawdopodobnie tak. Trzeba wszystko policzyć na PIT-36 zgodnie z metodą kredytu. Wszakże teraz obowiązuje jeszcze nowa ulga abolicyjna i może jednak nie trzeba będzie aż tak dużo dopłacać, jak byłoby bez tej ulgi. Dodatkowo prawdopodobnie będzie Pani musiała zapłacić fiskusowi zwrot, który Pani otrzyma. Mówię prawdopodobnie, gdyż wg mnie jest to sprawa wątpliwa, a większość USów chce, aby im płacić te zwroty. Pisałem już o tym wielokrotnie na łamach tego bloga. Pozdrawiam, Rafał.

 39. dara napisał/a:

  Panie Rafale. Otóż mój problem polega na tym że w 2008 r rozliczyłem się z US za rok 2007 gdzie, przez pierwsze 6 miesięcy pracowałem w Polsce a do końca roku w Holandii, i miałem tam niewielką dopłatę. Pod koniec roku 2008 złożyłem Pit o abolicję podatkową i mają mi zwrócić jakąś tam część pieniędzy. i Mam pytanie w roku 2009 dostanę zwrot podatku zapłaconego w holandii, czy za rok 2009 muszę ukazać go w moich dochodach?? Jężeli tak to mniej więcej jak to wygląda?? Czy oby napewno trzeba cały ten podatek zwrócić do US.
  Witam Panie Darku! Ze zwrotem podatku jest trudna sprawa. Ja jestem zdania, że nie należy go wpłacać. Tak też twierdzą niektóre US (np w Lublinie). Ale większość USów jest innego zdania. Proponuję skontaktować sie w tej sprawie ze swoim US, i zrobić tak, jak każą (aby uniknąć problemów). A jak się sytuacja wyklaruje (mam nadzieję, że tak będzie) to będziemy wiedzieli co robić: jeżeli niesłusznie Pan zapłacił ten zwrot, to będzie można wnieść wniosek o jego zwrot wraz z odsetkami.
  Skonaktuję się z Panią Ewą Matyszewską z Gazety Prawnej, czy ona wie coś na ten temat, czy już jest jakaś opinia organów podatkowych, gdyż ja jeszcze jej nie słyszałem.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 40. dara napisał/a:

  Otóż Panie Rafale kwestia jest taka że mój US w Rybniku właśnie mi powiedział że trzeba wykazać go w dochodach, więc trochę nie na ręke mi to, ale z drugiej strony mam czas jeszcze ponad rok bo to dopiero na przyszły rok będe musiał wykazać w dochodach za rok 2009 ponieważ ja do dnia dzisiejszego nie dostałem jeszcze tego zwrotu ale lada dzień ma przyjść. Bardzo proszę o jakaś informację jakby pan się czegoś dowiedział. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz.
  Jasne! Trzymam rękę na pulsie, gdyż temat mnie samego interesuje 🙂 Pozdrawiam!

 41. monika napisał/a:

  Witam!
  Pracowałam w UK ponad trzy lata.Ostatni rok mojej pracy został objety abolicją podatkową,zapłaciłam więc podatek tylko w Anglii.Za poprzednie 2 lata podatek należało zapłacić i w Polsce i tam.Nie ubiegałam sie o zwrot podatku z UK.Pity w Polsce złożyłam prawidłowo,za jeden rok podatek zapłaciłam w całości,za drugi,zgodnie z kwotą z pit-u ściągany jest on przez poborcę skarbowego,nie byłam w stanie zapłacic go równocześnie ze złożeniem zeznania.W świetle ustawy o abolicji podatkowej odnoszę wrażenie ,że kwoty ściągane do dziś przez urząd skarbowy sa bezprawne.le jesli muszę spłacić kwotę podatku do końca,dlatego,że figuruje ona na zeznaniu proszę o radę jak odzyskać podatek zapłacony już za te dwa lata.Ustawa o abolicji mówi,że różnica podatku dopłacona w Anglii,skoro nie mam zwrotu pieniędzy z UK może być zwrócona podatnikowi po złożeniu wniosku.Niestety w moim Urzedzie nie ma osoby,która miałaby o tym jakiekolwiek pojęcie.Jaki to wniosek?
  Z góry dziekuje za odpowiedz,pozdrawiam.
  Witam Pani Moniko!
  Proszę o napisanie mi, w jakich latach Pani pracowała w UK oraz czy otrzymała Pani zwrot podatku z UK i za jakie lata. Pozdrawiam, Rafał.

 42. dara napisał/a:

  Panie Rafale. Zwracam się znowu do pana z prośbą aby mi pan doradził bo niemam pojęcia co robić. Złożyłem wniosek o abolicje w pażdzierniku zeszłego roku i do dziś mój US tego nie zrobił ponieważ mam tam dostać jakiś zwrot ok. 180zł i cały czas wymagają odemnie jakiś dokumentów jak nie świadectwa pracy z holandi (którego nie posiadam bo w agencji pracy tymczasowej nie dostałem ani świadectwa ani umowy) to przetłumaczenie Jarografu (tzw Pit holenderski) i mam tego wszystkiego kompletnie dość czy rozsądnym wyjściem było by wycofać się z tej abolicji z tego co przeliczyłem samo tłumaczenie i ściągnięcie papierów z holandi więcej mnie wyjdzie niż ten zwrot z abolicji?? Co będzie teraz kiedy ja w zeznaniu za rok 2007 wpisałem dochód z holandi i dopłaciłem tam znaczną część kwoty?? Czy będe musiał zwrot podatku z holandi znowu wpisywać w zeznanie rocze???? Bardzo proszę o odp. Pozdrawiam i dziękuje
  WItam Panie Darku! Raczej nie można wycofać wniosku… Ale czy Pan wnioskował o umorzenie zaległości, czy też o zwrot podatku? Jeżeli o umorzenie to skąd ten zwrot 180 zł? Co do zwrotu podatku zagranicznego i jego obowiązku wpłacenia do fiskusa, to pewnie Pan już wie, że jestem temu przeciwny, tj. wg mnie nie jest to zgodne z prawem, albo inaczej: jest to sprzeczność z ustawą abolicyjną. Trudno mi zatem coś powiedzieć i doradzić. Może sprawa się w krótce wyjaśni i MF się wypowie co do tych zwrotów, ale póki co to trzeba postępować jak US nakazuje, aby nie mieć problemów. Jak się problem wyjaśni na naszą korzyść, to będzie można złożyć wniosek o nadpłatę.
  Nie wiem, czy taka odpowiedź Pana zadowala…? 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

 43. tomekjk napisał/a:

  Panie Rafale,

  Przede wszystkim gratuluje strony internetowej abolicja.info. Bardzo mi sie podoba taka forma!
  Dziękuję! 🙂
  Moja bazowa sytaucja jest dosc prosta.
  W 2007 pracowalem w Holandii listopad/grudzien. Wykazalem dochody i doplacilem podatek. Pozniej w sierpniu zlozylem wniosek o abolicje, a w listopadzie dostalem zwrot podatku z Holandii.
  1) Pierwsze pytanie jest grubego kalibru. Niedawno zorietowalem sie ze pesja za 2 miesiace pracy w Holandii wplynely do mnie na konto w styczniu 2008! Wstepna informacje w US dostalem taka, ze to oznacza ze powinienem te dochody wykazac w PIT 2008, a nie 2007! Dzieki temu nie sumowalbym z dochodami z Polski 2007. Pozniej jak sie okazalo ze zlozylem wniosek o abolicje US zaczal sie wycofywac i powiedzal ze teraz to juz sie nie da skorygowac PIT 2007! Czy mysli Pan ze jest jakakolwiek szansa w moim przypadku?
  Panie Tomku, jeżeli te dochody powinny być ujęte dopiero za rok 2008, to tak powinno się zrobić (korekta PIT-36). To jednak wymagałoby unieważnienia wniosku o abolicję, a ustawodawca czegoś takiego nie przewidział, więc US się boi podjąć jakieś kroki w tym kierunku. Domyślam się, że to jest powód odkręcania swojej wcześniejszej opini.
  2) Jezeli chodzi o zwrot to w moim US (Czestochowa) i w KIP powiedziano mi, ze zwrot podatku musi byc standardowo wykazany jako „dodatkowy podatek” w PIT-2008 – tak jak Pan napisal.
  Tak, są różne opinie na ten temat – jak Pan zapewne wie (sam w KIpie otrzymałem przeciwną interpetację).
  W zadym przypadku nie podlega abolicji. Co ciekawe w KIP potwierdzilo i powiedziano , ze nawet gdyby uwzglednic go we wniosku abolicyjnym TRZEBA go by go PONOWNIE wykazac w roku kolenym jako „dodatkowy podatek”. (!?)Z tego co zrozumialem zwroty przed 2007 bylby uwzgledniony. PORAZKA na calej linii.
  Dodatkowo widze tutaj powazna niesprawiedliwosc. Jezeli pracuje sie w kraju tak jak Holandia, gdzie kwota podatku zaklada „projekcje” na caly rok – pracujac nawet niepelny rok zwrot bedzie ZAWSZE. Wystarczy pracowac w kraju w ktorym tak jak w
  Polsce podatki pobierane sa stopniowo gdzie zwroty raczej nie wystepuja jezeli pracuje sie w jednym miejscu.. Jawna nierownosc traktowania podatnikow.

  3) Jezeli juz wykaze ten podatek w PIT-2008, to czy w Pana poradniku jest wiecej informacji o odliczaniu skladki zdrowotnej z zagranicy? Nie udalo mi sie uzyskac zadnej konkretnej informacji jak to zrobic w przypadku np. Holandii.
  Te składki będą w zaktualizowanej wersji książki. Za jakieś 2 tygodnie.
  Czy widzi Pan jeszcze jakas szanse na zrobienie cos z tymi zwrotami – jak dla mnie to wyglada na jawna niesprawiedliwosc i nierownosc?
  Na razie nie widzę możliwości ich odzyskania. Może się coś wyjaśni, ale myslę że nie prędko. Na razie niestety trzeba działać jak US nakarze, aby uniknąć kłopotów.
  Dziekuje
  Również dziękuję i pozdrawiam,
  Rafał

 44. Marta L. napisał/a:

  Szanowny Rafale,

  Przesledzilam uwaznie powyzsza korespondencje i chyba moja sytuacja nie byla jeszcze skomentowana, wiec smiem poprosic o krotka porade.

  Pracuje w NL od 2008 roku. Tutaj mieszkam od 2006 (najpierw skonczylam tutaj studia). Zastanawiam sie czy powinnam zglosci to to US w Polsce i czy musze doplacac w Polsce roznice podatku? Dodam ze nie posiadam certyfikatu rezydencji podatkowej (czy jest on konieczny, do czegokolwiek przydatny i jesli tak, jak moge go zdobyc-do tej pory udalo mi sie uzyskac jedynie potwierdzenie od pracodawcy ze pracuje w NL na caly etat i od gminy ze tu mieszkam-lokalny urzad skarbowy, nie ma pojecia o co prosze i nie jest w stanie niczego mi zaoferowac…).
  Drugie pytanie to, kiedy (i czy) musze zglosic sie do US w Polsce, bowiem teoretycznie nie podlegam opodatkowaniu w PL, czy musze poinformowac lokalny US i tym, ze nie podlegam podatkowaniu? W NL mam partnera i prace wiec centrum osrodka zyciowego, przebywam tu tez dluzej niz 183 dni w roku. W PL mam dalej zameldowanie w mieszkaniu rodzicow (a wiec i polskie prawo jazdy..) i konto w banku. Co w mojej sytuacji nalepiej zrobic?

  Bardzo dziekuje za porade,

  Pozdrawiam,

  Marta L.
  Pani Marto, najważniejsze w Pani przypadku to ustalenie miejsca swojej rezydencji podatkowej. Oczywiście zasada 183 dni jest spełniona, natomiast warunek centrum życiowego? Cieżko mi odpowiedzieć ze 100% pewnością. Za wnioskiem przeciwym przemawia fakt, że wciąż jest Pani zameldowana w Polsce, tutaj mieszka Pani rodzina. Są również argumenty przeciwne (Pani partner oraz praca).
  Na Pani miejscu zwrócił bym się z wnioskiem do polskich organów podatkowych o interpretację (w razie czego mogę Pani pomóc). Wówczas będzie Pani spokojna co do swojego obowiązku podatkowego.
  Uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej to dokument, który można otrzymać tylko od władz podatkowych, stawierdzający że w tym i w tym państwie podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów. Jeżeli Pani go uzyska, to niewątpliwie bedzie to świadczyło na Pani korzyść co do rezydencji w HL.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 45. dara napisał/a:

  Witam Panie Rafale. Otóż ja wnioskowałem o zwrot podatku (abolicje) nadpłaconego za rok w 2007 który wyniósł 343zł a że tam były też dochody z Polski to pani z US wyliczyła mi zwrot w kwocie 180zł które to w/w kwota nie powinna trafić do US z powodu abolicji ta kwota jest kwotą z dochodu holenderskiego. Przepraszam jeżeli pisze niezrozumiale ale powiem Panu szczerze że sam się zaczynam z tym gubić hehe wkażdym bądż razie mam zwrot. Jeżeli chodzi o mój US to powiem panu że rozmawiałem z Panią „X” z US i chyba zaczęła przyznawać mi rację że nie ma konkretnie NIGDZIE napisane że taki podatek z NL trzeba zwracać. Dochodzę do założenia że najlepiej dowiedzieć się czegoś na własną rekę niż polegać na tym co czasami mówią Panie urzędniczki. Strona Pana bardzo mi pomogła i życzę dużo sukcesów w pomaganiu innym. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  Dziękuję Panie Darku za informacje! No właśnie, z tymi zwrotami to czeski film. Ale dziękuję, że mi Pan o tym pisze, gdyż jestem umówiony na wywiad w Gazecie Prawnej i wspomnę o tym. Może coś się wreszcie zmieni? Proszę tutaj zaglądać! Rafał

 46. Bozena Mika napisał/a:

  Witam Rafale
  mam pytanie na ktore do tej pory nie znalazłam odpowiedzi.Otóz mieszkałam w Irlandii od 2006 roku.Pracowałam tam przez dwa lata. 31 grudnia 2008 roku zakonczyłam prace i postanowiłam wyjechac do Polski z powodu choroby dziecka.W zwiazku z tym pozałatwiałam wszelkie formalności w zwiazku z „rozliczeniem sie z irlandia”, czyli poskładanie odpowiednich formularzy, w tym o zwrot nadpłaconego podatku za przepracowane tam lata.Planowałam, ze juz nie wrce do Irlandiii nigdy.W chwili obecnej rozwazam ponowny powrot do irladii iponowne podjecie legalnego zatrudnienia.
  Mam pytanie, czy jest mozliwośc wstrzymania procedury zwrotu podatku w irlandzkim revenue(dokumenty skladałam pod koniec stycznia tego roku)?
  Jesli nie ma takiej mozliwości, to co mam zrobic i gdzie sie kierowac, aby zgłosić chec ponownego powrotu oraz ewentualnego zwrócenia nadpłaconego podatku, o ile taki bedzie?Jak mam to zrobić? Z gory dziekuje za pomoc. Bożena
  WItam Pani Bożeno! NIestety nie wiem, jak to wygląda w Irlandii. Ale nie rozumiem, dlaczego nie chce Pani zwrotu podatku, który Pani nadpłaciła? Proszę o kontakt! Rafał.

 47. justyna napisał/a:

  witam Panie Rafale. chciałabym się poradzić…ja złożyłam za 2007 rok korektę bo wcześniej rozliczyłam się tylko w polsce, bo pracowałam tylko jeden miesiąc a potem pracowałam 6 miesięcy w holandii. z korekty wyszło mi że mam dopłacić polskiemu Us 33zł i wpłaciłam tą sumę do US a w polsce dochód osiągnełam 1tyś złotych, a w holandii 29tyś złotych, czy to możliwe?tak mi wyliczyła pani księgowa, która zajmóje się tymi rozliczeniami. złożyłam tą korektę a teraz US każe mi tłumaczyć ten holenderski jaropgraf. a w 2006 roku pracowałam tylko w holandii i osiągnełam dochód 46tyś złotych i pani wyliczyła mi że mam zapłacić 0zł. czy to możliwe? moje dokumenty są już w US..z góry dziękuję za odpowieć…justyna
  WItam Pani Justyno! Trudno mi powiedzieć, czy to co wyliczyła Pani księgowa jest prawidłowe. Chyba tak. Zatem jest to też możliwe. Musiałbym sam zerknąć na Pani liczby, aby coś powiedzieć na pewno. Co do tłumaczenia, to US może tego zażądać. Pozdrawiam Panią i dziękuję za komentarz! Rafał

 48. Marta L. napisał/a:

  Panie Rafale,

  Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  Za Pana porada podzialalam bardziej asertywnie i udalo mi sie dociec jak moge starac sie o certyfikat rezydencji podatkowej (jak tylko moje informacje sie potwierdza, chetnie podziele sie nimi z innymi czytelnikami panskiego bloga).

  Jak tylko go uzyskam bede wnioskowac do polskich organow podatkowych o interpretacje mojej sytuacji. I tu chetnie skorzystam z Panskiej ofiarowanej mi pomocy, jesli oczywiscie oferta jest dalej aktualna 🙂

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje,

  Marta L.
  Pani Marto, to przede wszystkim ja dziękuję 🙂
  Rafał

 49. justyna napisał/a:

  Witam Panie Rafale. Dziś byłam w moim US i zaniosłam moje przetłumaczone jarografy z Holandii. Pani Urzędniczka kazała mi wyliczyć moje miesięczne dochody uzyskiwane w Holandii i poprzeliczać to na zł, i okresy od kiedy do kiedy pracowałam. Te okresy od kiedy do kiedy pracowałam to mniej więcej wiem, ale miesięczne dochody w zł, skąd ja moge pamiętać to były lata 2005 2006 2007 a te dochody były uzależnione od ilości godzin przepracowanych.
  Dostarczyłam jej przetłumaczone dokumenty gdzie jest napisane jaki osiągnełam dochód w danym roku, a to jej nie wystarcza? Proszę mi doradzić, co mogę robić w tej sprawie?
  Dziękuje za wcześniejszą odpowieć.
  Pozdrawiam
  Pani Justyno, takie dane powinna Pani posiadać, gdyż były niezbędne do sporządzenia wniosku abolicyjnego. Powinna je mieć księgowa, która Panią rozliczała inaczej nie mogła sporządzic wniosku abolicyjnego. Natomiast Pani urzędniczka po prostu musi sprawdzić, czy wyliczenia były prawidłowe. Proszę pamietać, że ona również ponosi odpowiedzialność za prawidłowość wyliczeń na Pani wniosku i ostatecznie w decyzji abolicyjnej. Zatem proszę się skontaktować z księgową i ona Pani te dane udostępni.
  Pozdrawiam, Rafał.

 50. tomekjk napisał/a:


  [tomekjk] 2) Jezeli chodzi o zwrot to w moim US (Czestochowa) i w KIP powiedziano mi, ze zwrot podatku musi byc standardowo wykazany jako “dodatkowy podatek” w PIT-2008 – tak jak Pan napisal.
  [RAFAL]Tak, są różne opinie na ten temat – jak Pan zapewne wie (sam w KIpie otrzymałem przeciwną interpetację). ”

  Nie bardzo rozumiem co to oznacza ze dostal Pan przeciwna interpretacje?
  Pozdrawiam,
  Tomasz Krzywania
  Że nie powinien być wykazany, w związku z wejściem w życie ustawy abolicyjnej. Rafał.

 51. tomekjk napisał/a:

  Panie Rafale mozna prosic o Pana adres email?

  Dziekuje

  Pozdrawiam,
  Wyślę na Pańskiego maila. Rafał

 52. justyna napisał/a:

  Dziękuję Panie Rafale za odpowieć.pozdrawiam
  Również dziękuję i pozdrawiam, Rafał.

 53. Tomek Dania napisał/a:

  Witam Panie Rafale!!od 21stycznia do 31sierpnia 2008 pracowałem w polsce,w Dani od wrzesnia 2008 do 21grudnia 2008. teraz mam kontrakt od 18 stycznia do 31.11 2009. Czy wie pan moze w jaki sposob mam sie rozliczyc w polsce z podatku ktory był odprowadzany do Duńskiego Skata?? Czy można w tej chwili wykorzystać jakoś abolicje podatkową w mojej sytuacji??
  Powinien Pan rozliczyć się na PIT-36 (plus załącznik PIT-ZG) i w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania zastosować metodę zaliczenia proporcjonalnego. Jest teraz dostępna tzw. ulga abolicyjna (wymaga załącznika PIT-O). Niebawem wydany zostanie eBook na ten temat mojego autorstwa. W razie wątpliwości proszę o kontakt. Rafał

 54. monika napisał/a:

  Witam ponownie Panie Rafale.
  Te yrzy lata,które pracowałam w UK to były: rok 2005,2006,2007.Druga część podatku należnego w Polsce została zapłacona za lata 2005 i 2006.Rok 2007 objęty został juz abolicją,przy czym złożyłam Pit „zerowy” w polsce,jak poproszono w urzędzie skarbowym.Za żaTak więc jak do tej pory,będąc juz na stałe w Polsce nie otrzymałam ani grosza zwrotu.
  Dziękuje i pozdrawiam!

 55. tomekjk napisał/a:


  Nie bardzo rozumiem co to oznacza ze dostal Pan przeciwna interpretacje?

  [Rafal] Że nie powinien być wykazany, w związku z wejściem w życie ustawy abolicyjnej. Rafał.”

  Czy mozna sie powolac na ta interpretacje? Kiedy ona zostala wydana? Bo teraz gdy sie dzwoni to mowia cos zupelnie innego…

  Dziekuje
  PS. Nie otrzymalem jeszcze meila… od Pana 🙂
  Miałem na mysli ustną interpretację przepisów przez osobę, z którą rozmawiałem w KIP. Niemniej już Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się tą sprawą, więc może coś się w tej materii ruszy.
  Pozdrawiam, Rafał.

 56. monika napisał/a:

  Przepraszam Panie Rafale,pisząc komentarz coś sie stało i umknęło zdanie,że za żadne z tych lat nie dostałam,nie ubiegałam się o zwrot podatku z UK.
  Jeszcze raz pozdrawiam.

 57. kasiulka napisał/a:

  pracowałam 2 miesiące za granicią i musze sie z tego rozliczyc z polsce w polskim US. Szczerze najwiekszą trudnośc sprawia mi przetumaczenie jarografu który otrzymałam. bardzo prosze o pomoc podam dokladnie co mam w tym jarografie. a wiec:

  -loon loonbelasting/volksverzekeringen: 2772
  -ingehouden loonbelasting/premie volksverz.(loonheffing) : 491
  -Verrekende arbeidskorting : 195
  -loon zorgverzekeringswet : 2586
  -ingehouden bijdrage zorgverzekeringswet: 187

  jesli chodzi o obliczenie podatku polskiego to wiadomo jak ale mam tu w ten sposób podane i nie wiem które to które? i wogóle co zrobic?? ( prosze o odpowiedz na forum)
  Witam Pani Kasiu! Powiem tak, na pewno w US będą chcieli, aby Pani przetłumaczyła ten dokument u tłumacza przysięgłego, zatem najlepiej będzie, jeżeli Pani już teraz to zrobi, i będzie wiadomo co tam jest napisane. Ja szczerze mówiąc nie znam języka holenderskiego. Dodam tylko, że dla swoich potrzeb można skorzystać z tłumacza Google, który Pani znajdzie przez wyszukiwarkę. Pozdrawiam, Rafał.

 58. amator napisał/a:

  Witam!Mam pytanko w 2008r pracowałem w Polsce na umowę zlecenie(2400zł)i Holandii 3 miesiące 5000e(ok.18000zł)z czego podatku zapłaciłem w holandii 1000 euro(ok.4000zł.Z tego co wiem mam otrzymać te 1000e zwrotu.Aby rozliczyć się z polskim US muszę zastosować metodę proporcionalnego odliczania.Jak zrozumiałem z powyższych interpretacji od 18000zł w Polskiej skali podatkowej podatek wyniósł by ok.3600zł.Teraz obliczam j/w podadek holenderski ok 4000zł minus polskie zobowiązanie czyli 0k 3600zł= minus 400zł.Czy jak rozumiem nic nie będę musiał dopłacić Polskiemu US(jest to możliwe?).Jeżeli napisałem niezrozumiale to przepraszam ale sam mam mętlik.A jeżeli dobrze, to czy dobrze to zinterpretowałem i obliczyłem?Z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam.
  Odwrotnie: od polskiego podatku od WSZYSTKICH dochodów (PL + NL) odlicza Pan podatek zapłacony w NL. W razie kłopotów może Pan pobrać mój darmowy przewodnik po dochodach zagranicznych i wypełnianiu PIT36. Może Pan również skorzystać z ulgi abolicyjnej.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 59. rozliczenia napisał/a:

  chciałbym sie dowiedziec jak sie rozliczyc zagranicy pracowałem tam puł roku i jakie potrzebuje papiery
  Wszystko można znaleźć w moim bezpłatym przewodniku Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36.

 60. paweł napisał/a:

  dziendobry jak moge sie rozliczyc z podatku zagranicy
  Wszystko można znaleźć w moim bezpłatym przewodniku Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36.

 61. monika napisał/a:

  Witam!
  Panie Rafale,opisałam moją sytuację w komentarzu nr 41.Poprosił Pan o podanie dokładniejszych danych dotyczących lat.Napisałam więc ponownie dwa razy( w pierwszej odpowiedzi coś mi umknęło),komentarz nr 54 i 56.Jak do tej pory nie otrzymałam od Pana porady.Czy mogę na takową liczyć?Jestem zdezorientowana,nie wiem co robić.
  Z góry serdecznie dziękuję!

 62. justyna napisał/a:

  Witam. Czy jest możliwe rozliczenie dochodów z holandii przez program ”pity 2008”. Mam kwotę 45tyś zł, zapłacony podatek w holandii 10tyś zł, i automatycznie wyskakuje komunikat i suma że podatek obliczony z artykułem 27.ust 1-8 10tyś. następnie wynik nadpłata 0zł, niedopłata 0zł.
  czy to jest poprawnie obliczone? oczywiście zostały diety wyliczone.
  Witam! Na pewno można 🙂 Być może wszystko jest dobrze. Trudno mi powiedzieć coś na ten temat …
  Pozdrawiam, Rafał.

 63. justyna napisał/a:

  czy można od dochodów odliczyć koszty uzyskania dochodów, choć czy ja odlicze czy nie to i tak suma mi wychodzi do zapłaty 0zł.bo mam zapłacony podatek duży w holandii, a w polsce nie pracowałam wogóle, czy to możliwe?
  dziękuje. tak mi księgowa wyliczyła,
  Pani Justyno, koszty odlicza się od przychodów. Te zaś wcześniej może Pani pomniejszyć o diety. Jak napisałem wcześniej, trudno mi coś doradzić Pani, gdyż nie znam szczegółów (może się Pani zwrócić do mojego doradcy podatkowego w celu weryfikacji Pani zeznania – w razie czego podam Pani adres). Pozdrawiam, Rafał.

 64. Jacek napisał/a:

  Dzien dobry
  Bardzo prosze o odpowiedz
  od lutego 2006 do lutego 2009 pracowalem w Wielkiej Brytanii, nie majac wczesniej ani w miedzyczasie zadnych dochodow w Polsce. Od roku 2007 obowiazuje abolicja podatkowa, jednak w roku poprzednim nie obowiazywala, a ja nie rozliczylem sie z polskim US. Wrocilem teraz z zagranicy podjalem prace jednak obawiam sie jakich formalnosci musze dopelnic by wszytsko bylo w porzadku (wiem o okresie do 9 lutego rozliczeniowym by skorzystac z abolicji, nie zrobilem jednak tego- PYTANIE : CO TERAZ)
  z gory dziekuje za odpowiedz

 65. justyna napisał/a:

  Witam.
  W Picie 36 z dochodów z holandii za 2008r mam przychód 2655,15zł, dochód 26550,15zł,
  dochód po obliczeniu dochodu zwolnionego, strat i składek na ubez społeczne 26550,15zł, dochód do opodatkowania 26550,15zł,i dalej wydaje mi się podejrzane, a tak mi księgowa wyliczyła:obliczony podatek zgodnie z art.27 ust. 1-8- 4457,65zł, podatek zapłacony za granicą zg. z art. 27 ust 9 i 9a 4457,65 KWOTA DO ZAPŁATY 0zł, NADPŁATA 0zł.
  Natomiast na picie ZG dochód o którym mowa w art.27 ust.9 i 9a ustawy 26550,15zł podatek zapłacony za granicą od dochodów, o których mowa w kol. c1 4634,62
  BARDZO PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ CZY TO JEST DOBRZE WYLICZONE
  Pani Justyno, proszę mi wybaczyć lecz nie mam czasu na dokonywanie obliczeń 🙁 Jeśli Pani chce mogę Panią skontaktować z moim doradcą podatkowym, który na pewno wyjaśni Pani wątpliwości. Pozdrawiam, Rafał.

 66. justyna napisał/a:

  Witam ponownie? mam jeszcze pytanie muszę dołączyć do Pitu 36(dochody z Holandii uzyskane)tylko Pit /ZG czy i Pit/O?
  dziękuję
  PIT-ZG, a PIT-O jeżeli korzysta Pani z ulgi abolicyjnej. RCH.

 67. Paulina napisał/a:

  mam pytanie odnosnie pracy w holandii pracowalam w nl przez 5miesiecy w polsce nie osiagnelam zadnego innego dochodu posiadam sofi numer ale zameldowanie mam w polsce i zwiazku z tym mam pytanie gdzie powinnam sie rozliczyc w polsce czy w holandii? poza tym mysle ze w nl dostalabym zwrot a w pl bede musiala zaplacic ten podatek a jesli nie rozlicze sie w nl to boje sie pozniejszych kar co zrobic? prosze o pomoc bo jestem w tym niezorientowana
  Pani Paulino, jeżeli jest Pani polskim rezydentem podatkowym, to powinna Pani rozliczyć się w PL. A w NL i tak się Pani musi rozliczyć, jako że to jest kraj źródła dochodów. Co do tego zwrotu, to stan prawny jest taki, że będzie go Pani musiała wpłacić do US w Polsce, ale to się może niebawem zmienić, gdyż o zniesienie tego obowiązku walczy obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich. Zobaczymy. W Polsce powinna Pani wypełnić PIT-36 oraz PIT-ZG. W razie wątpliwości, proszę pisać. Rafał.

 68. Jagoda napisał/a:

  Od stycznia 2008 r pracowałam w Polsce- z czego rozliczyłam się w Urzędzie skarbowym PIT-37. Od kwietnia do konca grudnia 2008 pracowałam w Holandii z pracy Jaaropgaaf dostałam jakieś dwa tygodnie temu. A ja rozliczyłam się z polskim urzedem skarbowym tylko z pracy wykonywanej w polsce… nie wiem co mam teraz zrobić, czy iść z tym do urzędu skarbowego??? zrobić korekte czy jak?? wogole się na tym nie znam, proszę o odpowiedz
  Witam Pani Jagodo! Sprawa jest banalna, powinna Pani złozyc korekte deklaracji ale na PIT36 i tam uwzglednic zagraniczne dochody. Ma Pani czas do konca kwietnia.
  Pozdrawiam, Rafał.

 69. ŁUKASZ napisał/a:

  Panie Rafale mam pytanie związane z rozliczeniem podatkowym w UK. Czy dostanę zwrot podatku za rok podatkowy 05.04.2008-05.04.2009, jeżeli pracuję w Anglii od 03.03.2008. Otrzymałem zwrot podatku za przepracowane dwa miesiące w Anglii był to rok podatkowy 05.04.2007-05.04.2008.ale interesuje mnie ten rok. Dziękuję.
  Panie Lukaszu, nie mam pojecia, jak ta sprawa wyglada w UK. Rafał

 70. justyna napisał/a:

  Witam Panie Rafale. Bardzo dziękuję za odpowiedz.
  Prosiła bym o podanie mi adresu do Pana doradcy.
  Dziękuje.
  Bardzo proszę i pozdrawiam!
  Rafał

 71. Paulina napisał/a:

  witam ponownie;) chcialabym zaznaczyc odnosnie komentarza nr67 ze nie przebywalam w nl 5 miesiecy tylko od 30.06 do grudnia a wiec 186dni zrezta mam umowe podpisana na tyle czy w zwiazlu z tym musze sie w pl rozliczac dodam ze znow tam wyjezdzam a dokumentow jeszcze nie dostalam. Moi znajomi ktorzy tez tam pracowali mowia ze w pl nie musze sie rozliczac tylko w nl czy ta jest naprawde? pozdrawiam
  A zatem była Pani polskim rezydentem podatkowym w 2008 r. i w związku z tym powinna się Pani rozliczyć w PL od dochodów z NL. Rafał.

 72. Halina napisał/a:

  Witam Panie Rafale! Mam pytanie związane ze zwrotem tzw. rozłąkowego. Mąż pracuje w Holandii. W 2008 roku dostaliśmy rozłąkowe. gdyż ja nie pracowałam. Czy ten zwrot również trzeba doliczyć do zeznania rocznego w Polsce?
  Witam Pani Halino! Proszę mi wyjaśnić dokładniej. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym zwrotem rozłąkowego. 🙂 Rafał

 73. monika napisał/a:

  Panie Rafale,jeśli nie zna pan odpowiedzi na moje pytania wypadałoby napisac,że nie jest pan w stanie mi pomóc.Tylko moje komentarze pozostają bez odpowiedzi.Pozdrawiam.
  Już śpieszę z odpowiedzią 🙂 Pani Moniko, niestety nie ma możliwości odzyskania tego podatku. Prawdopodobnie taka możliwość by istaniała, gdyby złożyła Pani wniosek o abolicję, ale jak mniemam nikt w US Pani tego nie powiedział. Czy ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości? Rafał

 74. Halina napisał/a:

  Witam ponownie! Panie Rafale, pracownicy, którzy pracują w Holandii oprócz zwrotów podatku mogą sie starać o tzw.rozłąkowe. Dotyczy to osób, których małżonki nie pracują lub uzyskują bardzo niskie dochody w Polsce. Jest to tak jakby zwrot reszty podatku , który został w urzędzie skarbowym w Holandii. W Polsce załatwiają to biura, które rozliczają podatki holenderskie. Zastanawiam się jednak, czy był sens zadać sobie tyle trudu aby uzyskać te świadczenie, skoro teraz trzeba to chyba również doliczyc do zeznania i oddać.
  Tak, trzeba to będzie doliczyć do zeznania w PL. W Polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zapis, zgodnie z którym część kwoty wypłaconej jako rozłąkowe jest zwolniona z podatku, jednak ten dodatek za rozłąkę dotyczy tylko sytuacji, w której pracownik jest czasowo przeniesiony przez pracodawcę (art. 21 ust 1 pkt 18). W państwa przypadku nie zachodzi, jak się domyślam, taka sytuacja. Zatem trzeba by całą kwotę wpisać do zeznania w Polsce. Ale czy to się nie opłaca? Myślę, że jednak się opłaca! Proszę pamiętać o uldze abolicyjnej, która Pani mężowi przysługuje. Rafał

 75. Halina napisał/a:

  Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź. Mam jednak znowu pytanie. Do tej pory nie interesowałam się ulgą abolicyjna, ponieważ od 2004 roku czyli od momentu jak mąż pracuje za granicą rozliczałam sie w Polsce z dochodów męża uzyskanych za granicą. Podatku nie płaciłam, gdyż podatek zapłacony za granicą przekraczał kwotę podatku, który trzeba by było zapłacić w Polsce. Nie składałam więc żadnego wniosku abolicyjnego i teraz nie wiem, czy już nie jest za późno, ponieważ był jakiś termin do 6 lutego składania wniosków. Czy mnie ten termin w takim razie też obowiązuje, skoro zwroty podatków zagranicznych otrzymałam w 2008 roku i dopiero teraz mogę się z nich rożiczyć?? Pozdrawiam
  Pani Halino! Poruszyła Pani trzy ważne problemy: ulga abolicyjna, abolicja podatkowa, zwrot zagranicznego podatku. Ale po kolei… 🙂
  Czym innym jest ulga abolicyjna, o czym wspomniałem, a czym innym abolicja podatkowa, która się skończyła 6 lutego. Nazywają się tak samo, gdyż uregulowane zostały w jednej ustawie (abolicyjnej) i w istocie mają taki sam schemat. Odnosząc się więc do ABOLICJI PODATKOWEJ, nie musiała Pani składać wniosku abolicyjnego, zatem tutaj nie ma problemu.
  Co do ULGI ABOLICYJNEJ, to możliwe, że również i w tym przypadku nie będzie Pani musiała z niej korzystać, gdyż możliwe że podatek zapłacony w NL pokryje podatek do zapłaty w PL, nawet jeżeli zwiększy Pani dochód o kwotę rozłąkowego.
  CO do ZWROTU PODATKU z zagranicy, to stan prawny jest taki, że należy go zwrócić polskiemu fiskusowi. NIestety. Być może się to zmieni po ostatniej interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Również wg mnie jest to niesłuszne, o czym pisałem już wielokrotnie w tym blogu (proszę w Tagach kliknąć na „zwrot podatku”) i co polecam do poczytania, bo wiele się w tym zakresie dzieje obecnie.
  Rafał

 76. Halina napisał/a:

  Witam! Dziękuję za wyjaśnienie. Jednak nadal nie bardzo rozumiem w jakim przypadku można skorzystać z ulgii abolicyjnej?
  Pani Halino, zrobię o tym wpis. Ok? Dzisiaj 🙂
  Rafał

 77. Halina napisał/a:

  o.k. dzięki Halina

 78. Tytus napisał/a:

  Witam, chcialbym przedstawic problem i uzyskac informacje jak mam
  postepowac.

  Aktualnie jestem w Holandii i zaczalem prace w jednej z firm
  holenderskich, mam 20 lat i ukoczylem technikum, chce dalej kontynuowac
  nauke na studiach. Co miesiac otrzymuje rente rodzina po zmarlym ojcu, w
  wysokosci 900 zlotych. Chcialbym tu w Holandii popracowac 2 miesiace
  wakacyjne, zarobilbym okolo 2200 Euro. Pytanie jest takie, czy jesli sie
  rozlicze z podatku w Polsce, ta renta zostanie mi odebrana?
  Chce aby renta byla kontynulowana, poniewaz sumujac roczna kwote tej
  renty, bedzie to sporo pieniedzy,a tutaj jestem tylko jednorazowo, wiec
  boje sie utracic rente.
  Pytanie drugie. Czy mozna nie rozliczac sie z podatku w Polsce i czy grozi
  mi to czyms w mojej obecnej sytuacji? Nie chcialbym miec z tego zadnych
  problemow, przede wszystkim finansowych, gdyz moja praca tutaj stala by sie
  kompletnie nie oplacalna, nie wiem tez czy juz tak nie jest, chodz narazie
  zarobilem okolo 700 Euro. Bardzo prosze o szybka odpowiedz, gdyz pracodawca
  wlasnie zapropanowal mi kontrakt do 31 sierpnia i musze dac mu odpowiedz
  czy pracuje czy nie, dziekuje.
  Hej Tytus! Co do renty, to musisz się skonaktować z ZUS. Z punktu widzenia prawa podatkowego, to dochody z NL są traktowane, jak polskie (tzn. opodatkowujesz normalnie w PL) , ale jak to wygląda na tle renty, to nie Ci nie powiem, bo się na tym nie znam, a też sam nie chcę Ciebie wprowadzić w bład.
  Co do drugiego pytania, to MUSISZ się rozliczyć w PL z dochodu zagranicznego. Więcej przeczytasz tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/04/22/jak-rozliczyc-dochody-z-holandii-za-rok-2008/ Sytuacja jest analogiczna w tym roku podatkowym. Dodatkowo będzie Tobie przysługiwała ulga abolicyjna, dzięki której nie zapłacisz podatku: więcej o tej uldze tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/03/23/kiedy-mozna-skorzystac-z-ulgi-abolicyjnej/
  Pozdrawiam i dziękuję za pytanie!
  Rafał

 79. sylwia napisał/a:

  witam mam pytanie wróciłam w pazdzieniku w 2008 roku z anglii gdzie przebywałam i pracowałam 2 lata w kwietniu tego roku dostałam zwrot z us z anglii ponieważ rozlicała mnie firma polska mam do pana pytanie czy musze rozliczyc sie z tego zwrotu dostałam zwrotu ok 5 tys zł czy bede musiała oddda te pieniadze do us w polsce prosze o pomoc. sylwia
  Witam Pani Sylwio! Odpowiedź brzmi nie, gdyż przepisy nie nakładają takiego obowiązku na osoby rozliczające się metodą wyłączenia w Polsce. Jeżeli jednak w 2008 roku posiadała Pani jeszcze jakieś dochody w Polsce, to kwestia jest dyskusyjna (moim zdaniem nie powinna Pani mieć takiego obowiązku) i najlepiej będzie, jeżeli skontaktuje się Pani ze swoim USem w celu wyjaśnienia, jak oni podchodzą do tego problemu. Jeżeli zaś nie miała Pani innych dochodów poza tymi z UK, to jak wspomniałem, nie musi Pani zwracać tego podatku fiskusowi.
  Rafał

 80. Victor napisał/a:

  Panie Rafale.
  Postanowiłem napisać kilka uwag na temat poruszanego problemu rozliczania dochodów zagranicznych uzyskiwanych z pracy najemnej. Dobrze, że publicznie zajął się Pan tym problem, który dotyczy setek tysięcy ludzi zmuszonych do szukania źródeł utrzymania poza Ojczyzną. Często są to ciężko pracujący za minimalne wynagrodzenie, którzy dodatkowo są skazani na udrękę polskich organów administracyjnych, wyzysk agencji pracy tymczasowej lub wręcz oszustwo itd. Pomimo uchwalenia ustawy abolicyjnej praktyka administracji rządowej pozostała ta sama: niechlujstwo informacyjne, zawiłe przepisy wykonawcze, niewiedza urzędników, rozbieżność interpretacyjna.
  Ponadto nadmierne obciążanie kosztami takimi jak tłumaczenie dokumentów rozliczeniowych (tj koszt około 1200-1500 zł rocznie obejmujące rozliczenia okresowe i roczne oraz umowy o pracę), które są standardowe w swych określeniach w danym państwie i powtarzające się w każdym kolejnym dokumencie, zmieniają się tylko kwoty. W zasadzie to MF w porozumieniu z polskimi Radcami Ambasad w krajach OECD powinni przygotować słownik zwrotów określeń podatkowych wraz z definicjami w odniesieniu do polskich przepisów a w szczególności jakim pozycjom w rocznych zeznaniach one odpowiadają (praca 1 dzień pod koniec roku podatkowego dla dwóch osób-trzy –cztery strony A4). Takie zachowanie świadczyłby o minimalnym zainteresowaniu administracji rządowej obywatelami pracującymi za granicą. Aczkolwiek działania informacyjne są podejmowane np. stworzona strona powroty, lecz przypominają raczej dezinformację, piętrzą zawiłości i straszą ludzi, którzy są gotowi na stałe ten kraj opuścić. Informacja niepełna i w nieodpowiednim czasie jest bezwartościowa. Polski Trybunał Konstytucyjny stwierdził w 2002 r.: „naruszeniem konstytucji jest stanowienie przepisów niejasnych, wieloznacznych, które nie pozwalają obywatelowi na przewidzenie konsekwencji prawnych jego zachowań”
  Do czego zmierzam?
  1. Wszelkie określania dotyczące podatku od osób fizycznych muszą wynikać z ustawy, która transponuje również umowy międzynarodowe. Dlatego opinie urzędników nie zwalniają podatnika z odpowiedzialności a wręcz są szkodliwe, jeśli są powielane przez media i szkoleniowców, które w ostateczności okazują się niezgodne z aktualnym stanem prawnym. Nonszalancja publikujących doradców, księgowych tzw. „ekspertów” może się obić bolesnymi konsekwencjami dla szarych podatników. Dotyczy to w szczególności informacji o opodatkowaniu dochodów zagranicznych, które są prezentowane przez osoby nie mające pojęcia o systemie podatkowo-ubezpieczeniowym kraju zarobkowania. Bez takiej wiedzy nie należy prowadzić porad.
  2. Zajmijmy się tu przykładem Holandii. Dla zwykłego człowieka przykład rozliczenia podatku jest szybką i jasna formą prezentacji informacji i sposobu postępowania. Nie trzeba znać holenderskiego by zapoznać się z podstawowymi zasadami systemu podatkow-ubezpieczeniowego, wystarczy trochę poszperać po Internecie.
  Po co ta wiedza?
  Dla właściwej interpretacji pozycji rozliczenia i zwrotu podatku. Dobrym przykładem są powyżej posty świadczą o rozmowie ślepego z głuchym. Z jednego z postów wynika, ze tłumacz przetłumaczył informację roczną jaaropgraaf, a księgowa rozliczyła podatek źle – to widac u Justyny z 6marca gdzie podatek zapłacony za granicą powinien wynosić 338 zł a nie 4634 zł. Dlaczego? Holenderskie znaczenie „opodatkowanie” odnosi się do zaliczki odprowadzonej do holenderskiego Urzędu Skarbowego w łącznej kwocie zawierającej podatek dochodowy i tzw. składki na holenderski system ubezpieczeń społecznych. W pierwszym progu stopa procentowa tego „ opodatkowania” w 2008 roku wynosiła 33,60% w tym 2,45 % podatek dochodowy i 31,15% „ZUS” holenderski. Także zwrot podatku jest w decyzji holenderskiego urzędu określany w jednej kwocie, co konsekwencji wielu podatników żle określa kwoty zapłaconego/ zwróconego podatku. Przykłady w prezentowane w informatorach Izb Skarbowych, gazetach dodatkowo się do tego błędu przyczyniają, ponieważ są brane z „czachy” bez sprawdzenia faktycznego jak to wygląda. Ponadto w tzw. zwroty podatku zawierają zawsze również odsetki budżetowe wypłacane przez holenderski Urząd Podatkowy (w cywilizowanych krajach nadpłata w formie obowiązkowej zaliczki jest oprocentowania od dnia wpłaty tej zaliczki).
  W większości w/w prezentowanych postach potwierdzają błędne rozliczanie podatku wynikające ze złego rozumienia słowa „opodatkowanie”. Sami możemy zauważyć, że holenderski podatek jest na bardzo niskim poziomie, który dodatkowo jest obniżany o kwotę wynikającą z progu dochodu zwolnionego.
  Zwróćmy uwagę również na składnik „zus” holenderskiego w przypadku zwrotu. Jeżeli ktoś poprawnie rozdzielił za 2008 rok kwotę „opodatkowania” na podatek dochodowy i „ZUS” holenderski i ujął te kwoty odpowiednio w zeznaniu PIT za rok 2008 to również przy zwrocie należy to odpowiednio uwzględnić w zeznaniu za 2009 rok. Pytanie tylko gdzie? Nasi urzędnicy nawet nie przewidzieli, że można zwracać składki ZUS w przypadku uzyskania niskich dochodów. W Holandii państwowa emerytura wynika z okresu zamieszkania lub pracy w Holandii a nie wysokości składek.
  3. Dla wielu pracujących tylko w Holandii przydatna była by odpowiednia stała strategia rozliczania dochodów holenderskich by uniknąć wątpliwości zwrotów „opodatkowania”. Jeśli przyjmiemy, że odliczenie od dochodu holenderskiego składek na ubezpieczenie społeczne oraz odliczenie od naliczonego podatku zapłaconego podatku w Holandii jest prawem podatnika to możemy nie dokonywać odliczeń, przez co zwiększy się jedynie wysokość tzw. „ulgi abolicyjnej” a tym samym w następnym roku nie uwzględniamy zwrotu ponieważ go nie odliczyliśmy .
  Zatem pytanie czy odliczenia są prawem czy obowiązkiem?
  Jeżeli jest obowiązkiem to rzeczywiście ( wynika to z przepisów) to należałoby zwrot za 2008 rok ująć w PIT za 2009 rok jako dodatkowy podatek natomiast zwrócone składki – tu jest problem gdzie ?Zwrócony holenderski „ZUS” zwiększa podstawę opodatkowania- nie zwiększa dochodów wykazanych w załączniku ZG ponieważ w poprzednim roku był dochód wykazany łącznie z tymi zaliczkami. W przypadku gdy dochody pochodziły z włącznie z pracy w Holandii nie powinno mieć wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego w Polsce- zawsze porównujemy z podatkiem obliczonym metoda wyłaczenia z progresją , który wynosi 0(zero) niezależny czy do dochodu zadeklarujemy składki „ZUS” czy nie- jednie ma to wpływ na ustalenie wielkości ulgi abolicyjnej, która umniejsza kwotę do zapłaty podatku.
  Powyższe ustalenia są na podstawie własnych analiz prawa podatkowego polskiego i holenderskiego i należy to traktować jedynie jako mój osobisty pogląd, jestem jedynie rolnikiem pracującym sezonowo w Holandii, jednakże informacje prezentowane na portalach podatkowych i organów skarbowych sa mało przydatne a czasami mogą wprowadzać w błąd.
  Pomimo ,że nie mam wykształcenia prawniczego ani ekonomicznego to sposób analizy i interpretacji prawa podatkowego i administracyjnego publikowany w wielu mediach, informatorach wprawia mnie w osłupienie swa nonszalancją wyrażaniu opinii w oderwaniu od teorii i praktyki prawa podatkowego, posługiwanie się przykładami wprowadzającymi w błąd, brak podstawowej wiedzy na temat systemu podatkowo-ubezpieczeniowego kraju zarobkowania, brak podstawowej znajmosci podstawowej dokumentacji rozliczeniowej dotyczące stosunku pracy danego kraju. Kto publicznie zajmuje się tematem opodatkowania dochodów zagranicznych ten musi znać podstawy podatkowe i dokumenty rozliczeniowe danego kraju, mowa tu w szczególności o polskiej administracji fiskalnej. W tym celu nie trzeba wysokich nakładów ale odpowiedniej organizacji i przekierowania srodków finansowych z głupawych portali i informatorów na rzeczowe poradniki i opracowanie formularzy PIT -ZG o dochodach zagranicznych w dostosowaniu do każdego kraju OECD.

  Ze swojej strony życzę Panu dalszej skutecznej walki w rozwikłanie zawiłości związanych z problemami rozliczeń dochodów zagranicznych a jednocześnie wyrażam swoje skromne poparcie dla Pana działań.
  Myśle, że te kilka moich zdań będzie zaczątkiem do dyskusji i wypracowania dobrych rozwiązań związanych z rozliczaniem dochodów zagranicznych, przy czym należy zawsze pamiętać, że „diabeł tkwi w szczegółach”.

  Wiktor- rolnik z Podlasia
  P.S. Do pracujących w Holandii.
  Zawsze żądać od pracodawcy salariów – zestawienia wypłaty okresowej, ponieważ są one podstawą do obliczeń w zeznaniach rocznych w Polsce. Jaaropgraafy niestety tu są nieprzydatne, ponieważ zawierają jednie zestawienie roczne kwot. Do obliczeń kwot w polskim PIT są niezbędne daty wypłaty i poszczególne kwoty „opodatkowania”, tabele podatkowe, kwoty brutto. Najlepiej to robić na arkuszu Excel periodami, jest trochę liczenia i ustalania kursu euro zgodnie z zasadą dnia wypłaty. Trzeba tez umieć rodzielic kwoty podatku dochodowego i holenderskich składek ubezpieczeniowej z łącznej kwoty „opodatkowanie”, ponieważ na salariach nie podaje się kwot oddzielnie a pracodawca dla was nie będzie w dokumentacji robił wyjątków bo jakiś wschodnio europejski urząd ma specyficzne wymagania.

  Panie Wiktorze, bardzo Panu dziękuję za komentarz oraz opinię! Przez czas jakiś miałem wrażenie, że czytam tekst kogoś z mojej branży 🙂 Gratuluję wiedzy!
  Rafał

 81. Daniel napisał/a:

  Witam,

  Moje pytanie jest takie jakie dokumenty dana osoba musi przedstawic w PL US jesli w latach 2007 i 2008 pracowala w NL sezonowo ( max 12 tyg na wakacjach , mowa tutaj o uczniu 18-20 lat osobie ktora nie osiogala zadnych innych dochodow w pl ) a w roku 2009 pracuje w NL ponad pół roku …

  Dodam równiez że dana osoba otrzymala zwrot podatku za rok 2007 i 2008
  Niestety na tej osobie ciąży zaległość podatkowa z tytułu nie rozliczenia się z podatku za lata 07-08 a także z tytułu braku wpłaty zwróconego podatku. Za rok 2009 również będzie się musiała rozliczyć. Dokumenty to pasem wynagrodzenia, ewentualnie inne (np. zagraniczne deklaracje podatkowe). Można to rozliczyć z fiskusem za pomocą pisma „czynnego żalu” bez ponoszenia odpowiedzialności, ale warunkiem jest złożenie wszystkich deklaracji i wpłata zaległego podatku jeszcze przed interwencją fiskusa. W razie problemów z czynnym żalem i dokumentami pomocą może służyć doradca podatkowy Tomasz Synoś (tutaj jest kontakt: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/zadaj-mi-pytanie/ )
  Pozdrawiam, Rafał.

  Czy ta osoba będzie musiała zapłacić do PL US zalegly podatek za lata 2007 i 2008 wraz z odsetkami ???

  Pozdrawiam Serdecznie
  Daniel

 82. Daniel napisał/a:

  Witam ponownie,

  Od kilku dni szukam i staram sie zrozumiem i obliczyć ile dana osoba będzie musiała zapłacić dla fiskusa :

  Znalazłem przykład i przerobiłem go :

  Dochód uzyskany w Holandii do wysokości € 17 319 jest opodatkowany stawką 2,5%.
  Stawka w Polsce dla dochodu do 43 405 PLN wynosi 19%.

  Zakładamy: roczny dochód w Holandii rzędu € 5523 euro
  Kwota do zapłaty w Polsce wynosi (19% od € 5523 ) ok. € 1050
  Podatek zapłacony w Holandii wynosi (2,5% od € 11 600 ) € 138
  Podatek należny w Polsce pomniejszony o podatek pobrany w Holandii = € 912
  € 912 – tę sumę podatnik musi dopłacić polskiemu fiskusowi przy rozliczeniu rocznym.

  Znalazlem ze mozna obliczyc diety ale nie wiem od której z powyzych kwot od tej 5523 euro ( 42 euro (dieta rok 2007) x 30% x 84 dni (te 84 to ilosc dni w NL) wyszlo 1076 euro

  Co jeszcze można odliczyć aby zapłacic jak najmniejszy podatek dla Pl US???

  I czy wystarczy miec Jarograf za dany rok albo list z NL US w ktorym jest napisane jaki zwrot sie należy podatku

  Zdaje sobie sprawe ze temat obszerny ale jak byś znalazł chwilke na wytłumaczenie to z góry dziekuje …;)

  Pozdrawiam serdecznie
  Daniel
  Witam Panie Danielu! Dziękuję za pytanie o okazane mi zaufanie, jednak nie jestem w stanie odpowiedzieć Panu na to pytanie z racji obowiązków spoczywających na mnie pod koniec roku. Jeżeli to Panu nie przeszkadza, to proszę skorzystać z opcji ePorady24. Na pewno otrzyma Pan szybką i prawidłową odpowiedź na swoją wątpliwość!
  Pozdrawiam,
  Rafał

 83. Katarzyna napisał/a:

  Witam Pana,

  w 2005 i 2006 roku pracowałam w Polsce i Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Polski rozliczyłam się w Urzędzie Skarbowym ze swoich dochodów w Anglii i Polsce. W 2009 roku złożyłam wniosek o zwrot podatku zgodnie z ustawą abolicyjną.
  W chwili obecnej chciałabym wystąpić o zwrot części podatku do Urzędu Skarbowego w Wielkiej Brytanii. Czy w sytuacji, gdy zostałam już objęta abolicją podatkową, będę musiała zwrócić otrzymany podatek do polskiego Urzędu Skarbowego?

  Pozdrawiam serdecznie

  Dobre pytanie Pani Kasiu! Wg mnie nie powinno tak być, ale drużyna fiskusa jest innego zdania, o czym już tutaj wielokrotnie pisałem… (http://www.podwojneopodatkowanie.pl/tag/zwrot-podatku/) Najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pani ze swoim USem. Jak powiedziałem, wg mnie powinna Pani zachować tez zwrot nieopodatkowany.

  Pozdrawiam,
  Rafał

 84. Pawel napisał/a:

  Witam Pana! CZy moglby mi pan udzielic informacji jak wyglada sprawa w przypadku Irlandi!. Pracowalem w Irlandi od Listopada 2007 do konca stycznia 2010. Wracam do POslki na stale dokladnie 24 marac. Mam wiec czas pozalatwiac wszystkie formalnosci jak zwrot skladek prsi, i podatku nadplaconego. Mam jednak pytanie bo slyszalem ze jesli zloze wniosek i otrzymam zwrot nadplaconego podatku za przepracowany okres w Irlandi, to ze bede musial potem duzy podatek zaplacic w Polsce i moze sie to nieoplacac, gdyz w polsce jest inny prog podatkowy. Czy w zawiazku z tym nie warto skladac o zwrot podatku w Irlandii??Prosze o rade:).

  Witam Pana! Jeżeli pracował Pan w IRL to nie musi Pan oddawać zwróconego podatku polskiemu fiskusowi. To dotyczy jedynie osób, które musiały się w Polsce rozliczać metodą zaliczenia. Zatem wniosek o zwrot warto złożyć 🙂

  Pozdrawiam,
  Rafał

 85. Pawel napisał/a:

  Dziekuje za szybka odpowiedz. Mam tylko jeszcze jedno pytanko – gdyz wiem ze pracujac jeden miesiac w Irlandii tzn caly Styczen 2010 roku i potem reszte roku 2010 bede pracowal w Polsce to w roku 2011 rozliczajac rok 2010 z polskim US bede musial zaplacic jakas tam roznice w progach podatkowych, ale czy do tej kwoty w rozliczeniu pozniej w polsce dokladnie podajac ten miesiac pracy(styczen 2010 w irlandi przepracowany) nie bede czasami musial doliczyc kwoty odzyskanego podatku w Irlandii??Mam nadzieje ze nie napisalem tego chaotycznie i zrozumie pan co mam na mysli.Pozdrawiam gorąco.

