podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Abolicja podatkowa a Czynny Żal I

Marzec 9th, 2009 Edit This

tax_dayZobaczcie samo pytanie raz jeszcze:

… od lutego 2006 do lutego 2009 pracowałem w Wielkiej Brytanii, nie mając wcześniej – ani w międzyczasie – żadnych dochodów w Polsce. Od roku 2007 obowiązuje abolicja podatkowa, jednak w roku poprzednim nie obowiązywała, a ja nie rozliczyłem się z polskim US. Wróciłem teraz z zagranicy podjąłem prace, jednak obawiam się jakich formalności muszę dopełnić, by wszystko było w porządku (wiem o okresie do 6 lutego rozliczeniowym, by skorzystać z abolicji, nie zrobiłem jednak tego – PYTANIE : CO TERAZ).

Jak wiadomo, abolicja podatkowa, która „skończyła się” 6 lutego, dotyczyła osób uzyskujących odchody w UK tylko do roku 2006 włącznie. Dlaczego?

Ponieważ od roku 2007 obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK, która jako sposób na zapobieżenie podwójnemu opodatkowaniu przewiduje metodę wyłączenia. Abolicja podatkowa natomiast dotyczyła tylko tych umów, w których obowiązywała inna metoda unikania podwójnego opodatkowania – metoda zaliczenia. Ta metoda zawarta była właśnie we wcześniejszej wersji umowy PL-UK, która de facto przestała obowiązywać z końcem 2006 roku. Stąd też do osób z UK abolicja podatkowa odnosiła się tylko za lata 2002-2006.

(Co to jest metoda wyłączenia? – zapraszam tutaj.)

Nawiązując do pytania z komentarza: podatnik był objęty abolicją podatkową tylko za okres od luteg0 2006  roku do końca tegoż roku. Od roku 2007 nie musi się on rozliczać już z zagranicznego dochodu w PL, gdyż taka jest idea metody wyłączenia. Zatem od roku 2007 nie obowiązuje abolicja podatkowa – jak pisze w swoim komentarzu – ale po prostu jego zagraniczne dochody są zwolnione z opodatkowania w PL (oczywiście pod pewnymi warunkami, o czym szczegółowo we wpisie dotyczącym metody wyłączenia).

Idąc dalej za treścią pytania…

Dalej >>

——————————–

podatki_mZobacz, jak łatwo rozliczyć swój zagraniczny podatek, korzystając z ulgi abolicyjnej! Książka Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej – mój wielokrotny bestseller – plus wiele pożytecznych bonusów, dostępna jest właśnie tutaj. Zamów już dziś!Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby móc komentować.

Subscribe without commenting

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !