podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Kiedy decyzja abolicyjna i zwrot podatku – odsetki

Luty 13th, 2009 Edit This

vieques-island-puerto-rico

Decyzja abolicyjna

Na podstawie złożonego wniosku organ podatkowy wydaje decyzję w sprawie umorzenia lub zwrotu podatku. Decyzja ta powinna zostać wydana w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku z wyjątkiem decyzji dotyczącej zobowiązania podatkowego za 2002 r. W tym przypadku decyzja nie może zostać wydana później niż 30 listopada 2008 r.

Zwrot podatku

Końcem postępowania abolicyjnego w przypadku osób ubiegających się o abolicję podatkową jest wydanie decyzji umorzeniowej przez organ podatkowy. Dla osób żądających zwrotu podatku końcem postępowania będzie natomiast otrzymanie podatku.

Zwrot podatku następuje w ciągu miesiąca od dnia wydania decyzji przez organ podatkowy, chyba że podatnik zalega z zapłatą innych podatków – wówczas organ podatkowy potrąci z kwoty zwrotu podatku odpowiednią zaległość podatkową). Podatek można odebrać w gotówce albo otrzymać przelewem. W przypadku zwrotu za pośrednictwem Poczty Polskiej pobierze ona z kwoty podatku swoje wynagrodzenie, o czym wyraźnie mówi ustawa abolicyjna. Dniem wypłaty jest dzień:

 • obciążenia rachunku bankowego organu;
 • złożenia przekazu pocztowego;
 • wypłacenia lub postawienia kwoty zwrotu do dyspozycji podatnika w kasie organu.

Odsetki

Istotne regulacje dotyczą wysokości odsetek podatkowych. Niestety ustawodawca nie był zbyt hojny, ograniczył bowiem ich wysokość jedynie do wysokości odsetek od opłaty prolongacyjnej (tj. połowy kwoty odsetek podatkowych). Ich otrzymanie uwarunkowane jest ponadto ewentualną zwłoką organu podatkowego. A zatem odsetki będą przysługiwały podatnikowi wówczas, gdy urząd skarbowy nie wyda – w przepisowym terminie – decyzji o zwrocie podatku lub gdy podatnik nie otrzyma zwrotu podatku w ciągu miesiąca od dnia wydania decyzji.

Oprocentowanie zwrotu podatku jest ograniczone również ze względu na czas. Dotyczy to okresu:

 • w przypadku opóźnienia w wydaniu decyzji – od dnia rozpoczęcia zwłoki organu do dnia wypłaty zwrotu podatku;
 • w przypadku zwłoki w wypłacie – od dnia rozpoczęcia zwłoki do dnia wypłaty zwrotu podatku.

Oprocentowanie nie przysługuje jednak, jeżeli zwłoka w wydaniu decyzji lub w wypłacie zwrotu przez organ podatkowy wynikła albo z winy podatnika, albo z przyczyn niezależnych od organu podatkowego.

Pozdrawiam, i czekam na komentarze!

Rafał

komentarze 4 do “Kiedy decyzja abolicyjna i zwrot podatku – odsetki”

 1. Majka napisał/a:

  Tak, a propos „albo z przyczyn niezależnych od organu podatkowego.” to rozumiem, że zawsze:) Przepraszam to mała uszczypliwość z mojej strony, ale jak czytam różne opracowania akty prawne, ustawy, to zaczynam mieć dość. Dlaczego w tym kraju wszystko musi być takie skomplikowane. Dzięki Pana przewodnikowi jakoś w jedną noc uporałam się z abolicją męża, ale teraz przede mną znowu rozliczenie dochodów z UK za zeszły rok, bo mąż pracował tam jeszcze do czerwca. Po ostatnich przejściach z urzędami, a właściwie z niektórymi ludźmi już mi się nie chce tego liczyć. Wracając do komentarza, cieszę się z tego blogu, w końcu jakieś jasne i rzetelne informacje na temat rozliczania różnych bzdur podatkowych znalazło się w internecie 🙂
  Pozdrawiam
  Dziękuję Pani Majko za opinię! Pozdrawiam! Rafał

 2. Majka napisał/a:

  P.S.
  A może jakieś opracowanie tematu dotyczącego akcyzy na samochody sprowadzane z UE oraz inne obowiązki podatkowe (VAT itp…) z tego tytułu :)?? Akurat mam temat na tapecie.
  Zobaczę co się da zrobić 🙂 Chociaż napisałem już eBooka na temat zwrotu akcyzy niesłusznie pobranej przez urząd celny. Nie dotyczy on jednak innego rodzaju podatków, jak np. VAT.

 3. Marzena napisał/a:

  Witam!
  Pana eBooki są rewelacyjne. Oczywiście zakupiłam obydwa. Wiedziałm już na ten temat troszkę, nawet myślałam, że wiele ale po przeczytaniu Pana książek
  jestem specem od rozliczania zagranicznych dochodów.
  Cieszę się niezmiernie, że znalazłam Pana stronę. Oczywiście poleciłam ją znajomym.
  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
  Witam Pani Marzeno! Bardzo Pani dziękuję za opinię! Pozdrawiam, Rafał.

 4. Karol Majewski napisał/a:

  Witam. W związku z ustawą o abolicji podatkowej złożyłem do US w Polsce PIT za lata 2005 i 2006. W tym czasie pracowałem w UK i tylko w UK. Dzisiaj otrzymałem bardzo groźnie brzmiące pismo od kierownika mojego US informujące o „toczącym się postępowaniu podatkowym…” Kierownik US informuje mnie, że „ma obowiązek przeprowadzić postępowanie podatkowe…” Brzmi to naprawde groźnie i budzi moje obawy czy nie będę zmuszony jednak do zapłacenia podatku w Polsce? ( w/g PIT-u złożonego przezemnie jest to kwota 6000,00 zł) Dlaczego mimo dobrowolnego z mojej strony złożenia PIT-u toczy się jakieś postępowanie a nie nastąpiło automatyczne umorzenie. Czym grozi mi takie postępowanie? Pozdrawiam, Karol.
  WItam Panie Karolu! Proszę się nie przejmować! Brzmi groźnie, to fakt, ale to jest standardowa procedura administracyjna. Tzn, że jeżeli US musi coś ustalić to czynności zmierzające do tych ustaleń przeprowadza w formie postępowania administracyjnego, a w tym przypadku – podatkowego. Po prostu cała ta procedura nazywa się postępowaniem i Pan Naczelnik był tak miły, że poinfomował Pana w ten posób, że zajął się Pańskim wnioskiem o umorzenie 🙂 Pozdrawiam, Rafał.Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Subscribe without commenting

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !