podwójne opodatkowanie czyli jak rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce i maksymalnie zmniejszyć swój podatek

Jak rozliczyć dochody z Niemiec

Autor wpisu: data: 29 października, 2009

germany01W Niemczech, u naszych zachodnich sąsiadów, wciąż zamieszkuje dość spora liczba naszych rodaków (łącznie z moją siostrą :)), którzy zapewne chętnie zajrzą do poniższego artykułu. Wiele osób uważa, że dochody z kraju Wagnera, Goethe'go i Nitzsche'go nie muszą być rozliczane w Polsce ze względu na wyłączenie niemieckich dochodów z opodatkowania w Polsce (co źródło swoje ma w międzynarodowej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a DE). I jest w tym twierdzeniu sporo racji, jednakże nie do końca jest to prawda. Są bowiem takie sytuacje i takie niemieckie dochody, które będą w Polsce opodatkowane. O czym mówię...?

Dalej przeczytacie o tym, kto:

 • Powinien rozliczyć niemieckie dochody w Polsce
 • Jakiego rodzaju dochody niemieckie podlegają w Polsce opodatkowaniu
 • Jak rozlicza się w Polsce dochody z pracy w u sąsiadów
 • Co z opodatkowaniem niemieckich odsetek na rachunkach i lokatach
 • Czy przysługują ulgi i odliczenia podatkowe
 • Do jakiego urzędu należy złożyć deklarację podatkową

Uff... sporo tego...

Zapraszam więc dalej >>

dodajdo

Jedna odpowiedź do “Jak rozliczyć dochody z Niemiec”

 1. Nata napisał/a:

  Mam w takim razie pytanie. W 2009 roku ze względu na studia przebywałam w Niemczech. W tym czasie zarobiłam 800zl w Polsce (umowa o dzieło) oraz 800 euro w Niemczech (2×400 euro przed dwa miesiące odbywania obowiązkowych praktyk). 400 euro miesięcznie, tzw. 400 euro basis job, jest tak niską kwotą, że jest całkowicie zwolnione z obowiązku podatkowego w Niemczech. Coś mnie jednak pokusiło i wypełniłam w związku z tym PIT-36 z załącznikiem ZG, ujawniając dochody (nieopodatkowane, bo są zbyt niskie) otrzymane w Niemczech. I teraz się okazuje, że zamiast zwrotu podatku (czyli zaliczki pobranej przez płatnika przy wykonywaniu umowy o dzieło w Polsce), muszę za te 800zl zarobione w Polsce zapłacić podatek! Czy było słuszne wypełnienie PIT-u 36, skoro kwota zarobiona w Niemczech jest nieopodatkowana? Nie podlegałam również w roku 2009 kryteriom rezydenta polskiego. Do tego nawet na samym załączniku PIT/ZG jest napisane, iż wypełniają go podatnicy, „którzy uzyskali dochody opodatkowane…”? Co należało w tej sytuacji uczynić?

  Witam Panią!

  Dziękuję Pani za zaufanie, jednak ze względu na brak czasu nie jestem w stanie odpowiadać na Państwa pytania. Bardzo proszę o skorzystanie z jednej z opcji zawartych w zakładce Zadaj Mi Pytanie. Jestem pewien, że w ten sposób uzyska Pani pomoc!

  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

 

Podoba Ci się ten Blog ? Poleć go znajomym !