Zgodnie z polskim prawem podatkowym każdy ma obowiązek aktualizacji swoich danych (art. 8 ust 1 ustawy o zasadach ewidencji i indentyfikacji podatników i płatników). Osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mają na to 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Zmiana danych dotyczyć ma wszystkich informacji, które zawarliśmy uprzednio w formularzu NIP-3, a więc będzie to na przykład:
- numer dowodu osobistego,
- adres miejsca zameldowania
- nazwisko
- obywatelstwo
- zmiana miejsca zamieszkania (rezydencji podatkowej)
Zaniechanie tego obowiązku zagrożone jest sankcją z kodeksu karnego skarbowego. Mówi o tym art. 81 tego aktu. Zobaczmy:
Art. 81.
§ 1. Podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi:
1) nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne,
2) dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz,
3) nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy,
podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 2. Tej samej karze podlega także ten podatnik, który wbrew obowiązkowi nie składa płatnikowi dostarczonego przez niego formularza zgłoszenia identyfikacyjnego.
A więc widzimy, że niezłożenie w terminie 30 dni formularza aktualizacyjnego powoduje dokonanie wykroczenia, za co grozi kara grzywny.
Nie jest to pocieszająca perspektywa, prawda? Ale na szczęście ten sam kodeks reguluje przedawnienie wykroczenia. Wedle art. 51:
Art. 51.
§ 1. Karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. (…)
A zatem mamy rok przedawnienia. Jeżeli przy wyjeździe za granicę dana osoba nie zgłosiła faktu zmiany miejsca zamieszkania (rezydencji podatkowej), to wówczas karalność jej wykroczenia przedawni się w upływem roku od dnia, w którym wykroczenie powstało. A zatem od następnego dnia od dnia, w którym ostatecznie należało zgłosić fiskusowi zmianę miejsca zamieszkania (ewentualnie wysłać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej albo nadać w polskim konsulacie – co również jest prawnie skuteczne).
Wyjątek przewiduje paragraf 2 tego artykułu, który mówi, że przedawnienie wynosi 2 lata, jeżeli przeciwko sprawcy zostało już wszczęte postępowanie.
I to wszystko 🙂
Proszę komentarze, albo o zadawanie pytań w zakładce Zadaj Mi Pytanie.
Pozdrawiam Was serdecznie!
Rafał
———————————–
Zobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!
21 czerwca, 2009, 12:46
Witam,
czy przy skłsdaniu NIP-3 wymagana jest dokładna data zmiany zamieszkania, czy wystarczy podać np. tylko rok? na jakiej podstawie udowodnić US, że mieszka się w UK np. od 2007r? jakie dokumenty najlepiej przedstawić?
24 listopada, 2009, 14:26
Witam Panie Rafale,
czy jesli karalnosc wykroczenia sie przedawnila (niezlozenie w przewidzianym terminie formularza NIP 3), a osoba nadal przebywa za granica (miejsce rezydencji podatkowej jest obecnie za granica) to czy nalezy skladac NIP 3 z wpisana data faktyczna zmiany rezydencji podatkowej?
dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
Marek
Witam! Nie trzeba. Oczywiście może Pan to zrobić, ale nie musi. Jeżeli Pan złoży, to po przyjeździe US się nie będzie czepiał skąd ma Pan pieniądze.
Pozdrawiam,
Rafał
29 listopada, 2009, 02:04
Witam Panie Rafale,
Do końca sierpnia 2007 pracowałem na normalną umowę o pracę w Polsce.
We wrześniu 2007 wyjechałem do Anglii. Do końca 2007 roku zarobiłem jakieś symboliczne kwoty pieniężne w funtach.
W lutym 2008 roku otrzymałem stałą pracę w Anglii, która trwa do dzisiaj.
W kwietniu 2008 roku rozliczyłem się w Polsce z zarobków za rok 2007, ale tylko polskich. Myślałem, że skoro jest ustawa o podwójnym opodatkowaniu, a ja jestem w Anglii i tutaj płacę podatki, to nie muszę nic wspominać o angielskich zarobkach (chyba niesłusznie).
Na początku roku 2008 nastąpiła również wymiana mojego dowodu osobistego.
W tej całej sytuacji nigdy nie złożyłem aktualizacji NIP-3. Dowiedziałem się o czymś takim dzisiaj. Teraz wracam na 3-tygodniowy urlop świąteczny i mam pytanie.
Czy mogę złożyć teraz NIP-3 i poinformować o wymianie dowodu osobistego blisko 2 lata temu, jak również zmiany miejsca rezydencji podatkowej? Czy mogę podać datę, kiedy ta zmiana nastąpiła. Jeśli tak to czy powinna to być data kiedy pierwszy raz przyleciałem do Anglii, czy może np. kiedy dostałem umowę o pracę, która trwa do dzisiaj?
Czy moje rozliczenie za rok 2007 jest błędne i czy mogę się spodziewać jakichś kar z tym związanych?
Pozdrawiam serdecznie!
Witam Panie Januszu!
Wszystko, jak Pan się domysla, zalezy od tego, kiedy utracił Pan rezydencję w Polsce (na temat rezydencji piałem tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/06/05/jak-ustalic-polska-rezydencje-podatkowa/) Jeżeli zmienił Pan ją w momencie przyjazdu do UK, to w Polsce rozliczył się Pan dobrze, ale jednoczesnie – jako rezydent UK – powinien Pan był rozliczyć dochody polskie w UK za rok 2007.
Co do zmian w NIP-3 to wykroczenie to się już przedawniło. Może Pan złożyć ten dokument (wówczas jeszcze będzie wymagany pismo „czyny żal”), ale nie musi. 🙂
W razie wątpliwości proszę jeszcze pisać!
Rafał
3 stycznia, 2010, 22:00
Dobry wieczór panie Rafale,
W 2008 roku zmieniłam miejsce zamieszkania i zapomniałam powiadomić urząd skarbowy. Ta zmiana wiązała się ze zmianą „właściwego urzędu skarbowego”. Karalność wykroczenia zgodnie z artykułem 51 ustaje. Czy w związku z tym muszę z NIP-em 3 złożyć „czynny żal”?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, Adrianna
Witam Pani Adrianno!
Wykroczenie przedawnia się po roku, więc jeżeli rok minął (a na pewno już tak), to nie musi Pani składać czynnego żalu 🙂
Pozdrawiam i życzę dużo dobrego w Nowym Roku!
Rafał
17 stycznia, 2010, 19:26
Witam Panie Rafale,
Od dwóch lat mieszkam i pracuję w innym województwie, niż jestem zameldowana. W ciągu tego czasu kilkakrotnie się przeprowadzałam (w obrębie jednego miasta), nadal nie mieszkam jakoś „na stałe”. Pracodawca ma cały czas mój pierwszy adres zamieszkania, nie chciałam za każdym razem zmieniać w papierach. Tym bardziej w US nie zmieniałam żadnych danych. Cały czas zeznania składałam w US zgodnym z zameldowaniem. Teraz księgowa z pracy zauważyła, że US do PIT11 mam inny niż adres zamieszkania. Co powinnam zrobić, powinnam zgłosić teraz zmianę i zmienić US na ten wg miejsca zamieszkania? Jakie konsekwencje wiążą się z tym, że złożę zeznanie za rok 2009 w US wg zameldowania?
Pozdrawiam, Monika
Witam Pani Moniko!
Żadne konsekwencje się w tym nie wiążą. Oczywiście dla fiskusa ważniejsze jest miejsce zamieszania niż zameldowania, ale najważniejsze jest to, że nie zalega Pani z podatkami. A to, na konto jakiego USu wpłynie podatek ma znaczenie drugorzędne (chociaż dla gminy, w której Pani pracuje na to znaczenie, gdyż ona powinna otrzymywać część z Pani podatku). Niemniej może Pani złożyć (wysłać) w nowym US NIP-3 informujący o zmianie miejsca zamieszkania. Czasem też USy same porządkują te sprawy za podatników (tak było kiedyś w moim przypadku).
Pozdrawiam,
Rafał
28 stycznia, 2010, 15:32
Witam,
W 2007 roku wyjechalem do USA. Tu przebywam, mieszkam i rozliczam sie z podatkow. Niestety nie zlozylem Nip3 w danym terminie. Czy mam obowiazek jeszcze zlozenia NIP 3? Wynajmuje mieszkanie w Polsce i rozliczam podatek w polsce z wynajmu.
Witam Pana!
W zasadzie wykroczenie z tytułu braku poinformowania USu o zmianie miejsca zamieszkania się przedawniło, więc nic Panu za to nie grozi, chociaż sam obowiązek pozostaje aktualny. Zatem od Pana zależy, czy Pan NIP3 złoży, czy też nie 🙂
O wynajmie w Polsce pisałem obszernie tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/10/30/opodatkowanie-najmu-w-polsce/
Pozdrawiam i dziękuję!
Rafał
23 lutego, 2010, 14:26
Witam P. Rafale,
W sierpniu 2009 roku wróciłam z UK gdzie mieszkałam przez około 6 lat.
Oczywiście przed wyjazdem nie wpadłam na to żeby złożyć NIP-3. W ciągu tych 6lat studiowałam a później pracowałam na umowe o prace na czas nieokreślony. Byłam tymczasowo wymeldowana z adresu Polskiego. Po powrocie do Polski w sierpniu dostałam nowy dowód osobisty i nowe miejsce zameldowania. wtedy też złożyłam nip-3 z aktualizacją, ale cały czas wcześniej w US widniał mój stary polski adres. Teraz będę się rozliczać za dochody uzyskane w polsce od 10.2009 – kiedy to podjęłam pracę. I powiedziano mi, że za dochody uzyskane w UK do lipca 2009 roku nie muszą być uwzględnione na moim polskim rozliczeniu jeżeli byłam rezydentem podatkowym UK. Czy powinnam jeszcze poimformować US o tym że w części 2009 nie byłam rezydentem polskim? kiedy sprawa ulegnie przedawnieniu i jakie ewentualne kary grożą za niezłożenie NIP-3?
pozdrawiam,
Dora
Witam Panią!
Dziękuję Pani bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pani zaufaniem! Droga Pani, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
Bardzo Pani jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
Rafał
2 marca, 2010, 10:22
Witam Panie Rafale,
Wyjechalem do Francji w 2006 roku. nie zlozylem Nipu 3. W tym czasie otrzymywalem w Polsce dochody z wynajmu, opodatkowane ryczaltem. W deklaracjach PIT28 wpisywalem adres zamieszkania w Polsce. W roku 2009 dostalem odszkodowanie w Polsce, ktore wymagaly wystawienia PIT8C – spolka ktora wyplacila odszkodowanie wpisala w tym formularzu moj adres francuski i wyslala do urzedu wlasciwego dla nierezydentow.
Planuje zlozyc czynny zal i NIP3 wraz z PIT 36 (opodatkowanie odszkodowania) do kwietnia 2009 i zaplacic wtedy podatek od odszkodowania – wszystko we wlasciwym dla mnie urzedzie sprzed wyjazdu do Francji. Czy groza jakies ewentualne kary?
Witam Panie Marku!
Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Marku, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
Bardzo Panu jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam uprzejmie!
Rafał
8 kwietnia, 2010, 15:33
Witam.
Mam 18 lat i niedawno odebrałam dowód osobisty, dostałam wtedy formularz o nadanie mi numeru NIP. Czy jeśli go nie wysłałam w terminie 30 dni, mogę być ukarana? Nie pracuję, jeszcze uczę się.
Nie, ale niech Pan nie zwleka, gdyż terminem jest okres 30 dni, który Pani przekroczyła (tzn. jest to wykroczenie, ale jeżeli opóźnienie będzie w miarę „rozsądne”. to nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie na Panią kary nakładał).
Pozdrawiam!
Rafał
14 kwietnia, 2010, 12:54
Witam.
Od jakiegoś czasu, ponad rok mieszkam w innym miejscu, niż mówi mój adres zameldowania w dowodzie. Jest to to samo miasto i ten sam Urząd skarbowy. Ale chcąc skorzystać z ulgi na internet, (faktury przychodziły na adres zamieszkania, w którym faktycznie korzystam z internetu) musiałem złożyć nip 3 z danymi aktualizującymi. Niestety nip 3 złożyłem razem z zeznaniem podatkowym za ten rok. Na zeznaniu podatkowym widnieje adres zameldowania, bo na taki adres przychodziły do mnie wszystkie Pity od zleceniodawców. (wykonuję wolny zawód i pracuję na umowy autorskie o dzieło)Siłą rzeczy, aby móc skorzystać z ulgi na internet, wpisałem datę zmiany miejsca zamieszkania na początek zeszłego roku. (mniej więcej faktyczną datę zamieszkania, bo w zasadzie mieszkam i przebywam od kilku lat w obu mieszkaniach, trochę rzeczy tu, trochę tam.)Jakie mogą być komplikacje z powodu tego, że miejsce zamieszkania mam według tego, od ponad roku inne niż dane miejsce w zeznaniu podatkowym? Czy powinienem w zeznaniu podatkowym (pit 37) umieścić dane faktycznego zamieszkania, mimo, że wszystkie Pity od zleceniodawców jako moje miejsce zawierały adres zameldowania?
Witam Panie Sławku!
Dziękuję Panu bardzo za pytanie, bo to oznacza, że darzy mnie Pan zaufaniem! Panie Sławku, niestety nie jestem już w stanie odpowiadać na taką górę maili, jakie dostaję codziennie, dlatego – jeżeli to możliwe – proszę o skorzystanie ze sprawdzonej przeze mnie opcji ePorad24 (tutaj jest więcej informacji).
Bardzo Pana przepraszam za taki obrót sprawy, jednak mam nadzieję, że zrozumie Pan moją sytuację 😉
Pozdrawiam serdecznie!
Rafał
29 kwietnia, 2010, 16:07
Witam
Przeprowadziliśmy sie w kwietniu 2009 roku 15-20.04. I dopiero teaz 29.04.2010 r.zobaczyłam ze nie mamy aktualizacji NIP-3 miejsca zamieszkania . Czy teraz powinnam złożyć NIP-3?? I czy będą jakieś konsekwencje finansowe(karne)?? Czy jeśli prowadzę działalność gospodarczą i od 01.01.2010 zadeklarowałam zmianę siedziby działalności , to też musze złożyć NIP 3( w urzędzie powiedziano mi że nie muszę ). Jak jest na prawdę ??Z góry dziękuję i pozdrawiam DK
23 maja, 2010, 22:01
Prosze o pomoc. Od Czerwca 2004 mieszkalam i pracowalam w Angli w Maju 2010 wrocilam do Polski i staram sie o NIP 3. Nigdy nie figurowalam w US ani nie posiadalam NIPu bo nigdy tez w Polsce nie pracowalam. W zwiazku z tym nie pisalam do US ze wyjezdzam. W Angli rozliczalam sie z angielskim US. Teraz w formularzu o NIP 3 prosza mnie o podanie numeru z Angli. Ale dlaczego przeciez nigdy nei figurowalam w Polsce? Moje pytanie czy fiskus bedzie probowal sciagnac ze mnie jakis dodatkowy podatek?? Co sie stane jesli nie podam informacji o mojej pracy w Angli. Nigdy sie w POlsce nie wymeldowalam i nigdy tutaj tez nie pracowalam wiec w tej chwili nie figuruje.
Dziekuje za pomoc i pozdrawiam
Kasia
18 lutego, 2011, 14:37
Witam chciała bym zapytać czy jeżeli przeprowadziłam się z mężem w 2010 roku do innego miasta i złożyliśmy papiery o zmianie zameldowania,dostaliśmy również papiery do urzędu skarbowego lecz jednak ich nie złożyliśmy do dnia dzisiejszego-to jakie wynikną z tego konsekwencje???Rok czasu od otrzymania tych papierów mija dopiero w sierpniu co teraz robić???czy istnieje możliwość dostania zwrotu podatku za 2010 rok???proszę o pomoc
Witam Panią, proszę skorzystać z opcji, która jest tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/zadaj-mi-pytanie/ Jako osoba nie będąca doradcą podatkowym nie mogę udzielać odpowiedzi na pytania merytoryczne. Bardzo Panią przepraszam!
Rafał
24 lutego, 2011, 00:27
Witam Panie Rafale,
Mieszkam i pracuje od stycznia 2007 roku w Danii, jestem w Danii rezydentem podatkowym (nie mam rodziny)…Jednak nie zlozylam NIP-3, ze zmiana adresu na dunski i wlasnie dostalam pismo z US z Polski, ze nie zlozylam rozliczenia podatkowego za 2007 rok…Czy musze w tej sytuacji skladac wyjasnienia w sprawie popełnienia wykroczenia skarbowego (polegające na niezłożeniu w terminie zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3) i dolaczyc NIP-3 z obecnym dunskim adresem? Oprocz tego dolaczyc CERTIFICTE OF RESIDENCE za 2007 rok?
Co jest niezbedne w moim przypadku?
Pani Agnieszko, to że jest Pani rezydentem w DK nie oznacza, że nie jest Pani rezydentem również w PL. W takim właśnie przypadku bierze się pod uwagę umowę o unikaniu podwojnego opodatkowania i bada, gdzie powinno się rozliczać. W mojej opinii powinna Pani wciąż rozliczać swój zagraniczny dochód w Polsce, ale nie znam szczegółów, więc nie mogę tego stanowczo stwierdzić. Najlepiej będzie, jeżeli skontaktuje się Pani z jakimś doradcą podatkowym, który ewentualnie pomoże Pani rozliczyć zaległość podatkową (piszę: ewentualnie, bo nie wiem, czy ona w rzeczywistości jest). Może Pani również skorzystać z opcji pomocy tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/zadaj-mi-pytanie/
Pozdrawiam! 🙂
Rafał
1 marca, 2011, 14:00
Witam,
od stycznia 2009 mieszkam w Wielkiej Brytanii i od tamtego czasu rozliczam się w Wielkiej Brytanii. Na stałe jestem zameldowana w Polsce, zapomniałam również złożyć NIP-3 wyjeżdżając jak również P86 w Wielkiej Brytanii. Do tej pory jedyne dochody jakie miałam były z Wielkiej Brytanii, z których płaciłam podatek w GB, natomiast w ostatnim roku rozliczeniowym otrzymałam dodatkowy dochód od praw autorskich w Polsce ok 300zl. Ponieważ otrzymałam różne informacje z urzędu skarbowego, w zależności z kim rozmawiałam nie wiem co powinnam zrobić. Czy powinnam rozliczyć się w Polsce (pit 36) wykazując polskie i zagraniczne dochody? Jeżeli tak czy podatek będzie liczony wg metody odliczenia proporcjonalnego? a co za tym idzie istnieje możliwość, że będę musiała np dopłacić różnice podatkową? A może podatek będzie liczony tylko od tych 300 zł polskiego dochodu (bo takie informacje również otrzymałam z urzędu skarbowego) a informacje o dochodzie a Anglii potrzebne są do ustalenia stopy procentowej? Druga możliwość z jaką się spotkałam to ustalenie rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii i rozliczenie się z tych dochodów w GB? Aczkolwiek Pani mnie poinformowała że w tym przypadku mogę mieć problemy w przyszłości, jeżeli będę chciała kupić mieszkanie lub będę posiadała jakiś majątek w Polsce? Jakiego rodzaju mogą to być problemy? Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze, jeżeli w najbliższej przyszłości rodzice planuje przepisać mi dom, domyślam się, że wtedy zmienia się automatycznie moja rezydencja podatkowa? Trzecia możliwość jakiej się doszukałam to, że po przedstawieniu NIP-3 mogę się rozliczyć jedynie z dochodów w Polsce? Bardzo dziękuje za pomoc
1 marca, 2011, 23:06
Witam Panie Rafale,
Mieszkam razem z mężem w mieście X jednakże ani ja ani mój mąż nie jesteśmy zameldowani. Ja jestem w dalszym ciągu zameldowana u rodziców i takie też dane posiada mój pracodawca (adres zamieszkania na PIT-11 jest taki jak adres zameldowania). PIT-11 został przez pracodawcę przesłany do US wg miejsca zameldowania/zamieszkania wskazanego na PIT. Mój mąż zameldowany jest w innym mieście również u swoich rodziców i taki też adres – jako adres zamieszkania – został zamieszczony na PIT-11 z jednego zakładu pracy. W ciągu roku mąż zmienił pracę i na PIT-11 obecnego pracodawcy jako adres umieszczony został rzeczywisty adres zamieszkania. Zaznaczam że ani ja ani mój mąż nie składaliśmy NIP-3 aktualizujący adres zamieszkania. Gdzie mamy złożyć rozliczenie roczne za 2010 r. biorąc pod uwagę, że rozliczamy się razem i to mąż będzie jako podatnik a ja jako małżonek. Czy istnieją jakieś sankcje za niezłożenie NIP-3 w naszym przypadku? z góry dziękuję za odpowiedź.
8 marca, 2011, 19:03
Proszę o pomoc,
rok temu zmieniłam dowód i złożyłam nip-3 przy rozliczeniu za 2009 rok. Teraz ponownie, ze względu zmiany miejsca zamieszkania zmieniłam dowód i dołączę nip-3 do tegorocznego rozliczenia – problem polega na tym, że poprzednio zapomniałam uwzględnić w rubryce 20 dodatkowo obywatelstwo niemieckie, od 10 lat już mam paszport nieważny stad też o tym zapomniałam. Czy mogę teraz to uwzględnić i czy grozi mi za to jakaś kara? Z góry dziękuję za odpowiedź
11 marca, 2011, 10:47
Witam mam takie pytanie rok temu zlozylam zgloszenie aktualizacyjne nip3 (dokladnie w styczniu) mojego meza poniewaz mieszka u mnie i w tym roku skladalam zeznanie roczne pit 37 w moim miejscu zamieszkania i niewiem skad przyjdzie zwrot nadplaty podatku czy z us miejsca zameldowania stalego mojego meza czy z miejsca w ktorym maz jest zameldowany tymczasowo Z GORY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ
16 marca, 2011, 12:33
Witam, mam duży problem w związku z nip 3. Mianowicie zmieniłam adres zameldowania w marcu 2009 roku, dopiero teraz że tak powiem obudziłam się z aktualizacją nip 3. Nie prowadzę działalności gospodarczej mieszkanie dostałam w darowiznie. Czy teraz podlegam karze grzywny? I czy muszę złożyć czynny żal wraz z nip 3? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Witam Pani Małgosiu! Proszę skorzystać z opcji pomocy tutaj >>
Rafał