  Rozumiem, z Pan ma na myśli 🙂
  Odpowiedź brzmi: nie!
  Rafał

 86. Pawel napisał/a:

  Super dziekuje bardzo za pomoc:)pozdrawiam

  Bardzo proszę!
  Pozdrawiam!
  Rafał

 87. Michal napisał/a:

  Witam, moje pytanie chcialem zamiescic przy temacie z 2008r dot. wniosku NIP-3 i pracy w Wielkiej Brytanii, ale niestety nie ma mozliwosc dodawania tam komentarzy.

  Moja sprawa wyglada nastepujaco: Po raz pierwszy w zyciu wystepuje o przyznanie numeru NIP w Polsce, gdyz nigdy wczesniej nie pracowalem w kraju. W trakcie studiow wyjechalem na 4 miesiace do Anglii (przelom roku 2007/2008), gdzie otrzymalem numer NIN i pracowalem legalnie odprowadzajac podatek do tamtejszego Urzedu Skarbowego. W lutym 2008r wrocilem na studia i otrzymalem rowniez zwrot podatku z Anglii okolo czerwca 2008r, gdyz nie osiagnalem dochodow powyzej 5225 funtow (co gwarantowalo mi calkowity zwrot podatku). Obecnie musze wystapic o nadanie numeru NIP w Polsce. We wniosku NIP-3 jest pole, ktorym nalezy wpisac inne numery identyfikacji podatkowej uzyskane w innych krajach. Czy w zwiazku z tym moga mnie spotkac jakies nieprzyjemnosci? Czy powinienem byl przed wyjazdem, lub po powrocie zlozyc wniosek o nadanie numeru NIP w Polsce i sie rozliczyc z tego dochodu?

  Bardzo prosze o pomoc i pozdrawiam serdecznie

  WItam Panie Michale!

  Żadne nieprzyjemności Pana nie spotkają! Wszystko jest ok. Może Pan spokojnie składać wniosek o NIP, podając nip z uk.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 88. Michal napisał/a:

  Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz i pomoc!

  Pozdrawiam i dziekuje za prowadzenie stronki z tak tudnymi tematami dla zwyklego smiertelnika ;]

  Dziękuję i pozdrawiam!
  Rafał

 89. Zibi napisał/a:

  Witam,
  mam pytanie odnośnie takiej sytuacji:
  w 2008 roku pracowałem w Holandii w wakacje 2 miesiące, tam tez zapłaciłem podatek, nie pracowałem w 2008 roku w Polsce. Nie składałem rozliczenia podatkowego za 2008 rok.
  W 2009 roku otrzymałem zwrot podatku z Holandii w całości gdyż nie przekroczyłem tamtejszego progu kwoty wolnej od podatku. W 2009 roku pracowałem w Polsce w wakacje na umowę o dzieło, także nie przekraczając polskiego progu kwoty wolnej od podatku.

  otrzymałem od polskiego pracodawcy pit-11, czy w zeznaniu podatkowym mam uwzględnić tylko pit-11 od polskiego pracodawcy?

  Witam Pana!
  Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Drogi Panie, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Panu jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
  Rafał

 90. stachu napisał/a:

  Witam
  Czy moge odliczyc sobie km z Dani do Polski w dunskiem pit,mam meldunek w Dani i w polsce,w polsce mam pobyt staly ,w dani mam pobyt nieograniczony tzn moge tak dlugo w dani byc jak jestem w stani sie utrzymac(jedzenie,czynsz itp)
  moja cala rodzina jest ze mna w dani
  w polsce mam tylko dom
  skat dunski twierdzi ze nie moge tych km sobie odliczyc bo moje centrum interesow zyciowych jest w dani ,ale moj pobyt staly jest w polsce,tu w dani owszem jestem zameldowany ale nie mam pobytu stalego
  prosze o odpowiedz podrawiam stachu

  Witam Panie Staszku!
  Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Staszku, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 91. Monika z Danii napisał/a:

  Witam serdecznie, w związku z tym że informacje na temat rozliczeń w Polsce są bardzo zróżnicowane zwracam się do Pana z pytaniem i prośbą w znalezieniu dobrego rozwiązania dotyczacego rozliczenia duńskiego podatku w Polsce. Co w przypadku gdy praca była po części w Polsce i w Danii a co w przypadku gdy tylko w Danii. Dziekuję w związku z tym z góry za jakąkolwiek pomoc.

  Witam Pani Moniko!
  Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Pani Moniko, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
  Bardzo Panią przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pani moją sytuację 😉
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 92. Bartek napisał/a:

  Witam Panie Rafale,
  Rozumiem, że nie odpowie Pan na już na moje pytanie ale mimo wszystko chciałbym zainteresować Pana moimi przemyśleniami dotyczącymi uzyskania zwrotu podatku z zagranicy z Państw do których stosujemy metodą proporcjonalnego odliczenia. Stoi przed faktem rozliczenia się z dochodów z Danii ale wiem tez że podatek który został pobrany od moich wynagrodzeń za rok 2009 zostanie mi w części zwrócony – niestety nie znam jeszcze kwoty zwrotu i mogę jej niestety nie poznać do dnia 30 kwietnia. Analizując zapisy dotyczące obowiązku zapłaty polskiemu fikusowi zwróconego podatku oraz abolicji podatkowej doszedłem do wniosku że najlepiej będzie wykazać w zeznaniu rocznym dochody uzyskane w Danii w kwocie ZERO zł. I tak całą powstałą należność podatkową do polskiego fiskusa pokryję ulgą abolicyjną więc w sumie wysokość kwoty zapłaconego podatku za granica nie ma znaczenia. Skoro wykażę ZERO zapłaconego podatku w Danii to jakikolwiek by ten zwrot w przyszłości nie był to nie będę musiał go odprowadzać do urzędu skarbowego bo nie umniejszył polskiego zobowiązania podatkowego a dokładnie nie spełniony jest warunek ODLICZENIA o którym mowa w art.45 ust.3a pkt 5: „W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.”

  Z ciekawości co sądzi o tym Krajowa Informacja Podatkowa skontaktowałem się dziś z nimi i przedstawiłem moje powyższe stanowisko – przyznali że mam rację i uznali że mogę tak zrobić! Czyżby wynikało z powyższego że niechcący znalazłem sposób na to jak nie oddawać fiskusowi odzyskanego z zagranicy podatku? Wystarczy go wcześniej nie odliczać w składanym zeznaniu rocznym. Co Pan Panie Rafale o tym myśli? Myślę że to ciekawa sprawa, liczę więc na odpowiedź Pana jako specjalisty w tej materii. Pozdrawiam serdecznie!

  Witam Panie Darku!
  Nie dalej, jak wczoraj odpisywałem na komentarz, gdzie Pani X (juz nie pamiętam imienia) wpadła na ten sam pomysł 🙂 Ja jednak jestem sceptycznie nastawiony do tego rozwiązania, ponieważ wykazanie zapłaconego za granicą podatku wynika z procedury obliczania podatku metodą zaliczenia proporcjonalnego. Gdyby odliczenie zagranicznego podatku było ulgą podatkową, to wówczas w gestii podatnika pozostawałoby, czy chce z niej skorzystać, czy też nie. W tym przypadku nie jest to ulga, ale sposób obliczenia zobowiązania podatkowego. Proszę też pamiętać, że wypełniając PIT, podatnik oświadcza, że dane w nim zawarte są zgodne ze stanem faktycznym, i jeżeli wpisuje on tam, że podatek pobrano w kwocie „0”, to nie jest to zgodne z prawdą.

  Wiem Panie Darku, że wolałby Pan usłyszeć ode mnie inną opinię. Ale takie jest moje zdanie. Być może nie mam racji, w przeciwieństwie do KIP 🙂 Niemniej gratuluję błyskotliwości!
  Pozdrawiam i dziękuję!
  Rafał

 93. Bartek napisał/a:

  W tekście powyżej jest mała pomyłka – chodziło o wykazanie podatku z Danii w kwocie ZERO a nie zerowych dochodów z Danii. Przepraszam i Pozdrawiam!

 94. kasia napisał/a:

  Witam:)
  Mnie nurtuje takie pytanie. Jezeli pracowałam w Holandii 6 lat temu, rozliczylam sie tam z podatkiem i teraz polski urzad skarbowy dzwoni i karze mi zaplacic 9.000zl za to ze nie zrobilam tego rowniez tutaj. Nie wiem co robić. Tym bardziej ze poinformowali mnie o tym telefonicznie zamiast jakims urzedowym pismem wszystko wydaje sie takie dziwne prosze o odpowiedz:)Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !