podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

JAK PRZEKAZAĆ 1% PODATKU NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO

4 marca, 2009 Edit This

Zobaczmy zatem, jak możemy przekazać kwotę 1% naszych dochodów dla organizacji pożytku publicznego (dalej: OPP), tudzież dla konkretnie wybranej osoby, która znajduje się pod opieką takiej organizacji.

Tutaj mały przerywnik… Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście się dla kogo przekazać kwotę 1% swojego podatku, to mam dla Was propozycję:

Czy znacie Wojtka Kicińskiego? W zeszłym roku było o nim głośno…, niestety podczas eksperymentu chemicznego nad nanomaterią doszło do poważnego wypadku. Wojtek pisząc swój doktorat prowadził badania na światowym poziomie z materiałem, który nie jest jeszcze do końca poznany przez naukowców. Wybuch spowodował, że Wojtek stracił obydwie dłonie i oko. Najlepiej sami zobaczcie, co pisze Wojtek Kiciński o sobie i tym tragicznym dniu:

Nie dla wszystkich 14 lutego 2008 roku był wesołym dniem. Życie niektórych zmieniło się diametralnie. Plany na przyszłość i marzenia stały się nierealne…

Tego dnia poszedłem do laboratorium chemicznego WAT, chciałem przeprowadzić kolejne badania do mojego doktoratu. Wszystko przebiegało normalnie, a potem? potem nastąpił wybuch. Niewiele z niego pamiętam. Jednak nie sposób będzie wymazać go z pamięci? W szpitalu ocknąłem się bez obu dłoni i lewego oka, cały poparzony, głównie na twarzy i klatce piersiowej.

Tak, nazywam się Wojtek Kiciński i to ja jestem tym doktorantem, o którym słyszeliście w wiadomościach. Moje życie nigdy nie będzie już takie, jak wcześniej. Mógłbym poddać się rehabilitacji, moje ręce mogłyby zastąpić protezy, także moje oko. Mogłyby? gdyby tylko było mnie na to stać.

Nie przychodzi mi to łatwo. Całe życie wydawało mi się, że proszenie ludzi o pomoc jest oznaką słabości. Teraz już wiem ? czasem jest to konieczność. Dlatego proszę, jeśli tylko możesz ? pomóż mi normalnie żyć. Bez Twojego wsparcia będzie to niemożliwe.

Jeśli możesz, prześlij tę wiadomość do swoich przyjaciół. Wiem, że dostajesz takich maili setki, wiem też, że każdy pisze w nich o swoim nieszczęściu czy chorobie. Wiem, a mimo to mam nadzieję, że nie pozostaniesz obojętny. Prawda jest taka, że teraz została mi już tylko ta nadzieja.

Wojtek

wojtek_grayTyle o sobie Wojtek.

Wojtka znam osobiście. Jest to twardy facet i mimo nieszczęścia stara się żyć, jak gdyby nic się nie stało. Wasz 1% pozwoli mu nie tylko z sukcesem powrócić do niedokończonej pracy doktorskiej, ale również da mu możliwość w miarę normalnego życia.

Poniżej znajdziecie szczegółowe dane o tym, w jaki sposób przekazać 1% swojego podatku, aby trafił on do Wojtka (albo kogoś innego, kogo chcecie wskazać) i fundacji, która się nim opiekuje.

Przed nami 2 kroki, ale najpierw zobaczmy, kto może taki 1% przekazać:

  • podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnik objęty liniową, 19 – procentową stawką podatku,
  • podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych

KROK 1 – wybieramy OPP, na rzecz której chcemy przekazać 1% podatku, a więc takich które:

  • posiadają status OPP na dzień 30 listopada poprzedniego roku podatkowego.,
  • nie prowadzą działalności gospodarczej, polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Dla ułatwienia wyboru OPP załączam link do wyszukiwarki zawierającej wykaz wszystkich OPP wraz z numerem rejestracyjnym w KRS.

http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?wyniki=1&szukanie=opp

KROK 2 – wypełniamy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38.

Np. dla PIT-36 rubryka taka to sekcje „O” i „P”

We właściwej pozycji zeznania podatkowego (w PIT-36 jest to poz. 305) wpisujemy nazwę OPP (Wojtek Kiciński jest pod opieką fundacji „Zdążyć z pomocą”), następnie jej numer KRS (KRS Fundacji „Zdążyć z Pomocą” to: 0000037904) i kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz tejże organizacji. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego (tj. obliczonego i do zapłaty do urzędu skarbowego), wynikającego z zeznania podatkowego (w PIT-36 bierzemy pod uwagę kwotę z pozycji 188), po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

W sekcji P możemy dodatkowo zamieścić informacje, dotyczące naszych preferencji co do rozdysponowania środków z 1% przez OPP (np. konkretny cel albo konkretną osobę). Zamieszczamy tam więc informacje następujące: Imię i Nazwisko obdarowanego (np. Wojciech Kiciński), oraz dalej cel, jakiemu ma służyć przekazana kwota 1% (np. na leczenie i rehabilitację Wojciecha Kicińskiego).

Nie zapomnijmy o zaznaczenie kwadratu, w którym wyrazimy zgodę na przekazanie OPP informacji o nas (imienia i nazwiska, adresu zamieszkania) przez Naczelnika US.

US przekaże następnie łączną kwotę, którą podatnicy przekazali danej organizacji, na jej konto, a ta z kolei na subkonto wskazanej przez nas osoby.

Jeżeli ktoś nie przekaże swojego 1% podatku na rzecz OPP to może to zrobić później w formie korekty zeznania podatkowego. Korekta taka nie może jednak być złożona później niż ostatniego dnia kwietnia roku podatkowego (innymi słowy mówiąc przekazanie 1% nie może mieć miejsca po terminie złożenia zeznania podatkowego).

To wszystko!

Pamiętajcie, że przekazując 1% swojego podatku na rzecz OPP, nie wpłacacie swoich własnych pieniędzy! To część Waszego podatku, która i tak idzie do fiskusa, jest przenoszona na konto osoby (albo OPP) przez Was wskazanej.

Pozdrawiam,

Rafał

PS.: Jeżeli ktoś zechce wspomóc Wojtka Kicińskiego dodatkową kwotą, to podaję poniżej adres i numer konta fundacji „Zdążyć z pomocą”.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”

ul. Łomiańska 5

01-685 Warszawa

Bank Pekao S.A.

41 1240 1037 1111 0010 1321 9362

z dopiskiem: na leczenie i rehabilitację Wojciecha Kicińskiego

Więcej o Wojtku i jego obecnej drodze życiowej znajdziecie na jego stronie tutaj.Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !