podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Czy muszę ujawnić swoje zagraniczne dochody?

Lipiec 2nd, 2009 Edit This

W zasadzie każdy z nich chce kiedyś wrócić do Polski i wydać w ojczyźnie zarobione pieniądze. Wydatek ten oczywiście niewątpliwie przyciągnie fiskusa, który poprosi o wskazanie źródła przychodów, z którego pochodzą wydatkowane kwoty… I to bez względu na to, czy korzystałeś z abolicji, czy nie!

Wątpliwość jest uzasadniona, gdyż podatnika nie ma (tj. nie składa rocznych deklaracji, a zatem nie pracuje – chyba że zawiadomił urząd o wyjeździe), nie zarabia i nagle kupuje sobie samochód.

„Skąd masz drogi Podatniku na to pieniądze? Uzyskałeś je legalnie?”

Zatem Podatnik musi udowodnić skąd je ma. Jeżeli tego nie zrobi, to grozi mu opodatkowanie tej kwoty stawką w wysokości 75%!

Jak udowodnić?

Na to nie ma jakiejś reguły. Organy podatkowe chętnie widzą paski (UK i Irl – payslipy), albo np. uwierzytelnione kopie zagranicznych deklaracji podatkowych. W każdym razie dokument powinien być wiarygodny.

Dlatego to takie WAŻNE. Jeżeli pracujesz za granicą, to przechowuj wszelkie dokumenty, a w szczególności paski, bo na pewno się Tobie przydadzą.

Nie zaniedbaj tego! To naprawdę jest dobra rada!

Pozdrawiam!
Rafał

PS.: Tutaj nie obowiązuje 5 lat przedawnienia. Jeżeli po upływie 5 lat pokażesz, że nie ujawniłeś kwoty do opodatkowania z pracy za granicą, to nic Tobie fiskus nie zrobi. Ale jeżeli nie będziesz w stanie udowodnić tego, to skąd wiadomo, że się już zobowiązanie podatkowe przedawniło?

komentarze 3 do “Czy muszę ujawnić swoje zagraniczne dochody?”

 1. Maggie napisał/a:

  Pracujc w Anglii kupilam mieszkanie w Polsce biorac kredyt na 100% wartosci mieszkania. Czy w tym przypadku istnieje ryzyko ze fiskus zinteresuje sie moimi dochodami?
  Niestety istnieje takie ryzyko, jeżeli tylko jest Pani polskim rezydentem podatkowym.
  Pozdrawiam,
  Rafał

 2. nene napisał/a:

  w 2009 roku przez 5 miesięcy pracowałam w anglii, w Polsce pobierałam rente rodzinną, oczywiście muszę się z niej rozliczyć czy musze przedstawić dochód z pracy w anglii i co groźi mi jeśli nie uwzględnie tego dochodu ??
  a jesli bede rozliczać się wraz z dochodem z anglii to czy wystarczy tylko payslip ??
  i czy us współpracuje jakoś z mswia poniewaz tam przyznana mi byla renta i istnieje możliwość ze bede musiala zwracac rente za cały rok 2009 poniewaz przekroczyłam kwote przychodu możliwą do uzyskania, jaka jest szansa ze mswia nie zostanie powiadomiony prze us o moich dochodach ?

  Witam Pani Olu! Bardzo proszę o skorzystanie z zakładki Zadaj Mi Pytanie!
  Dziękuję i pozdrawiam!
  Rafał

 3. Maro napisał/a:

  witam
  w 2008 roku wyjechałem na stałe do pracy w Belgi nie powiadamiając us o tym fakcie-nie złożyłem NIP 3. Nie rozliczam sie z polskim us i tu pytanie czy powinienem mimo że przebywam na stałe za granicą, nie mam zony, dzieci, nieruchomości w polsce a jedynie odwiedzam rodzinę w polsce raz do roku.
  pozdrawiam
  Maro

  Witam Pana!

  Dziękuję Panu za zaufanie, jednak ze względu na brak czasu nie jestem w stanie odpowiadać na Państwa pytania. Bardzo proszę o skorzystanie z jednej z opcji zawartych w zakładce Zadaj Mi Pytanie. Jestem pewien, że w ten sposób uzyska Pan pomoc!

  Pozdrawiam serdecznie!
  RafałZostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Subscribe without commenting

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !