Przypomnijmy sobie pytanie raz jeszcze tyle, że w skróconej wersji:
Zaczęliśmy z mężem pracować w UK w 2006 roku, ale również uzyskaliśmy dochody w Polsce, dlatego się rozliczyliśmy i wpłaciliśmy polskiemu fiskusowi spora sume. Od 2007 roku do końca października 2008 roku mielismy dochód tylko w UK. Mąż podjął pracę od grudnia 2008 w Polsce i wrócilismy do kraju. Uwzględniliśmy nasze dochody z UK w zeznaniu podatkowym za 2008 rok. Czy teraz w związku z tym, że staramy sie o zwrot nadpłaconego podatku z anglii będę musiała go pokazać naszemu US, czyli będę musiała składać jakies korekty itp.
Innymi słowy mówiąc chodzi tutaj o przypadek, w którym Państwo pracowali od roku 2006 do roku 2008 w UK, natomiast teraz – w związku z przewidywanym zwrotem podatku od zagranicznego fiskusa, mają wątpliwość, czy ów zwrot przekazać fiskusowi polskiemu. Bliższe przyjrzenie się sytuacji faktycznej przedstawionej w pytaniu ukazuje jednak inne wątpliwości.
Rezydencja podatkowa
Jak zawsze w przypadku problemów opodatkowania zagranicznych dochodów na samym początku powinniśmy ustalić miejsce rezydencji podatkowej zainteresowanego. Jak wiemy z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 3) rezydentem polskim jest osoba, która:
- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym; lub
- posiada w Polsce swoje centrum interesów gospodarczych lub osobistych.
Zauważmy, że osoba pytająca przebywała na terenie UK w roku 2006 wraz z mężem (z rodziną), a zatem jej centrum osobiste znajdowało się wtedy właśnie UK. To samo można powiedzieć o centrum gospodarczym, gdyż podjęcie pracy w zagranicznym kraju zdecydowanie statuuje centrum gospodarcze podatnika na terytorium tego państwa. Wynika z tego, że dwa ostatnie warunki, potrzebne do tego, aby pozbyć się polskiej rezydencji podatkowej, zostały spełnione.
Co z okresem 183 dni? Przebywanie w Polsce powyżej tego okresu w roku podatkowym powoduje powstanie (utrzymanie) polskiej rezydencji podatkowej. Z pytania nie wynika jednak, ile dni małżonkowie przebywali razem na terytorium PL, a ile na terytorium UK. Jeżeli jednak w Polsce przebywali krócej aniżeli ten przewidziany w ustawie o PIT okres, to wówczas w roku 2006 nie spełnili oni żadnego warunku, aby być polskimi rezydentami podatkowymi (dotyczyć to będzie również lat następnych) a zatem nie musieli się w Polsce rozliczać z zagranicznych dochodów. Jeżeli zaś przebywali oni w Polsce dłużej niż 183 dni w roku 2006, to wówczas posiadali oni rezydencję podatkową w Polsce i … prawdopodobnie w UK. A więc byli oni podwójnymi rezydentami podatkowymi.
Jak zatem można rozstrzygnąć problem podwójnej rezydencji? Szczegółowo pisałem o tym we wpisie Jak ustalić polską rezydencję podatkową. Tutaj jednak warto przypomnieć, że kolizję podwójnej rezydencji rozstrzyga właśnie umowa o unikaniu podójnego opodatkowania, w tym przypadku jest to art. 4 ust. 2 umowy PL-UK. Mówi on, że:
osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania (…)
A zatem pytający podatnicy powinni sami ustalić, czy miejsce ich stałego zamieszkania znajdowało się wówczas w Polsce. Jeżeli tak, to pomimo tego, że posiadali rezydencję podatkową również w UK, to umowa wskazuje, że opodatkowaniu od dochodów ogólnoświatowych podlegają w Polsce. Jeżeli zaś nie – to opodatkowaniu od swoich wszystkich dochodów podlegali w UK.
Jakie to ma znaczenie i dlaczego o tym mówię? Dlatego, że jeżeli małżonowie nie musieli się rozliczać w Polsce za rok 2006 (a liczy się miejsce rezydencji podatkowej na koniec roku podatkowego), to wówczas niepotrzebnie składali oni zeznanie podatkowe w Polsce za ten rok, i niepotrzebnie zapłacili oni podatek od dochodów brytyjskich (a więc mogą się zwrócić z wnioskiem do US o zwrot nadpłaty podatku wraz z odsetkami). W takiej sytuacji wystarczyłoby jedynie rozliczenie dochodów polskich.
W sytuacji przeciwnej jednak, tj. gdyby okazało się, że powinni oni rozliczać się w Polsce, ich zachowanie było jak najbardziej prawidłowe.
Rok 2008
Te same uwagi dotyczą również rozliczenia za rok 2008. Zobaczmy:
- warunek 183 dni w Polsce – nie jest spełniony;
- warunek centrum osobistego lub gospodarczego (na koniec roku podatkowego) – spełniony.
A więc w roku 2008 również mamy do czynienia z podwójną rezydencją małżonków i w grę wejdzie przepis art. 4 ust. 2 umowy UK-PL, który ureguluje konieczność ich opodatkowania od wszelkich dochodów w Polsce (ze względu na posiadanie tutaj miejsca stałego zamieszkania).
Z tego punktu widzenia rozliczenie w Polsce dochodów brytyjskich za rok 2008 metodą wyłączenia z progresją jest prawidłowe.
Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!