podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak obliczyć odsetki od zaległości podatkowej

22 czerwca, 2009 Edit This

Obliczenie zaległości podatkowej nie jest skomplikowane, jednak aby to zrobić prawidłowo należy zapoznać się z właściwymi zasadami obliczania tej kwoty. Właściwe regulacje zawiera ustawa Ordynacja Podatkowa. Czytamy tam:

Art. 53, par. 4:

Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego.

A więc odsetki za zwłokę z zapłacie podatku nalicza się dopiero od dnia, w którym minął termin płatności podatku. Skoro podatek od dochodu z odsetek rozlicza się w deklaracji rocznej w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego, to odsetki od takiej zaległości oblicza się od dnia 1 maja.

 

Art. 56 par. 1

Stawka odsetek za zwłokę wynosi 200 % podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

Stopa odsetek za zwłokę wynosi 200% stawki kredytu lombardowego. Jak można ustalić bieżącą wysokość oprocentowania tego kredytu? Wystarczy zajrzeć na stronę NBP, gdzie zawsze są zamieszczane aktualne informacje o stopach procentowych. Przypomnę, że stawkę procentową kredytu lombardowego należy jeszcze pomnożyć przez dwa.

Art. 56, par. 1a

W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75% stawki, o której mowa w § 1. Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.

W tym miejscu mamy zagwarantowaną możliwość obniżenia stawki odsetek za zwłokę o jedną czwartą. Jest to zupełnie nowy przepis i obowiązuje od roku 2009, jednakże może być również stosowany do odsetek za zaległości podatkowe powstałe kilka lat wcześniej. Warunkiem otrzymania tego częściowego zwolnienia jest wpłata zaległości podatkowej w ciągu tygodnia, a zatem w ciągu siedmiu dni od dnia następnego po skutecznym złożeniu korekty deklaracji. Nadmienić trzeba, że w omawianym przepisie mowa jest o „korekcie deklaracji”, a zatem dotyczy on sytuacji, w której deklaracja wcześniej już została złożona, jednakże podatek w niej wykazany był obliczony w niższej wysokości, aniżeli to wynika z przepisów prawa podatkowego. Innymi słowy mówiąc, z częściowej obniżki kwoty odsetek nie będzie mogła skorzystać osoba, która wcześniej ukryła swoje dochody i w ogóle nie złożyła deklaracji.

Oczywiście w internecie można odnaleźć wiele różnych kalkulatorów odsetek od zaległości podatkowych, z których warto korzystać tym bardziej, że wartość oprocentowania kredytu lombardowego zmienia się często kilka razy w roku (zobaczcie np. tutaj: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy.htm). Korzystanie z tego typu kalkulatorów znacznie ułatwia obliczenia, które i tak dotyczą przecież problemów obarczonych dosyć dużym ryzykiem odpowiedzialności osobistej i majątkowej 🙂

Zapraszam Was do pisania komentarzy! Jeżeli chcesz zadać pytanie – skorzystaj z zakładki Zadaj Mi Pytanie. 

Pozdrawiam,

Rafał

——————————————

podatki_mZobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!



Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !